Recenze: Desert Commandos – nehostinná poušť

Prach, písek, žhnoucí slunce a všude spousta nepřátel. Vojáci vsazení do nehostinných krajin musí mnohdy čelit nelidským podmínkám. Na jejich výdrži, a to jak fyzické, tak i psychické ovšem závisí osudy spousty lidí. A teď část této zodpovědnosti padá přímo na vás.
Recenze: Desert Commandos – nehostinná poušť

Žánr: Akční
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680

Taktické akce jsou mnohými hráči vyhledávané a oblíbené. Přitom u mobilních telefonů by se dalo to samé tvrdit dvojnásob. Jak jisté tušíte, Desert Commandos spadá mezi zmíněný žánr a snaží se hráče zaujmout zejména promyšlenou akcí a taktickým jednáním.

Skoro jako Commandos?

Právě recenzované hře nejde upřít jistá spojitost s takticko-akční sérií Commandos. Vlastně už z názvu by se dalo usoudit, že nějaké zrnko příměsi z něj vzaté by se i zde mohlo objevit. A také že ano. V Desert Commandos se zmocníte až čtyřech postav, každá mající určité specifické vlastnosti, vázající se hlavně na výzbroj a tedy i praktické využití. Zatímco jeden z vojáků dokáže střílet z „lehkých“ střelných zbraní, jiný si potrpí na raketomet s granáty, sniperku nebo zbraň připomínající brokovnici.

  
Opatrně... hlavně opatrně

Při akci proto musíte pečlivě zvažovat každý krok, dvakrát přemýšlet nad svými plány a hlavně se zbrkle nevrhat do lůna nepřátel, kde by vás každý během pár vteřin odrovnal. Na vašem uvážení závisí navigace ostatních hráčů, protože jim musíte zadávat každý krok, jenž mají ujít. Jste tým a sami nezvládnete nic.

Přiznám se, že ze začátku jsem měl s ovládáním mírné problémy, ač je vyřešeno obstojně. Desert Commandos totiž opravdu není tupá řezanice, což je možná zřejmé i při pohledu na obrázky. Ze začátku jsem se ztrácel v prostředí a při manipulování s vojáky jsem měl plné ruce práce. Nicméně po pár minutách byla – lidově řečeno – ruka v rukávě. Stačilo se pouze rozkoukat. Zkrátka, chce to čas a trošku trpělivosti.

  undefined
Nejen po hlavě. ale i pěkně ze zálohy... sniperkou

Třeba vám přinese růže...

Zejména v pozdější části hry budete potřebovat ona trpělivost pro zdolání všech překážek. První dvě mise jsou sice trochu „jemnější“ (hlavně začáteční), jenže laťka obtížnosti o pár dalších levelů vzroste. A nehezky. Nebojte se však. Dle mého soudu naštěstí není Desert Commandos záležitostí pro ty hardcore z vás. Nemusíte mít obavy z vyloženě nezvládnutelných situací.

Hře bych akorát vytknul poměrně velkou linearitu. Jednotlivé mapy jsou sice rozsáhlé (relativně), ovšem cesta ke kýženému cíli vede víceméně jedna (byť dosti zašmodrchaná). Vždy se tedy opakuje ta samá básnička a prvek znovuhratelnosti se v tomto případě nedostaví. Bohužel. Uvítal bych více možných cest, ba i klidně konců.

  
Mapa se ve spoustě případech opravdu hodí. S ní na cestách nezabloudíte ;-)

Nadšen nejsem ani z grafického zpracování a musím podotknout, že se na trhu v e zmíněném směru nachází spousta lepších titulů. Okolní prostředí sice působí jako poušť, také vojáci obstojně vypadají, jenže celkový získaný dojem dosahuje sotva k průměru. Uvítal bych spíše, kdyby byly všechny objekty snímány jak z předního horního pohledu, tak i bočního. Hlavně díky tomu Desert Commandos strádá a první dojem nebyl zrovna nejpříjemnější.

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Rozdílné postavy, rozdílné vlastnosti
  • Nic lehkého, ani nic těžkého
Temné stránky hry
  • Horší technické zpracování
  • Linearita

Soudit však celkově titul podle grafického hávu nejde a přestože není vizuální podoba nejlepší, ostatní aspekty jsou na tom o poznání lépe. Autorům se povedlo vyvážit hratelnost ruku v ruce s ovládáním (neuklikejte se), přičemž jak už jsem zmínil – laťka obtížnosti není taktéž nastavena vysoko. Pokud si proto libujete v pravých taktických akcích á la Commandos, určitě jeho „pouštní“ mobilovou variaci nepřehlédněte. Do boje, vojáci!

Grafika: 5/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 6/10
Hratelnost: 8/10

Chcete taktickou akci na mobilní telefony? V tom případě sáhněte po Desert Commandos, jež sice nevyniká po grafické stránce, ovšem zbylé prvky jsou na více než solidní úrovni.

Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |