Recenze: Destroy all humans! – simulátor šedivácké invaze

Pozemšťané! Vaše patetická planeta bude mít tu čest, že se stane dominiem naší mocné rasy. Nebojte se, i vaše nicotné existence poslouží dobrému účelu, jako zdroj druhořadého genetického materiálu. Pokračujte ve čtení tohoto instruktážního textu, ať víte, jak se během invaze chovat.

Karel KališPlatforma: PS 2 (X – Box)
Paměťová karta: 180 kB
Vibrace: ano
Analogové ovládání: páčky
Multiplayer: ne
Vývojář: Pandemic Studios
Distributor: THQ
Distributor v ČR: CD Projekt (
www.cdprojekt.cz)
Homepage:
http://www.destroyallhumansgame.com/globe.php

Nějakou prapodivnou shodou okolností se nám jednou v redakci objevilo tajemné DVD, o kterém nikdo nevěděl, jak se na šéfredaktorově stole vzalo. V prvním okamžiku se zdálo, že se jedná o tradiční nálož špíny, kterou naše konkurence vyhrabala na redaktory s pokleslými mravy, snažíc se za mlčení vymámit polovičku našich platů. Což činí dva balíčky gumových medvídků, oschlý chleba s angreštovou marmeládou a jeden pár ponožek – obě levé.

Ale obavy ze ztráty gumových medvídků se naštěstí ukázaly jako liché. Místo nechutných videí a fotek se na duhové placce válela změť podivných dat, s kterými těžce zkoušené redakční PC nedokázalo poradit. Šéfredaktor neváhal a mě, jako jedinému vhodnému tohoto úkolu, svěřil DVD do rukou se slovy: „Na, něco s tím udělej.“ Och, jak se mi pýchou nadmula hruď, že zrovna mě pověřil nejvyšší úkolem takového formátu. Sice zlí jazykové tvrdí, že mu nic jiného nezbývalo, protože kromě  mé maličkosti zrovna nikdo jiný v redakci nebyl, ale to jsou jen sprosté pomluvy.

  

Těš se Miss na výslech * Hoř ohníčku, plápolej * Romantika s vycházejícím sluncem a létajícím talířem 

Každopádně v následujících dnech se tak nějak na DVD zapomnělo, až do toho osudového dne. Zrovna jsem se vrátil ze studijní seance v jedné malebné hospůdce a na dobrou noc si chtěl dát partičku své oblíbené hry na PS2:  Barbie XXI: Brutální blondýna vs. Backstreet Boys, ovšem v mírném zamyšlení jsem do drivu černé krabičky na zábavu šoupnul tajemné DVD. Jaké však bylo moje překvapení, když se na obrazovce objevil děsivý nápis Destroy all humans! Hned mi bylo vše jasné, shodou náhod se mi do rukou dostal plán a simulátor mimozemské invaze! Já to věděl, všechno je to pravda, havárie v Rosvelu, ukrytý talíř a šedivák v Oblasti 51, mimozemské únosy, Michael Jackson je emzák…prostě všechno.

Ovšem to, že se DVD spustilo v PS2 může znamenat jen dvě věci, mimozemské počítače mají stejnou konfiguraci jako japonský herní zázrak nebo… v Sony jsou mimozemšťané!! Ale vraťme se k DVD. Odvaha a zvědavost jsou redaktorům Doupěte vlastní, takže jsem neváhal a vrhnul se do detailů prozkoumat plány hrozby z vesmíru.

Přišli k nám z vnějšího vesmíru!

Hned na začátku se dozvídám, kdo za invazí stojí. Nazývají se Furoni a vypadají zatraceně nebezpečně. Hlavní údernou sílu přestavuje jakýsi profesor Pox a jeden emzák jménem Cryptosporidium 137. Což je mimochodem hrozný fešák a sympaťák, šedá barva kůže, hlava nafouklá,  jak kdyby ji strčil do úlu plného naštvaných včel, malé ručičky a nožičky, oči jako cérečka, na tváři vražedný výraz a pusa plná nebezpečně špičatých zubů… když se nad tím zamyslím, docela mi připomíná bývalou učitelku matematiky.

  

Zapomněl sem doma občanku, tak sem je usmažil * Tak takhle to bylo u Rooswellu * Mateřská loď nesmí chybět 

Furony vede na Zemi touha po záchraně vlastního rodu. A vyvraždění toho našeho. Jak to vypadá, díky neustálému válčení s cizími rasami a používání atomových zbraní přišli absolutně o genitálie (asi proto jsou tak nasr...naštvaní) a jejich rasa se ocitá na okraji vyhynutí. Naštěstí prý kdysi, zrovna když se vraceli z vítězného tažení proti Marťanům, se zastavili na Zemi. Podrobnosti nijak nerozebírali, ale prý má od té doby každý člověk v těle část životodárné furonské DNA, asi jim ji injektovali či co. Každopádně teď nastal čas sklízet, co kdysi zaseli.

V simulátoru jménem Destroy all humans! si lze mimozemskou invazi pěkně vyzkoušet nanečisto. Hlavní invazní sílu, vlastně jedinou, představuje jediný muž, zase špatně – šedivák, Crypto. Plus jeho věrný, spolehlivý, dvoutaktní létající talíř s přeplňovaným turbodmychadlem, parametry hádám, protože v žádném motoristickém časopise ho ještě nezkoušeli. Mimozemšťané se dokáží pohybovat po naší planetě zcela volně, dokáží běhat a pomocí jetpacku i skákat a hlavně vládnou celou řádkou tajemných sil.

Furoni útočí!

Já si říkal, že ten květák na krku ve velikosti meteorologického balónu nemají jen tak. Šediváci totiž ovládají telekinezi, telepatii, hypnózu a pár dalších kousků. Třeba takové získávání genetického materiálu z lidí, Cryptovi se stačí chvíli soustředit a nebožákovi vybouchne hlava a vyletí mozek! Něco mi říká, že tohle pak dva aspiriny nezpraví. Naštěstí Crypto nedokáže používat psychické útoky neustále, každý užírá část mentální energie, ale ta se stejně postupně dobíjí. Co hůř, šediváci si dokáží na sebe vzít podobu každého člověka. Jsou všude, jsou prostě všude, já to vím. Všichni jsou mimozemšťani, babička, soused, školník, Bill Gates, vaš kočka, skříň… ááá, už z toho šílím. Zpátky k věci.

  

Cryptosporidium 137 v plné kráse * Anální sonda v praxi * Moc posluchačů nemá 

Kromě mentálních sil ovládá Crypto celou paletu emzáckých zbraní, už základní zbraň – Zap-O-Matic, dokáže nebohých lidí nebohé mrtvé lidi  raz dva. Smrtící anální sonda zase usnadňuje sbírání genetického materiálu, ale dostane se i na daleko smrtelnější nádobíčko, třeba instantní zpopelňovač a další. Zbraně se automaticky dobíjejí stejně jako mentální síly.

A když už jde opravdu do tuhého, Crypto posadí svůj šedivý zadek do svého létajícího talíře a začíná nová dimenze destrukce. Talíř disponuje mocnými zbraněmi, díky kterým zpopelníte celé město dřív, než řeknete Rio de Janeiro. Často se i hodí známý paprsek, kterým de dá manipulovat s těžkými předměty, unášet krávy a tak podobně. Jeden by neřekl, jak bude podobné ovládání létajícího stolního náčiní jednoduché a zábavné. Jak říkám, šediváci si invazi na Zemi určitě užijí. Patetické pozemské ozbrojené síly se pomalu nezmůžou ani na odpor.

Další špatný den pro USA

Podle Destroy all humans! mají šediváci naplánovanou invazi do posledního puntíku. Aby si Crypto zvykl na Zemi, začíná v malém vidlákově, kde týrá krávy a tahá mozky z farmářů. Postupně si vyzkoušíte i další lokace, bohatěji zalidněné a zastavěné. Jsou poměrně rozsáhlé, ale zase jich není tolik, emzáci asi s invazí spěchají, protože celým simulátorem proletíte asi za osm hodin. Hlavním úkolem je sbírat genetický materiál, ale plány počítají i s celou řadou různých problémů a situací, jednou musíte unést na výzkum modelku, jindy na sebe vezmete podobu politika a začnete přesvědčovat lidi, že za současné podivné události můžou komunisti a ne šediváci. Špičky mimozemské propagandy vymyslely pro Destroy all humans! celou řádků primárních, ale i bonusových úkolů. Ale ty bonusové nejsou až tak zajímavé a nápadité, jako ty hlavní.

  

Zombie krávy, to jsou věci * Je to pták? Letadlo? Ne, je to mimozemská invaze! * Malebé americké městečko 50. let

Na druhou stranu však moje obavy z mimozemské invaze poněkud zmírňuje fakt, že Destroy all humans! je zasazen do USA 50. let. Zřejmě jejich silné satelity zachytily vysílání klasických sci-fi braků z toho období, což dokazuje i film Teenagers from outer space, který se odemkne po splnění všech misí. Šediváci mají smysl pro humor, protože během trénování na invazi se budete často smát. Jak až přehnané brutalitě vybuchujících hlav, účinku mimozemských zbraní, Cryptových drsňáckých hlášek, stupiditě chování lidí, jejich ztvárnění… prostě všemu.

Pravda vyděsí

Vždycky jsem předpokládal, že mimozemské počítače budou o něco vyspělejší než PS2, ale asi to tak nebude. Na druhou stranu jsme díky tomu mohli proniknout do myšlení mimozemských entit, zjistit jejich plány a vyzkoušet si simulátor pro invazní síly. Moje recenzentské já mi nedá a popíšu technické zpracování Destroy all humans! Grafika vypadá pěkně a detailně, jednotlivé lokace jsou plné výborně zpracovaných modelů postav, domů a celkově prostředí, které se dá do velké míry demolovat. Světelnými efekty se nešetřilo, účinek zbraní je efektní, vše je prohnáno blur efektem, jedinou chybkou je jasně zřetelné doskakování modelů na obrazovce…hm, jak tak o tom přemýšlím, něco se mi nezdá.

Nechápu, proč je furonský simulátor invaze v angličtině. Jasně, správný zvukový doprovod je na místě, svištění laserů, střelba děl pozemské armády, ječící hlasy vyděšených lidí...ale proč i Crypto mluví anglicky? I skvělou hudbu znějící jako v klasických béčkových sci-fi filmech bych pochopil, ale dabing mimozemšťana? Nebo…že by? Ale to snad ne?

Světlé stránky hry
  • Cryptosporidium 137
  • Atmosféra
  • Humor
  • Stylovost
  • Nápadité primární mise
Temné stránky hry
  • Velmi krátké
  • Hratelnost postupně upadá
  • Viditelné doskakování objektů

Už je to tak, žádný simulátor mimozemské invaze, Destroy all humans! je obyčejná hra PS2. No co, chybka se stane. Z herního hlediska se jedná o titul veskrze povedený a zábavný. Nejsilnější stránkou je bezesporu humor, který si za vzor bere staré béčkové sci-fi filmy. Pokud jste měli tu čest s filmem Mars Útočí, dokážete si asi představit, jak humor v Destroy all humans! Bohužel, samotná hratelnost není až tak skvělá, všechno to pobíhání, střílení, sbírání mozků a létání v talíři je až příliš jednoduché a místy stereotypní, hlavně platí pro vedlejší mise. Navíc by si hra zasloužila nabrat trochu na objemu v délce hraní, nějaké zbraně navíc by se též hodily. Není to špatné, ale o herní klenot se též nejedná.

Grafika: 8/10
Zvuk: 9/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 7/10

Brutálně stylová hra na zlé mimozemštany. Ze začátku originální a perfektní zábava, která postupně rapidně uvadá.

Celkové hodnocení: 7/10

Diskuze (1) Další článek: Nezávislé mody mají své finalisty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Vědci udělali průlom v jaderné fúzi. K elektrárnám je však stále ještě hodně daleko

Vědci udělali průlom v jaderné fúzi. K elektrárnám je však stále ještě hodně daleko

Vědcům se poprvé podařilo u jaderné fúze dosáhnout uvolnění většího množství energie, než bylo do pokusu vloženo. Jde o historický průlom, má však má celou řadu háčků.

Antonín Trčálek
Jaderná fúze
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Všichni žijeme v Bublině. Je velká 1000 světelných let a magnetizovaná

Všichni žijeme v Bublině. Je velká 1000 světelných let a magnetizovaná

** O bublinách v galaxiích toho víme jen velmi málo ** Theo O’Neill a jeho kolegové se to snaží zlepšit ** Zmapovali magnetická pole naší Lokální Bubliny

Stanislav Mihulka
Astronomie
U filipínského ostrova Luzon se na obloze objevilo něco neznámého. Mohla by to být nová čínská vzducholoď

U filipínského ostrova Luzon se na obloze objevilo něco neznámého. Mohla by to být nová čínská vzducholoď

** Na internetu se objevily snímky něčeho, co by mohla být vzducholoď určená k dlouhodobým letům ve velkých výškách ** Tento objekt se pohyboval v blízkosti západního pobřeží filipínského ostrova Luzon ** Vzhledem k okolnostem by mohlo jít o moderní čínskou vojenskou vzducholoď

Stanislav Mihulka
VzducholoďVojenství

Aktuality

15:08 | Slovenský simulátor lovce Way of the Hunter nás v novém DLC vezme na Aljašku. Bližší informace ohledně expanze Aurora Shores se máme dozvědět brzy. 
13:14 | Co je zač Atomic Heart, který vychází na konci února? To vám tvůrci vysvětlí v rozsáhlém traileru plném ukázek přímo z hraní. Sami se do akce pustíme 21. února. 
1. února | Star Wars Jedi: Survivor nakonec vyjde až 28. dubna. Studio Respawn nestíhá vývoj a potřebuje dalších šest týdnů na dokončení. 
31. ledna | Český hit American Truck Simulator se v budoucnu rozšíří o mapu Kansasu. Ještě před tím ale přijde DLC se státem Oklahoma 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu