Recenze: FreeHra: Kannonwagens – připravit, pal!

Chcete chytlavou válečnou hru jako vystřiženou z omalovánek? Jedna by se našla, a to ne ledajaká – Kannonwagens je skvělý arkádově pojatý válečný počin, jenž se pyšní chytlavou hratelností a parádní grafikou. K tomu všemu je zcela zdarma, proto neváhejte.
Recenze: FreeHra: Kannonwagens – připravit, pal!

Platforma: PC
Typ hry: Akční
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Pentium II 800MHz, 64MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 1.5GHz, 512MB RAM, 32MB grafická karta 
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: Digipen
Vydavatel: Freeware
Homepage:
http://www.digipen.edu/

Freewarových her využívajících cell-shade grafický efekt je poskromnu. Počet se o to více zužuje, pakliže bychom se chtěli zaobírat jejich kvalitou. Studenti z fakulty Digipen si proto umanuli, že využijí všechny své prostředky a znalosti nabyté za léta studie a vytvoří na závěrečné zkoušky kvalitní titul válečného ražení s komiksovým nádechem. Podařilo se jim splnit nelehký úkol?

   
Nepřítel na levoboku... nebo že by na pravoboku? * A je po něm *  Už ho mám skoro před nosem

Nepříteli pěkně natankujte!

Kannonwagens je ve svém principu obyčejným akčním titulem, v němž ovládáte tank, bloumáte po mapě a potlačujete veškerý odpor, jenž kladou nepřátelé. Ti se kolem vás povětšinou nachází v malém uskupení a bojují stejně jako vy proti všem ostatním ve snaze přežít a zvítězit. Vyhrát ale může jen jeden.

Na výběr jsou pouze dva levely, přitom u každého z nich dosáhnete vítězství odlišnou cestou. Zatímco první stanovuje počet zlikvidovaných nepřátel, jehož musíte dosáhnout, aniž byste přišli k úhoně, druhý zvolil cestu časového limitu. Tak či onak je obtížnost hry veliká a když kupříkladu přijdete v prvním kole o život, zároveň s jeho ztrátou se vám vynuluje i dosavadní počet zabitých protivníků. A povím vám, začínat zase od začátku není zrovna příjemné, a to obzvláště ve chvíli, kdy vám k úspěšnému dokončení chybí pouze jede zbylý soupeř.

    
Mám zrovna takovej nepříjemnej pocit, že na mě někdo míří * Trefa... už hoří * Červená barva tanku si skoro říká o jednu ránu :-)

Nejvíce jsem byl ale zklamán počtem levelů – uznejte, že dva kousky jsou opravdu málo, na dlouhou dobu určitě nevystačí. Kannonwagens vlastně v singleplayeru nenabízí kdovíjak hutný zážitek, jedná se spíše o jeho „jen aby se neřeklo“ část. Srdce hry je umístěno spíše v multiplayerových kláních, protože potyčky s (ne)přáteli mají své osobité kouzlo. Spolu s ostatními se v nich můžete spolčit proti komukoliv jinému (v singleplayeru samozřejmě nemožné), díky čemuž hra nabírá na zcela jiném rozměru.

Nabít a vystřelit

Na bitevním poli to ranami z děl jenom sviští. Tanky projíždějí rozmanitým terénem a snaží se najít vhodnou skrýš či útočiště, jež by se dalo využít pro rychlé zlikvidování soupeřů. Rychlé by ale asi nebylo pravé slovo, neboť jsou všechny tančíci velice odolní (ve hře je pouze jeden druh, akorát s několik barvami) a jednou nebo dvěma ranami je určitě neodrovnáte. Každopádně také dosti záleží na zbrani, kterou použijete.

    
Já tě chytnu! * Už vás mám oba! * Kdo zapomněl vypnout tu troubu?!

Každá z oněch pojízdných rakví má ve svém arzenálu tři kousky – běžné dělové „koule“, jakousi mrazivou, avšak rychlou zbraň a v neposlední řadě něco podobného napalmu – po vystřelení zapálí tank a jistou chvíli ho ještě ničí. Stejně jako vy i počítačoví soupeři používají všechny dostupné kousky, které mimo jiné nejsou limitovány počtem munice. Všichni proto mohou střílet bez přestání. Nezapomeňte však na menší časovou prodlevu kvůli nabíjení. Ve chvíli, kdy se chystá další munice do hlavně, jste bezmocní jako ryba na souši. Není tudíž od věci si někde v okolí vyhlédnout menší skrýš – třeba veliký kus kamene nebo kopec, aby do vás protivníci nemohli mezitím pálit jednu salvu za druhou.

Co se samotného terénu týče, Kannonwagens se i v tomto ohledu podařil. Sice jsou dva levely málo, avšak alespoň rozlišnosti mezi nimi jsou znatelné. A zatímco první kolo vsází spíše na velké kopce a nehostinnou krajinu, druhé vhodí hráče do pouští s víceméně rovinnými prostranstvími. Jejich rozloha v obou případech není veliká, ovšem účelu „válčit a vyhrát“ postačují.

    
Zase jsem skončil jako ztroskotanec * Na kopci je krásnej rozhled... ach ta romantika války * Nahoru nebo dolů? Toť otázka

Čmrk sem, čmrk tam

Jak jsem zmínil už v úvodu, a jak je jistě i patrné z okolních obrázků, grafické pojetí autoři nasměrovali k cell-shade trendu, tedy ke komixovému ražení. Uznat se musí, že Kannonwagens vypadá překvapivě hezky, a to nejen na poměry freeware světa her. Okolní prostředí je detailní, jednoduché textury skvěle doplňují efekt černých čar kolem obrysů objektů a šmrnc všemu dodávají zvuky. Ani zvuková stránka totiž nedopadla špatně, zklamán jsem však byl absencí hudby. Škoda, že autoři do již tak povedeného titulu nevměstnali jednu či dvě skladby.

Světlé stránky hry
  • Multiplayer
  • Grafika
  • Zvuky
  • Hratelnost
Temné stránky hry
  • Slabý singleplayer
  • Pouze dvě mapy na výběr
  • Absence hudby

To ale nevadí. Kannonwagens je přesto nadmíru lákavý počin, který by bylo hříchem nevyzkoušet. A k poměru kvality a velikosti snad není co dodat – chudých 11 MB dnes může stáhnout prakticky každý za pár minut.

Grafika: 9/10
Hudba: Chybí
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 9/10

Kannonwagens se pyšní zejména chytlavým multiplayerem a perfektní cell-shade grafikou. A když je k tomu všemu zdarma, není nad čím přemýšlet – stahujte.

Celkové hodnocení: 8,9/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.  

**** DOWNLOAD ****

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |