Recenze: Desert Commandos – nehostinná poušť

Prach, písek, žhnoucí slunce a všude spousta nepřátel. Vojáci vsazení do nehostinných krajin musí mnohdy čelit nelidským podmínkám. Na jejich výdrži, a to jak fyzické, tak i psychické ovšem závisí osudy spousty lidí. A teď část této zodpovědnosti padá přímo na vás.
Recenze: Desert Commandos – nehostinná poušť

Žánr: Akční
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680

Taktické akce jsou mnohými hráči vyhledávané a oblíbené. Přitom u mobilních telefonů by se dalo to samé tvrdit dvojnásob. Jak jisté tušíte, Desert Commandos spadá mezi zmíněný žánr a snaží se hráče zaujmout zejména promyšlenou akcí a taktickým jednáním.

Skoro jako Commandos?

Právě recenzované hře nejde upřít jistá spojitost s takticko-akční sérií Commandos. Vlastně už z názvu by se dalo usoudit, že nějaké zrnko příměsi z něj vzaté by se i zde mohlo objevit. A také že ano. V Desert Commandos se zmocníte až čtyřech postav, každá mající určité specifické vlastnosti, vázající se hlavně na výzbroj a tedy i praktické využití. Zatímco jeden z vojáků dokáže střílet z „lehkých“ střelných zbraní, jiný si potrpí na raketomet s granáty, sniperku nebo zbraň připomínající brokovnici.

  
Opatrně... hlavně opatrně

Při akci proto musíte pečlivě zvažovat každý krok, dvakrát přemýšlet nad svými plány a hlavně se zbrkle nevrhat do lůna nepřátel, kde by vás každý během pár vteřin odrovnal. Na vašem uvážení závisí navigace ostatních hráčů, protože jim musíte zadávat každý krok, jenž mají ujít. Jste tým a sami nezvládnete nic.

Přiznám se, že ze začátku jsem měl s ovládáním mírné problémy, ač je vyřešeno obstojně. Desert Commandos totiž opravdu není tupá řezanice, což je možná zřejmé i při pohledu na obrázky. Ze začátku jsem se ztrácel v prostředí a při manipulování s vojáky jsem měl plné ruce práce. Nicméně po pár minutách byla – lidově řečeno – ruka v rukávě. Stačilo se pouze rozkoukat. Zkrátka, chce to čas a trošku trpělivosti.

  undefined
Nejen po hlavě. ale i pěkně ze zálohy... sniperkou

Třeba vám přinese růže...

Zejména v pozdější části hry budete potřebovat ona trpělivost pro zdolání všech překážek. První dvě mise jsou sice trochu „jemnější“ (hlavně začáteční), jenže laťka obtížnosti o pár dalších levelů vzroste. A nehezky. Nebojte se však. Dle mého soudu naštěstí není Desert Commandos záležitostí pro ty hardcore z vás. Nemusíte mít obavy z vyloženě nezvládnutelných situací.

Hře bych akorát vytknul poměrně velkou linearitu. Jednotlivé mapy jsou sice rozsáhlé (relativně), ovšem cesta ke kýženému cíli vede víceméně jedna (byť dosti zašmodrchaná). Vždy se tedy opakuje ta samá básnička a prvek znovuhratelnosti se v tomto případě nedostaví. Bohužel. Uvítal bych více možných cest, ba i klidně konců.

  
Mapa se ve spoustě případech opravdu hodí. S ní na cestách nezabloudíte ;-)

Nadšen nejsem ani z grafického zpracování a musím podotknout, že se na trhu v e zmíněném směru nachází spousta lepších titulů. Okolní prostředí sice působí jako poušť, také vojáci obstojně vypadají, jenže celkový získaný dojem dosahuje sotva k průměru. Uvítal bych spíše, kdyby byly všechny objekty snímány jak z předního horního pohledu, tak i bočního. Hlavně díky tomu Desert Commandos strádá a první dojem nebyl zrovna nejpříjemnější.

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Rozdílné postavy, rozdílné vlastnosti
  • Nic lehkého, ani nic těžkého
Temné stránky hry
  • Horší technické zpracování
  • Linearita

Soudit však celkově titul podle grafického hávu nejde a přestože není vizuální podoba nejlepší, ostatní aspekty jsou na tom o poznání lépe. Autorům se povedlo vyvážit hratelnost ruku v ruce s ovládáním (neuklikejte se), přičemž jak už jsem zmínil – laťka obtížnosti není taktéž nastavena vysoko. Pokud si proto libujete v pravých taktických akcích á la Commandos, určitě jeho „pouštní“ mobilovou variaci nepřehlédněte. Do boje, vojáci!

Grafika: 5/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 6/10
Hratelnost: 8/10

Chcete taktickou akci na mobilní telefony? V tom případě sáhněte po Desert Commandos, jež sice nevyniká po grafické stránce, ovšem zbylé prvky jsou na více než solidní úrovni.

Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
Kontroverze ve hrách napříč časem aneb co to hraješ!

Kontroverze ve hrách napříč časem aneb…

Kontroverzní témata a hry. Něco, co přiláká jak stovky zákazníků, tak moralistů a kritiků. Jak se má situace v moderní společnosti?

20.  9.  2017 | | 5 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
Humble Bundle má slevy na hry od Bethesdy, Dooma a Wolfa koupíte za pár kaček

Humble Bundle má slevy na hry od Bethe…

Humble Bundle nás často těší skvělým akcemi a slevami na hry starší i nové a nyní se do víru dění přidala Bethesda se svým zástupem hitů.

18.  9.  2017 | | 1 N/A