Recenze: Dragon Age Leliana's Song - veselé paničky Orlaiské

Každý má nějakého kostlivce ve skříni a nejinak je tomu u společníků Šedého strážce. Leliana o tom ví své, na jejích rukou ulpěla krev mnohých.

Leliana's Song je, po Kronice zplozenců (jejíž recenzi přineseme brzy), druhé DLC, jež není rozšířením původní hry, ale spíše doplňující „hrou ve hře“. Příběh, odehrávající se za doby Dračího věku, ukazuje z trochu jiného úhlu, než je hráč zvyklý. Tentokrát se tvůrci rozhodli podívat na zoubek bardce, tedy vlastně řádové sestře Lelianě. Pokud má v původní hře o postavě Šedého strážce dostatečně vysoké mínění, jemu nebo jí povypráví, jak se do Oltáře dostala. Toto DLC hráči umožní projít s ní její příběh od prvních lotrovin v Denerimu až téměř do chvíle, kdy se v Lotheringu připojí k lize „Za zastavení nákazy “, sestávající ze dvou Šedých strážců, čarodějky z Pustin a uslintaného Mabari. A vězte, že ne vždycky byla Leliana tak nudně pobožná.

 

Hrací doba je v podstatě standardní pro DLC od Biowaru, vydrží vám přibližně na hodinu až hodinu a půl intenzivního hraní. Aby Lelianě nebylo smutno a lotroviny jí šly lépe od ruky, dostane hned zezačátku dva společníky – trpasličího válečníka a elfího mága. A pak už se začne rozvíjet příběh cti a zrady, o kterém všichni vědí, jak skončí. A hlavní roli v něm hraje Lelianina mentorka Majorlaine.

dragonagelellianassong_01.jpg dragonagelellianassong_02.jpg

Před samotnou osudnou misí, která ji nakonec přivede do Oltáře, čeká na Lelianu a její dva společníky rozcvička v podobě způsobování zmatku na tržišti. To zahrnuje obvyklé věci jako jsou krádeže (kéž by se něco obdobného objevilo i v další hře, okrádání šlechtice bylo velice zábavné), dezinformace a zbavování se nepohodlných svědků.

To zahrnuje obvyklé věci jako jsou krádeže, dezinformace a zbavování se nepohodlných svědků

Potom se však Lelianě sejdou zkušenosti s páčením zámků a rychlé čepele, protože nepřátel bude víc než dost. Bohužel na závěr chybí výraznější hlavní záporák, takže gradace postrádá pomyslnou tečku. 

Nezahlédla jsem Sheparda?

Je zajímavé pozorovat, jak tvůrci na DLC zkoušejí, co vše se ujme a jaké budou reakce, aby prvky s kladnými ohlasy mohli případně zařadit do druhého dílu. Byla jsem příjemně překvapená faktem, že se rozhodli oproti původní hře přejmout systém rozhovorů charakteristický pro Mass Effect 2. Dialogy mezi postavami získaly novou dynamiku a to rozhodně není na škodu. 

dragonagelellianassong_05.jpg dragonagelellianassong_06.jpg

Systém rozhovorů je jedním z největších kladů, záporů je bohužel mnohem více. Na Leliana´s song jde totiž dost vidět, že to bylo DLC šité horkou jehlou. Bylo sice vydané i v České republice, ale česká lokalizace naprosto chybí! Že by u EA před prázdninami zvolnili tempo?

Tvůrci se příliš nenamáhali s vytvářením nových lokací

Napovídá tomu i fakt, že se tvůrci příliš nenamáhali s vytvářením nových lokací. Sídlo denerimského arla mnozí znají jako své boty a všímavější hráči Dragon Age: Procitnutí zjistí, že oblast, kde probíhá finálního střet je složená ze dvou míst, kterými projdou v doplňujících misích právě v Procitnutí. 

dragonagelellianassong_03.jpg dragonagelellianassong_04.jpg

Další drobností, která může rozladit, je systém schopností. Je stejný jako u původní hry, ale hráč musí být při rozdělování bodů opatrný. Může si totiž sice zlepšit výrobu jedů nebo lektvarů, jsou to ale v podstatě zbytečně použité body, protože suroviny ani recepty v průběhu hry nikde nezískáte. Všechno, co lze koupit, má u sebe překupník, se kterým vás seznámí Lelianina nemesis, Majorlaine. Je nutné používat nakoupené věci s rozmyslem, protože toho u sebe nemá zrovna hodně. 

Jak Leliana k Oltáři přišla

Rovněž zamrzí absence zpětné vazby, protože hned na začátku Leliana může způsobit menší rozruch na městském tržišti v Denerimu. Pokud se někdo těší, jak si v doslovu přečte něco o výsledcích noční eskapády na trhu nebo dojde ke zhodnocení ve videosekvenci mezi jednotlivými úkoly, bude zklamán.  Odměnou za zákeřné lotroviny je pouze zápis v kodexu a poznámka, že byl úkol dokončen. Smutné.

dragonagelellianassong_07.jpg dragonagelellianassong_08.jpg

Hratelnost se drží klasicky na vysoké úrovni původní hry, vzhledem ke krátké délce DLC se nedá najít hluchý moment. Pánové si přidají k hodnocení plus jeden bod za náznaky fanservisu. Jedná se o příjemně nenáročný doplněk hry, ideální na horké letní odpoledne, když se vám nechce na sluníčko a bazén je moc daleko. Pokud vám zbylo pár Bioware bodů navíc a Leliana je váš oblíbený společník nebo si chcete ukrátit čekání na další díl, jděte do toho. Osobně doufám, že se s tvůrci před vydáním druhého dílu podíváme třeba ještě do Antivy.

dragonagelellianassong_09.jpg dragonagelellianassong_10.jpg

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG
Výrobce: Bioware | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 6. červenec 2010
  • Systém rozhovorů
  • Společníci
  • Téma
  • Chybějící česká lokalizace
  • Absence zpětné vazby
  • Nesmyslnost určitých schopností
Související články
  1. Recenze: Dragon Age: Prameny: Procitnutí – záruka probdělých nocí
  2. Recenze: Dragon Age: Prameny – stará škola, nový háv
  3. Recenze: Dragon Age: Journeys – dračí šupinka

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce