Recenze: Foofa Jumpa – skákejte jako o život

Zima řádí za okny, léto je ještě daleko, a tak jistě přijde vhod menší povyražení do krajů prosluněných, v nichž si odpočinete a možná i trochu zasportujete. Foofa Jumpa totiž nabízí netradiční disciplínu, ve které budete v roli chlupáčů skákat po hlavě do velkých dálek.
Recenze: Foofa Jumpa – skákejte jako o život

Žánr: Arkády
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Nejsou složité, nejsou velké, nemají stovky funkcí a ani nemusí mít kdovíjak skvělou grafiku. Přitom zabaví na nesmírně dlouhou dobu, oplývají chytlavou hratelností a pakliže v nich nedosáhnete kýženého cíle, nepůjdete dříve spát. O čem že je řeč? O jednoduchých, sportovně ražených hrách, v nichž jde pouze o překonání vlastního rekordu – a to v hodech nebo skocích či jiných disciplínách. Foofa Jumpa samozřejmě spadá do tohoto žánru, ve snaze nabídnout solidní porci zábavy. Jak moc se mu ale daří přikovat hráče k displeji mobilu?

Důležité je skočit. O zbytek se postará gravitace... bohužel.

Zmocníte se jedné z několika malých různobarevných chlupatých potvůrek. Předem ještě podotýkám, že se nejedná o krvechtivé „převlečené“ zrůdy z hororu Criters, nýbrž o nevinná a střelená stvoření. Přitom jejich jedinou zálibou je skákání do závratných výšin, po hlavě, bez jakýchkoliv starostí. A samozřejmě i zde platí, že kdo doskočí dále, je bez debat lepší a třeba i vítězem.

  

Vaším úkolem tedy je poslat jednoho z chlupáčů po velké rampě, ze které se musíte odrazit co nejvíce a nejdříve. Pokud se vám podaří vystihnout pravou chvíli, fófa odletí do velké dálky a rozplácne se s úsměvem na tváři...  s klidným svědomím, že si hubu nerozbil jen tak pro nic za nic. Ovšem pokud hned ze začátku zaváháte a zrovna nezaválíte, nedostanete jej ani možnost navigovat za letu.

Ano – nejde jen o skákání, ale i o jejich navigaci. Po stranách cárů letících chlupů se totiž budou objevovat značky s číslicemi na klávesnici mobilu. A pokud dané číslice zmáčknete co nejrychleji, postava se za letu bude vyrovnávat a dopadne díky tomu dále. Není to příliš jednoduché, ač to tak vypadá a dosáhnutí velkého skóre vyžaduje hodně cviku. Ovládání je však vyřešeno skvěle, vlastně i nejlepším způsobem, jaký se mohl naskytnout, takže z něj nemusíte mít obavy.

   

V jednoduchosti je síla... gravitace

Foofa Jumpa je opravdu jednoduchá hříčka, ovšem to jí pranic neubírá na zábavnosti a kráse. K dispozici je několik různobarevných kreatur a ramp, což zaručuje herní zážitek na dlouhou dobu. V jednoduchosti tkví síla a právě recenzovaný titul ji každopádně využil na maximum (teď nevím, jestli bohužel, nebo bohudík).

Ani o grafické stránce bych nemohl říci nic špatného – vše je vyvedeno v jednoduchém kresleném, nicméně rozhodně osobitém podání, v kontrastu s pestrými barvami. Celou atmosféru posléze dotváří zvuky společně s hudebním doprovodem, nesoucím se ve stejném a nutno dodat, že střeleném duchu, jako ostatní aspekty.

  

Hře bych akorát mohl vytknout opravdu velkou návykovost – kdo má s sebou pořád tahat mobil na místa, kam by si je normální smrtelník nevzal? Kdo má stále překonávat vlastní rekordy, dnem i nocí, od rána a do večera?

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Grafika
  • Také hratelnost
  • Zvuky i hudba
  • A v neposlední řadě hratelnost
Temné stránky hry
  • Minimum inovací
  • Návykovost

No ale co se dá dělat, vše má svá pro i proti. Tak jako tak je Foofa Jumpa až překvapivě podařená hra. Možná až moc. Jistěže nenabízí nic nového a jde po stopách podobných „překonávacích“ předchůdců, nicméně porce zábavy, kterou nabízí, je více než chvályhodná. No a já jdu konečně spát.

Grafika: 7/10
Originalita: 1/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 9/10

Foofa Jumpa je zkrátka a jednoduše návyková záležitost. Pozor na to.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A