Recenze: Defense Grid: The Awakening – všude samé věže

Mimozemšťané opět otravují a útočí na lidskou civilizaci. Ta má ale prostředky, aby to nebyla procházka růžovou zahradou. Doslova.
Seznam kapitol
 1. Přechod do třetího rozměru
 2. Podívejme se jí na zoubek

Škola. Práce. Nebo prostě jen domov. Téměř všude nás může přepadnout temná a zákeřná síla šílené nudy, která z jedné sekundy dokáže vytvořit jednu hodinu a potopit nás do oceánu deprese. Naštěstí ale existují prostředky, které dokáží takovéto momenty odfouknout jako prach z povrchu stolu a vrátit nás na světlou stranu síly. Může to být četba, poslech hudby... ale jsme přeci na herním portále, takže víme, kde leží naše priorita. Ale krátit si chvíli nudy WoWkem, to je jako střílet atomovku na komára. Nechci tvrdit, že to není možné, určitě se najdou tací, kteří si takový kolos dopřát nechají, ale existují menší a často účinnější prostředky.

VIDEO: 643 'Defense Grid - trailer'

Jakéže to jsou prostředky? Většina z vás určitě někdy narazila na flashové hříčky, kde je hlavní náplní nejčastěji jen máčkání mezerníku ve správný čas. Ale existují i jiné, propracovanější, alespoň tedy konceptem – za zmínku určitě stojí třeba starý známý Tetris, ruzné variace na Bust-A-Move či Tower Defense.

Po dokončení šestnácté úrovně se zpřístupní další čtyři speciální, které jsou supertěžké a dají zabrat daleko více, než původní sestava

Právě třetí jmenovaná v současnoti dosahuje obrovské oblíbenosti a vedle spousty mutací vykoukl na svět skrze Steam zajímavý projekt jménem Defense Grid: The Awakening (DG), který zábavnou destrukci převádí do třetího rozměru. Otázkou zůstává, zda tento počin dokáže konkurovat svým sokům, kteří jsou navíc zdarma. Odpověď už mám dávno přichystanou... může.

defense_grid_01.jpgdefense_grid_02.jpg

Pro neznalé – mechanizmus Tower Defense her, a tudíž i DG, lpí ve strategickém rozložení obranných věží okolo cesty, po které se v různém množství a složení vydávají nepřátelé, jež je nutno zničit dříve, než se dostanou skrz. Důležité je dbát na typ věží, každá je určena na jiné situace, a taky samozřejmě na zdroj financí, díky kterému obranná linie může vzniknout. Fond se pak navyšuje ničením záškodníků, což vyvolává otázku, jestli díky tomu nejsou svou vlastní zkázou. Celý systém je vysoce návykový a dokáže zaujmout na dlouhou dobu. DG zážitek navíc ještě umocňuje, jelikož se předvádí v hezčím hávu a nabízí několik prvků, které původní koncept dále rozšiřují.

My chceme medaili!

Příběh sleduje osud jedince (jeho role se ujmete vy, hráči), který se po útoku mimozemšťanů dostal k ovládání starodávné obranné sítě, a tak našel dost možná jediný způsob, jak navštěvníkům z vesmíru znepříjemnit život a zachránit jak sebe, tak veškeré ostatní lidi na planetě. Aby věděl co dělat, byla do hlavního počítače nahrána osobnost muže, který se o obranu světa staral při útoku předchozím. V průběhu hry nejenže občas dobře poradí, ale svými názory k dané situaci dává trochu života do jinak smrtonosného sledu událostí.

defense_grid_03.jpgdefense_grid_04.jpg

V hlavním menu je kromě klasického nastavení detailů a ovládání na výběr z šestnácti misí, každá následující se odemkne až po dokončení té předcházející. Obtížnost se postupně zvyšuje, přičemž poslední je už opravdu, jak se říká lidově, „o hubu“. Nejen že začnou přicházet nové typy nepřátel, které své předchůdce předčí jak výdrží, tak speciálními vlastnostmi, mění se i rozvržení levelů, kdy hlavně později se sám hráč musí starat o navržení cesty.

Důležité je dbát na typ věží, každá je určena na jiné situace a taky samozřejmě na zdroj financí, díky kterému obranná linie může vzniknout

Protivníků je celkem patnáct druhů, k jejich zničení pak slouží deset typů věží, které lze upgradovat pro lepší dosah a efektivitu. Sekunduje jim ničivý orbitální laser, který jediným úderem dokáže zničit vše v daném rádiusu, problém je ale jeho pomalé nabíjení; dlouho trvá, než je možné použít jej znovu.

defense_grid_05.jpgdefense_grid_06.jpg

Po dokončení šestnácté úrovně se zpřístupní další čtyři speciální a supertěžké, ty dají zabrat daleko více, než původní sestava. Za každou úroveň je možno získat bronzovou, stříbrnou či zlatou medaili nebo je hrát v jiných variacích, jako jsou těžší nepřátelé a začátek s obrovskou sumou peněz, ale nemožnosti dalšího výdělku. To, že tyto možnosti nejsou k dispozici nadarmo, dokazuje i fakt, že jsem se k jednotlivým levelům vracel, jen abych získal lepší bodové hodnocení nebo zkusil jinou strategii díky jiným podmínkám.

TIP: Linie kulometných věží po upgradech doplněná o zpomalovač a meteor udělá vě většině případů krátký proces s jakýmkoli protivníkem.

Jedná se o chytlavou záležitost, což ale může být i na škodu - když jsem se po pěti minutách podíval na hodiny, zjistil jsem, že doopravdy uběhlo minut asi třicet. Pokud má člověk povinnosti, měl by být na pozoru.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Tower defense
Výrobce: Hidden Path Entertainment | Webové stránky hry
 • Design úrovní
 • Chytlavost
 • Dostatek druhů nepřátel a zbraní
 • Občas slabší inteligence věží
 • Ovládání
 • Absence editoru
Související články
 1. Tower Defense v novém hávu
 2. FlashFunka: Strategy Defense 4 - pro rozené stratégy
 3. Týden na FreeHrách – ve stínu Tower Defense
 4. FreeHra: Prytorian Defender - ubraňte se
 5. FlashFun: Turret Defense 2 - braňte základnu
 6. FlashFun: Invasion Tactical Defense - braňte základnu
 7. FreeHra: Immortal Defense - nepopsatelný zážitek
 8. FreeHra: Planetary Defense - planetární obrana

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce