Recenze: Flitzer – naháč v akci

Vyběhněte na trávník a zkuste na něm udržet své odhalené mužství co nejdéle! Zní to šíleně? To je sice dost možné, každopádně v herním světě se tomu říká „originální námět“. A ten Flitzerovi rozhodně nechybí. Na rozdíl od oblečení.
Recenze: Flitzer – naháč v akci

Martin DemigerŽánr: akční
Multiplayer: ne
Platforma: Java MIDP 1.0
Testovací hardware: N-Gage
Výrobce: Handy-Games

Buď máte peníze a svou hru prosadíte, nebo jste chudší než kostelní myši a musíte pídit po originálním námětu, který by vaše dílko proslavil bez potřeby masivní reklamní kampaně. Anebo máte obojí. Sice neznáme finanční stránku německých Handy-Games, ale víme celkem přesně, že o originální nápady nouzi nemají... a jejich hry si dělají reklamu samy. Dokázali to už několikrát a dokazují to i nyní s Flitzerem. Simulátorem hanbatého fotbalového fanouška.

Do-naha

Určitě to sami znáte z televizních přenosů, nebo spíš sportovních zpráv. Poklidný průběh fotbalového zápasu najednou vyruší divák, který vyběhne přes mantinely a skočí přímo na hřiště, kde provádí doslova psí kusy. Většinou běhá nahatý, a snaží se tak o zviditelnění – ani ne tak sebe sama, jako spíš svého názoru... nebo má jiné, často nepochopitelné, důvody. Touto cestou se řeší globální problémy, respektive se na ně upozorňuje, ale i kamarádská pošťuchování a sázky.

 

Flitzer nezastupuje ani jednu z výše uvedených skupin. Nepotřebuje se vyjadřovat ke změnám klimatu či vsázet se s kamarády. On je prostě exhibicionista. Rád se předvádí na veřejnosti a ještě radši je, když se na něj dívají všichni. Udělá proto všechno, svlečení je maličkost.

Originální námět je fajn, ale jak vypadá v praxi? Jednoduše. Tedy alespoň tak zní, provádí se podstatně hůře. Hráči totiž musí udržet nahatého borce na trávníku co nejdéle a ubránit ho před všudypřítomnými policisty, kteří se jej (nebo jí – můžete si vybrat mezi ženou a mužem) snaží dostat pryč z hrací plochy. A aby toho nebylo málo, musí Flitzer ještě bavit publikum..

Do-hry

Než se vrhnete přímo do akce, máte na výběr ze dvou herních módu – volné hry a šampionátu. Na své si tím pádem mohou přijít všichni. Jak ti, co vyžadují pětiminutové odreagování třeba při čekání na autobus MHD, tak hráči čekající na dálkový spoj, který uvízl v zácpě. Volná hra totiž ničím nezavazuje a umožní vám zahrát si jen tak pro pobavení, aniž byste museli být do hry blíže zasvěceni. Naopak šampionát vyžaduje delší pozornost – navazuje v něm na sebe devět zápasů, v nichž postupně graduje obtížnost a vy se těšíte ze stále zkušenějších a rychlejších policistů a náročnějšího publika.

Ostatně diváci jsou kapitolou sama pro sebe. Vyžadují, aby se na hřišti neustále něco dělo a vůbec je nezajímá, že máte v patách strážce zákona. Co z toho pro vás vyplývá? Musíte si vytvořit před nepřáteli dostatečnou rezervu, abyste mohli pobavit publikum. To vás následně odmění za váš „výkon“ (maximum, na co se váš svěřenec zmůže, je vystrčení zadnice) potleskem, nebo pískotem. Lepší je samozřejmě nadšený aplaus – neběháte přece po hřišti jen tak bůhzdarma, ale snažíte se získat titul nejznámějšího naháče v zemi!

Do-konce

Běháte prakticky po celém hřišti. To zaručuje pravidelné změny ve způsobu hraní. Je jasné, že ve středovém kruhu se budete chovat jinak než u rohového praporku. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že v prostoru uprostřed hřiště nedokáží diváci vaše čísla ocenit tak dobře, jako když se k nim přiblížíte. Takže? Musíte neustále běhat a ukázat se co nejvíce lidem. Navíc musíte utíkat před nepřáteli. Zastavení se rovná jisté smrti, lépe řečeno potupnému zatčení, což ale vyjde nastejno.

 

Ani běhání však není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Vaše postava totiž není stroj, takže potřebuje pro pohyb dostatek energie. Musíte proto dávat pozor na ukazatel síly – v momentě, kdy klesne na nulu, se Flitzer(ka) zastaví a stane se pro policajty snadnou trofejí. Stejně ostražití musíte být i v případě překážek / bonusů, které na vás čekají roztroušeny na hrací ploše. Jinými slovy: banánům se vyhýbejte, nebo uklouznete a stanete se lehkou kořistí; vyhledávejte párky v rohlíku, které vám přidají energii.

V-jednoduchosti je síla

Hratelnost je bohužel až moc jednoduchá. Turnaj vám vydrží sotva hodinku a volná hra také moc dlouho nepobaví. Jedinou motivací by tak mohla být hra ve dvou – ve stylu „horká ruka“, kdy mobil putuje od hráče k hráči a v tabulce největšího počtu nahraných bodů se přepisují čísla každých pět minut.

Stejně je na tom i audiovizuální zpracování. Ze začátku vás ohromí, ale postupem času se jeho kouzlo začne vytrácet, až vyprchá úplně. Hlavně v případ hudby je to znatelné – melodie, co neustále vyhrává v menu, je sice dobrá, ale brzy se jí přejíte. Holt je všude jen ona, chtělo by to ještě alespoň jednu skladbu...

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Grafika (ze začátku)
  • Originální námět
Temné stránky hry
  • Možná až moc jednoduché
  • Moc nevydrží

I když tomu možná předchozí dva odstavce neodpovídají, Flitzer je v mnoha ohledech výjimečnou hrou. Minimálně v otázce originality hravě překoná veškerou konkurenci. Bohužel, výjimečná myšlenka ještě není zárukou dokonalého titulu. Drobné chybky se ale dají překousnout. Nebo ne?

Grafika: 8/10
Hudba: 7/10
Originalita: 6/10
Atmosféra: 6/10
Hratelnost: 8/10

Dobrá a originální hra. Jen kdyby vydržela déle!

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je tohle GTA 6? Ne, ale nová modifikace GTA 5 dokáže grafiku brutálně nakopnout

Je tohle GTA 6? Ne, ale nová modifikace GTA 5 doká…

Nebyl by to další měsíc bez další grafické modifikace do GTA 5. A tentokrát jde o pořádného cvalíka.

26.  7.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: letní akce na Epicu a balíček strategií

Hry zadarmo nebo se slevou: letní akce na Epicu a …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

31.  7.  2020 |
Fotografové vyrazili do Japonska, umělecký styl Tsushimy vyráží dech

Fotografové vyrazili do Japonska, umělecký styl Ts…

Graficky možná nejde o naprosto špičku současné generace, jen málo co ale odkáže překonat umělecký styl hry Ghost of Tsushima.

4.  8.  2020 |
Hacknutá kamera v Death Stranding potvrdila, že Sam nemá penis

Hacknutá kamera v Death Stranding potvrdila, že Sa…

Můžeme mu začít říkat „bezkulčák"

28.  7.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: balík českých her a začátek QuakeConu

Hry zadarmo nebo se slevou: balík českých her a za…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  8.  2020 | | 1 N/A