Recenze: Finding Nemo – možná přijde i delfín Ecco

Mysleli jste si, že už se Nemo objevil všude kde mohl? Ještě jsme si ale nepovídali o hře pro kapesní konzoli Game Boy Advance. Klasickou sérii od Segy s delfínem v hlavní roli přitom nepřipomínáme jen tak náhodou – obě hry mají hodně společného. Můžete tedy počítat s proplouváním pastelově barevným podmořským světem a s plněním jednoduchých arkádových misí.
Recenze: Finding Nemo – možná přijde i delfín Ecco

Platforma: Game Boy Advance
Typ hry: dětská adventura / plošinovka
Mutliplayer: ne
Ukládání na kazetu: ne, pomocí hesel
Výrobce: Vicarious Visions (
http://www.gamechronicles.com/pubdev/vicariousvisions.htm)
Distributor v ČR: CD Projekt (
www.cdprojekt.cz), Conquest (www.gameboy.cz)

A máme tady další hru podle filmu, navíc dětskou. Jde vám mráz po zádech? Nemusí! Tituly posvěcené studiem Disney totiž patří víceméně bez výjimky k záruce kvality a konkrétně Nemo potom má až neuvěřitelné štěstí, jak se film i hry pro všechny platformy (na PC si zahrajete jiný titul než na konzolích a na těch zase něco jiného než na GBA) zdařily.

Finding Nemo na GBA vychází z příběhu filmu (malá rybka Nemo je díky své neopatrnosti ulovena lidmi a její táta se vydává na dlouhou cestu za její záchranou), přičemž využívá mnoho ukázek z filmu (pomocí „típaných“ obrázků a textů, bohužel bez báječného namluvení z filmu) – takže pokud jste Nemův příběh ještě neviděli, možná byste to chtěli před samotným hraním napravit, abyste se nepřipravili o překvapení a koneckonců se také na hru samotnou lépe naladili.

Nemo a delfín Ecco

V podobě dobrodružství na GBA vychází Nemo z klasické herní série o delfínu Eccovi, která vycházela v devadesátých letech na 16-bitovou konzoli Mega Drive od Segy. Pamětníci se možná okamžitě vyděsí případné obtížnosti hry (kterou byl Ecco proslavený) – ale zbytečně: Nemo si bere jako základ herní principy, ovládání, zobrazení podmořského světa v 2D i 3D, některá puzzle (např. posouvání kamenů, kterými ucpete silný protiproud) a řadu dalších věcí, zůstává ale přitom na takové úrovni obtížnosti a hratelnosti, aby si jej užili i ti nejmenší. Speciálně pro ně jsou pak ve hře zpestření jako pexeso s obrázky Nema.

 

 

Oč tedy ve hře jde? Budete plavat skrz podmořský svět, přičemž vaším úkolem je většinou dostat se z jedné strany úrovně na druhou a vyhýbat se přitom masožravým rybám, sbírat různé bonusy (bublinky, hvězdičky) a plnit nějaké ty úkoly (najít všechny rybí kamarády, vyhýbat se vodním minám, dotlačit perlu do chřtánu velké perlorodky... ). Hra není příliš dlouhá (12 úrovní, které dospělému hráči zaberou nějakých tři až pět hodin), nicméně pro děti má nepopiratelné kouzlo a díky zpestřujícím minihrám mezi úrovněmi (zmíněné pexeso, jízda skrz obruče v 3D pohledu... ) je možné, že je zabaví na podstatně delší dobu.

Takřka filmové zpracování

Na obrázcích to není moc vidět, ale když se podíváte na hru v pohybu, překvapí vás (jako neustále překvapuje mne) barevnost a detailnost obrazovky GBA. Stejně jako její sestřičky na ostatních platformách, je i na GBA hra s Nemem v hlavní roli velmi pěkná, dalo by se říct až překvapivě podobná svojí filmové předloze. Připočítejte do toho hudební úryvky z filmu a různé zvukové efekty bublání či šplouchání, odečtěte chybějící dabing a máte hrubou představu o tom, jak Nemo na GBA vypadá.

 

Vzhledem k tomu, že úrovní je relativně málo, je alespoň každá dostatečně odlišná a má svoji nezaměnitelnou atmosféru, takže se o hře rozhodně dá prohlásit, že je hezká na pohled. Bohužel ale její krátkost a vzhledem k cílové skupině také výrazná jednoduchost vylučuje ze hry případné zkušenější nebo starší hráče, pro ty je spíše vhodné si hru někde půjčit.

Nemo už se našel

Nyní již máte všechny potřebné indicie, abyste zvážili případný nákup Finding Nemo pro Game Boy Advance. Hra je povedená, pěkná a zábavná, nicméně relativně jednoduchá a krátká, takže není vhodná pro starší či náročnější hráče – na duhou stranu určitě udělá radost všem dětem, kterým se líbil film.

Světlé stránky hry
  • Pěkně barevná podmořská grafika
  • Hudba z filmu
  • Jednoduchá hratelnost (ovládání dvěma tlačítky)
  • Zábavné minihry
Temné stránky hry
  • Krátkost a jednoduchost
  • Chybí mluvené slovo

Hraní nevyžaduje žádné bleskové reflexy a většinou jde spíš o to najít daný předmět nebo cíl, takže lze prohlásit, že adventurní složka hry vítězí nad tou akční nebo arkádovou. Pokud vám takový koncept zní přitažlivě, pak se u hraní Nema budete nejspíš dobře bavit.

Grafika: 8/10
Zvuk: 5/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 9/10

Finding Nemo pro GBA je příjemnou změnou oproti jiným dětským „hopsačkám a procházečkám“, škoda jen relativní krátkosti a jednoduchosti. Menší děti si ale nejspíš hru dokonale užijí.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A