Recenze: Dragon Age: Golems of Amgarrak – hajcman blues

Tvůrci od Biowaru slibovali, že půjde o nejnáročnější DLC k Origins. Měli pravdu?

U minulého DLC jásali fanoušci Leliany (nebo taky bili hlavou do zdi), teď došlo na milovníky trpaslíků. Golemové Amgarraku nás zavedou do nových zákoutí Hlubokých cest, přičemž se DLC odehrává v blíže neurčené době po příběhu původní hry. Váš Strážce se proslavil natolik, že se na něj ze všech stran obracejí s prosbami o pomoc. Jedna taková přišla i z Orzammaru, kde se jim při průzkumu ztratila beze stopy celá výprava. To zavání zplozenci či jiným neřádstvem, a tak je nutno celou věc řádně prošetřit.

 

Když však výprava dorazí na místo, ukáže se, že jde o něco mnohem hrozivějšího. V hlubinách trpasličího thaigu Strážci i jeho společníkům začne být dost nepohodlně, protože na ně téměř neustále útočí nepřátelé, a navíc se někde u výhní probudilo cosi, co nemělo být nikdy stvořeno. 

Blik cvak

Šedí strážci však mají pro strach uděláno a vaše postava se na místo vydá pouze s průvodcem, trpaslíkem, jehož bratr zmizel spolu s ostatními v hlubinách.  Ukáže se, že v Amgarraku se experimentovalo s lyriem a to rozdělilo místo na několik úrovní, které, aby byly lépe rozeznatelné, mají různý barevný nádech.

Dostat se do některých částí mapy je možno jen v určitém barevném spektru

A dostat se do některých částí mapy je možno jen v určitém barevném spektru, takže je nutné ohlídat si strategicky rozmístěné přepínače barev. Jinými slovy si musíte ohlídat, abyste našli ten správný, jinak vás čeká dlouhé a únavné běhání z jednoho místa na druhé, dokud nenajdete správnou kombinaci, abyste se dostali na místo závěrečného střetu.

daogolemsofamgarrak_01.jpg daogolemsofamgarrak_02.jpg

V každé barevné „úrovni“ na vás budou čekat nepřátelé různé síly a odpornosti. Do několika místností ani jít nemusíte, pokud se chcete dostat co nejdříve na konec DLC, ale je lepší, pokud si úrovně projdete všechny. V každé z nich se totiž skrývá nějaké to vylepšení pro golema, jehož při putování rovněž zprovozníte. Jak on tak vylepšení totiž přijdou vhod – umí totiž kousky, jako jsou léčivá kouzla nebo vzkříšení padlých spolubojovníků. Golem tak v podstatě nahrazuje v omezené podobě mága, protože zbytek vaší družiny tvoří lotr a válečník. Hodně s obtížností zamíchá i vaše postava.

Do výbavičky

Pokud začínáte s novou postavou, dostanete pod ruku Šedého strážce se schopnostmi rovnajícími se dvacátému levelu. Šedý strážce dostane pár lektvarů do začátku (které mu poměrně rychle dojdou) a je šoupnut přímo do akce, kde je možnost doplnit si zásoby je zřídka. Pokud si však do hry naimportujete svou postavu z Pramenů či Procitnutí, může jít i o charakter na pětatřicátém levelu. S tím, že DLC podporuje veškerou  výzbroj a výstroj, takže boj s nepřáteli je pak o něčem úplně jiném.

daogolemsofamgarrak_03.jpg daogolemsofamgarrak_04.jpg

K úrovním obecně se také pojí jeden výborný svazeček četby. Memoirs of the First wardens. Narozdíl od příručky „Soustředění“ v Procitnutí nezresetuje úroveň na výši se kterou jste začínali, ale pouze nabídne přeskládání vlastností. Což je dobře.  Dá se použít na všechny společníky, až na runového golema.

Až přelezeš nizke ďury ze zbijakem na hřbetě

Trpaslíci. Zbožňovaní i nenávidění... Názory na ně se různí. Znám pár lidí, které od dohrání Pramenů odradila právě zdlouhavá část hry na území trpaslíků. Takovým hráčům bych Golemy z Amgarraku nedoporučovala – zaberou totiž pouze kolem hodiny, maximálně dvou, hraní nudí a táhnou se. Golemové totiž aspoň pro mě postrádají hlavní prvek, který celé Dragon Age odlišoval od ostatních, tedy zábavné rozhovory mezi postavami.

Tip: Projděte všechny úrovně a sbírejte útržky vědomostí o golemech, abyste si toho svého mohly vylepšit. Při závěrečném souboji se vám bude hodit. 

Celé DLC se tak smrsklo na cvakání vypínači, vybíjení přízraků a úporné bušení do golemů, které je nutné zdlouhavě ubíjet. A třešničkou na slizkém, lyriem prolezlém dortu, je závěrečný boss. Je silnější, než Arcidémon v Pramenech nebo „Matka“ v Procitnutí. Je problém ho porazit i na normální obtížnost.

Třešničkou na slizkém, lyriem prolezlém dortu, je závěrečný boss

A když si setřete pot z čela a opravíte tlačítka, která vám vypadla z klávesnice jak jste do ní zběsile bušili, tak vám chuť z vítězství zkazí závěrečná animace. Pokud bych měla DLC hodnotit podle těch už vyšlých, tak Golemové patří mezi těžký podprůměr. Klady se mi na nich hledaly jen těžko.

daogolemsofamgarrak_05.jpg daogolemsofamgarrak_06.jpg

Golems of Amgarrak bych tak mohla doporučit pouze zapáleným fanouškům Dragon Age, kteří chtějí mít pohromadě všechny DLC, popřípadě by rádi dosáhli všech achievementů ve hře. Jinak si raději schovejte Bioware body... a pokud máte nebo si pořídíte Mass Effect 2, seznamte se za ně raději s Kasumi.

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG
Výrobce: Bioware | Webové stránky hry
Začátek prodeje: srpen 2010
  • Golem
  • Návrat do Hlubokých cest
  • Reset vlastností
  • Chybí příběh
  • Nevyvážená obtížnost
  • Absence humoru
Související články
  1. Recenze: DAO: Kronika zplozenců – Výkvět zla
  2. Recenze: Dragon Age: Prameny: Procitnutí – záruka probdělých nocí
  3. Recenze: Dragon Age: Prameny – stará škola, nový háv
  4. Recenze: Dragon Age: Journeys – dračí šupinka

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 18 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Gran Turismo Sport - návrat klasiky (recenze)

Gran Turismo Sport - návrat klasiky (r…

Ikona závodních her konečně dorazila na startovní čáru a nás nezajímá nic jiného než zjistit, zda se jedná o „návrat krále“, nebo o naleštěné zklamání.

22.  10.  2017 | | 13 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A