Recenze: Deep Sea Tycoon CZ – postavte si Atlantidu

Snili jste někdy o objevení bájné Atlantidy? Pokud se vám tento sen zdá utopický a nesplnitelný, máme tady alternativu, která může vyplnit vaše tajné touhy. Založíte totiž na samotném dni hlubokého oceánu město, jehož osud bude jen a jen ve vašich rukách. Uděláte z něj těžební oblast, turistický ráj či vojenskou základnu? Překvapivě pestrá hra nabízí tohle všechno a ještě mnohem více.
Recenze: Deep Sea Tycoon CZ – postavte si Atlantidu

Platforma: PC
Typ hry: strategie
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: PC - 350 MHz, 32 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: PC - 600 MHz, 64 MB RAM, 175 MB na HDD, 16 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon 1.7 GHz, 512 MB RAM, 64 MB 3D grafická karta
Výrobce: Unique Entertainment (
http://www.uniqueent.com)
Distributor hry: Anarchy Enterprises
http://www.anarchyent.com)
Distributor v ČR: US Action (
www.topcd.cz)

Kolikpak již spatřilo světlo světa tzv. tycoonovek? Jistě bychom je nespočítali na prstech obou rukou, neboť tato řada snad ani nemá konce. Dovolte mi lehce zavzpomínat. Přičuchli jsme k řemeslu dopravních spojů, horských drah či staveb zoologických zahrad, ani vláčky nám nebyly cizí. Zahráli jsme si i na majitele pošty, letištního střediska a automobilky, načež jsme se ocitli i ve vesmíru, konkrétně na Měsíci. Dokonce ani Mars nezůstal nedotčen našimi ďábelskými metodami výdělku. Je jen málo způsobů výdělku, kterých by se tato série jen letmo nedotkla. Jedním z nich bylo právě mořské dno.

  

No řekněte, není to ráj? * ryby a potápěči v dokonalé symbióze * dáte si sushi?

Inu, vybudovat si podmořskou základnu je vcelku neotřelá záležitost, tak proč právě z ní nečerpat? A tak vznikl Deep Sea Tycoon, jenž ničí veškeré vědecké předsudky, že Atlantida je jen utopií a v žádném případě nemohla existovat. Nyní máte možnost stát se již po milionté magnátem ve své branži a zavést lidskou nohu do míst, o nichž si necháváme jen zdát.

Prosil bych deset deka misí

Nabídka misí je skutečně pestrá. Ještě než se ale vrhnete na hlubokomořské běsnění, vřele doporučuji projít si osm přípravných tréninkových misí, jež jsou demonstrovány příslušnou postavou spíše formou brífinku, nežli pečlivého ukazování správného postupu. Ovšem svůj cíl splní, a tak se během pár minut naučíte základní složky, bez nichž byste byli s největší pravděpodobností ztracení, v lepším případě by vám jejich pochopení trvalo poněkud delší dobu. Proto raději na tuto možnost nezanevřete.

  

Splašené hejno * i žraloci se připluli podívat * spletité vzduchové koridory jsou plné turistů

Když už jste nabyli zkušeností, můžete se vrhnout na jeden ze tří zbývajících módů. Prvním z nich je bedna s pískem - pohodové bezcílné úrovně zaměřené především na vaši budovatelskou fantazii. Jen podotknu, že se mimo jiné ocitnete i na nesmyšlených místech, takže dno Karibiku, jezero Loch Ness či Mariánský příkope, těšte se!

  

Hlavní věž je v plném provozu * jen chytit, vyudit a sníst * palác lvounů

V druhém módu zvaném „jednotlivé úrovně“ začíná trochu přituhovat, neboť jsou na vás kladeny poněkud vyšší nároky. Už nestačí jen tak pro legraci stavět a čekat na to, co bude. Nyní se musíte přizpůsobit danému úkolu, vztahujícímu se k jedné z šesti základních odvětví, přičemž každé z nich obsahuje šest misí. Mořská fauna, turistika, průmysl, výroba, vězení a armáda, to je ona osudná šestice, pomocí níž se můžete stát velikým pánem hlubin.

  

Namísto kapek prší barely * chcete se přihlásit do klubu potápěčů? * není to sice Titanic, ale spoušť udělá

Posledním, potažmo hlavním módem je příběh obsahující třiatřicet stěžejních misí. Ty jsou opět rozděleny rovným dílem do tří větví, které tvoří jakousi kostru celé hry. Smůlou je, že tyto mise na sebe mnohdy nenavazují, tudíž se jedná o „obyčejné“ jednotlivé úrovně, které se však zpřístupňují postupně. Sečteno a podtrženo, dostává se nám vskutku bravurního čísla osmdesáti devíti levelů, v nichž se prověří vaše schopnosti organizovat, vábit, starat se, ale i tvrdě bojovat.

Vzhůru dolů

Pokud chcete být opravdu úspěšní, dbejte na výběr svého zástupce, který vás bude v průběhu hry reprezentovat. Jelikož existuje tolik charakterů, kolik chodí lidí po této planetě, jistě tušíte, že nejde pouze o vzhled. Každá z čtyřiadvaceti postaviček má své světlé a slabé stránky, na nichž můžete vyhořet či naopak profitovat. Jestliže zvolíte Miss Atlantis s pěknou tvářičkou, leč nepřílišným nadáním pro byznys, nečekejte, že se lehce stanete ropným magnátem. Nechť zvířectvo a mechanické stroje zajásají, neboť i ti zde mají své věrné zástupce a ani mimozemšťané nemusí být pod vodou budižkničemové. Pokud již máte vybráno, usedněte do své ponorky a vydejte se na ono působiště, kde se za pár chvil budou promenádovat dělníci, turisti či prostí obyvatelé vznikající osady.

Upeč třeba chleba, postav třeba jadernou elektrárnu…

Jakmile stanete na pevném dni zvoleného oceánu, ovládne vaše prsty jakýsi stavitelský démon, který jakoby přímo žadonil o zbudování nezbytně nutné základny, načež mu vyhovíte. Vtom si však všimnete, že nabídka budov je takřka dech vyrážející. Uznejte, osmdesát čtyři budov vám nenabídne kde kdo. Tyto designově zajímavé stavby jsou hodnoceny dle tří kritérií. Když neberu v potaz finanční stránku, tak se můžete zavděčit, ba i provinit, běžným obyvatelům, turistům a v neposlední řadě všudypřítomné fauně. Je snad jasné, že takové krásné kosatce v žádném případě neprospěje ropná elektrárna či místnímu obyvateli po nocích velice hlučné kasino plné oslavujících turistů.

  

Přichází v míru nebo ne? * bohužel ne * z impozantních staveb až bolí hlava

Pokud byste měli strach, že se pozvolna odpoutáváte od civilizace „tam nahoře“, stačí nechat postavit televizní věž, což zabaví jak unuděné nepracující tváře, tak i turisty na hotelových pokojích. Pro děti tu máme vodní zoologickou zahradu, jízdu na žralokovi, ale i velice důležitou školu nebo knihovnu. Samozřejmě nesmí chybět ani prvotřídní restaurace, veliká nákupní střediska i tenisové stadiony nesoucí vaše jméno. Punc své megalomanie můžete zpečetit gigantickou sochou tyčící se nad celým městem. Pak už jen stačí uspořádat nějakou tu reklamní televizní kampaň k nalákání turistů a můžete si mnout ruce nad pomalu rostoucím balíkem peněz.

Když nastane nuda

Častokráte se dostanete do tzv. mrtvého období, kdy jste splatili veškeré hypotéky, máte postavené všechny budovy, lidé milují vás a vaše středisko, prostě idylka. Jenomže do zdárného cíle musíte nemalou chvíli počkat, neboť ještě nepřijel požadovaný počet obdivovatelů podmořské fauny a flóry. Co teď? Při takové situaci máte na výběr dvě možnosti. Jedna je velice škodolibá, druhá spíše dobrodružného rázu. Pokud se chcete na těch „pod vámi“ opravdu vyřádit, není nic jednoduššího, než seslaní jedné z devíti ničivých katastrof. Toxické barely, časovaná bomba, nájezd atlantiďanů a ani útok ponorky se jistě nevyrovná ohromnému pádu potopené lodi přímo do centra města. Když už byla řeč o útocích, mám pro příznivce akčního žánru přívětivou zprávu. Pomocí několika kliknutí máte možnost usednout do kabin vojenských zbraní, jež si ovšem musíte na vlastní náklady postavit, a veškeré útoky odrážet. A hle, o zábavu je hned postaráno.

  

Ano, i ropné vrty zde mají své místo * ta ryba si nedá pokoj * policie a armáda jdou ruku v ruce

Pokud soucítíte se spoluobčany, raději sáhnete po možnost čísla dvě, protože díky ní se stanete neohroženým lovcem pokladů. Pomocí lopaty a menšího obnosu peněz budete hledat hluboko pod zemí zakopané truhly jak s klenoty, tak i bezcennými, leč zajímavými předměty, které pak můžete na trhu prodat za nabízenou cenu buď místním nadšencům nebo vášnivým atlantiďanům.

Hele, ryba…

…budete jistě říkat po prvním spatření členitého prostředí, jež je plné planktonu, rostoucích mořských řas, záhybů, prohlubní, příkopů či výstupků, škeblí a tak dále. Když uvidíte odlesky slunečních paprsků na dně hned vedle vln, které jakoby hrály na pódiu divadlo života, zatají se vám dech. Ano, grafické stránka je skutečně vynikající. Vše můžete sledovat pěkně z povzdálí, ale i z toho největšího detailu, který umožňuje nahlédnout například do nitra nákupního střediska. Uvidíte desítky různých, avšak duchem naprosto totožných postaviček, prohánějících se ostošest od obchodu k obchodu, aby náhodou něco nezmeškaly. Pravdou ale zůstává, že i přes naprostý pocit dynamiky tyto postavy buďto jen stojí nehybně na jednom místě, nebo naopak chodí a odrážejí se od překážek. To samé platí i o všudypřítomných rybách, chobotnicích, želvách, atd. Autoři jim mohli věnovat více péče.

Co se týče nabízených budov, jsou vymodelované velmi pěkně, hýří barvami a nepostrádají jistý šmrnc. Jen bych se proti nim opět vyhradil, a sice při tom nešťastném maximálním přiblížení, jež je činí po bocích „zubatými“. Co se zvuku týče, ten nikterak výrazně oproti běžným strategiím nevyniká. Povětšinou jste doprovázeni uklidňující hudbou a typickým podmořským echem, plným dunících bublin, komunikujících kosatek, ale i hlasy dole se bavících lidí. Prostě typický podmořský svět tělem i duší.

České je hezké

Jistě již ve skrytu duše tušíte, že pokud si Deep Sea Tycoon nyní zakoupíte, dostane se vám do rukou plně lokalizovaná verze. S klidným srdcem mohu sám za sebe říci, že se povedla. I když se sem tam najde nějaká pravopisná nesrovnalost, míra překladu se mi zdála adekvátní vůči kvalitám hry. Ba ne, někdy se dokonce i od srdce zasmějete, a to díky trefným komentářům k jednotlivým objektům. Zkrátka a dobře, této hře sedlo kompletní počeštění téměř jako sůl, o čemž se jistě přesvědčíte sami, pokud si tento titul vyzkoušíte.

Světlé stránky hry
 • Grafické zpracování
 • Silná atmosféra
 • Množství misí, budov a podobných hrátek
 • Kompletně v češtině
Temné stránky hry
 • Slabší kampaň
 • Nepropracované úkoly
 • Vše co se hýbe
 • Pochybná obtížnost

Tímto jsme se také dostali ke konci a mně nezbývá, než vyřknout ortel. Deep Sea Tycoon v podstatě nepřináší nic nového, protože využívá osvědčených metod od svých starších bratříčků. Na druhou stranu je jeho technické i hratelnostní zpracování na vysoké úrovni, čímž uspokojí touhy leckterého hráče.

Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 7/10
Grafika: 7/10
Zvuk: 6/10
Komplexnost: 8/10

Deep Sea Tycoon není nijak zvlášť výjimečný a používá ověřené, leč mírně okoukané metody úspěšných předchůdců - činí tak nicméně pečlivě a stylově. Připočteme-li povedené technické zpracování, o koupi či vyzkoušení pak lze vážně uvažovat.

Celkové hodnocení: 7/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie
Výrobce: Unique Entertainment
 • Grafické zpracování
 • Silná atmosféra
 • Množství misí, budov a podobných hrátek
 • Kompletně v češtině
 • Slabší kampaň
 • Nepropracované úkoly
 • Vše co se hýbe
 • Pochybná obtížnost

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A