Recenze: Dragon Age: Journeys – dračí šupinka

Udělat flashovku jako podpurnou hru k velkému titulu? Zajímavé a originální. Ovšem zda je to dobré, to už je na delší povídaní.

Páteční odpoledne se u mě zase pro jednou stalo chvílí nudy a jelikož nebylo zrovna ideální počasí pro hraní golfu, kliknul jsem na odkaz, který sliboval aspoň chvilkovou zábavu. Co na tom, že se jednalo o propagační flashovku, o jejíž úrovni jsem pochyboval. Nápis Dragon Age zkrátka zafungoval a vtáhl mě do celkem zajímavého světa, kde bok po boku bojují lidé, trpaslíci i elfové. To ovšem neznamená, že by k sobě neměli spoustu různých výhrad či se dokonce milovali a množili.

dajourney_01.jpg dajourney_02.jpg

Právě naopak – i členové rasy se mezi sebou někdy nenávidí a házejí klacky pod nohy těm méně šťastným. Dobře je to vidět hned na začátku Journeys a i když komplikované vztahy spíše naznačuje, slibuje toho spoustu aspoň do budoucna.

Hra ve snaze zahrnout většinu důležitých prvků svého velkého bratříčka zapomněla na jejich dotažení

Problém však spočívá v tom, že Journeys je pouze jednoduchou flashovkou, za kterou nestojí lidé z Bioware, a která ve snaze zahrnout většinu důležitých prvků svého velkého bratříčka zapomněla na jejich dotažení a hlavně větší dopad na výslednou hratelnost.

dajourney_03.jpg dajourney_04.jpg

Ale ať nezačínám v půli cesty, kde autoři z EA 2D končí, vezmu všechno pěkně od začátku. Ve hře vás uvítá jednoduchá tvorba postavy, kde si zvolíte svůj vzhled, rasu, původ, jméno a základní povolání. Hned poté jste vrženi do tajuplné jeskyně, která je údajně cestou k trpasličímu městu zvanému Orzammar. Po úvodním pokecu s partičkou trpaslíku jste vysláni do svého prvního boje s partičkou skřetů, kde se naučíte základní ovládání a vzpomenete si na Heroes of Might and Magic.

Ve třech se to lépe táhne

Bitvy totiž překvapivě neprobíhají ve stylu Diabla, jak by se dalo dle úvodních obrazovek čekat, ale pěkně tahově a odemykají tak spoustu prostoru pro taktiku. V úvodních bitvách sice nic lepšího než sekání mečem nevymyslíte, protože se jako samojediný hrdina nebudete moci roztrojit, ale ve chvíli, kdy se řady vaší družiny rozšíří až na dva členy, je už prostor důkladně otevřen. Problém spočívá v tom, že hra tento širý lán až skoro vůbec nevyužívá a vy si tak vystačíte s občasným seknutím do nepřítele či použitím léčivého kouzla.

dajourney_05.jpg dajourney_06.jpg

Přitom je u posledních několika soubojů jasně vidět, že autoři vědí, jaký je herní potenciál – jak jinak si totiž vysvětlit, že je najednou třeba taktizovat, využívat speciálních schopností jednotlivých postav a místo zběsilého naběhnutí na nepřítele spíše využít klasických nalákaní do pasti a podobných kratochvil?

Vystačíte si s občasným seknutím do nepřítele či použitím léčivého kouzla

Jednoduchost totiž baví první půlhodinu, kdy přicházíte na kloub herním mechanismům, ale troufám si říct, že potom už je spíše na obtíž a příliš nízká obtížnost tak hráčům odpírá euforii z pocitu vítězství.

dajourney_art1.jpg

Navzdory tahovému systému je ale na hře patrné, že se jedná o RPG ve stylu Diabla – jednou z nejdůležitějších věcí totiž není příběh, ani odbyté dialogy a úkoly; ale souboje samotné a vypiplávání charakterů v partě.

TIP: V průběhu hraní můžete vyplnit tři dotazníky, jejichž výsledky prý budou zohledněny při projektování druhé kapitoly hry. Takže vzhůru do toho, vaše slovo (údajně) pro autory mnoho znamená!

To by samo o sobě nebylo špatné, ale jak již jsem řekl – i když v průběhu hry získáváte talentové body a přidělujete je do patřičných odvětví, přímo v soubojích je využívat budete minimálně, a tak se radost z nabušených drsňáků poněkud vytratí. Zvlášť, když budete masakrovat stále stejné druhy nepřátel.

Dračí plamen

Stejně tak je poměrně nešťastně vyřešeno i sbírání věcí, které jsou náhodně rozprostřeny po patrech jeskyní, nebo je ve svých zkažených pařátech drží nepřátelé. Hlavní problém spočívá v přílišném odměňování hráče, a tak není problém po souboji přezbrojovat z palcátu +1 na palcát +2, abyste ho po další bitce vyměnili za Mocný palcát +0, který je ale vyroben z lepšího materiálu. Místo radosti z každé nově nalezené zbraně či zbroje tak často zaskřípete zuby, že už zase musíte lézt do inventáře.

dajourney_art2.jpg

Ta pravá zábava tak vypluje na povrch pouze při těch několika málo dialozích, kde poznáváte ne zrovna ideální charakter jedné z hrdinek a až při závěrečných bitkách.

TIP: Před hraním se přihlaste ke svému účtu – hra si jen tak zapamatuje předměty, které jste si odemkli a umožní vám i ukládat na tři pozice.

Tato část hry však zabere pouhou půlhodinku a abyste se k ní dostali, musíte se prosekat úvodní hodinou až hodinou a půl. Zpočátku tak bude jediným důvodem pro postup dále snaha odemknout si tři předměty do Dragon Age: Origins anebo obrovská nuda.

dajourney_07.jpg dajourney_08.jpg

Hra tak, přestože je zadarmo, ukradne váš drahý čas a po víc jak půlhodince hraní v kuse začne být až příliš stereotypní a únavná. Nezbývá tak než doufat, že autoři dají na názory hráčů, které vyplňují do tří anket, jež se vám v průběhu hry zpřístupní. Poslední z nich totiž naznačuje, že Journeys by se postupem času mohlo aspoň částečně zpoplatnit, využít toho, že je online hrou a nabídnout kontakt s ostatními hráči, či se ve finále dokonce přetransformovat ve verzi Dragon Age pro NDS. Zatím si však troufám říct, že se musí poměrně silně změnit, aby byla komerčně úspěšná.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | tahové RPG
Výrobce: EA 2D | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 23.10.2009
 • Zdarma
 • Potenciál soubojového systému
 • První pohled na zajímavý svět
 • Možnost odemknout unikátní předměty do DA: Origins
 • Stereotyp
 • Málo dialogů
 • Systém lootování
 • Nízká obtížnost
Související články
 1. Dragon Age bude dvourozměrný
 2. Vytvořte si hrdinu z Dragon Age
 3. Výborné video k Dragon Age v češtině
 4. Dragon Age s DLC na dva roky
 5. Ranní diskuse o Dragon Age DLC
 6. Dragon Age od začátku s DLC
 7. E3: Sexem prorostlý Dragon Age
 8. Nová mega: Síla, sex a násilí ve věku Dragon Age
 9. Video: Krev a sex v Dragon Age + HD
 10. Dragon Age se dočkalo vlastní knihy
 11. GC: Dragon Age: Origins – ke kořenům RPG

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze