Recenze: Europa Universalis 3 – svět na dlani

Po několika letech přichází na válečné pole další, v pořadí již třetí díl strategie Europa Universalis. Je v mnoha ohledech lepší a propracovanější, byť na komplexnosti příliš neztratil. A taky jsem kvůli němu pořádně nepoobědval.
Recenze: Europa Universalis 3 – svět na dlani

Platforma: PC
Typ hry: RTS
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Procesor 1.9 GHz, 512 MB RAM, 128 MB grafická karta, 1GB HDD
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128MB grafická karta
Výrobce: Paradox Entertainment (
http://www.paradoxentertainment.com/)
Distributor ČR: Cenega (
http://www.cenega.cz/)
Homepage:
www.europauniversalis3.com

Celá série Europa Universalis se bezesporu řadí mezi vůbec nejkomplexnější kousky na poli strategických her, což se jí v mnoha ohledech vymstilo. Alespoň v případě prvního dílu, jenž byl přijat mezi strategicky založenými nadšenci rozporuplně, nelze mluvit o valném úspěchu. Pod nevábnou slupkou se nacházel sice propracovaný, zato však velice složitý herní systém obdařený nepřívětivým ovládáním. Nicméně tvůrci se rozhodli napravit svoji pověst a do světa po nějaké době vypustili pokračování. Jaký byl výsledek? V mnoha ohledech lepší, hratelnější i vábnější, přestože se spoustě lidem nejevilo RTS pojetí jako dobré. Stále zde zkrátka byla řada chyb, které si zasluhovaly opravit. A tak Bůh řekl „budiž Europa Universalis 3!“.

Historické reálie

EU 3 vychází v mnoha ohledech z historie Evropy a vlastně i celého světa. Každý z národů si bere do vínku něco „málo“ ze své minulosti, avšak provázanost s nějakými pevně stanovenými úkoly či jinými cíly je tatam. Můžete dělat prakticky cokoliv, co uznáte za vhodné, neboť třetí díl EU nabízí velkou volnost po politické a ekonomické stránce. Jen počítejte s omezením bezdůvodných válek zapříčiněné křečí ukazováčku. Na tohle byl vynalezen lék už dávno a díky provázanosti politiky nebude možné na někoho bezdůvodně zaútočit, aniž byste za to nenesli patřičné následky.

  
Koukám sem a koukám tam, kam že vlastně kliknout mám?

Každý krok, každé rozhodnutí zapříčiní velký kolotoč událostí. Například nepodařená špionáž může vést v lepším případě ke zhoršení vztahů s některými státy, v horším rovnou k válce – a válka má nedozírné následky na život všech jejich obětí i spojenců. Na první pohled přívětivá situace bývá leckdy klamem, fatamorgánou, která se rozplyne za pár vteřin.

V takovém případě asi nezbývá, než se pokusit o navázání příměří, protože jinak válečný stav přetrvává a pokud se nedohodnou obě strany, jen stěží se svět dočká míru. Poražený samozřejmě svoji prohru musí přijmout včetně všech dalších nabídek výherce. V EU 3 jsou totiž dokořán otevřena vrátka pro vydírání a jiné nekalé praktiky, které jsem sám s radostí využíval. A nepřátelé také... ehm.

Nejistý je vždy jen výsledek. Počítat se musí se vším – i se vzbouřením obyvatel na vaší straně. Nikdy nevíte, jak skončí malinké popichování protivníků. Třeba rozvrácením celé Evropy? Myslíte, že ne? Ale ano. Dokonce také spojenecké země vedené počítačem se rády škádlí a pokud si něco provedou, klidně se přidají na druhou stranu.

Do Ameriky na Číňanky!

Kdybych použil pro počet národů pojem „moc“, asi by to bylo stále málo. A setsakramentsky, protože na výběr je z více jak celé dvoustovky hratelných stran odlišujících se v mnoha směrech, mezi nimiž nechybí ani bohémská země Česko. Přitom před započetím celé hry musíte kromě jejich navolení vybrat také časové zasazení pohybující se v rozmezí let 1453 až 1789.

  
Bez ohledu na Anglii a Japonsko konstatuji o zemi zvané Francie, že spadá do kolonky zde nazvané jako Bestie

Do onoho horizontu několika století bylo zasazeno například objevení Ameriky táhnoucí za sebou spousty dalších, přímo i nepřímo svázaných problémů. EU3 je do značné míry obklopena děním kolem objevení Nového světa a ve hře samozřejmě díky tomu nemůže chybět funkce kolonizace.

Doposud slepá místa na mapě jsou nejvhodnějším prostředkem pro rozmach říše a namísto tuhých bojů se značnými riziky si jde o poznání lehčeji rozšířit pole působnosti. Horší je vše stíhat – pokud vás protivník předběhne a naroste na velikosti dříve, budete mít velké problémy s jeho doháněním. A to i co se politiky týče. Ta totiž hraje velkou roli – můžete si například jednou za několik let změnit formu vlády pomocí posuvníku. Příjemně jsem byl mimo jiné překvapen situací, kde se po smrti krále zhostili země dočasně pověření lidé – nebyl potomek, a tak neměl kdo vládnout. Každopádně politika hraje velkou roli, režim ve státě ještě větší a vše ovlivňuje hladký průběh děje třeba při komunikaci s ostatními.

Multiplayerová klání

Celkově vzato je umělá inteligence počítače na slušné úrovní. Umí taktizovat, nejedná zbytečně ukvapeně a připadlo mi, že tu a tam měla „špatné nálady“. Ovšem pokud neholdujete hře po singleplayeru a raději dáváte přednost multiplayerovým kláním, neměli byste být v případě EU 3 také zklamáni. Podporována je lokální síť i hra po internetu, přičemž herní koncept se neliší prakticky vůbec. Pouze je odebrána možnost navolit přímo za tažení zrychlení nebo zpomalení času; avšak jeho zastavení zůstalo ponecháno.

  
Chci všechno a vám nedám nic! Evropo, boj se – budu chtít stále víc a víc!

V kostce: co je nového v porovnání s Europa Universalis 2?

- 3D grafika nesoucí s sebou velkou daň
- možnost změnit přímou formu vlády
- jen o ždibíček „přehlednější“
- kolonizování

- nedojedený oběd
- spousta dalších věcí, včetně ztracené svačiny

V multiplayeru jsem si nicméně všiml jednoho neduhu – obchodování mne v něm nebavilo, neboť nemělo rovnováhu. Člověk mu stejně musí věnovat spoustu času, aby se kýžené ovoce objevilo. V porovnání s dvojkou se přitom vše opět odehrává v obchodních centrech, v nichž musíte čekat na volná místa s vlastními kupci.

Škoda je také přílišně velké komplexnosti a přetabulkovanosti obecně. Třetí EU s sebou bohužel nese nešvar známý ze dvou bratříčků, který odradí hlavně začátečníky hodlající proniknout do tajů celé strategie. Složitá „hierarchie“ tabulek nezná mezí, jednotlivé položky jsou poskládány bez hlavy a paty, a nováčci proto budou mít nemalý problém se s celým systémem sžít.

Nejeví se mi také zrovna nejšťastněji RTS pojetí - Europa Universalis vždy jen vypadala jako tahovka podobná například těm ze série Total War. Ovšem koncept reálném hry na velké mapě, kde musíte vše stíhat ovládat, starat se o politiku a tak dále, není stále plně doladěn. Konečně však jde mapu pauznout, nebo jinak zpomalit (což vítám nejvíce). Nicméně já sám bych raději viděl celou sérii spíše jako tahovou. A k tomu ještě ve 2D zpracování.

  
V Evropě se nachází spousta malých států, přitom jen málokterý je hoden mých recitátů :o) buu

Trend poslední let velí vše předělat do trojrozměrného světa, přestože se to všude nemusí nehodí. V případě EU3 sice něco vypadá lépe, ale něco také hůře. A když vezmu v potaz „mapové“ pojetí titulu, přijde mi 3D grafika naprosto zbytečná po všech směrech. Akorát její daň odnáší hardware, na nějž jsou nároky o několik stupínku pozvednuty. Mno a jak dopadla hudba se zvuky? V tomto případě naštěstí zlatý střed dokreslující jinak příjemnou atmosféru.

Světlé stránky hry
 • Propracovanost po všech směrech
 • Přítomnost českého království
 • Zábavný multiplayer
 • Spousta možností
Temné stránky hry
 • Až moc komplexní systém ovládání
 • Horší obchodování
 • 3D grafika není tak špatná, jako
 • zbytečná
 • Vyšší HW nároky

Nedá se říci, že je nejmladší bratříček kdovíjak špatnou strategií. Ba ne, od svých předchůdců se lecčemu naučil a mnohé věci upravuje. Škoda jen kamínku v botách tlačícího při každém ušlém metru ve světe EU 3 – složitá konstrukce hry a v ní obsažených prvků je to nejhorší, co může být. Začátečnici se s největší pravděpodobností leknou a za pár desítek minut utečou. Doporučit bych mohl akorát procházku tutoriálem, který vcelku jasně důležité věci vysvětluje a za nějž autorům přičítám body k dobru.

Grafika: 7/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 6/10

Hra Europa Universalis urazila značný kus cesty za svoji dobu existence a v podání třetího dílu v lecčems předčila starší bratříčky. Akorát je opět škoda složitého herního systému a s ním spjatého ovládání.

Celkové hodnocení: 7/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie
Výrobce: Paradox Interactiv | Webové stránky hry
 • Propracovanost po všech směrech
 • Přítomnost českého království
 • Zábavný multiplayer
 • Spousta možností
 • Až moc komplexní systém ovládání
 • Horší obchodování
 • 3D grafika není tak špatná, jako
 • zbytečná
 • Vyšší HW nároky

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 17 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A