Recenze: EndWar – silou vašeho hlasu

Další strategie z pera Toma Clancyho přináší dlouho očekávanou novinku. Stačí ovládání hlasovými příkazy na vznik úspěšné hry?
Recenze: EndWar – silou vašeho hlasu
Seznam kapitol
 1. Příběh, frakce a jednotky
 2. Hlasové ovládání, mise, grafika a verdikt

Umíte anglicky?

Je ale na čase chvíli přestat kritizovat a podívat se na tolik skloňovaný systém hlasových příkazů. EndWar má překvapivě dobře vymyšlené ovládání samotným ovladačem, které vám rychle přejde do rukou a umožní vám rychle a efektivně koordinovat své jednotky. Pakliže ale aspoň trochu zvládáte angličtinu a dokážete nepanikařit i tváří v tvář blížící se porážce, jistě oceníte velení s headsetem na hlavě a mikrofonem před ústy.

endwar_11.jpgendwar_12.jpg

Pro téměř každý příkaz je v EndWar vytvořená syntaxe několika slov, jež stačí vyslovit se stisknutým tlačítkem, aby se vaše jednotky vydaly plnit jakékoli vaše endwar_art_05.jpgpřání. Příkazy jdou také snadno kumulovat za sebe, abyste mohli chrlit jeden rozkaz za druhým. Důležité jen říct „kdo“ má „co“ dělat a „kde“.

Začátek mise pak vypadá třeba takhle: „Unit 2 secure Foxtrot. Unit 3 secure Lima. Unit 1 plus unit 4 move to Lima. Deploy Gunships. Unit 1 camera.“ Tím v tomto příkladě přikážete pěchotě obsadit body Foxtrot a Lima, transportérům a tankům přesun k bodu Lima, necháte si poslat na bojiště vrtulníky a přesunete kameru nad tanky.

Důležité jen říct „kdo“ má „co“ dělat a „kde“

Poslední kroky vašeho vítězství mohou být například: „Active group attack hostile 3. Air Strike hostile 4. WMD Zulu.“ Tedy útok skupiny vašich jednotek na endwar_art_02.jpgnepřátelskou jednotku, speciální letecký útok na druhého banditu a použití ničivého úderu z oběžné dráhy ke zničení nepřítelem obsazeného bodu.

Bitva o pískoviště

Úkoly na jednotlivých mapách se různí, záleží i na aktuálním rozložení sil. Můžete bránit klíčové body před obsazením nepřítelem, či se naopak snažit taková místa zničit, největší legrace je ale s obsazováním takzvaných uplinků a jejich využívání k vítězství. Uplinky jsou strategická místa na mapě označená písmeny; jsou potřeba nejen na mapách, kde je cíleně máte ovládat, ale všude, neboť jejich obsazením si zajistíte přísun důležitých Command Points a otevřete si možnost dodání nové jednotky na bojiště či vyvinutí a použití některého ze silných speciálních útoků.

endwar_13.jpgendwar_14.jpg

Pokud tedy nemáte zvítězit ubráněním nebo zničením daných cílů, vede cesta k úspěchu zdárným doběhnutím odpočtu, který se spustí ve dvou případech. Buďto zničíte poslední jednotku soupeře, nebo ovládnete nadpoloviční počet uplinků. Bitva o strategické body je vskutku zdařilým způsobem, jak zajistit hře akční spád a rychlou hratelnost: nemáte totiž prakticky na nic čas, neustále se musíte tlačit dopředu a rychle a efektivně reagovat na aktuální stav bojiště.

endwar_art_01.jpg

S poutavým stylem hry se nicméně přesto pojí jisté negativum. Na začátku mise pochopitelně nemáte ani zdání o složení protivníkovy armády, takže špatně zvolené dodávky bojové techniky před prvními střety vám může nadělat kvantum potíží. Pamatuji se, jak jsem na počátku jedné z prvních misí zvolil větší důraz na vrtulníky a tanky a následně zcela selhal v boji proti citelně většímu počtu transportérů, než jaký jsem mohl čekat.

Zážitek z EndWar neumocňuje jen hlasové ovládání, ale také grafická stránka

Na druhou stranu si EndWar jistě udrží vaši pozornost vhodně zvolenými obtížnostmi: první není extrémně snadná, přitom vám však nebude zbytečně kazit radost z vojenské moci; druhý stupeň je určen pro ty, co to s hraním myslí endwar_art_06.jpgvážně, a kované stratégy odkáži na nejvyšší obtížnost.

Explozivní spektákl

Zážitek z EndWar neumocňuje jen vynikajícím způsobem zpracované hlasové ovládání, ale také grafická stránka hry. Kamera se vždy drží některé z vašich jednotek, díky čemuž máte pohled na bojiště zprostředkovaný z první ruky. Dokonce si pohled můžete ještě více přiblížit a kochat se perfektními animacemi vojenské techniky i obyčejných vojáků, kteří se kryjí, plazí, gestikulují a samozřejmě umírají.

Tip: Buďte rychlí. Obsazujte body třeba po dvou, rozházejte své jednotky klidně po půlce mapy – uplinky se lépe brání, než vyrvávají z rukou nepřítele.

Jakmile stojíte o větší přehled, stačí mít poblíž vrtulníky a máte vhodný výhled, aniž byste obětovali dokonalý pocit z detailní grafiky a spektakulárních explozí. Přesto můžete využít i pohledu z velitelského vozidla, nicméně schematický náhled bojiště asi není důvod, proč hrát EndWar.

endwar_09.jpgendwar_10.jpg

Opomenout nemůžu ani multiplayerovou část hry, která je v tomto případě stejně důležitá jako část pro vlky-samotáře. Funguje to relativně snadno, v každém multiplayerovém kole hra analyzuje výsledky všech utkání na otevřených územích a podle nich přiřkne zisk dané lokace vítězné frakci. Hra končí v momentě, kdy jedna strana ovládne hlavní města obou soupeřů, v případě plichty se po dvaceti kolech mapa vrátí do původního stavu a jede se znovu.

endwar_15.jpgendwar_16.jpg

EndWar tak dokáže zaujmout v podstatě jakéhokoli hráče od člověka, co si jen chce po večerech v klidu u něčeho odpočinout, po zkušeného hráče chtivého online soupeření. Nevýhodou je naprostý neúspěch v pokusu vyprávět u hraní i nějaký příběh a drobné selhání v tom, jak se mají vnitřní herní pravidla projevovat při samotném hraní. Naopak hlasové ovládání i nezvykle posazená kamera fungují dokonale a vytvářejí brutálně hutnou atmosféru konfliktu jedenadvacátého století.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Strategie
Výrobce: Ubisoft Shanghai | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 15. října 2008
 • hlasové ovládání
 • kamera vtáhne do akce
 • rychlý spád hry
 • spektakulární grafika
 • koncepce multiplayeru
 • malá odlišnost frakcí
 • svazující herní mechanizmy
 • místy naprosto nepřehledné dění na bojišti
 • nepoužitelné vyprávění děje
Související články
 1. EndWar nakonec i na handheldech
 2. Ubisoft chystá Clancyho mega hru
 3. E3 trailery: EndWar, Duke Nukem a další
 4. První dojmy: Tom Clancy’s Endwar – hlas na bojišti!
 5. Reportáž Ubidays 08 – Far Cry 2, Princ a spol.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce