Recenze: Crackdown 2 – GTA na cracku

Ani vaše druhá návštěva v Pacific City nebude mít co dočinění s pacifismem. Geneticky upravený hrdina opět tropí hlouposti v další GTA variaci.

První Crackdown je jedním z titulů, který si pamatují první vlastníci Xboxu 360. I když se tehdy nejednalo o žádnou dechberoucí pecku, zejména v multiplayeru si své příznivce získala – ostatně jako skoro každá hra, která se alespoň trochu tváří jako konkurence pro GTA. Druhý díl nemá ambice měnit zběsilé herní mechanismy, spousty výbuchů a neustálou a dalo by se říci stupidní akci. Prostě je určen těm hráčům, kteří o takový typ zábavy stojí.

 

Ve hře se vžijete do role bezejmenné postavy vystupující pod přezdívkou Agent, který měl to štěstí, že díky genetickému pokroku a pokusům získal některé speciální schopnosti. Ve městě plném chaosu tak může úřadovat dle svého uvážení a výrazně se zapojuje do ani trochu originálního nebo nápaditého příběhu o ničem.

Ve městě plném chaosu tak může úřadovat dle svého uvážení

Kvalitní příběh v Crackdown 2 nečekejte, v tomto ohledu je GTA opravdu někde jinde, zde slouží spíše jako nutné zlo pro to, aby hrdina mohl sbírat nové a nové úkoly. V praxi je důležité vědět jedno – v Pacific City sledují své zájmy nejen mutanti, ale také místní banda gangsterů a vy jednoduše budete pobíhat a řešit záležitosti na obou frontách.

GTA a něco z Prototype a inFamous

Vaše postavička může běhat po otevřeném světě a postupně nabírat úkoly, které jsou k dispozici. Některé nejsou ani tak vázané na samotnou „dějovou“ linku a můžete si jimi třeba pouze krátit čas. Typicky se jedná o likvidaci mutantů v jejich sídlech a další radovánky. Úkoly samotné ale ničím výrazně nenadchnou. Naleznete zde tradiční zástup závodění, skákání, střílení a demolování všeho možného živého a neživého. Pro lepší požitek ze hry je určitě lepší úkoly různě kombinovat a užívat si vrstveného prostředí, jinak hra spadá do určitého stereotypu.

Crackdown 2 08.jpg Crackdown 2 09.jpg

Z klasických GTA záležitostí vás při hraní vytrhnou zejména doplňující funkce hrdiny, které můžete postupně vylepšovat. Neděje se to však na základě nějakého přidělování bodíků, ale jednoduše se zlepšujete v tom, co nejčastěji provozujete. Rádi a často střílíte? Hra vám bude vylepšovat střelbu a možnosti práce se zbraněmi. Podobné je to například s řízením vozidel. Jediné, co se tomuto principu vymyká, je vylepšování jakési ohebnosti nebo vitality. V tomto případě musíte po celém městě hledat různě rozmístěné body, které vám umožňují tuto vlastnost vylepšovat. A že jí budete potřebovat – v Crackdown 2 se totiž hodně často někam leze.

V tomto ohledu hra do jisté míry často připomíná třeba Prototype nebo Assassins Creed. Drtivou většinu úkolů totiž získáváte někde na barácích či za překážkami, které je nutné zdolat. Tyto prolízací a skákací radovánky bohužel kazí Pinokio efekt vaší postavičky. Pohyby a samotné lezení jsou jako z dob, kdy animace… prostě stála za starou bačkoru. Podobných podivností a archaismů je v Crackdownu celá řada, například naprosto postižené nasedání do aut, kdy vaše postava běhá kolem dokola jako poník na pouťové atrakci.

Crackdown 2 02.jpg Crackdown 2 03.jpg

A takhle to jde pořád dokola. Chodíte a jezdíte po městě, využíváte své síly, vylepšujete dovednosti a ničíte vše, co je vám libo, zejména tedy přehršel podivných mutantů. Jednoduchou a prvoplánovou zábavu dokáže vylepšit zejména multiplayer, který byl ceněn už v jedničce. Hlavní linkou se můžete probourávat až s trojicí dalších agentů - kamarádů a masakrování nekonečných zástupů mutantů díky nim dostává daleko větší grády. Kromě kooperativní zábavy nechybí klasické multiplayerové módy, jako třeba Team Deathmatch. 

Spousta výbuchů za málo peněz

Zklamáním hry je určitě absence nějakých zásadních dovedností hlavního hrdiny. I když se jedná o týpka, který byl geneticky upraven, nic doopravdy zásadního neumí. Ano, umí šplhat po barácích a někdy i "trochu" povyskočit (tím "trochu" je myšleno skákání z jednoho mrakodrapu na druhý), žádné elektrické výboje ala inFamous, nebo mutující černou pracku ala Prototype však nemá. Je to břídil a určitě by mu alespoň nějaký menší kalibr neuškodil. Díky bohu aspoň za ta auta.

Crackdown 2 10.jpg Crackdown 2 11.jpg

Překvapivé je, že se za ty tři roky, co je jednička na trhu, prakticky nezměnila grafika. Ono je to asi částečně dané tím, že je do značné míry cell-shade, což relativně snižuje možnosti zásadního vylepšování, hlavně toho na první oko viditelného. Až tedy na znatelné navýšení počtu protivníků na obrazovce.

Nudíte se 30 minut před odchodem do kina, školy nebo na pivo? Pusťte si Crackdown 2 a zničte pár věcí

Ale v této hře stejně o grafiku nejde, protože na nějaké romantické a ubulené obdivování okolní přírody prostě nebudete mít čas. Rozhodně ne s tím arzenálem a několika novými kárami, které budou žadonit o vaší pozornost. Co se týče zbraní, čekejte klasiku – od jednoduchých flusátek až po různé sci-fi palné zbraně, které pečou, smaží a dělají krásné bum bum.

Crackdown 2 04.jpg Crackdown 2 05.jpg

Crackdown 2 je určen zejména těm, kteří rádi ničí a demolují a nevadí jim, že to ve větších dávkách může být nuda. Nudíte se 30 minut před odchodem do kina, školy nebo na pivo? Pusťte si Crackdown 2 a zničte pár věcí. Bonusem vám k tomu může být velice příjemná cena a také české titulky. Pokud vás oslivily hry jako inFamous, Prototype atp., určitě nebudete zklamaní.

Dostupné pro: X360
Žánr: Akce | Otevřená akce
Výrobce: Ruffian Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 9. července 2010
  • Obří přestřelky
  • Zbraně a auta
  • Zábava va více hráčích
  • Málo schopností hrdiny
  • Trapné bugy
  • Při delším hraní stereotypní
Související články
  1. Recenze: Prototype – s mutantem proti všem
  2. Recenze: Infamous – (elektro)šokující zábava
  3. Recenze: Crackdown – GTA na steroidech

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |