Recenze: Dragon Age Leliana's Song - veselé paničky Orlaiské

vytisknout velikost písma
Každý má nějakého kostlivce ve skříni a nejinak je tomu u společníků Šedého strážce. Leliana o tom ví své, na jejích rukou ulpěla krev mnohých.

Leliana's Song je, po Kronice zplozenců (jejíž recenzi přineseme brzy), druhé DLC, jež není rozšířením původní hry, ale spíše doplňující „hrou ve hře“. Příběh, odehrávající se za doby Dračího věku, ukazuje z trochu jiného úhlu, než je hráč zvyklý. Tentokrát se tvůrci rozhodli podívat na zoubek bardce, tedy vlastně řádové sestře Lelianě. Pokud má v původní hře o postavě Šedého strážce dostatečně vysoké mínění, jemu nebo jí povypráví, jak se do Oltáře dostala. Toto DLC hráči umožní projít s ní její příběh od prvních lotrovin v Denerimu až téměř do chvíle, kdy se v Lotheringu připojí k lize „Za zastavení nákazy “, sestávající ze dvou Šedých strážců, čarodějky z Pustin a uslintaného Mabari. A vězte, že ne vždycky byla Leliana tak nudně pobožná.

 

Hrací doba je v podstatě standardní pro DLC od Biowaru, vydrží vám přibližně na hodinu až hodinu a půl intenzivního hraní. Aby Lelianě nebylo smutno a lotroviny jí šly lépe od ruky, dostane hned zezačátku dva společníky – trpasličího válečníka a elfího mága. A pak už se začne rozvíjet příběh cti a zrady, o kterém všichni vědí, jak skončí. A hlavní roli v něm hraje Lelianina mentorka Majorlaine.

dragonagelellianassong_01.jpg dragonagelellianassong_02.jpg

Před samotnou osudnou misí, která ji nakonec přivede do Oltáře, čeká na Lelianu a její dva společníky rozcvička v podobě způsobování zmatku na tržišti. To zahrnuje obvyklé věci jako jsou krádeže (kéž by se něco obdobného objevilo i v další hře, okrádání šlechtice bylo velice zábavné), dezinformace a zbavování se nepohodlných svědků.

To zahrnuje obvyklé věci jako jsou krádeže, dezinformace a zbavování se nepohodlných svědků

Potom se však Lelianě sejdou zkušenosti s páčením zámků a rychlé čepele, protože nepřátel bude víc než dost. Bohužel na závěr chybí výraznější hlavní záporák, takže gradace postrádá pomyslnou tečku. 

Nezahlédla jsem Sheparda?

Je zajímavé pozorovat, jak tvůrci na DLC zkoušejí, co vše se ujme a jaké budou reakce, aby prvky s kladnými ohlasy mohli případně zařadit do druhého dílu. Byla jsem příjemně překvapená faktem, že se rozhodli oproti původní hře přejmout systém rozhovorů charakteristický pro Mass Effect 2. Dialogy mezi postavami získaly novou dynamiku a to rozhodně není na škodu. 

dragonagelellianassong_05.jpg dragonagelellianassong_06.jpg

Systém rozhovorů je jedním z největších kladů, záporů je bohužel mnohem více. Na Leliana´s song jde totiž dost vidět, že to bylo DLC šité horkou jehlou. Bylo sice vydané i v České republice, ale česká lokalizace naprosto chybí! Že by u EA před prázdninami zvolnili tempo?

Tvůrci se příliš nenamáhali s vytvářením nových lokací

Napovídá tomu i fakt, že se tvůrci příliš nenamáhali s vytvářením nových lokací. Sídlo denerimského arla mnozí znají jako své boty a všímavější hráči Dragon Age: Procitnutí zjistí, že oblast, kde probíhá finálního střet je složená ze dvou míst, kterými projdou v doplňujících misích právě v Procitnutí. 

dragonagelellianassong_03.jpg dragonagelellianassong_04.jpg

Další drobností, která může rozladit, je systém schopností. Je stejný jako u původní hry, ale hráč musí být při rozdělování bodů opatrný. Může si totiž sice zlepšit výrobu jedů nebo lektvarů, jsou to ale v podstatě zbytečně použité body, protože suroviny ani recepty v průběhu hry nikde nezískáte. Všechno, co lze koupit, má u sebe překupník, se kterým vás seznámí Lelianina nemesis, Majorlaine. Je nutné používat nakoupené věci s rozmyslem, protože toho u sebe nemá zrovna hodně. 

Jak Leliana k Oltáři přišla

Rovněž zamrzí absence zpětné vazby, protože hned na začátku Leliana může způsobit menší rozruch na městském tržišti v Denerimu. Pokud se někdo těší, jak si v doslovu přečte něco o výsledcích noční eskapády na trhu nebo dojde ke zhodnocení ve videosekvenci mezi jednotlivými úkoly, bude zklamán.  Odměnou za zákeřné lotroviny je pouze zápis v kodexu a poznámka, že byl úkol dokončen. Smutné.

dragonagelellianassong_07.jpg dragonagelellianassong_08.jpg

Hratelnost se drží klasicky na vysoké úrovni původní hry, vzhledem ke krátké délce DLC se nedá najít hluchý moment. Pánové si přidají k hodnocení plus jeden bod za náznaky fanservisu. Jedná se o příjemně nenáročný doplněk hry, ideální na horké letní odpoledne, když se vám nechce na sluníčko a bazén je moc daleko. Pokud vám zbylo pár Bioware bodů navíc a Leliana je váš oblíbený společník nebo si chcete ukrátit čekání na další díl, jděte do toho. Osobně doufám, že se s tvůrci před vydáním druhého dílu podíváme třeba ještě do Antivy.

dragonagelellianassong_09.jpg dragonagelellianassong_10.jpg

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG
Výrobce: Bioware | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 6. červenec 2010
  • Systém rozhovorů
  • Společníci
  • Téma
  • Chybějící česká lokalizace
  • Absence zpětné vazby
  • Nesmyslnost určitých schopností
Související články
  1. Recenze: Dragon Age: Prameny: Procitnutí – záruka probdělých nocí
  2. Recenze: Dragon Age: Prameny – stará škola, nový háv
  3. Recenze: Dragon Age: Journeys – dračí šupinka

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A