Recenze: ESPN NHL 2K5 – hokej jak má být

Díky hamižnosti hráčů a jejich agentů existuje pro fanouška severoamerického hokeje v letošní sezóně jediná možnost jak si užít boje o Stanley Cup – zahrát si hokej na svých televizích nebo monitorech. A teď už dokonce dostáváte možnost vybrat si ze dvou kvalitních titulů. Tahle recenze bude o jednom z nich, ESPN NHL 2K5.
Recenze: ESPN NHL 2K5 – hokej jak má být

Multiplayer: až 8 hráčů
Paměťová karta: min 2424 Kb
Analogové ovládání: jen páčky
Vibrace: ano
Výrobce: SEGA
Distributor: TAKE2

Distributor v ČR: CD Projekt - www.cdprojekt.cz
Od 3 let

Dlouhou dobu na poli hokejových her dominovali EA Sports se svou sérií NHL. Už loni se ale podařilo firmě Sega se svým ESPN 2k4 minimálně přiblížit svému soupeři na dohled. Letos udělala další velký skok, a tak mají hráči možnost volit mezi dvěma opravdu kvalitními hokeji. Účelem této recenze není jejich vzájemné srovnání, ale jen a pouze popis ESPN NHL 2k5, takže pojďme na to.

   

Abys nepropíchl strop, frajere * Philadelphia vede, to je teď častý jev :o)* Nastavení je spousta, využívejte je!

Úvodní intro nám sice ukáže pár animací v enginu hry, ale hokeji by slušela dynamičtější a vystupňovanější prezentace. Stejně jako ve většině sportovních her dostanete na výběr mezi rychlou hrou, kariérou, exhibicí apod. Doporučuji nejprve vyzkoušet vaše schopnosti v nějakém exhibičním zápase a až poté vytvářet profil a rozjíždět kariéru.

Důvod je následující: hra je na defaultní nastavení VELMI jednoduchá, pro zkušenějšího hráče získává smysl až od  úrovně PRO. Také si zvyšte rychlost hry, v základním nastavení je hra pomalejší, než by bylo záhodno. Ostatní položky, jako např. přísnost rozhodčích, přesnost přihrávek apod. je možno ponechat, vcelku odpovídají realitě. Já osobně navíc zcela vypínám bitky, považuji je za rušení hry a pokud bych si chtěl zahrát trapnou dvoutlačítkovou bojovku, sáhnu po Rocky The Legend.

   

Tak tohle už asi nechytne * Statistiky se zobrazují i při zápase * Výřez nahoře vpravo vám pomůže vyhrávat buly

Už jste si hru vyzkoušeli a rozhodli jste se hrát kariéru? Tady nebudete jenom hrát hokej přímo na ledě, ale dostanete také rozsáhlé manažerské možnosti. Ocenil jsem statistiky, pouze považuji za chybu, že všechny hráče v lize můžete porovnávat jen podle několika málo kritérií (góly, asistence, body) a zbytek je nutno dohledávat ručně.

Hokej je tvrdá hra a u hráčů dochází v průběhu sezóny ke zraněním. Hra vám vždy nabídne možnost automatického doplnění sestavy, případně dostanete možnost upravit sestavu sami. Hráči nemají žádné ukazatele únavy, takže není nutno např. nechat odpočívat brankářskou jedničku. Pokud se nezraní, může klidně odchytat celou sezónu.

Před zápasem nebo v jeho průběhu můžete určit několik typů strategií, jak pro obranu tak i pro útok, zvlášť pro oslabení i pro přesilovky.

   

Prezentace před zápasem, jak ji známe z TV * Intro - mohlo být i lepší... * ...přesto nepostrádá napětí

A pojďme na led. První co je třeba velmi vyzdvihnout je hra u mantinelu. Zašlapávání puku nebo naopak jeho dolování zpod bruslí soupeře je provedeno velmi věrně, souboje u hrazení dávají hře taktický rozměr. Hra není omezena jen na zbourání soupeře, ale puk je možnou odebrat i touto cestou.

Pokud se naučíte využívat k přechodu do útočného pásma rychlé přiťuknutí puku (narážečku) máte velkou šanci přečíslit soupeře a vstřelit gól. Co se mi naopak skoro nedařilo, byla hra na brejky, soupeřovi obránci byli téměř vždy dostatečně vzadu na to, aby jim zabránili.

Góly padají většinou z one-timerů, dokonce tak často, že mi ze začátku dosti vadilo. Ovšem jen do té doby, než jsem se naučil své hráče skutečně ovládat. Potom se hra stala velmi různorodou, góly přicházely z dorážek, po střelách od modré atd. – prostě jako ve skutečnosti.  Je třeba pálit z každé pozice, občas se stává, že brankář puk sice vyrazí, ale ten se přece jen dokutálí přes výstroj za brankovou čáru.

   

Loňský vítěz Stanley Cupu dostal velký prostor * Číhání u tyčky = velká šance na gól * Zlobil, musí ven

Po povedené akci (nejen gól, ale i střela, bodyček apod.) vám hra nabídne její zopakování z několika kamer. Musím podotknout, že velmi dobře provedené zopakování - u většiny sportovních her tyto opakovačky vypínám, zde jsem naopak byl zklamán, když k nim nedošlo.

K technické stránce hry lze dodat jediné: zvuk i grafika je na vysoké úrovni. Zvuk sám o sobě pak nadchne svou reálností; pokud jste někdy byli na nějakém zápase naživo, jistě vám to tato hra po zvukové stránce věrně připomene. Za jedinou slabinu zvuku považuji dokola se opakující smyčku hudebního doprovodu.

Po grafické stránce se také dá vytknout máloco. Led se leskne, helmy hráčů se lesknou, oči soupeřova brankáře po mém nájezdu se taky lesknou, prostě všechno je jak má být. Plynulost hry je občas narušena mírným zadrhnutím, ale protože k tomu nedochází v situacích, kdy by musela PS2 vypočítávat pohyb mnoha hráčů, připisuji tuto „chybu“ svému již notně omšelému stroji, než opravdové chybě ve hře.

Světlé stránky hry
  • systém hry
  • vynikající atmosféra díky zvukové kulise
  • spousta nastavení dává možnost přizpůsobit si hru dle svého gusta
Temné stránky hry
  • nemožnost porovnat hráče podle více kritérií
  • na nižší obtížnost velmi jednoduché

Takže jak celou hru hodnotím? Určitě ji doporučím všem hokejovým fandům, a to nejen díky příznivé ceně. Souboje u hrazení, dynamika hry  a celkově velmi věrná atmosféra vám dávají možnost užít si hokej v jeho nejlepší podobě. Pokud navíc máte v NHL svůj oblíbený klub, je jeho cesta za vítězstvím ve boji o Stanley Cup tím pravým potěšením.

Grafika: 8/10
Zvuk: 9/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Kvalitní hokej, ze kterého se sice neposadíte na zadek, ale kterému přesto nechybí nic, co by měla správná sportovní hra mít.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole