Recenze: Drakensang: The Dark Eye – jako za starých časů

Možná si pamatujete staré dobré časy s Baldur’s Gate. A nebo také ne. Dnes je tu Drakensang, jenž vám onu skvělou atmosféru zaručeně vrátí.
Seznam kapitol
  1. Draci na obzoru
  2. Kam ten spěch, času dost

Pamatuji ty časy, kdy jsem se nad starými klasickými RPG bavil bravurností příběhu, skvělou hratelností a možnostmi, kterých ani zdaleka nedosahují kvality většiny dnešních her.

Ty časy už jsou dávno pryč a místo toho nám vývojáři servírují živé a akční, ale za to strohé tituly. Drakensang: The Dark Eye se však v mnohém vrací ke kořenům a nabídne vám tak starou dobrou klasiku v moderním kabátku.

 

Co to vidí očko mé černé?

V základě hra vychází z populární německé pen&paper hry s názvem Das Schwarze Auge (známá také jako The Dark Eye). Díky zakoupení originální licence dostali vývojáři z Radon Labs do rukou mocný nástroj, vybroušený dlouholetou odezvou fanoušků.

Drakensang: se vrací ke kořenům a nabídne klasiku v moderním kabátku

Vzhledem k faktu, že na hře spolupracovali samotní tvůrci originální předlohy, nemá od ní titul nijak daleko. A to jak v herním systému, tak v atmosféře kouzelného světa Aventurie, jenž fanoušci jistě dobře znají.

Černé oko na stoledrakensang_DSA.JPG

Předlohou pro hru byla v Německu velmi populární pen&paper hra s názvem Das Schwarze Auge. Tato stolní hra je v mnohém podobná známému Dungeons and Dragons, či v česku mnohem známějšímu Dračímu Doupěti. DSA stvořil muž jménem Ulrich Kiesow a prvního vydání se dočkala už v roce 1984. V současné době je na světě již čtvrtá verze a herního zpracování se dočkala už v dřívější době v podobě třídílné série Realms of Arkania, v jejichž stopách chtěl právě Drakensang pokračovat.

To byl také hlavní cíl již od počátku - příliš se vzdálit od zažitých principů by přineslo jen zklamání natěšených hráčů. Není divu, že hra v Německu slaví velké úspěchy. Chvíli po jejím vydání se vyhoupla na první místo v žebříčcích prodejnosti a v současné době se také pyšní titulem „Nejlepší Německé RPG roku 2008.“ Dojem tedy rozhodně udělat umí.

Složitě a přece snadno

Jak je již u RPG zvykem, začínáte tvorbou své postavy. Ta je poměrně svazující a ani přiložený expertní mód jí příliš nedodává. Máte sice na výběr z velkého množství variací, avšak povolání a rasa spolu úzce souvisí a nemáte možnost si je volit zvlášť.

Je obdivuhodné, s jakou detailností dokáže herní systém odlišit jednotlivé charaktery

Na druhou stranu to zabraňuje takovým nelogičnostem, jako například čarující trpaslík s kouzelnickou čepičkou a krumpáčem na zádech. Již zmíněný expertní mód vám umožní pouze přerozdělit zkušenostní body do startovních schopností a, vzhledem k tomu, že začínáte téměř jako neschopný vesničan, jich také není valné množství.

drakensang_02.jpgdrakensang_03.jpg

Vyjma kouzel se můžete všechny schopnosti naučit dodatečně za jakoukoli postavu. Jednotlivé povolání totiž odděluje pouze výše základních vlastností, které se sice dají zlepšovat, ale nijak levné to rozhodně není. Každou schopnost navíc můžete zvyšovat jen do určité hranice, a to právě v závislosti na velikosti těchto vlastností. Vámi zvolené povolání se tak projeví zejména až v pozdějším průběhu hry, kdy začnete poznávat jednotlivé rozdíly.

drakensang_art01.jpg

Je až obdivuhodné, s jakou detailností dokáže herní systém odlišit jednotlivé charaktery, ač je velmi složitý a nezasvěceným může ze začátku dělat problém. Po pár hodinách hraní se v něm ale rychle zorientujete a začnete si všímat výhod a slabin daných postav. Amazonka je prostě amazonka a válečníkovi palici nepřerazí, ať dělá, co dělá. Ovšem takový vlk, to je pro ni panečku snadná večeře. Vzhledem k vzácnosti získaných zkušeností se tak brzy naučíte zlepšovat a využívat celou partu právě v tom, co jí jde nejlépe.

Správný příběh je správně zkorumpovaný

Již při načítání nové hry se seznámíte s dopisem od dávného přítele Arda, v němž vás žádá o naléhavou pomoc. Konkrétních informací je pramálo, avšak důležitost celé situace nadmíru podtrhuje a vám nezbývá nic jiného, než jít svého kolegu navštívit. Zde se však namísto něj dočkáte jen nepříjemného zjištění, že váš přítel je mrtvý.

drakensang_04.jpgdrakensang_05.jpg

Jakožto Ardův dobrý druh zůstává vaší morální povinností celou záhadu rozřešit. Postupně začínáte pronikat do víru všech událostí, skryté pod rouškou korupce a starodávných konfliktů okolo věhlasné Dračí Zkoušky. Příběh nijak zvlášť originální, díky propracovanému světu si jej přesto nadmíru užijete.

drakensang_06.jpgdrakensang_07.jpg

S pen&paper předlohou totiž přišel i celý svět Aventurie tak, jak jej fanoušci znají. Buďte si jisti tím, že jeho atmosféra vás naprosto pohltí. Je však škoda, že ve hře nemáte příliš možností se o něm dozvědět něco navíc. Sem tam naleznete nějakou tu historickou knihu, či si poslechnete zajímavou legendu, ale to je asi tak vše.

Ty mluvit česky?

Fanoušci již delší dobu vyhlížejí českou lokalizaci. Ta podle oficiálních zpráv nebude, ovšem pár herních nadšenců se rozhodlo hru na vlastní náklady přeložit. Na překladu spolupracují zkušení překladatelé, jež mají za sebou práci na takových titulech, jako například Oblivion, či Baldur’s Gate. Podle všeho bude čeština velmi precizní a stylizovaná. Můžete se tedy těšit na kvalitní prožitek ze hry se vším, co to obnáší. Překlad odstartoval 19. 3. letošního roku, a tak nezbývá než doufat, že se jim to podaří co nejdříve. Vývoj překladu můžete sledovat na této stránce.

Přesto se nebojte, že by na vás čekalo málo textů. Spíše naopak. Jen samotná osnova, sepsaná tvůrci DSA, obsahovala přes 1000 stránek. Budete-li hru opravdu poctivě procházet, připravte se na dlouhé hodiny strávené čtením. Nejste-li navíc příliš zběhlí v angličtině, brzy vás to bude značně unavovat a nudit.Hlavní linii byste přesto měli být schopni bez problému dohrát během čtyřiceti hodin. Díky velkému množství možností a vedlejších úkolů však nad Drakensangem s přehledem prosedíte i dvojnásobnou dobu.

 

 

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | RPG ze staré školy
Výrobce: Radon Labs | Webové stránky hry
  • Dlouhá doba hraní
  • Herní systém
  • Rozmanitost postav
  • Parta
  • Soubojový systém
  • Umělá inteligence nepřátel
  • Místy nudné úkoly
  • Nevyvážení protivníci

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

Jak by vypadaly současné herní hity v …

Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

16.  1.  2018 | | 6 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

22.  1.  2018 | | 8 N/A
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |