Recenze: Finding Nemo – možná přijde i delfín Ecco

Mysleli jste si, že už se Nemo objevil všude kde mohl? Ještě jsme si ale nepovídali o hře pro kapesní konzoli Game Boy Advance. Klasickou sérii od Segy s delfínem v hlavní roli přitom nepřipomínáme jen tak náhodou – obě hry mají hodně společného. Můžete tedy počítat s proplouváním pastelově barevným podmořským světem a s plněním jednoduchých arkádových misí.
Recenze: Finding Nemo – možná přijde i delfín Ecco

Platforma: Game Boy Advance
Typ hry: dětská adventura / plošinovka
Mutliplayer: ne
Ukládání na kazetu: ne, pomocí hesel
Výrobce: Vicarious Visions (
http://www.gamechronicles.com/pubdev/vicariousvisions.htm)
Distributor v ČR: CD Projekt (
www.cdprojekt.cz), Conquest (www.gameboy.cz)

A máme tady další hru podle filmu, navíc dětskou. Jde vám mráz po zádech? Nemusí! Tituly posvěcené studiem Disney totiž patří víceméně bez výjimky k záruce kvality a konkrétně Nemo potom má až neuvěřitelné štěstí, jak se film i hry pro všechny platformy (na PC si zahrajete jiný titul než na konzolích a na těch zase něco jiného než na GBA) zdařily.

Finding Nemo na GBA vychází z příběhu filmu (malá rybka Nemo je díky své neopatrnosti ulovena lidmi a její táta se vydává na dlouhou cestu za její záchranou), přičemž využívá mnoho ukázek z filmu (pomocí „típaných“ obrázků a textů, bohužel bez báječného namluvení z filmu) – takže pokud jste Nemův příběh ještě neviděli, možná byste to chtěli před samotným hraním napravit, abyste se nepřipravili o překvapení a koneckonců se také na hru samotnou lépe naladili.

Nemo a delfín Ecco

V podobě dobrodružství na GBA vychází Nemo z klasické herní série o delfínu Eccovi, která vycházela v devadesátých letech na 16-bitovou konzoli Mega Drive od Segy. Pamětníci se možná okamžitě vyděsí případné obtížnosti hry (kterou byl Ecco proslavený) – ale zbytečně: Nemo si bere jako základ herní principy, ovládání, zobrazení podmořského světa v 2D i 3D, některá puzzle (např. posouvání kamenů, kterými ucpete silný protiproud) a řadu dalších věcí, zůstává ale přitom na takové úrovni obtížnosti a hratelnosti, aby si jej užili i ti nejmenší. Speciálně pro ně jsou pak ve hře zpestření jako pexeso s obrázky Nema.

 

 

Oč tedy ve hře jde? Budete plavat skrz podmořský svět, přičemž vaším úkolem je většinou dostat se z jedné strany úrovně na druhou a vyhýbat se přitom masožravým rybám, sbírat různé bonusy (bublinky, hvězdičky) a plnit nějaké ty úkoly (najít všechny rybí kamarády, vyhýbat se vodním minám, dotlačit perlu do chřtánu velké perlorodky... ). Hra není příliš dlouhá (12 úrovní, které dospělému hráči zaberou nějakých tři až pět hodin), nicméně pro děti má nepopiratelné kouzlo a díky zpestřujícím minihrám mezi úrovněmi (zmíněné pexeso, jízda skrz obruče v 3D pohledu... ) je možné, že je zabaví na podstatně delší dobu.

Takřka filmové zpracování

Na obrázcích to není moc vidět, ale když se podíváte na hru v pohybu, překvapí vás (jako neustále překvapuje mne) barevnost a detailnost obrazovky GBA. Stejně jako její sestřičky na ostatních platformách, je i na GBA hra s Nemem v hlavní roli velmi pěkná, dalo by se říct až překvapivě podobná svojí filmové předloze. Připočítejte do toho hudební úryvky z filmu a různé zvukové efekty bublání či šplouchání, odečtěte chybějící dabing a máte hrubou představu o tom, jak Nemo na GBA vypadá.

 

Vzhledem k tomu, že úrovní je relativně málo, je alespoň každá dostatečně odlišná a má svoji nezaměnitelnou atmosféru, takže se o hře rozhodně dá prohlásit, že je hezká na pohled. Bohužel ale její krátkost a vzhledem k cílové skupině také výrazná jednoduchost vylučuje ze hry případné zkušenější nebo starší hráče, pro ty je spíše vhodné si hru někde půjčit.

Nemo už se našel

Nyní již máte všechny potřebné indicie, abyste zvážili případný nákup Finding Nemo pro Game Boy Advance. Hra je povedená, pěkná a zábavná, nicméně relativně jednoduchá a krátká, takže není vhodná pro starší či náročnější hráče – na duhou stranu určitě udělá radost všem dětem, kterým se líbil film.

Světlé stránky hry
  • Pěkně barevná podmořská grafika
  • Hudba z filmu
  • Jednoduchá hratelnost (ovládání dvěma tlačítky)
  • Zábavné minihry
Temné stránky hry
  • Krátkost a jednoduchost
  • Chybí mluvené slovo

Hraní nevyžaduje žádné bleskové reflexy a většinou jde spíš o to najít daný předmět nebo cíl, takže lze prohlásit, že adventurní složka hry vítězí nad tou akční nebo arkádovou. Pokud vám takový koncept zní přitažlivě, pak se u hraní Nema budete nejspíš dobře bavit.

Grafika: 8/10
Zvuk: 5/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 9/10

Finding Nemo pro GBA je příjemnou změnou oproti jiným dětským „hopsačkám a procházečkám“, škoda jen relativní krátkosti a jednoduchosti. Menší děti si ale nejspíš hru dokonale užijí.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
9 věcí, které ve hrách zaručeně zvednou krevní tlak

9 věcí, které ve hrách zaručeně zvedno…

Všichni to znáte. Užíváte si epický souboj s bossem, a pak se něco pos.... Vybrali jsme největší podpásovky herního průmyslu.

22.  9.  2017 | | 9 N/A
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Kontroverze ve hrách napříč časem aneb co to hraješ!

Kontroverze ve hrách napříč časem aneb…

Kontroverzní témata a hry. Něco, co přiláká jak stovky zákazníků, tak moralistů a kritiků. Jak se má situace v moderní společnosti?

20.  9.  2017 | | 5 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
Humble Bundle má slevy na hry od Bethesdy, Dooma a Wolfa koupíte za pár kaček

Humble Bundle má slevy na hry od Bethe…

Humble Bundle nás často těší skvělým akcemi a slevami na hry starší i nové a nyní se do víru dění přidala Bethesda se svým zástupem hitů.

18.  9.  2017 | | 1 N/A
GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve slevové akci digitální distribuce

GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku her na PC? Green Man Gaming má pro vás parádní slevy!

13.  9.  2017 |