Recenze: Dark Sector – zničující nákaza nově na PC

V Rusku vypukla epidemie. Není to však ptačí chřipka, ale vir, jehož působením se lidé mění v zabijácká monstra.
Seznam kapitol
 1. Voloďa to s vodkou přehnal
 2. Škobrtnutí na rovné cestě
 3. Galerie dalších obrázků a ukázek hraní

Rusko, země gulagů, vodky, vojáků, komunismu a samopalů AK-47, do níž je vyslán jeden hrdinný americký agent. Jeho úkol je prostý – zjistit, jak je to s mutagenní infekcí, jež mění všechny lidi v monstra a pokud možno celý virus vymýtit. Hráč samotný se do kůže speciální jednotky vžívá ve chvíli, kdy láme vaz jednomu z ruských milicionářů.

 

Tato jemná ruční práce je potřebná, protože doba je zlá a nádobíčko Jamese Bonda není k dostání. Navíc je i mimo rozpočet supertajné organizace, která špiona vyslala.

VIDEO: 1342 'Dark Sector - exkluzivní ukázka hraní - jedna z prvních přestřelek'

Na začátku o hrdinovi nevíte vůbec nic, ani to, že se jmenuje Hayden. Klasické retrospektivní klišé, i když poněkud drsněji provedené, řeknete si a nerušeně hrajete. Do doby, než vám Dark Sector udělí herdu do zad, přesně v momentu, kdy vaše mocné a supertajné alterego odstřelí bezbranného zajatce. Vypadá to, že k tomuto činu nemá jinou motivaci, než rozkaz štěknutý z vysílačky a dokonce se zdá, jako by měl k zastřelenému i nějaký citový vztah. Ostatně, po vykonaném činu ho přátelsky poplácá po rameni.

darksector_01.jpgdarksector_02.jpg

darksector_art3.jpgHlas z vysílačky opět zavelí, tentokrát trošku jinak. „Jdi konečně zabít Meznera,“ ozve se. Supertajný agent bez mrknutí oka jde a ještě prohodí něco o sviních. V tuto chvíli začne celý příběh naprosto nehorázným způsobem skřípat – nejenže hrdina bez problému dopraví na věčnost bezbranného člověka, což kladní hrdinové každodenně nedělají, ale hlavně se celá hra začne odkazovat na situace, o nichž nevíte ani zbla.

Rusko, země gulagů, vodky, vojáků, komunismu a samopalů AK-47

Celé to připomíná knihu otevřenou někde přibližně uprostřed, do níž se začtete a po dvaceti stránkách ani moc nevíte, o čem je řeč. Největším problémem pak je, že příběh se hraním nevyjasňuje a na konci jste téměř stejně zmatení, jako na počátku.

TIP: Využívejte elementy – pokud hodíte elektřinou nabitou Galvii do vody, vytvoříte přímo šokující efekt.

Svist čepelí

Dovolte mi chvíli pokračovat v použité alegorii s knihou; pokud po dvaceti stránkách, v nichž nevíte, o co jde, knihu stále neodložíte, musí vás upoutat něčím jiným. Pro literární tvorbu to může být styl či mimořádná vtipnost textu, u hry vás však může udržet jen jediné – hratelnost. Zezačátku vypadá sice Dark Sector jako další tuctová střílečka ve stylu Freedom Fighters, ale o chvíli později se vše mění. Hlavní postava se nakazí mutagenním virem a na ruce ji vyroste trojbřitá vrhací hvězdice.

VIDEO: 1348 'Dark Sector - exkluzivní ukázka hraní - vyhlazování u mostu'

Kus železa, který se vám do ruky vrací jako bumerang, pojmenovali autoři Glavie a v téměř všech rozhovorech ho vypichovali jako hlavní tahák hry. Měli proč. S čepelí je skutečně radost porcovat a mohu vám garantovat, že ji budete s radostí používat, kdy to jen půjde.

Hayden se nakazí mutagenním virem a na ruce mu vyroste trojbřitá vrhací hvězdice

Pokud už už hrozí, že vás kovová kamarádka začne nudit, autoři chytře odemknou novou schopnost, s níž je krájení nepřátel zase úplně o něčem jiném. Sympatickým krokem je rovněž využívání této čepele při řešení různých hádanek – nezbývá mi, než dát palec nahoru.

darksector_03.jpgdarksector_04.jpg

Společně s Glavií ale může nosit Hayden i klasičtější zbraňový arzenál včetně proklamované AK-47. V praxi to znamená, že kromě hvězdice a příruční pistole darksector_art1.jpgmůže mít agent na zádech buď samopal, brokovnici, nebo odstřelovací pušku. Používání těchto konvenčních zbraní je bohužel nutností, neboť Glavie má velmi omezený dolet, kdežto kulka je kulka a dolétne klidně několik set metrů a s olověnou jistotou usmrtí nepřítele stojícího v její cestě. Z osobní zkušenosti mohu doporučit s sebou nosit hlavně útočnou pušku, která je nejuniverzálnější.

TIP: Nepřátele se štítem můžete jednoduše zabít, když na ně hodíte Glavii, oni se na chvíli odkryjí a vy je jednoduše odstřelíte pistolí.

Voloďa konečně vypráví

„Tavaryšč, tomuhle určitě nebudeš věřit. Víš, jak jsem byl, no... U Meznerových vojsk, tam u Nákazy? Víš, jo? A víš taky, jak to doopravdy bylo? Nevíš co, to si nikdo už nepamatuje a ani si to pamatovat nebude. Protože je všechny pozabíjel. Ne, Mezner ne, i když to byl blázen. Předešel ho ten americký agent, kterého ovšem ten hajzl nakazil mutagenem. Já to přežil jako jediný, protože mi ta... VĚC, co měl místo jedné ruky, jenom odsekla hnátu v lokti. No jo, šáhni si, useknuté jak od felčara.

darksector_05.jpg darksector_06.jpg

Ale teda zpátky k věci. Měl jsem tehdy službu na mostě, společně s asi deseti dalšíma vojclama. A víš, jak to chodí. Stakánky, kozáček, ohníček a ákáčka se válí v prachu na zemi. No a v tom nejlepším najednou on. Samozřejmě, že jsme popadli zbraně a začali to po něm sypat. Jo a ještě, abych to vylepšil, tak se v tu samou chvíli začali zvedat z prachu mutanti. Krve by se ve mně nedořezal. Teda nakonec se dořezal, ale víš jak to myslím... No, dostal tam všechny. Možná jsme volili i trošku špatnou taktiku, protože jsme jeli striktně podle výcviku „Nás mnógo!“ ale i tak...“

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | 3rd person akce
Výrobce: Digital Extremes | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 24. březen 2009
 • Glavie
 • Svižné tempo
 • Bossové
 • Příběh
 • Linearita
 • Umělá inteligence
 • Boj na blízko
Související články
 1. Recenze: Dark Sector – být mutantem může být i legrace
 2. Dark Sector a Kane’s Wrath hlásí hotovo
 3. Galerie: Dark Sector
 4. Galerie: Dark Sector
 5. Dark Sector nás pohltí až příští rok
 6. Galerie: Dark Sector
 7. Preview: Dark Sector – nečekaná změna

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A