Recenze: Drakensang: The Dark Eye – jako za starých časů

Možná si pamatujete staré dobré časy s Baldur’s Gate. A nebo také ne. Dnes je tu Drakensang, jenž vám onu skvělou atmosféru zaručeně vrátí.
Seznam kapitol
  1. Draci na obzoru
  2. Kam ten spěch, času dost

Pamatuji ty časy, kdy jsem se nad starými klasickými RPG bavil bravurností příběhu, skvělou hratelností a možnostmi, kterých ani zdaleka nedosahují kvality většiny dnešních her.

Ty časy už jsou dávno pryč a místo toho nám vývojáři servírují živé a akční, ale za to strohé tituly. Drakensang: The Dark Eye se však v mnohém vrací ke kořenům a nabídne vám tak starou dobrou klasiku v moderním kabátku.

 

Co to vidí očko mé černé?

V základě hra vychází z populární německé pen&paper hry s názvem Das Schwarze Auge (známá také jako The Dark Eye). Díky zakoupení originální licence dostali vývojáři z Radon Labs do rukou mocný nástroj, vybroušený dlouholetou odezvou fanoušků.

Drakensang: se vrací ke kořenům a nabídne klasiku v moderním kabátku

Vzhledem k faktu, že na hře spolupracovali samotní tvůrci originální předlohy, nemá od ní titul nijak daleko. A to jak v herním systému, tak v atmosféře kouzelného světa Aventurie, jenž fanoušci jistě dobře znají.

Černé oko na stoledrakensang_DSA.JPG

Předlohou pro hru byla v Německu velmi populární pen&paper hra s názvem Das Schwarze Auge. Tato stolní hra je v mnohém podobná známému Dungeons and Dragons, či v česku mnohem známějšímu Dračímu Doupěti. DSA stvořil muž jménem Ulrich Kiesow a prvního vydání se dočkala už v roce 1984. V současné době je na světě již čtvrtá verze a herního zpracování se dočkala už v dřívější době v podobě třídílné série Realms of Arkania, v jejichž stopách chtěl právě Drakensang pokračovat.

To byl také hlavní cíl již od počátku - příliš se vzdálit od zažitých principů by přineslo jen zklamání natěšených hráčů. Není divu, že hra v Německu slaví velké úspěchy. Chvíli po jejím vydání se vyhoupla na první místo v žebříčcích prodejnosti a v současné době se také pyšní titulem „Nejlepší Německé RPG roku 2008.“ Dojem tedy rozhodně udělat umí.

Složitě a přece snadno

Jak je již u RPG zvykem, začínáte tvorbou své postavy. Ta je poměrně svazující a ani přiložený expertní mód jí příliš nedodává. Máte sice na výběr z velkého množství variací, avšak povolání a rasa spolu úzce souvisí a nemáte možnost si je volit zvlášť.

Je obdivuhodné, s jakou detailností dokáže herní systém odlišit jednotlivé charaktery

Na druhou stranu to zabraňuje takovým nelogičnostem, jako například čarující trpaslík s kouzelnickou čepičkou a krumpáčem na zádech. Již zmíněný expertní mód vám umožní pouze přerozdělit zkušenostní body do startovních schopností a, vzhledem k tomu, že začínáte téměř jako neschopný vesničan, jich také není valné množství.

drakensang_02.jpgdrakensang_03.jpg

Vyjma kouzel se můžete všechny schopnosti naučit dodatečně za jakoukoli postavu. Jednotlivé povolání totiž odděluje pouze výše základních vlastností, které se sice dají zlepšovat, ale nijak levné to rozhodně není. Každou schopnost navíc můžete zvyšovat jen do určité hranice, a to právě v závislosti na velikosti těchto vlastností. Vámi zvolené povolání se tak projeví zejména až v pozdějším průběhu hry, kdy začnete poznávat jednotlivé rozdíly.

drakensang_art01.jpg

Je až obdivuhodné, s jakou detailností dokáže herní systém odlišit jednotlivé charaktery, ač je velmi složitý a nezasvěceným může ze začátku dělat problém. Po pár hodinách hraní se v něm ale rychle zorientujete a začnete si všímat výhod a slabin daných postav. Amazonka je prostě amazonka a válečníkovi palici nepřerazí, ať dělá, co dělá. Ovšem takový vlk, to je pro ni panečku snadná večeře. Vzhledem k vzácnosti získaných zkušeností se tak brzy naučíte zlepšovat a využívat celou partu právě v tom, co jí jde nejlépe.

Správný příběh je správně zkorumpovaný

Již při načítání nové hry se seznámíte s dopisem od dávného přítele Arda, v němž vás žádá o naléhavou pomoc. Konkrétních informací je pramálo, avšak důležitost celé situace nadmíru podtrhuje a vám nezbývá nic jiného, než jít svého kolegu navštívit. Zde se však namísto něj dočkáte jen nepříjemného zjištění, že váš přítel je mrtvý.

drakensang_04.jpgdrakensang_05.jpg

Jakožto Ardův dobrý druh zůstává vaší morální povinností celou záhadu rozřešit. Postupně začínáte pronikat do víru všech událostí, skryté pod rouškou korupce a starodávných konfliktů okolo věhlasné Dračí Zkoušky. Příběh nijak zvlášť originální, díky propracovanému světu si jej přesto nadmíru užijete.

drakensang_06.jpgdrakensang_07.jpg

S pen&paper předlohou totiž přišel i celý svět Aventurie tak, jak jej fanoušci znají. Buďte si jisti tím, že jeho atmosféra vás naprosto pohltí. Je však škoda, že ve hře nemáte příliš možností se o něm dozvědět něco navíc. Sem tam naleznete nějakou tu historickou knihu, či si poslechnete zajímavou legendu, ale to je asi tak vše.

Ty mluvit česky?

Fanoušci již delší dobu vyhlížejí českou lokalizaci. Ta podle oficiálních zpráv nebude, ovšem pár herních nadšenců se rozhodlo hru na vlastní náklady přeložit. Na překladu spolupracují zkušení překladatelé, jež mají za sebou práci na takových titulech, jako například Oblivion, či Baldur’s Gate. Podle všeho bude čeština velmi precizní a stylizovaná. Můžete se tedy těšit na kvalitní prožitek ze hry se vším, co to obnáší. Překlad odstartoval 19. 3. letošního roku, a tak nezbývá než doufat, že se jim to podaří co nejdříve. Vývoj překladu můžete sledovat na této stránce.

Přesto se nebojte, že by na vás čekalo málo textů. Spíše naopak. Jen samotná osnova, sepsaná tvůrci DSA, obsahovala přes 1000 stránek. Budete-li hru opravdu poctivě procházet, připravte se na dlouhé hodiny strávené čtením. Nejste-li navíc příliš zběhlí v angličtině, brzy vás to bude značně unavovat a nudit.Hlavní linii byste přesto měli být schopni bez problému dohrát během čtyřiceti hodin. Díky velkému množství možností a vedlejších úkolů však nad Drakensangem s přehledem prosedíte i dvojnásobnou dobu.

 

 

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | RPG ze staré školy
Výrobce: Radon Labs | Webové stránky hry
  • Dlouhá doba hraní
  • Herní systém
  • Rozmanitost postav
  • Parta
  • Soubojový systém
  • Umělá inteligence nepřátel
  • Místy nudné úkoly
  • Nevyvážení protivníci

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 2 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 15 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A