Recenze: FreeHra: Sorades – parádní RTS

Na freeware scéně je kvalitních RTS her málo. Ne každá se může pyšnit výtečnou hratelností, parádní grafikou a podařenou hudbou. Ne každá zabaví na desítky hodin. Ale výjimka potvrzuje pravidlo. Sorades je naprostá bomba, kterou vám přinášíme zcela ZDARMA!
Recenze: FreeHra: Sorades – parádní RTS

Platforma: PC
Typ hry: RTS
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Pentium II 600MHz, 64MB RAM, 8MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium III 900MHz, 128MB RAM, 16MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: Sorades Team
Vydavatel: Freeware
Homepage:
http://www.sorades.de/

Pravda nebo fikce? Když jsem se při hraní Sorades štípal do ruky, nic se nestalo. I prudké rozběhnutí proti zdi a následný náraz nic nezpůsobil. Že by tohle opravdu nebyl sen? Může vůbec být něco takového holou realitou? Trvalo mi jistou chvíli, než jsem dokázal uvěřit, že Sorades je nabízen zcela zdarma, přes všechny své kvality. Hledal jsem sebemenší háček, jenž by rozvrátil moji růžovou domněnku o dobročinnosti autorů. Pátral jsem po čemkoliv... ale nenašel. Ano, milé čtenářky a čtenáři, Sorades je opravdu zdarma a kvality, jimiž disponuje, hned tak s něčím nesrovnáte.

  

Průzkum v takovém množství jednotek není bezpečný * Krásná to příroda * Vidíte to také? Já ne

Jistě znáte sérii strategických her Command and Conquer, které v nedávné době oslavily jubileum. Jedním z opravdu úspěšných dílů se stalo pokračování s podtitulem Tiberun Sun, jenž disponovalo parádní hratelností díky dynamické akci. Už při pohledu na Sorades se mi vybavil právě zmíněný díl legendárních C&C. Svým zpracováním jakoby mu z oka vypadl, což mi ale nevadilo. Spíše naopak. Čekají vás nápadité mise, různé úkoly, budování základen i armády a likvidování protivníka rychlými vpády. Už v první misi jsem nabyl přesvědčení, že hra, která se mi právě dostala pod ruky, není obyčejná.

Vybudujte základnu, postavte jednotky a zničte nepřítele!

Cíl je v každé misi jednoznačně určen před jejím započetím a poté zdůrazněn na mapě, čili v samotné hře. Většinou jde o likvidaci protivníkovy základy, eliminaci všech nepřátelských jednotek a získání cenných budov, plánů či podobných, pro válku výhodných, věcí. Nelze říci, že bych se třeba jen minutu nudil. Přeci jen tituly podobného ražení v dnešních dobách už na pultech obchodů nejsou. Autoři povětšinou rozkopou celý koncept ve snaze přinést spousty novinek, ale výsledek se nakonec leckdy nepodobá pravé strategii. Sorades – pro mě – naštěstí nepřináší žádné revoluční inovace. Jedná se o klasickou RTS s cíli typu „vybuduj a znič“.

  

Nějak se mi ty potvory rozmnožily * Tudíž musím jejich počet zredukovat * Fešák, co říkáte?

Základní budova je postavena ihned ze začátku, na vás zbývá to ostatní. Nejprve se musíte postarat o energii zásobující komplexy, bez které jsou všechny prakticky nepoužitelné. Hlavní slovo mají i zde peníze, tudíž je vhodné v druhé řadě vybudovat továrnu na těžbu surovin. Jakmile dosáhnete příjmu, jako další krok je asi nejlepší postavit kasárna či fabriku na výrobu tanků a bugin. Základna bez funkčních jednotek je zranitelná a přestože byste ohradili svá území útočnými věžemi, nepřátelské jednotky schopné střílet na dálku vám z nich udělají za pár chvil kůlničku na dříví.

Formování armády přitom není nikterak zdlouhavá činnost, neboť nezabere pro nutnou obranu vaší pozice více jak deset minut se vším všudy. Ani peníze nejsou takovým problémem, jaký mohou zdánlivě tvořit. Popravdě jsem mírně zklamán jednoduchostí, s jakou lze dosáhnout pravidelného příjmu. Stačí si pouze najít úrodná pole s namodralou surovinou, v jejich středu postavit těžební dům a hle, jste v balíku! A raději ještě nemluvím o možností mít několik továren, které vás s kombinací možných upgradů utopí v penězích, jako pověstného Strýčka Skrblíka.

Upravovat lze každou budovu a  jejich následná vylepšení se odvíjí například u elektráren v podobě většího výdeje energie. V právě zmíněném případě to ale není příliš vhodné. Hráč tím není nucen postavit více elektráren, neboť si myslí, že jejich počet a výkon je dostačující. Drtivé následky ale může mít vpád nepřátel, které vám jednu nebo dvě zničí. Rázem jste bez elektřiny, i bez mapy a možnosti budovat jednotky. Inu, nepříjemné.

  

Všichni úspěšně znečišťujeme ovzduší * Právě se chystám na velký výpad proti nepříteli * Už si to brázdím pouští

Zklamán jsem byl také pestrostí jednotek, která zrovna příliš veliká není a sotva převyšuje počet prstů na jedné ruce. Podobně by se dalo hovořit o budovách a jste-li v domnění, že vojáčky s bazukou využijete lépe na určitý typ jednotek, a tanky zase na jiný, zklamu vás. Na druhou stranu, překvapen jsem zase nebyl. A upřímně, podívám-li se na celou věc z jiného pohledu, chtěl bych toho mnoho. Sorades je naprosto výtečná hra, byť to tak nemuselo doposud vyznít.

Mise jsou pestré a pokud vás náhodou z nějakého důvodu omrzí kampaň, stačí si vybrat jakoukoliv jinou mapu mimo příběhovou linii. A kdyby vás náhodou ani to nechytlo, vytvořte si svoji vlastní. Sorades nabízí editor, není tudíž od věci nechat vyřádit fantazii a strategické dovednosti.

Výborná grafika i bez pohledu přes růžové brýle

Jen při pohledu na obrázky je zřejmé, že i grafické stránka nezůstala bez péče. Některým budovám se kouří z komína, tankům a jiným těžkým vozidlům se při poškození čmoudí a jako třešničkou na dortu jsou mraky promítající se na zemi jemnými stíny. Dojem z hraní výrazně podtrhuje také parádní hudba. Už jsem si v poslední době zvyknul na mizernou úroveň skladeb u freeware titulů, nicméně Sorades ukázal, že to jde, a to pořádně! Stejně jako hudba i ozvučení není špatné. Každá budova vydává specifický zvuk při kliknutí a pakliže jste nad základnou, slyšíte typický „průmyslový“ ruch. Zkrátka nemám, co bych vytknul. 

  

Ha! Nepřítel! * Další kupa nepřátel * A zrovna k tomuto obrázku mě nic nenapadá...

Je zřejmé, že páni autoři se činili a jejich snaha je až hmatatelná. Sice nechápu, proč opomenuli něco jako multiplayer, možnost výběru zátěže či anglickou lokalizaci, ale nic dnes holt není dokonalé. Tedy, možná jste se pozastavili nad poslední jmenovanou výtkou – anglická lokalizace. A bohužel musím konstatovat, že chybí – namísto ni je hra v německém znění. Nevěsil bych však ihned hlavu. Průběhem válčení se s obsáhlým množstvím textu určitě nesetkáte a úkoly v jednotlivých kolech si lze pomocí grafického doprovodu odvodit. Pravdou zůstává, že angličtina je mezi hráčskou populací vžitější než němčina, nicméně tato věc by vás rozhodné neměla odradit od zahrání.

Světlé stránky hry
  • hratelnost
  • grafika
  • hudba
  • zvuky
Temné stránky hry
  • absence multiplayeru
  • nemožnost výběru obtížnosti
  • pouze německá lokalizace

Jen málo titulů se může pyšnit kvalitou srovnatelnou se Sorades. Osobně jsem dlouho nic podobného a zdarma nehrál, hodnocení není proto ani trochu přehnané. Pár chyb jsem sice jmenoval, některé větší, jiné naopak sotva postřehnutelné. Přesto vám ale zaručuji, že u tohoto dílka ztvrdnete na hodně dlouhou dobu. Smekám, páni autoři...   

*** DOWNLOAD – 47,9 MB ***

Grafika: 9/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 9/10

Vidíte hodnocení? Chcete k tomu snad něco dodat? Sorades je výtečná RTS, která rozhodně stojí za stažení. Na poměry volně šiřitelné scény se jedná o nevídané dílko, které tu dlouho nebylo. Stahujte!

Celkové hodnocení: 9,7/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

15.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová mobilní hra

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová…

Jam City chystá mobilní hru Harry Potter: Hogwarts Mystery. Vyrovná se však verzi od Niantic?

14.  12.  2017 | | 6 N/A