Recenze: Dragon Age: Golems of Amgarrak – hajcman blues

vytisknout velikost písma
Tvůrci od Biowaru slibovali, že půjde o nejnáročnější DLC k Origins. Měli pravdu?

U minulého DLC jásali fanoušci Leliany (nebo taky bili hlavou do zdi), teď došlo na milovníky trpaslíků. Golemové Amgarraku nás zavedou do nových zákoutí Hlubokých cest, přičemž se DLC odehrává v blíže neurčené době po příběhu původní hry. Váš Strážce se proslavil natolik, že se na něj ze všech stran obracejí s prosbami o pomoc. Jedna taková přišla i z Orzammaru, kde se jim při průzkumu ztratila beze stopy celá výprava. To zavání zplozenci či jiným neřádstvem, a tak je nutno celou věc řádně prošetřit.

 

Když však výprava dorazí na místo, ukáže se, že jde o něco mnohem hrozivějšího. V hlubinách trpasličího thaigu Strážci i jeho společníkům začne být dost nepohodlně, protože na ně téměř neustále útočí nepřátelé, a navíc se někde u výhní probudilo cosi, co nemělo být nikdy stvořeno. 

Blik cvak

Šedí strážci však mají pro strach uděláno a vaše postava se na místo vydá pouze s průvodcem, trpaslíkem, jehož bratr zmizel spolu s ostatními v hlubinách.  Ukáže se, že v Amgarraku se experimentovalo s lyriem a to rozdělilo místo na několik úrovní, které, aby byly lépe rozeznatelné, mají různý barevný nádech.

Dostat se do některých částí mapy je možno jen v určitém barevném spektru

A dostat se do některých částí mapy je možno jen v určitém barevném spektru, takže je nutné ohlídat si strategicky rozmístěné přepínače barev. Jinými slovy si musíte ohlídat, abyste našli ten správný, jinak vás čeká dlouhé a únavné běhání z jednoho místa na druhé, dokud nenajdete správnou kombinaci, abyste se dostali na místo závěrečného střetu.

daogolemsofamgarrak_01.jpg daogolemsofamgarrak_02.jpg

V každé barevné „úrovni“ na vás budou čekat nepřátelé různé síly a odpornosti. Do několika místností ani jít nemusíte, pokud se chcete dostat co nejdříve na konec DLC, ale je lepší, pokud si úrovně projdete všechny. V každé z nich se totiž skrývá nějaké to vylepšení pro golema, jehož při putování rovněž zprovozníte. Jak on tak vylepšení totiž přijdou vhod – umí totiž kousky, jako jsou léčivá kouzla nebo vzkříšení padlých spolubojovníků. Golem tak v podstatě nahrazuje v omezené podobě mága, protože zbytek vaší družiny tvoří lotr a válečník. Hodně s obtížností zamíchá i vaše postava.

Do výbavičky

Pokud začínáte s novou postavou, dostanete pod ruku Šedého strážce se schopnostmi rovnajícími se dvacátému levelu. Šedý strážce dostane pár lektvarů do začátku (které mu poměrně rychle dojdou) a je šoupnut přímo do akce, kde je možnost doplnit si zásoby je zřídka. Pokud si však do hry naimportujete svou postavu z Pramenů či Procitnutí, může jít i o charakter na pětatřicátém levelu. S tím, že DLC podporuje veškerou  výzbroj a výstroj, takže boj s nepřáteli je pak o něčem úplně jiném.

daogolemsofamgarrak_03.jpg daogolemsofamgarrak_04.jpg

K úrovním obecně se také pojí jeden výborný svazeček četby. Memoirs of the First wardens. Narozdíl od příručky „Soustředění“ v Procitnutí nezresetuje úroveň na výši se kterou jste začínali, ale pouze nabídne přeskládání vlastností. Což je dobře.  Dá se použít na všechny společníky, až na runového golema.

Až přelezeš nizke ďury ze zbijakem na hřbetě

Trpaslíci. Zbožňovaní i nenávidění... Názory na ně se různí. Znám pár lidí, které od dohrání Pramenů odradila právě zdlouhavá část hry na území trpaslíků. Takovým hráčům bych Golemy z Amgarraku nedoporučovala – zaberou totiž pouze kolem hodiny, maximálně dvou, hraní nudí a táhnou se. Golemové totiž aspoň pro mě postrádají hlavní prvek, který celé Dragon Age odlišoval od ostatních, tedy zábavné rozhovory mezi postavami.

Tip: Projděte všechny úrovně a sbírejte útržky vědomostí o golemech, abyste si toho svého mohly vylepšit. Při závěrečném souboji se vám bude hodit. 

Celé DLC se tak smrsklo na cvakání vypínači, vybíjení přízraků a úporné bušení do golemů, které je nutné zdlouhavě ubíjet. A třešničkou na slizkém, lyriem prolezlém dortu, je závěrečný boss. Je silnější, než Arcidémon v Pramenech nebo „Matka“ v Procitnutí. Je problém ho porazit i na normální obtížnost.

Třešničkou na slizkém, lyriem prolezlém dortu, je závěrečný boss

A když si setřete pot z čela a opravíte tlačítka, která vám vypadla z klávesnice jak jste do ní zběsile bušili, tak vám chuť z vítězství zkazí závěrečná animace. Pokud bych měla DLC hodnotit podle těch už vyšlých, tak Golemové patří mezi těžký podprůměr. Klady se mi na nich hledaly jen těžko.

daogolemsofamgarrak_05.jpg daogolemsofamgarrak_06.jpg

Golems of Amgarrak bych tak mohla doporučit pouze zapáleným fanouškům Dragon Age, kteří chtějí mít pohromadě všechny DLC, popřípadě by rádi dosáhli všech achievementů ve hře. Jinak si raději schovejte Bioware body... a pokud máte nebo si pořídíte Mass Effect 2, seznamte se za ně raději s Kasumi.

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG
Výrobce: Bioware | Webové stránky hry
Začátek prodeje: srpen 2010
  • Golem
  • Návrat do Hlubokých cest
  • Reset vlastností
  • Chybí příběh
  • Nevyvážená obtížnost
  • Absence humoru
Související články
  1. Recenze: DAO: Kronika zplozenců – Výkvět zla
  2. Recenze: Dragon Age: Prameny: Procitnutí – záruka probdělých nocí
  3. Recenze: Dragon Age: Prameny – stará škola, nový háv
  4. Recenze: Dragon Age: Journeys – dračí šupinka

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |