Recenze: film Harry Potter a Ohnivý Pohár

Přistupte blíže, vážení. Pojďte se podívat na velkolepý turnaj tří kouzelnických škol. Tentokrát přímo v Bradavicích.
Recenze: film Harry Potter a Ohnivý Pohár

Dobrodružný/Drama/Rodinný/Fantasy
USA, 2005, 157 min
Režie: MikeNewell
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Voltrane, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Jason Isaacs, Alan Rickman, Maggie Smith, Clémnce Poésy, Ralph Fiennes, Miranda Richardson, Gary Oldman

Harry Potter je fenomén, o tom žádná. Knižní předlohu čtou jak děti základních škol, tak i senioři. Naproti tomu filmové zpracování se stále více blíží pohádce. Předchozí díl – Vězeň z Azkabanu – však ukázal, že Harry Potter dokáže být v jistých okamžicích i hororový a pro starší publikum záživnější. A v těchto dnech se v českých kinech objevil čtvrtý díl s názvem Ohnivý Pohár.

Liga mistrů aneb kouzelnický šampionát v Bradavicích

Letos se v Bradavicích koná velký turnaj tří kouzelnických škol. Pravidla jsou jednoduchá: Z každé školy vybere Ohnivý Pohár jednoho účastníka, který poté bojuje o vítězství ve třech úkolech. Soutěže jsou tak nebezpečné, že zájemci o přihlášení musí mít minimálně sedmnáct let. Harrymu sice ještě sedmnáct nebylo ani zdaleka, ale... Nechte se překvapit.

Vedle tohoto – na první pohled hlavního – příběhu se v Bradavicích odehrává ještě vedlejší, avšak pro celou sérii mnohem podstatnější děj. Ano, správně, do věci se vloží i ten, jehož jméno se nesmí vyslovit.

U příběhu se budete bavit celých 157 minut trvání snímku. Úkoly jsou dostatečně kouzelnicky zvláštní, v některých případech i hodně akční - a především technicky krásně vyvedené. Trochu však zamrzí spousta vynechaných scén z knížky, které jsou při tom zajímavé a působivé. Zmíním například hned úvodní mistrovství světa ve famfrfálu. Omluvou je snad jen délka filmu, která by se pak vyšplhala až na nějaké tři hodiny, ale na to už jsme od Pána Prstenů zvyklý, takže bychom to jistě rádi překousli.

Harry Potter a Fénixův Řád

Okolo filmového zpracování pátého dílu se vznáší ještě hodně otazíků. Jisté je zatím pouze to, že film vyjde někdy začátkem roku 2007, režírovat ho bude David Yates (takže opět nová osoba) a že si v něm zahrají všichni hlavní herci. Samozřejmostí je také knižní předloha, z které také víme, že v novém dílu se bude téměř vše točit okolo Voldemorta. Do Bradavic zavítá Fénixův řád, aby vyšetřil údajný návrat temného pána. Harrymu totiž jeho příběh mnoho lidí nevěří a tak bude nový díl i mnohem psychologičtějšího rázu. Naši malý kouzelníci samozřejmě také rostou, takže se jistě dočkáme nějakého toho románku. V každém případě je na co se těšit. Uvidíme, jestli se povede překonat i letošní díl.

Harry a jeho banda

Herci jsou v novém dílu více méně zachováni. Harry, Ron a Hermiona je samozřejmě neměnná trojice. Ve stejné roli se představí i Michael Gambon, který si opět předsravuje moudrého Brumbála. Bez Hagrida v podání Robbieho Coltrana by to snad ani nebyl Harry Potter, avšak v tomto dílu dostal přeci jen méně prostoru. Muselo totiž zůstat nějaké místo pro nově příchozí postavy, především v podání soutěžících z jiných škol. Z těch jmenujme lamače dívčích srdcí Viktora Kruma (Stanislav Ianevski), krásnou Fleur Delacour v podání Clémence Poésy a konečně i bradavického soutěžícího Cedrica Diggoryho, kterého si ve filmu zahraje Rebert Pattison. Podstatným přírůstkem do Bradavic je nový profesor Moody, vyučující černou magii.

Herecké výkony jsou standardně dobré, proto se můžeme zaměřit na detaily. V Ohnivém Poháru vám před očima projde spousta postav, avšak ne vždy jsou pro příběh podstatné, což někdy dost mate. Rovněž pokud režisér rozjede nějaký vedlejší děj, měl by ho i řádně uzavřít, jelikož v dalším díle se k němu bude vracet jen těžko.

Po herecké stránce samotné nemám k hlavní herecké trojici výtek. Dočkáme se jak vzájemných roztržek s výbušnými dialogy, tak i romantických chvilek na bále. Pravdou je, že romantika se do temnho děje příliš nehodí a někdy působí spíše vyumělkovaně. Amma Watson (Hermiona) však velice vyrostla a na večírku vypadá jako opravdová slečna.

Kouzelné pokoukání

Zatím každý díl nabízel překrásné efekty - a Ohnivý pohár není výjimkou. Autoři si pro nás připravili ohnivé draky, rozlehlý podvodní svět, obrovský labyrint či velkolepý večírek a představování kouzelnických škol. Zkrátka stále je na co se koukat.

Atmosféra je však jinde než předešlé (hlavně první dva) díly a jak jsem již zmiňoval na začátku, nejedná se o snímek, na který zajdete na oslavu synova nástupu do první třídy. U Ohnivého poháru je potřeba přemýšlet a nepochybuji o tom, že malé děti by se v často temných scénách bály. Já osobně však tento krok směrem k dospělejšímu publiku jen vítám a věřím, že i další díly v něm budou pokračovat (ono vlastně tvůrcům nic jiného - vzhledem k předloze - nezbyde).

Do čtveřice všeho dobrého?

Harry Potter opět předvádí co dovede. I přesto, jak očekávaným předvánočním snímkem byl, si dokázal udržet svou kvalitu a ještě celou sérii posunul o krok dál, za což si zaslouží  obdiv. Natočit napočtvrté kvalitní film, který bude bavit tak široké publikum jako Harry, to už chce opravdu velké umění.

Světlé stránky filmu
  • kouzelný a propracovaný příběh
  • krásné zpracování i podívaná
  • posun ke staršímu publiku (jak pro koho)
  • prostě Harry Potter
Temné stránky filmu
  • posun ke staršímu publiku (jak pro koho)
  • vynechání několika podstatných scén z knížky
  • začaté, avšak neukončené části děje

Harry Potter and the Goblet of Fire - jak se jmnuje film v originálním znění - je temnější, delší, propracovanější, technicky i herecky vyspělejší a tím pádem i celkově lepší než jeho předchůdce. Pokud bych se ale na snímek díval z pohledu malého dítěte, nejspíš bych byl zklamán. Pro všechny ostatní: vezměte své dorůstající děti, sestřenky, tetičky a vůbec kohokoli vás napadne a vyražte do kina. Všichni se budete bavit - a to se dá říct o málokterém současném filmu. A díky tomu je Harry právě tak výjimečný…

Scénář: 8/10
Režie: 9/10
Výprava: 8/10
Hudba: 8/10
Herecké výkony: 9/10

Další díl Harryho nepřekvapí ani neurazí. Posouvá se ale blíže k dospělejšímu publiku, což mu rozhodně svědčí.

Celkové hodnocení: 8,5/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 3 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 16 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A