Recenze: Ford Racing 2 - víc než jen arkádové závody

Dlouho očekávané pokračování nepříliš úspěšně odstartované závodní série Ford Racing konečně dorazilo na pulty našich obchodů. Stane se snad druhý díl králem závodních titulů, nebo se jedná jen o další propadák v historii závodních simulátorů? Odpověď na tuto otázku nabízí naše dnešní recenze.
Recenze: Ford Racing 2 - víc než jen arkádové závody

Platforma: PC
Typ hry: závodní
Multiplayer: Ano (pouze split screen)
Minimální konfigurace: P III 500 Mhz, 128 MB RAM, 150 MB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P III 800 Mhz, 256 MB RAM, 150 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 150 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: Razorworks (
www.razorworks.com)
Distributor hry: Empire Interactive (
www.empireinteractive.com)
Distribuce v česku: US Action (
www.topcd.cz)
Homepage:
www.fordracing2.com

Poslední dobou se nám, milovníkům závodních titulů, zdaleka nedostává takové péče, jakou bychom si bezesporu zasloužili. Nebýt nedávno vydaného přídělu do série Need for Speed, snad bychom se i uhryzali nudou. Minulý rok byl na kvalitní závodní tituly opravdu nebývale chudý, za zmínku stojí snad jen třetí pokračování codemasterské Tocy a již zmiňované černé závody v Undergroundu. Německý počin Mercedes Benz World Racing zdaleka nedopadl tak jak jsem od něho očekával, a o třetím pokračovaní oblíbené série Colin McRae Rally bych se zde také nerad zmiňoval.

  

Se soupeři si užijete spoustu legrace * Kdo by nezatoužil projíždět se po žhavé lávě * Tak to bude o fous

Do vydání opravdových závodních pecek uběhne ještě spousta času, šanci tak dostávají méně očekávané tituly. Prorazit ledy se tentokrát pokusí nadějně vypadající hra, hrdě nesoucí označení Ford Racing 2.

Trocha historie nikomu neuškodí

Jak již název napovídá, společnost Empire Interactive se už dříve úspěšně prezentovala závody světoznámých krasavců značky Ford. Úvodní díl oslovil především hráče konzolí, na PlayStationu se prodalo více jak půl miliónu kopií, (kdo nevěří, nechť se sám přesvědčí na oficiální homepage hry) a chlapci z Empire si mohli mnout ruce. Tato nadprůměrná čísla prakticky potvrdila vývoj druhého dílu a to i přes nevelký úspěch, zaznamenaný u PC hráčů. Ohlášení připravovaného pokračování tedy v žádném případě ohroženo nebylo, změny se však dotkly samotných vývojářů. Schopný tým Elite byl nahrazen firmou Razorworks, která se prakticky ihned pustila do práce. Několik měsíců jsme pak o projektu žádné novinky nedostali a teprve po vydaném demu bylo jasno, že hra je na cestě a v dobrém stavu. Ford Racing 2 konečně zavítal i k nám, mojí maličkosti nyní připadla milá povinnost ohodnotit jeho kvality.

Co se skrývá pod kapotou?

Už ze samotného dema bylo patrné, že Ford Racing 2 nebude jen dalším přírůstkem do stereotypních okruhových závodů, nýbrž něco zcela odlišného. Druhý díl má podle všeho nabízet plno zajímavých závodních módů, rozsáhlý výběr vozidel, příjemnou grafiku a navíc kvalitní ozvučení. Vezměme to tedy pěkně popořádku. Závodních módů je na vás nachystáno celkem osm, s některými jste se už mohli setkat jinde, ostatní si právě odbývají svou závodní premiéru. Kromě standardního závodu a jízdy do předem určeného časového limitu, který můžete snižovat sbíráním časových bonusů (Second Out) nebo projetím branek (Driving Skills) se můžete setkat ještě s velice zajímavými módy jako např. Duel, ve kterém hráč musí porazit vždy jednoho protivníka v každém kole, Drafting, hráč má za úkol zničit svého protivníka nebo Racing Line, zde je potřeba držet se a neztratit vyznačenou čáru. Jak sami vidíte, na výběr toho máte více než dost a nudit se budete opravdu jen zřídka.

  

Dokonce ani terénní jeepy nechybí * Stejně tak závody na oválu * Jízda po poušti nepatří mezi ty nejlehčí

Do druhého dílu si na nás Empire Interactive připravili jednu poměrně neobvyklou změnu. Doposud jsme byli u závodních her zvyklí na fakt, že si vozidlo i trať, na které chceme závodit, vybereme hezky sami. U Ford Racing 2 je ale situace jiná, ke každému vozidlu je totiž automaticky přiřazen určitý druh závodu, které jsem již popisoval výše. Vozidlo tak už zdaleka nebudete vybírat podle toho jak vypadá, ale spíše podle závodu, který je pod ním ukryt. To je ale zřejmě jediná zajímavost, se kterou se ve hře setkáte. Kariéra je provedena tak, jak jsme na ni všichni zvyklí z jiných závodních titulů. Začínáte s několika odemčenými závody, ty zbylé si budete muset pracně vybojovat výhrami. Do hry vstupujete pouze s omezeným výběrem vozidel i tratí, takže pokud chcete vyzkoušet jízdu třeba s takovým Mustangem, budete se muset pořádně snažit.

Závodí se všude

Ford Racing 2 nabízí prakticky všechny typy závodů, které jsou u hráčů tolik oblíbené. Je úplně jedno, jestli jste vyznavači klasických okruhových závodů, zablácených rallye nebo milujete závody na oválu ve stylu Nascar. Všechny zmiňované druhy jízd totiž v kariéře naleznete. Dále budete závodit uprostřed města, na sluncem rozpálené poušti a pokud se vám to zdá málo, můžete si vyzkoušet jízdu po cestě lemované žhavou lávou. Celkový počet tratí, které nám autoři do druhého dílu připravili, činí něco okolo dvacítky. Jejich zpracování hodnotím kladně, mnoho objektů se pohybuje, ptáci nad vámi neustále poletují a nechybí dokonce ani takové lahůdky, jako jsou pohyblivé lanovky nebo start letadla několik metrů od vás.

  

Branky už čekají * Hlavně neztratit vyznačenou čáru! * Časový limit se dá snížit sbíráním těchto nenápadných přesýpacích hodin

Možná vás trochu překvapí, že tratě mají pouze jednu jedinou možnou trasu. V celém Ford Racingu se narozdíl od konkurenčního World Racingu objevuje minimum zkratek, kterými byste si mohli své umístění vylepšit. Při jízdě se navíc nemusíte ani trochu obávat, že byste náhodou nezvládli zatáčku a nabourali do stromů, ze kterých by vám dalo pořádnou práci dostat se zpět. Nějaký neviditelný mantinel vás totiž okamžitě odrazí zpátky na dráhu. Před několika lety bych nad tím jen pokrčil rameny, dnes se mi to už ale zdá jako veliká chyba, za kterou se musí strhávat body. Určité nedodělávky tedy místy poznat jsou, Ford Racing 2 si ale na žádnou simulaci ani nehraje, spíše naopak.

Vozový park

Ford Racing 2 je samozřejmě především o vozidlech. Ty jsou rozděleny přesně do sedmi kategorií, ze kterých můžete libovolně vybírat. Asi nejzajímavější skupinou jsou auta zařazená do sekce Living Legends, jízda s nimi sice není tak adrenalinová, odolat se jim však dá jen ztěžka. Za zmínku stojí ještě kategorie Movie stars, jejíž název snad mluví za vše, následuje Concept, tedy nikdy nevyráběná vozidla, a jako poslední SVT, kterých sice není moc, svou kvalitou však jiné sekce hravě porazí. Všech vydaných modelů automobilky Ford jsme se bohužel ani napodruhé nedočkali. Autoři si tak z pátého dílu série Need for Speed příklad nevzali. Na výběr tedy zůstává přijatelných 34 vozidel, mezi kterými naleznete dokonce takové speciály, jako jsou například Ford GT40, Mustang FR500, nebo nám všem známý Ford Focus WRC.

  

Nádherný Mustang * Ford GT90 v celé své kráse * Tak tenhle kousek možná nepamatuje ani váš děda

Ovládání vozidel je překvapivě poměrně vyvážené. Auta sedí hezky na vozovce, zbytečně se nepřetáčejí a jízda s nimi se tak stává opravdovou pohodičkou. Vaši soupeři se také chovají přiměřeně, občas se vás snaží blokovat, předjíždět a celkově tak dotvářejí výbornou závodní atmosféru. Hráč si navíc může vybrat ze tří stupňů obtížnosti, takže se v žádném případě nemusíte obávat, že byste hru nezvládli. Jediná výrazná chyba, která se u Ford Racingu 2 nedá přehlédnout, tkví v nerozbitnosti vašich miláčků. Autoři si totiž zjevně nedali žádnou práci se tomuto tématu alespoň trochu věnovat.

Grafika, zvuky a vše okolo

Grafické zpracování se jeví jako nadprůměrné, okolí tratě není strohé a vypadá naopak téměř věrohodně. Cestou můžete pozorovat všemožně se pohybující objekty, zvířata a mnoho dalšího. Vozidla jsou vymodelována také do nejmenších detailů. Nechybí dokonce ani plameny šlehající z výfuku nebo zvířený prach od kol vašich soupeřů. Pokud ale nevlastníte zrovna nejrychlejší stroj, na všechny tyto vychytávky rovnou zapomeňte. Hra se i na dost kvalitních strojích nepříjemně trhá, z čehož lze usoudit, že doporučená konfigurace rozhodně neodpovídá skutečnosti. Hudební doprovod a ozvučení by se až na pár výjimek dalo ohodnotit také docela dobře. Na výběr máte ze tří typů hudby (House, rock nebo funk), které obsahují několik kvalitně nahraných melodií.

Světlé stránky hry
  • Výběr vozidel a tratí
  • Mnoho herních módů
  • Technické zpracování
Temné stránky hry
  • Model poškození
  • Občasná arkádovost
  • Absence multiplayeru

Pokud by někdo zatoužil po hře více hráčů, patrně bude zklamán. Na jednom počítači se sice lze s kamarádem docela dobře vyřádit v klasickém splitscreenu, pokud ovšem rádi využíváte služby internetu nebo lokální sítě, čeká vás bohužel zklamání. Ani jeden z těchto módů totiž ve hře nenajdete.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 8/10

Zajímavá závodní hra, která minimálně na několik hodin dokáže slušně zabavit - navíc za dobrou cenu.

Celkové hodnocení: 7/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce