Recenze: E-Brid – v jednoduchosti je síla

Střílení, střílení, střílení. Nic jiného E-Brid nenabízí. Děláte pořád to samé, jen pokaždé v mírně pozměněném kabátku. Tu se změní nepřátelé, jindy zase prostředí. Proč si ale stěžovat? E-Brid pobaví jako málokterá hra, a tak jdou jakékoliv stížnosti na neoriginalitu stranou.
Recenze: E-Brid – v jednoduchosti je síla

Martin DemigerŽánr: Akční
Multiplayer: ne
Platforma: Java MIDP 1.0
Testovací hardware: Nokia N70

Už i na mobily se pomalu prodírá třetí rozměr. Většina her má krom klasické 2D verze i trojrozměrnou, která ale většinou kromě vylepšené grafiky přináší jen minimum změn. Výjimku tvoří vesmírné střílečky – stále se zuby nehty drží stařičkého „dvě dé“ a o přidání ještě jednoho „dé“ nechtějí ani slyšet. V otázkách hratelnosti jsou také konzervativní a ke změnám se uchylují jen minimálně.

 

E-Brid je příkladem hovořícím za všechny – jde o střílečku na první pohled tuctovou a dvojrozměrnou, plnou raketek a nepřátel, výstřelů a mrtvých… Při bližším pohledu ale musím konstatovat, že jde také o špičkovou a dlouhotrvající zábavu. Důvod? Vývojáři sice nevsadili na originalitu; vše ale vynahrazují dokonalým zpracováním. Jinými slovy: lepší vesmírnou střílečku momentálně na mobilech asi nenajdete.

E-Brid se na rozdíl od svých kolegů může pochlubit několika ojedinělými vlastnostmi. V jádru sice jde o starou dobrou vesmírnou střílečku, ta „omáčka kolem“ je ale tentokrát stejně sladká jako hlavní náplň. Překvapením je příběh. Už jen to, že ve hře nejde o bezcílné střílení nepřátel, je samo o sobě dobré... ale ani to není všechno. Vy se dokonce můžete těšit na skutečně kvalitní (v rámci mobilních možností; žádné stostránkové litanie či desetiminutové dialogy se nekonají) děj.

Hlavní hrdinkou (a ejhle, další nevídaný prvek – za kokpit usedá žena) je modrovlasá Diane Coutin. Jako jediná dokáže zabránit invazi Ekdradů, typických emzáků, kteří sice nevynikají kvalitou, bohatě to ale dohánějí kvantitou. To v praxi znamená jediné: proti vám budou stát desítky, stovky a, kdybychom sečetli nepřátelské řady od prvního do posledního levelu, možná i stovky protivníků. Vy ale budete sami. Bez cizí pomoci všechny porazíte. Nebo se o to aspoň pokusíte.

 

Hra probíhá velmi jednoduše. Střílíte na nepřátele, oni střílí na vás. Na svou raketku se díváte zboku, nepřátelé přilétají zprava. Nic víc za tím nehledejte – maximálně se vám čas od připlete do cesty nějaký ten boss (jak už bývá zvykem, na konci každého z levelů jeden). Příjemné je, že v každém levelu bojujete proti odlišným nepřátelům. Připraveno je hned několik druhů protivníků – rychlé stíhačky, pomalé létající talíře nebo třeba zvláštní brouky. Super je, že se nepřátelé liší nejen vizuálně, ale i co do stylu boje. Takový talíř se nemůže co do rychlosti stíhačce vyrovnat ani náhodou, a tak musí vymýšlet jiné způsoby, jak přežít nápor vašich raket. Naopak stíhačka se s ničím párat nebude a vyrazí střemhlav přímo na vás.

Podobně je zpracováno i prostředí jednotlivých levelů – tím mám namysli odlišnost. Každá lokace je unikátem, všude vás čekají zcela jiné zážitky. Nemění se jen barva pozadí, ale i terén a – světe div se! – hudební doprovod. Celkem je připravena pětice levelů... a každý z nich se může pochlubit vlastní skladbou! Sice to trochu je vidět na velikosti hry, na druhou stranu je to vzhledem ke kvalitám každé z melodií a až překvapivé chytlavosti jen minimální daň.

  

Pochválit musím také obtížnost. Autorům se povedlo nasadit laťku tak akorát vysoko, takže hra ani nenudí a ani vás nezatěžuje zbytečným opakováním totožných levelů. Po stránce motivace si také není na co stěžovat – hratelnost sice je stereotypní, ale nabízí základní koncept („střílení, střílení a střílení“) v několika lehce odlišných podobách. Pro posunutí do dalších levelů navíc musíte vylepšovat svou loď.

Světlé stránky hry
  • grafika
  • hratelnost
  • hudba
  • dlouhá hrací doba
  • jednoduché ovládání
Temné stránky hry
  • nic nového

Hrací doba je na poměry mobilních titulů dlouhá – E-Brid vydrží něco kolem dvou hodin. Co je ale nejlepší: hra neskončí v pomyslném koši zapomnění po prvním dohrání, ale bude vás bavit i napodruhé, napotřetí... prostě pořád. A to je to, co dělá E-Brid tím, čím je. Dobrou hrou. Můžeme proto klidně přeskočit odstavec o grafice, neboť je v tomto ohledu všechno v pořádku. Můžeme klidně autorům odpustit i nedostatek vlastních myšlenek, kdy pouze zkopírovali nápady jiných a vše skloubili do jednoho celku. To všechno je jedno. Důležité je to, že se budete náramně bavit. Všichni!

Grafika: 8/10
Hudba: 9/10
Originalita: 4/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 9/10

Pokud by se měřila originalita, stoupla by rtuť sotva k desíti stupňům. Co do zábavnosti je ale E-Brid vážný případ. Na její změření by nám totiž nestačil ani klasický teploměr o dvaačtyřiceti stupních.

Celkové hodnocení: 8,5/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 17 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A