Recenze: FIFA 2006 World Cup Germany – Češi, do toho

S přicházejícím mistrovství světa ve fotbale se již tradičně dostává na pulty obchodů i jeho herní zpracování. Je lepší než FIFA 2006? A dočkáme se konečně něčeho pořádného? Uvidíme.
Recenze: FIFA 2006 World Cup Germany – Češi, do toho

Platforma: PC
Žánr: sportovní
Výrobce: EA Sport
Vydavatel: EA
Distributor v ČR: EA Czech
Minimální konfigurace: Pentium III, 1.3 GHz, 256 MB Ram, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV, 2 GHz, 512 MB Ram, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB Ram, 128 MB grafická karta
Homepage:
http://www.easports2006fifaworldcup.com/

Posledním ročníkem v sérii Fifa byla loňská FIFA 2006. Ta sice nezklamala, ale nesplnila veškerá očekávání. Jedni sice tvrdí, že se jednalo o nejlepší díl série, jenže nepřinesl žádné výrazné změny. A jak je na tom World Cup Germany?

  

Tak pojď! * Chlapi, já jdu na pivo * Vidíte ty efekty v pozadí?

Goooool! ... a sakra, to byl vlastňák.

Pokud bych srovnal čistokrevnou Fifu 06 a Fifu 06 World Cup Germany, novinek bych našel poskrovnu. Znovu se setkáme se svižným fotbalem a v případě, že rádi dáváte jeden gól za druhým, vás World Cup Germany nezklame. Očekáváte-li ale pořádný fotbalový simulátor, u něhož je pocení krve na běžném pořádku a u kterého obyčejný hráč řve na celé okolí „gooooooool!“ poté, co se mu podaří střelit jedinou branku (třeba i vlastní ;-), zvolil bych raději Pro Evolution Soccer 5.

World Cup Germany 06 je totiž v mnoha ohledech totožný s Fifou 06. Konečně si budeme moci zahrát za český tým, který se probojoval do kvalifikace. A naděje na výhru nemáme zrovna malé.

  

Bacha na Rosického * Ach ta hymna národa našeho * Kam jen ten míč dopadne?

Každý ať si vybere

Co se týče herních režimů, můžete si vybrat mimo samotné mistrovství světa nebo kvalifikaci nový mód – tzv. Global Challenge. Ten vám nabídne mnoho slavných zápasů, které se na trávnicích odehrály v (ne)dávné minulosti.

Je sice trochu úsměvné bojovat v zápase se současnými hráči, když období, v němž se zrovna nacházíte, spadá někam k začátkům devadesátých let, ale všechno nemůže být dokonalé. Musím ovšem uznat, že zařazením historických sestav by World Cup Germany odbočila od svého zaměření. A tím je nadcházející mistrovství světa. Proto jsem bral Global Challenge spíše jako „bonus“ navíc.

Rád bych se ale vrátil ke kvalifikaci. V tomto módu si může každý zahrát za jakýkoliv tým, který se jí zúčastnil, i když se nedokázal probojovat do kvalifikace. Na výběr je více jak 100 týmů, takže si na své přijde opravdu každý...

Poslední možnost je mistrovství, jehož se zúčastní 32 týmů. Nelze opomenout ani fakt, že jsou reálně vsazeny do skupin. Také všechny týmy, jména a stadióny jsou licencované, jak je u Fifa série zvykem.

  

Nikdo nikde. Tomu se říká obrana? * Začíná se pomalu stmívat * Brankář ve střehu

Pořádná arkáda nebo odfláknutý simulátor?

Co se týče reálnosti World Cup Germany 2006, stačí jen konstatovat, že jde ve stopách série Fifa. Občas mi vadilo, že se nedalo s balónem pořádně kličkovat. Také mi občas připadlo, že padalo více gólů, než bych považoval za normální (hlavně tedy z centru), ale nic proti gustu.

Fifa je prostě taková a když časem prokouknete protivníkovu AI, budete mít trochu štěstí a odhadnete, jaké kombo na brankáře použít, gólů bude padat o to více. Doposud jsem se sice nezmínil o možnosti volby zátěže rozdělené do celkem čtyřech stupňů, ale to i ta stěží zakrývá jednodušší pojetí. Zkrátka v případě, že chcete fotbal pro opravdové fajnšmejkry, se poohlédněte spíše po PES5.

  

Že by další penalta? * Tak kampak ho jen střelíme * Okolní krajina má očividně své mouchy

Pozor na 2D diváky

Co bych ale rozhodně ohodnotil na jedničku, je celková atmosféra, která na hráče dýchá na každém kroku. Je vidět, že si s ní pánové z EA Sport vyhráli do nejmenšího detailu. Dívat se na fotbalisty na hřišti, poslouchat jásot publika, do toho skvělá hudba – povím vám, to je skvělý pocit. Jestli se zde opravdu něco podařilo, tak právě atmosféra. Občas jsem si dokonce připadl, jako bych v tom zápase - tam někde - opravdu byl. Okolní prostředí působí věrohodně a povzbuzování fanoušku je prostě skvělé.

Trochu mi vadilo grafické zpracování. Pravdou je, že se nedá označit za vysloveně špatné, ale pusté prostředí, hranatí hráči a tupé textury mě straší ještě teď v těch nejhorších snech. A aby toho nebylo málo, je tu dvojrozměrné publikum, 2D oslavné balónky i všudypřítomné papírky. Kde jsou slibovaní 3D diváci? Proč se objeví v konzolové verzi a my, počítačoví pařani, musíme koukat na to dvojrozměrné terorizování? Proč? Naopak animace fotbalistů nejsou špatné a přibyly i nové pohyby, což se cení. Ale mám pocit, že vše mohlo vypadat daleko lépe.

Parádní hudba

V neposlední řadě by bylo vhodné se zmínit také o podařeném hudebním doprovodu, v němž uslyšíte spoustu skvělých kousků. Například dnes již ohraný hit Big City Life mne při jednom zápase docela příjemně překvapil. Fotbal nabírá v tomto ohledu opravdu hodně na realističnosti a přispívá na celkové dojmu... Atmosféra je prostě atmosféra. 

Světlé stránky hry
 • Skvělá atmosféra
 • Ještě lepší hudba
 • Český tým! Huráá!
Temné stránky hry
 • Špatné grafické zpracování
 • 2D diváci
 • opět spíše arkádověji pojatý fotbal
 • zbytečné chybky

V konečném součtu je Fifa 06 World Cup Germany vydařeným fotbalem, jenž patří k těm nejlepším ve své sérii. Sice se opět setkáme s arkádovým pojetím, zbytečnými chybami, grafika také nepotěší, nicméně i přesto stojí za vyzkoušení. Atmosféru, kterou World Cup Germany nabízí, nelze přehlédnout a hudební doprovod je skvělý.

Grafika: 6/10
Hratelnost: 8/10
Hudba: 9,5/10
Zvuky: 8/10

Každý řádný fotbalový fanoušek by si neměl hru FIFA 2006 World Cup Germany nechat ujít. Nečekejte ale od ní stoprocentně reálný fotbal. Nový díl se klasicky vydal ve stopách svých předchůdců. Nenabízí nic převratně či nového, ale skvělá atmosféra a výtečný hudební doprovod vás jednoznačně pohltí.

Celkové hodnocení: 7/10

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Sportovní | Fotbal
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
 • Skvělá atmosféra
 • Ještě lepší hudba
 • Český tým! Huráá!
 • Špatné grafické zpracování
 • 2D diváci
 • Opět spíše arkádověji pojatý fotbal
 • Zbytečné chybky

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nového roku

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nov…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

1.  1.  2021 | |6 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
10 největších zklamání odcházející generace aneb co se opravdu nepovedlo

10 největších zklamání odcházející generace aneb c…

Odcházející generace nejen herních konzolí, ale i her, nás v mnoha věcech potěšila, ale i v mnohých zklamala. Vybrali jsme největší zklamání posledních let.

2.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma