Recenze: film Underworld Evolution

Na konci roku 2003 přišel do kin očekávaný snímek Underworld, pojednávající o boji upírů s vlkodlaky. Film se sice nepovedl podle očekávání, ale o pokračování si přímo říkal. A nyní jsme se dočkali.
Recenze: film Underworld Evolution

Akční / Drama / Fantasy / Horor
USA, 2005, 105 min
Režie: Len Wiseman
Hrají: Kate Beckinsale, Scott Speedman, Shane Brolly, Tony Curran, Derek Jacobi, Steven Mackintosh, Bill Nighy, Michael Sheen

Příběh filmu začíná přesně tam, kde skončil první díl. Není úplnou nutností původní Underworld shlédnout, protože se na začátku Evolution dočkáte krátkého shrnutí všech dřívějších událostí. V každém případě doporučuji jedničku přece jen projet, protože se jedná o vcelku kvalitní film. My tu však nejsme kvůli tři roky starému snímku, ale kvůli Underworld Evolution, který si u nás odbyl premiéru 2. března.

Když jsem se zamyslel, jak je na tom příběh obou dílů, až nápadně mi tento scénář připomíná sérii Blade. Ano, v Bladeovi nefigurují žádní vlkodlaci, ale to teď nemyslím. V prvním díle se v obou sériích pouze seznamujete se základními pravidly smyšleného světa a vžíváte se do hlavního hrdiny. Sedí, že ano? V dalších dílech se již jedná o „velké myšlenky a činy“, kdy děj vypráví o původních stvořitelích ras a jeho znovuzrození (Blade = Dracula, Underworld = bůh, otec dvou znepřátelených ras). Pravděpodobně jde o podobnost čistě náhodnou, ale možná by to chtělo novou inovaci.

Hlavní hrdinka – Selene – se vydává za jednou ze „starších“, aby jí pomohl vyřešit zradu rodiny a klanu upírů. Vše se ale zkomplikuje a Selene jen tak tak zachrání kříženec Michael, který s ní měl románek již v prvním díle. Pak už se kolotoč událostí roztočí naplno. Spory mezi oběma rasami vrcholí a nastává prakticky otevřený boj…

Černý latex a dvě devítky

Underworld není rodinná komedie a dává to najevo od prvních okamžiků filmu. Krví, neuvěřitelnými akčními sekvencemi a nadlidskými kousky hlavní hrdinky se nešetřilo a je vidět, že režisér hodně vsadil na krásu Selene, tedy Kate Beckinsale. Ta se na tuto roli vskutku hodí (pokud se něco takového tedy dá říct o slečně) a i před poměrně slabší herecký výkon jsou její akční scény koukatelné a například od Bladea se liší svou ladností a akrobatickými kousky.

Herecky je film obsazen víceméně stejně jako v první díl. Opět se dočkáte Kate Beckinsale v hlavní roli Selene a Scotta Speedmana v roli trošku ulízaného Michaela Corvina. Proti nim stojí Marcus, kterého si zahrál Tony Curran.

Pak tu máme několik více či méně podstatných rolí, jako je kronikář Adrian Tanis (Steven Mackintosh) či Alexander Corvinus, kterého si zahrál Derek Jacobi.

Bohužel se herecké výkony jsou poměrně slabé a především některé scény Kate Beckinsale a Scotta Speedmana vypadají jako nastavovaná kaše.

Kde se stala chyba

Film nabízí slušnou podívanou a ani vám možná nepřijde, že je něco vyloženě špatně. Bohužel již brzy po skončení, možná i během filmu si uvědomíte, kolik nesrovnalostí obsahuje. Zaprvé příběh nedosahuje ani zdaleka hloubky, jaké by mohl s podobným námětem. Mluví se o stvořiteli, dokonce Bohovi, avšak jakmile se objeví na obrazovce a vy čekáte nějakou výtečnou akční scénu…prostě se tak nestane. Je to škoda, protože tyto velké myšlenky jsou na první pohled velice atraktivní. A pak je tu ohraná lovestory. Neříkám, že nejsem aspoň kouskem duše romantik, ale Underworld to na akční snímek opravdu přehání.

Světlé stránky filmu
  • většinou kvalitní akční scény
  • pohled na boj mezi dvěma odlišnými rasami, kde člověk nehraje žádnou roli
  • velké myšlenky
Temné stránky filmu
  • nedomyšlené spojitosti
  • nechutné klišé
  • velké myšlenky…avšak nedotažené
  • herecké výkony

Underworld Evolution mohl být mnohokrát lepší. Neříkám, že je to špatný film; možná se dá označit i jako důstojný nástupce prvního dílu. Jen jsem po solidním nástupu čekal stejné tempo v celém filmu. To se však nekoná. Příliš mnoho utahaných milostných scén, několik ohraných klišé, nepříliš přesvědčivé herecké výkony a nedotažený příběh potápějí film hluboko pod hladinu dokonalosti.

Scénář: 6/10
Režie: 7/10
Výprava: 6/10
Hudba: 8/10
Herecké výkony: 5/10

Film, který dobře vypadá, sympaticky se na něj dívá a nabízí slušnou akční podívanou. V příběhu, v hereckých výkonech a dalších zásadních atributech se však již o žádnou slávu nejedná. A to se počítá.

Celkové hodnocení: 6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A