Recenze: Devil May Cry 4 CZ – pekelná jízda

Tak jsme se nakonec dočkali. Záviděníhodná akce konzolistů dorazila na pulty prodejen pro PC. Čtěte jak se nové dobrodružství série Devil May Cry hraje.
Seznam kapitol
 1. Nero proti Dantovi
 2. Dante proti Nerovi

Z výše uvedeného perexu jste patrně trochu nesví a napjatě čekáte na hodnocení jedné z nejočekávanějších her letošního podzimu. Pokud jste pozorně četli preview, sami asi dobře víte, že autoři chtějí rozšířit svou základnu věrných dmc4_art03.jpgfanoušků, a proto jsem se dobrovolně rozhodl stát pokusným králíkem.

Tenkrát poprvé

Úvodní dějství začíná rychlým sprintem nové postavy série – Nera, jenž pospíchá do velkolepé katedrály řádu následovatelů boha Spardy na pěvecké vystoupení své milované. Během cesty si sice odskočí vyřídit pár drobností (skupinku nepřátel připomínající nekvalitně sešité bramborové pytle), ale nakonec přeci jen usedne mezi zpěvem okouzlené obecenstvo. Po úspěšném vystoupení pohledné krásky následuje proslov samotného San(c)tuse, během kterého však bleskurychle proskočí střechou starý známý Dante a nejvyššího představitele řádu odpwnuje dobře mířenou střelou mezi bulvy.

 

dmc4cz_01.jpgdmc4cz_02.jpg

Tento ohavný čin ovšem nezůstal bez povšimnutí, protože se bělovlasý Nero rozhodl krutě pomstít a hbitě vyrazil směrem k vetřelci. Vy se tak v prvních minutách hraní ocitnete tváří tvář známému a mnohými opěvovanému Dantovi, což asi některé z vás a ostatní zaryté fanoušky zrovna dvakrát nepotěší.

Dante odpwnuje nejvyššího představitele řádu dobře mířenou střelou mezi bulvy

Boj ovšem není ničím jiným, než velmi povedeným tutoriálem mající za úkol vás zábavnou formou naučit základním pohybům a schopnostem. Po krátkém souboji Dante uniká a vy se vydáváte po jeho stopách s vidinou krvavé odplaty. Dál už nic víc prozrazovat nebudu, vše se dozvíte ve vkusně zpracovaných in-game animacích doprovázející vás před a ke konci každé mise.

art1.jpg

I když děj samotný zrovna neoplývá originalitou, najdete v něm velmi povedené zvraty, a tak se určitě nebudete nudit. Co se týče nakousnutých misí, je jich rovných dvacet kousků, a to samozřejmě nepočítám mistrovsky ukryté „secrety“, kde častokrát plníte krátkodobý cíl typu „vyskákej až nahoru v daném časovém limitu“, „zboř všechny sochy pomocí gyrobladu“ nebo třeba „rozkopni půlky všemu, co se pohne“. Musím se přiznat, že mně některé tajné úkoly připadaly téměř neproveditelné a nejednou jsem měl chuť rozprsknout svůj gamepad o zeď.

dmc4cz_03.jpgdmc4cz_05.jpg

Během svého putování narazíte na stovky nepřátel, ze kterých po jejich eliminaci nasyslíte červené orby. Ty pak můžete směnit za rozličné předměty jako magické hvězdy dodávající zdraví, flakónky obnovující energii nebo třeba flaštičky s veselými jedy. V momentě, kdy máte rudých gulí opravdu dostatek, je lepší zariskovat a investovat přímo do jednorázového navýšení celkového zdraví. Záleží tedy čistě na vás, zdali si rozhodnete koupit tři lékárničky, nebo si za tu samou cenu raději nechat navýšit zdraví natrvalo.

Nero má pro jistotu ještě jedno eso v rukávu, a to svojí Ďábelskou pracku

Orby ovšem nejsou jen červené, ale také žluté (navyšují celkový počet životů), bílé (obnovují magickou energii), fialové s puntíky (vykastrují nejbližší krávy Milka) nebo třeba zelené (přilévají do studny života). dmc4_art02.jpgZapomenout nesmím na veledůležité „hrdé duše“, za něž si lze nakoupit či vylepšit své schopnosti a dovednosti. Musím vyzdvihnout snahu autorů o svobodu volby, protože veškeré změny svého charakteru můžete vzít zpět a za vrácené duše si svého bijce od základů předělat, a to bez postihu a v jakékoliv části hry chcete.

Bylo nebylo, milé děti

Žil byl jeden Nero, buk jako kluk, jehož milovaným mazlíčkem byla mocná pistole Modrá růže. Protože však pomáhal a chránil svačiny mladších soukmenovců před nájezdy přisprostlých vejlupků, opatřil si také meč zvaný Rudá královna. S těmito prostředky se problémy zaháněly dříve, než vůbec vznikly, ovšem Nero měl pro jistotu ještě jedno eso v rukávu, a to svojí Ďábelskou pracku. I když se vám může z počátku jevit jako smutný handicap, postupem času jí začal dokonale ovládat.

dmc4_art01.jpg

Spoustu protivníků si totiž jednoduše přitáhl a několika mrsknutími o zem je poslal na pravdu boží, snadno také získával vzdálené předměty obyčejným prodloužením své paže nebo zdolával hluboké propasti, když se s ní zachytával o úchyty ve formě pekelné energie.

Tip: Snažte se vyřídit své protivníky směsicí komb a ne jen tupým mačkáním jediného tlačítka. Jednak se vám výrazně zvedne hodnocení stylu a hlavně také vymlátíte nepřátele o poznání rychleji.

Co se týče samotné techniky boje meče s pistolí, nejednalo se o sebemenší problém, stejně jako všechno ostatní. Nero byl totiž ještě mladý a lehce namyšlený, protože nikdy nepoznal sobě rovného soupeře. Tedy až do příchodu Danta.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | akční adventura
Výrobce: Capcom | Webové stránky hry
 • vynikající audiovizuální zpracování
 • kulervoucí a návyková akce
 • příběh se zajímavými zvraty
 • skvěle provedené bitvy s bossy
 • luxusní doba celkového hraní
 • bohatý výběr vlastností hl. hrdinů
 • občas zlobící kamera
 • umělé natáhnutí herní doby
 • gamepad povinností!
Související články
 1. PC verzi Devil May Cry 4 se nedaří
 2. Komiksový Resi Evil i Devil May Cry
 3. Nová mega: Dante v hlavní roli
 4. PC verze Devil May Cry se dočkáme již v létě
 5. Recenze: Devil May Cry 4 – ďábel vchází do dveří
 6. Preview: Devil May Cry 4 – lovec démonů brzy opět na scéně

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A