Recenze: film Pan a paní Smithovi - zastřelte si manžela

Manželství je někdy hodně složité, zvlášť když se vezmou dva nájemní zabijáci. Příběh filmu Mr. & Mrs. Smith je možná otřepaným klišé, ale v rukou kvalitního režiséra, kterého podepírají hvězdy Hollywoodu se i z takové pohádky dá udělat trhák. Alespoň většinou.
Recenze: film Pan a paní Smithovi - zastřelte si manžela

Akční / Dobrodružný / Thriller / Romantický
USA, 2005, 120 min

Režie: Doug Liman
Hrají: Brad Pitt, Angelina Jolie, Angela Bassett, Keith David, William Fichtner, Vince Vaughn, Kerry Washington, Michelle Monaghan

Má film postavený především na známých hereckých tvářích a režisérově jménu šanci prorazit? První pozice v návštěvnosti kin mluví asi za vše, ale my to vezmeme hezky od začátku a objektivně. A kde že to všechno začalo?

Když se něco pos…

Vše začalo na nevinné dovolené, kde se seznámil pár mladých lidí v jedné prekérní situaci. Pak už vše nabralo rychlé otáčky a jak už to tak bývá, „skončilo“ to o pár měsíců později u oltáře. Jenže žádné manželství není jen růžová sklíčka a tak se postupem času začnou oba novomanželé vzájemně podezírat - a vše vyvrcholí v ostrý „spor“ (opravdu slabé slovo, pokud mluvíte o několikanásobném pokus o vraždu), který je zapříčiněn jejich prací. Oba totiž jsou profesionální zabijáci. Háček je ale v tom, že každý pracuje pro jinou agenturu. Teď už ale nechme tlachání o rodinných vztazích, vezměme do ruky dvě devítky s tlumičem a pojďme na hon na partnera. A že střílet se bude dost není třeba dodávat.

…tak aspoň pořádně

Pouštní akce, tajné operace, střelba v rodinném domě, autě i restauraci. Film Pán a paní Smithovi si s akčními scénami žádné servítky nebere a předhazuje nám jeden střih za druhým. Nutno podotknout, že scény jsou většinou velice povedené a když Brad Pitt skočí přes přírodní plot a svůj akrobatický výkon završí výkřikem bolesti a nadávkou, úsměvu se neubráníte. Doug Linam nám nepředkládá čistě akční film, ale spíš mix akce a humoru, okořeněný hereckými hvězdami a několika duchaplnými rozhovory, nad kterými byste se mohli (s trochou nadsázky) možná i zamyslet.

Rozhodně je to zajímavá kombinace a režii se nedá upřít snaha o trhák léta. Výslednému snímku se svým způsobem (komerčně je zcela jistě úspěšný) tento cíl povedl, avšak příběh je jedno velké klišé. Je však tak dobře obalen ostatními efekty, že si to (pokud příliš nechcete) ani neuvědomíte.
 
Když hvězdy mluví…

Brad Pitt a Angelina Jolie aneb soutěž - najděte lépe obsazený film. Dobře, zas tak extrémní to není a ve vedlejších rolích už jsou méně známá jména, nicméně obě hlavní postavy jsou zkušenými hollywoodskými herci, o čemž nemůže být pochyb. Celý film se odehrává v rychlém sledu a než se nadějete, Angelina střílí brokovnicí a Brad létá po střeše jejich auta. Mezi takovýmito scénami, kterými je film doslova prošpikovaný, vás občas čekají již zmíněné „vtipné“ rozhovory. A teď pod pásovka, tyto dialogy jsou  totiž celkem vtipné a především v podání obou hlavních protagonistů je Mr. & Mrs. Smith vtipnou podívanou.

Když si ale poté uvědomíte smysl některých jejich vět, spoustu nadsazených scén, už vás film tolik těšit nebude. Angelina Jolie za celý film neprojeví ani špetku emocí (tedy až na jedny nalepené slzy, které ale nejsou přirozené k dané situaci a vyznívají zcela do prázdna) a Brad se snaží ze svých scén udělat komediální představení pořád stejnými gesty a úsměvy.

…a diváci zírají

Závěr filmu se bohužel stane totální fraškou, kdy oba agenti vyběhnou z malé komůrky a vystřílí do svého okolí několik tun olova. Sice nemám ve zvyku prozrazovat závěrečné scény filmu, avšak v tomto případě udělám výjimku. O nic totiž nepřicházíte a jde o konec naprosto bez inovace, originality nebo nápadu. Dva vycvičení zabijáci prostě vezmou svých pár pistolek a zabijí asi desetinásobnou přesilu, která je lépe vyzbrojená a v lepší pozici.

 

Co k tomu říct? Nevím, jestli to byl režisérův záměr, ale z celé scény se vytrácí jakékoliv napětí nebo adrenalin a spíše si připadáte jako v komedii. Myslím, že na závěr by se spíše hodila nějaká špionážní akce, v které by nám oba hrdinové předvedli své schopnosti. Bohužel nic takového se nekoná.

Světlé stránky
  • zábava během celého filmu
  • občas vtipné
  • většina chytlavých akčních scén
  • v hlavních rolích dvě hollywoodské hvězdy
Temné stránky
  • vlastně nic světoborného a originálního
  • nadsazený a nepřirozený závěr
  • vícekrát nebaví
  • občas podivné herecké výkony

Na Mr. And Mrs. Smith jsem šel do kina s očekáváním, které se bohužel nenaplnilo. Možná kdyby si dal režisér více práce s příběhem a dialogy, namísto prosazování dvou hlavních postav, mohl celý snímek dopadnout o hodně lépe. Film sice po celou dobu baví, ale po závěrečných titulcích si začnete pomalu uvědomovat, kolik chyb je v něm nasekaných a při druhém shlédnutí se už jedná (především u zmiňovaného konce) o výrazně horší zážitek. Takže rada na závěr: podívejte se na film maximálně jednou a pokud možno o něm po skončení nepřemýšlejte. Bude to tak lepší.

Scénář: 7/10
Režie: 8/10
Výprava: 8/10
Hudba: 7/10
Herecké výkony: 8/10

Pan a paní Smithovi je na první pohled film výborný, na druhý již značně příběhově neoriginální a na třetí přímo nepovedený. Ale poprvé se bavit budete…

Celkem: 7,3/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A