Recenze: FreeHra: Kannonwagens – připravit, pal!

vytisknout velikost písma
Chcete chytlavou válečnou hru jako vystřiženou z omalovánek? Jedna by se našla, a to ne ledajaká – Kannonwagens je skvělý arkádově pojatý válečný počin, jenž se pyšní chytlavou hratelností a parádní grafikou. K tomu všemu je zcela zdarma, proto neváhejte.
Recenze: FreeHra: Kannonwagens – připravit, pal!

Platforma: PC
Typ hry: Akční
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Pentium II 800MHz, 64MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 1.5GHz, 512MB RAM, 32MB grafická karta 
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: Digipen
Vydavatel: Freeware
Homepage:
http://www.digipen.edu/

Freewarových her využívajících cell-shade grafický efekt je poskromnu. Počet se o to více zužuje, pakliže bychom se chtěli zaobírat jejich kvalitou. Studenti z fakulty Digipen si proto umanuli, že využijí všechny své prostředky a znalosti nabyté za léta studie a vytvoří na závěrečné zkoušky kvalitní titul válečného ražení s komiksovým nádechem. Podařilo se jim splnit nelehký úkol?

   
Nepřítel na levoboku... nebo že by na pravoboku? * A je po něm *  Už ho mám skoro před nosem

Nepříteli pěkně natankujte!

Kannonwagens je ve svém principu obyčejným akčním titulem, v němž ovládáte tank, bloumáte po mapě a potlačujete veškerý odpor, jenž kladou nepřátelé. Ti se kolem vás povětšinou nachází v malém uskupení a bojují stejně jako vy proti všem ostatním ve snaze přežít a zvítězit. Vyhrát ale může jen jeden.

Na výběr jsou pouze dva levely, přitom u každého z nich dosáhnete vítězství odlišnou cestou. Zatímco první stanovuje počet zlikvidovaných nepřátel, jehož musíte dosáhnout, aniž byste přišli k úhoně, druhý zvolil cestu časového limitu. Tak či onak je obtížnost hry veliká a když kupříkladu přijdete v prvním kole o život, zároveň s jeho ztrátou se vám vynuluje i dosavadní počet zabitých protivníků. A povím vám, začínat zase od začátku není zrovna příjemné, a to obzvláště ve chvíli, kdy vám k úspěšnému dokončení chybí pouze jede zbylý soupeř.

    
Mám zrovna takovej nepříjemnej pocit, že na mě někdo míří * Trefa... už hoří * Červená barva tanku si skoro říká o jednu ránu :-)

Nejvíce jsem byl ale zklamán počtem levelů – uznejte, že dva kousky jsou opravdu málo, na dlouhou dobu určitě nevystačí. Kannonwagens vlastně v singleplayeru nenabízí kdovíjak hutný zážitek, jedná se spíše o jeho „jen aby se neřeklo“ část. Srdce hry je umístěno spíše v multiplayerových kláních, protože potyčky s (ne)přáteli mají své osobité kouzlo. Spolu s ostatními se v nich můžete spolčit proti komukoliv jinému (v singleplayeru samozřejmě nemožné), díky čemuž hra nabírá na zcela jiném rozměru.

Nabít a vystřelit

Na bitevním poli to ranami z děl jenom sviští. Tanky projíždějí rozmanitým terénem a snaží se najít vhodnou skrýš či útočiště, jež by se dalo využít pro rychlé zlikvidování soupeřů. Rychlé by ale asi nebylo pravé slovo, neboť jsou všechny tančíci velice odolní (ve hře je pouze jeden druh, akorát s několik barvami) a jednou nebo dvěma ranami je určitě neodrovnáte. Každopádně také dosti záleží na zbrani, kterou použijete.

    
Já tě chytnu! * Už vás mám oba! * Kdo zapomněl vypnout tu troubu?!

Každá z oněch pojízdných rakví má ve svém arzenálu tři kousky – běžné dělové „koule“, jakousi mrazivou, avšak rychlou zbraň a v neposlední řadě něco podobného napalmu – po vystřelení zapálí tank a jistou chvíli ho ještě ničí. Stejně jako vy i počítačoví soupeři používají všechny dostupné kousky, které mimo jiné nejsou limitovány počtem munice. Všichni proto mohou střílet bez přestání. Nezapomeňte však na menší časovou prodlevu kvůli nabíjení. Ve chvíli, kdy se chystá další munice do hlavně, jste bezmocní jako ryba na souši. Není tudíž od věci si někde v okolí vyhlédnout menší skrýš – třeba veliký kus kamene nebo kopec, aby do vás protivníci nemohli mezitím pálit jednu salvu za druhou.

Co se samotného terénu týče, Kannonwagens se i v tomto ohledu podařil. Sice jsou dva levely málo, avšak alespoň rozlišnosti mezi nimi jsou znatelné. A zatímco první kolo vsází spíše na velké kopce a nehostinnou krajinu, druhé vhodí hráče do pouští s víceméně rovinnými prostranstvími. Jejich rozloha v obou případech není veliká, ovšem účelu „válčit a vyhrát“ postačují.

    
Zase jsem skončil jako ztroskotanec * Na kopci je krásnej rozhled... ach ta romantika války * Nahoru nebo dolů? Toť otázka

Čmrk sem, čmrk tam

Jak jsem zmínil už v úvodu, a jak je jistě i patrné z okolních obrázků, grafické pojetí autoři nasměrovali k cell-shade trendu, tedy ke komixovému ražení. Uznat se musí, že Kannonwagens vypadá překvapivě hezky, a to nejen na poměry freeware světa her. Okolní prostředí je detailní, jednoduché textury skvěle doplňují efekt černých čar kolem obrysů objektů a šmrnc všemu dodávají zvuky. Ani zvuková stránka totiž nedopadla špatně, zklamán jsem však byl absencí hudby. Škoda, že autoři do již tak povedeného titulu nevměstnali jednu či dvě skladby.

Světlé stránky hry
  • Multiplayer
  • Grafika
  • Zvuky
  • Hratelnost
Temné stránky hry
  • Slabý singleplayer
  • Pouze dvě mapy na výběr
  • Absence hudby

To ale nevadí. Kannonwagens je přesto nadmíru lákavý počin, který by bylo hříchem nevyzkoušet. A k poměru kvality a velikosti snad není co dodat – chudých 11 MB dnes může stáhnout prakticky každý za pár minut.

Grafika: 9/10
Hudba: Chybí
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 9/10

Kannonwagens se pyšní zejména chytlavým multiplayerem a perfektní cell-shade grafikou. A když je k tomu všemu zdarma, není nad čím přemýšlet – stahujte.

Celkové hodnocení: 8,9/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.  

**** DOWNLOAD ****

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |