Recenze: Cyber Skunk #6 – zachraňte rukojmí

Máte chuť na kvalitní FPS akční hru? V tom případě vás možná zaujme Cyber Skunk #6 , jehož přednosti tkví zejména v technickém a grafickém zpracování. A cena? Přeci 0,- Kč včetně DPH. Čtěte recenzi a stahujte.
Recenze: Cyber Skunk #6 – zachraňte rukojmí

Platforma: PC
Typ hry: FPS akce
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Pentium II 600MHz, 64MB RAM, 8MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium III 900MHz, 128MB RAM, 16MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: Cyber Skunk Picture
Vydavatel: Freeware
Homepage:
http://www.melog.ch/dropper

Na poli freeware scény je FPS stříleček málo a když už se nějaká objeví, většinou ani nestojí za nainstalování. Příčin je mnoho. Zejména v poslední době nabývá na síle program Game Maker, díky němuž si prakticky každý může udělat cokoliv se mu zlíbí. Cyber Skunk #6 ale naštěstí nejde ve stopách zmíněného Game Maker editoru. Jeho tvůrci se rozhodli vytvořit vlastní výkonný engine, který nepůjde odhodit do zaplňujícího se smetiště polotovarů od ranně „náctiletých“ tvůrců. Otázku ale přesto zůstává, do jaké míry se jim podařilo uspět?

  

Tak, a jdeme si zatrsat. * Aaaa, tak máme dneska to rande, že? * Dědo, jsi tam?

Klasika všech klasik?

Cyber Skunk #6 se řadí mezi klasické FPS řežby, v nichž nejde o nic jiného, než o zabíjení nepřátel. V roli pohledné agentky musíte zachraňovat rukojmí rozmístěné po rozsáhlém levelu. Teroristé ale nespí a pečlivě veškerá místa střeží. Zneškodnit dva zároveň sice není problém, ovšem prvek nazývající se „realita“, popřípadě alespoň jeho náznaky, z nějakého důvodu autoři opomenuli.

Právě realita je možná krutější, než by se dalo unést, nicméně člověk schopen pohybu/akce po pořádné dávce z rotačního kulometu je buďto superman a nebo... prostě superman. Chápu, že ne každá střela zasáhne kýžený cíl, ale... tohle prostě není normální. A představte si, jak může dopadnou boj s pěti nepřáteli najednou? Nechci být pesimista, jenže v některých situacích hráč do stane až nepřiměřeně zabrat.

  

Mně stejně neutečeš... * Mrtvoly i zde mizí jako pivo v hospodě. * Ten náklaďák se jim ale moc nepodařil.

Teroristé se totiž hned tak nedají a nenechají si dobrovolně provrtat hlavu kulkou. Je až s podivem, jak chaoticky uhýbají vašim střelám. Jistě, za normálních okolností bych to označil nálepkou „Umělá inteligence“ a vzdal autorům hold. Cyber Skunk #6 ale něčím jako AI nedisponuje. Nepřátelé jen poletují kolem dokola jako splašené stádo dobytku a střílí na všechny strany. Trefovat se tudíž do nich obyčejnou pistolí je nadlidský výkon.

Ovládání

Šipkami se pohybujete, Enterem skáčete a za pomocí myši postavu navigujete. Co se týče střelby, klasika – levé tlačítko na myši a pravé slouží k otevírání dveří či stisknutí nějakého tlačítka.

Jednou miř, dvakrát střel

Právě zbrojní arsenál vám v mnohých chvílích ulehčí řadu složitých situací. Není nad to chytit do rukou rotačák či Uzinu a zběsile střílet všude kolem. V tomto případě pak horko těžko jakýkoliv terorista uhne jejich kadenci. Je třeba ale myslet i na náboje. Po levelech se jich mnoho neválí a situace, kdy vám v kruté přestřelce dojdou, je jako vystřižená ze špatného hororu.

Přestože jsem hru doposud víceméně strhával, musím uznat, že jsem se bavil. Klasických stříleček není nikdy dost a tato jako by jim z oka vypadla. Cyber Skunk #6 také disponuje výtečným technickým, grafických a zvukovým zpracováním, což jsem nakousnul na začátku recenze. Nejistá sázka ve zhotovení vlastního enginu se nakonec dle mého mínění autorům vyplatila.

  

Věž. Jdeme si zaskákat. * No, tohle by bolelo. Tak to si ten skok ještě raději rozmyslím. * Jojo, raději výtahem.

Božská podoba

Grafice nemám co vytknout. Prostředí je detailní a textury relativně ostré. Také nepřátelé při bližším zkoumání nevypadají špatně. Sice mi občas vadily jejich podivné pohyby, čehož si sami určitě všimnete, nicméně na poměry freeware světa to není žádná tragédie. Čeho jsem se ale bál nejvíce, byla krkolomnost při ovládání a pohybu kamery. Mnohá freewarová „FPSka“ se leckdy nedají ani hrát a děkoval jsem proto jenom Bohu, že to není případ právě recenzovaného titulu.  

Potěšila mne i přítomnost dabingu. Hlavní hrdinka různě komentuje dané situace; například při odemykání dveří nebo jakmile zastřelíte nepřítele, což je opravdu příjemné. Hře to dodává lepší atmosféru, přičemž v podobném duchu se nesou i zvuky s hudbou.

Akorát mi není příliš dobře známo, z jakého důvodu se ve hře nachází pouze jeden level. Jak vyplývá ze slov autorů, Cyber Skunk #6 slouží spíše k presentaci enginu, na němž usilovně a dlouho pracovali. Ale myslím, že by se nic nestalo, kdyby jich do hry vložili více. Tento jedináček sice určitě nesfouknete během pěti nebo deseti minut, ale zároveň se bohužel nedočkáte ani hodinové zážitku. Co naplat. 

Světlé stránky hry
  • Grafika
  • Zábavnost
  • Zbrojní arsenál
  • Hudba, zvuky, dabing
Temné stránky hry
  • AI protivníků
  • Pouze jeden, byť větší, level
  • Někdy až moc obtížné
Cyber Skunk #6 je jednoznačně povedená FPS freewarová střílečka. Má samozřejmě své mouchy a z daného textu to mohlo vyznít vše až příliš záporně. Ovšem co je jisté – u hry se budete tak či tak bavit. Stažení samozřejmě nechám na vás. Byla by však myslím škoda právě recenzovaný titul přehlédnout.

***DOWNLOAD***

Grafika: 8/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 7/10

Chcete kvalitní FPS střílečku? Zkuste Cyber Skunk #6. Nejedná se sice o bezchybné dílo, ale zabaví vás.

Celkové hodnocení: 8/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A