Recenze: Exodus from the Earth – svět v hrsti

Sci-fi střílečka, jejíž základní premisa vychází z reálného výzkumu. Zase jednou můžete zachránit lidstvo.
Seznam kapitol
  1. Úkol pro Franka
  2. Zhasněte Slunce

Do kanceláře vchází typický drsňák – černé brýle, úsměv na rtech a krátký sestřih, za nějž by se nestyděl ani Arnold J. Rimmer. Za stolem sedící muž v saku ho okamžitě osloví a až bujaře vítá. Ten se jen tvrďácky zašklebí a zeptá se, s čím má svět zase problém. A proč musí volat zrovna jeho, a navíc v době dovolené. Seriózně vypadající muž začne vysvětlovat, že se svět řítí do záhuby. Podle propočtů vědců se v roce 2062 rozšíří Slunce, což bude mít za následek obrovské oteplení, zničení Zemské atmosféry a veškerého života vůbec.

exodusfromtheerath_01.jpgexodusfromtheerath_02.jpg

Za padesát let tedy již lidstvo nebude s nejvyšší pravděpodobností existovat. Zpráva se nerozšířila, jelikož se ji snažila vláda utajit. Paniku mezi obyčejnými občany proto vyvolalo prohlášení majitele obří korporace A.X. Technologies, který vyrukoval s těmito vědeckými pozorováními a zároveň nabídl řešení.

Je nutné vzít do ruky pistoli a jít přes mrtvoly

Vakcínu, jež lidem umožňuje přežít na jakékoliv mimozemské planetě. Jestliže mu většina populace uvěří, bude to znamenat jeho absolutní vládu nad světem a lidstvem.

VIDEO: 966 'Exodus from the Earth - ukázka hraní - stoky'

Stalo by se tak, pokud by byla vakcína jediným řešením. Jeden z pilotů A.X. Technologies ovšem objevil planetu natolik podobnou Zemi, že úprava DNA ztrácí smysl. O to zajímavější je, že majitel dal onoho kosmonauta zlikvidovat spolu se souřadnicemi zmíněné planety. Úkol pro drsného agenta je tedy jasný – infiltrovat zmíněnou korporaci, zlikvidovat jejího majitele, který chce ovládnout svět a najít planetu. To vše místo dovolené. Naštve a nepotěší.

TIP: Miřte jen na hlavu. V jiných místech těla jsou nepřátelé takřka nezranitelní.

Tajná mise se stovkami mrtvých

Tento tvrdý hoch se však s infiltrací dokáže vypořádat po svém. Hned při prvních krůčcích, kdy se pokouší zachovat nízký profil a nevybočovat z davu, se něco zvrtne a jemu nezbývá nic jiného, než vzít do ruky pistoli a pokračovat dál přes mrtvoly. Zajímavá je na tom jediná drobnost – i když tiše pokračovat logicky prostě nemůže, občas mu to nedá a zkusí se plížit za zády neopatrných stráží. Jakýkoliv takovýto pokus je však automaticky odsouzen k neúspěchu, protože k cíli nevede jiná cesta než ta, jež je hlídaná ochrankou vybavenou automatickými puškami.

exodusfromtheerath_art2.jpg

Frankovi, jak se tajemný agent jmenuje, však střelba nečiní nejmenší potíže. Dalo by se říct, že jí žije. Úsměv na tváři, lehké strniště, v ruce flinta a někde za krabicí číhající nepřátelé, jež čekají jen na to, až je pošle na věčnost. Nic víc ke štěstí nepotřebuje.

Hra se transformuje do systému pojmenovaného najít, umřít, nahrát uloženou pozici a zabít

Naneštěstí si stěžuje, že spoustu z toho na své poslední misi nedostává. Puška by byla, úsměv by byl, ale problém je v těch na druhé straně barikády. Jeho protivníci totiž prokazují až neúměrnou dávku střeleckého umění zkombinovanou s podobným nákladem klinické demence.

exodusfromtheerath_03.jpgexodusfromtheerath_04.jpg

Jak jinak si vysvětlit jejich schopnost trefit Franka třeba i do palce u nohy, i když ten se krčí za kovovou krabicí a pokouší se nějak rozumně opětovat palbu? Proč však nehodí za krabici granát či se nepokusí místo, kde se tajný agent skrývá, rozumně obklíčit, je mi záhadou. Po celou dobu mise je nutno si dávat nehorázný pozor na rozestavení nepřátel, protože stačí, ať zpoza úkrytu vystrčí Frank špičku nosu a čekající nepřátel mu během nanosekundy ustřelí brokovnicí celou hlavu.

Najít a nahrát pozici

Taktika pro procházení jednotlivých úrovní se pak urychleně transformuje do systému pojmenovaného najít, umřít, nahrát uloženou pozici a zabít. Frank by totiž jinak nepřežil ani tolik, co sebevražedný lumík.

TIP: Pokud se rozhodnete používat dva samopaly, využívejte je jen na krátkou vzdálenost a spíše k pokropení chodby. Jejich přesnost je tragická.

Možná si něco myslím špatně, ale podle mého se v této chvíli nejedná ani tak o zábavu jako spíše o sadomasochistickou kratochvíli. Nikde sice není řečeno, že se tajní agenti při misích baví, ale pokud je jejich příběh zpracován do počítačové hry, tak bych si podobnou skutečnost dovolil předpokládat.

exodusfromtheerath_05.jpgexodusfromtheerath_06.jpg

O to více pak překvapí, když se po zabití prvního významnějšího člena korporace zábavnost podstatně zvýší. Nepřátelé najednou jen tupě nečekají na kulku se svým jménem, jejich rozestavění již není, až na výjimky, tak ultimátní a hra se konečně přesune z unylých a nezajímavých kanálových koridorů do trošku méně nudných lokací. Některé chyby zůstávají, ale i přes ně je vidět, že si autoři dali trochu více práce s návrhem a promyšlením jednotlivých cest a situací. A to se počítá.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | first-person akce
Výrobce: Parallax Arts Studio | Webové stránky hry
  • Poslední 2/3 hry
  • Zábavné přestřelky v dýmu
  • Originální zápletka
  • Pohřbení zápletky klasickým Bčkovým příběhem
  • Příliš přesní protivníci
  • Přeskriptovanost
Související články
  1. Lidstvo opět v nesnázích
  2. Odhaleny tituly TV GIANT a Exodus from the Earth