Recenze: Crackdown 2 – GTA na cracku

Ani vaše druhá návštěva v Pacific City nebude mít co dočinění s pacifismem. Geneticky upravený hrdina opět tropí hlouposti v další GTA variaci.

První Crackdown je jedním z titulů, který si pamatují první vlastníci Xboxu 360. I když se tehdy nejednalo o žádnou dechberoucí pecku, zejména v multiplayeru si své příznivce získala – ostatně jako skoro každá hra, která se alespoň trochu tváří jako konkurence pro GTA. Druhý díl nemá ambice měnit zběsilé herní mechanismy, spousty výbuchů a neustálou a dalo by se říci stupidní akci. Prostě je určen těm hráčům, kteří o takový typ zábavy stojí.

 

Ve hře se vžijete do role bezejmenné postavy vystupující pod přezdívkou Agent, který měl to štěstí, že díky genetickému pokroku a pokusům získal některé speciální schopnosti. Ve městě plném chaosu tak může úřadovat dle svého uvážení a výrazně se zapojuje do ani trochu originálního nebo nápaditého příběhu o ničem.

Ve městě plném chaosu tak může úřadovat dle svého uvážení

Kvalitní příběh v Crackdown 2 nečekejte, v tomto ohledu je GTA opravdu někde jinde, zde slouží spíše jako nutné zlo pro to, aby hrdina mohl sbírat nové a nové úkoly. V praxi je důležité vědět jedno – v Pacific City sledují své zájmy nejen mutanti, ale také místní banda gangsterů a vy jednoduše budete pobíhat a řešit záležitosti na obou frontách.

GTA a něco z Prototype a inFamous

Vaše postavička může běhat po otevřeném světě a postupně nabírat úkoly, které jsou k dispozici. Některé nejsou ani tak vázané na samotnou „dějovou“ linku a můžete si jimi třeba pouze krátit čas. Typicky se jedná o likvidaci mutantů v jejich sídlech a další radovánky. Úkoly samotné ale ničím výrazně nenadchnou. Naleznete zde tradiční zástup závodění, skákání, střílení a demolování všeho možného živého a neživého. Pro lepší požitek ze hry je určitě lepší úkoly různě kombinovat a užívat si vrstveného prostředí, jinak hra spadá do určitého stereotypu.

Crackdown 2 08.jpg Crackdown 2 09.jpg

Z klasických GTA záležitostí vás při hraní vytrhnou zejména doplňující funkce hrdiny, které můžete postupně vylepšovat. Neděje se to však na základě nějakého přidělování bodíků, ale jednoduše se zlepšujete v tom, co nejčastěji provozujete. Rádi a často střílíte? Hra vám bude vylepšovat střelbu a možnosti práce se zbraněmi. Podobné je to například s řízením vozidel. Jediné, co se tomuto principu vymyká, je vylepšování jakési ohebnosti nebo vitality. V tomto případě musíte po celém městě hledat různě rozmístěné body, které vám umožňují tuto vlastnost vylepšovat. A že jí budete potřebovat – v Crackdown 2 se totiž hodně často někam leze.

V tomto ohledu hra do jisté míry často připomíná třeba Prototype nebo Assassins Creed. Drtivou většinu úkolů totiž získáváte někde na barácích či za překážkami, které je nutné zdolat. Tyto prolízací a skákací radovánky bohužel kazí Pinokio efekt vaší postavičky. Pohyby a samotné lezení jsou jako z dob, kdy animace… prostě stála za starou bačkoru. Podobných podivností a archaismů je v Crackdownu celá řada, například naprosto postižené nasedání do aut, kdy vaše postava běhá kolem dokola jako poník na pouťové atrakci.

Crackdown 2 02.jpg Crackdown 2 03.jpg

A takhle to jde pořád dokola. Chodíte a jezdíte po městě, využíváte své síly, vylepšujete dovednosti a ničíte vše, co je vám libo, zejména tedy přehršel podivných mutantů. Jednoduchou a prvoplánovou zábavu dokáže vylepšit zejména multiplayer, který byl ceněn už v jedničce. Hlavní linkou se můžete probourávat až s trojicí dalších agentů - kamarádů a masakrování nekonečných zástupů mutantů díky nim dostává daleko větší grády. Kromě kooperativní zábavy nechybí klasické multiplayerové módy, jako třeba Team Deathmatch. 

Spousta výbuchů za málo peněz

Zklamáním hry je určitě absence nějakých zásadních dovedností hlavního hrdiny. I když se jedná o týpka, který byl geneticky upraven, nic doopravdy zásadního neumí. Ano, umí šplhat po barácích a někdy i "trochu" povyskočit (tím "trochu" je myšleno skákání z jednoho mrakodrapu na druhý), žádné elektrické výboje ala inFamous, nebo mutující černou pracku ala Prototype však nemá. Je to břídil a určitě by mu alespoň nějaký menší kalibr neuškodil. Díky bohu aspoň za ta auta.

Crackdown 2 10.jpg Crackdown 2 11.jpg

Překvapivé je, že se za ty tři roky, co je jednička na trhu, prakticky nezměnila grafika. Ono je to asi částečně dané tím, že je do značné míry cell-shade, což relativně snižuje možnosti zásadního vylepšování, hlavně toho na první oko viditelného. Až tedy na znatelné navýšení počtu protivníků na obrazovce.

Nudíte se 30 minut před odchodem do kina, školy nebo na pivo? Pusťte si Crackdown 2 a zničte pár věcí

Ale v této hře stejně o grafiku nejde, protože na nějaké romantické a ubulené obdivování okolní přírody prostě nebudete mít čas. Rozhodně ne s tím arzenálem a několika novými kárami, které budou žadonit o vaší pozornost. Co se týče zbraní, čekejte klasiku – od jednoduchých flusátek až po různé sci-fi palné zbraně, které pečou, smaží a dělají krásné bum bum.

Crackdown 2 04.jpg Crackdown 2 05.jpg

Crackdown 2 je určen zejména těm, kteří rádi ničí a demolují a nevadí jim, že to ve větších dávkách může být nuda. Nudíte se 30 minut před odchodem do kina, školy nebo na pivo? Pusťte si Crackdown 2 a zničte pár věcí. Bonusem vám k tomu může být velice příjemná cena a také české titulky. Pokud vás oslivily hry jako inFamous, Prototype atp., určitě nebudete zklamaní.

Dostupné pro: X360
Žánr: Akce | Otevřená akce
Výrobce: Ruffian Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 9. července 2010
  • Obří přestřelky
  • Zbraně a auta
  • Zábava va více hráčích
  • Málo schopností hrdiny
  • Trapné bugy
  • Při delším hraní stereotypní
Související články
  1. Recenze: Prototype – s mutantem proti všem
  2. Recenze: Infamous – (elektro)šokující zábava
  3. Recenze: Crackdown – GTA na steroidech

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

včera | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

dnes |
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A