Recenze: FreeHra: Steel Panthers: World At War – pravá strategie

Máte už dost všech rádoby strategií, kde pouze lehce ovlivňujete cyklus stavba-útok-výhra? Říkáte si, že už jste dlouho nehráli hru, u níž byste si pořádně procvičili své velitelské schopnosti? Právě proto tu máme dnes tuto lahůdku.
Recenze: FreeHra: Steel Panthers: World At War – pravá strategie

Platforma: PC
Typ hry: Tahová strategie
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Pentium III 500MHz, 64MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium III 800MHz, 128MB RAM, 32MB grafická karta
Testovací konfigurace: Celeron D 325, 2.55GHz, 512MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: Matrix Games
Vydavatel: Freeware
Homepage:
http://steelpanthersonline.com

Oplýváte nadprůměrným talentem velet? Potí se vám ruce a jste nervózní, pokud nemůžete vést do boje armádu plnící váš bravurní plán? Nebo lépe – milujete taktiku a přemýšlení? V tom případě čtěte dál! Vy ostatní, jenž jste si odpovídali spíše záporně, odvraťte pro tentokrát svůj zrak jinam.

  
Menší kolona * Práce na poli je dřina * Hra na schovávanou s Japonci

TIPY, TRIKY, RADY

Vzhledem k rozsáhlosti a realističnosti Panterů zde uvádím pár nejdůležitějších tipů.

- Pokud neznáte pozici nepřítele, vždy postupujte po jednom kroku. Zvyšuje se pravděpodobnost, že spatříte soupeře dříve, než on vás.
- Nikdy nenechávejte tanky samotné. Postupujte stylem: krok pěchota, za ní krok tank.
- Pro přechody na otevřeném území vhoďte mezi vás a předpokládané pozice nepřítele několik kouřových granátů.
- Pokud máte plamenometný tank a chcete usmažit nějakou jednotku, přistupte až k ní a ve zbraních vyberte pouze plamenomet. Kdybyste zaútočili jen kliknutím na jednotku, tak nejprve vystřelíte kulomety a cíl může mezitím zpanikařit a dát se na útěk. Právě plameny zajistí, aby nepřítel nemohl utéct. To samé platí i u obyčejných tanků. Pokud vidíte nepřátelské obrněné vozidlo, střílejte do něj hlavním kanónem, nikoliv kulomety. A to i přesto, že kulomety dokáží také napáchat škody.
- Využívejte všechny druhy jednotek! Odstřelovačem tank nezničíte, stejně jako nenaděláte velký zmatek ve skupince nepřátelské pěchoty protitankovým dělem.
- Panteři jsou velmi obtížná hra, proto ji hned nezatracujte po prvních pár prohrách, za nějaký čas se karty jistě obrátí.
Na oficiální stránce jsou k dispozici patche na verze 8.30 a 8.40.
- Určitě zajděte na
http://worldatwar.clone.cz. Najdete tam mnoho cenných rad a taktik nejen pro začátečníky. I já jsem se tam učil SP hrát.

Ve Steel Panthers: World at War budete velet skoro všem armádám bojujících v druhé světové válce. Celí Oceloví panteři se skládají z několika set (ano, skutečně tolik) scénářů, v nichž budou hrát hlavní role klasické mocnosti druhé světové války jako Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie i Amerika. Ovšem dojde i na menší státy, Československo nevyjímaje. Druhů misí je hodně: někde musíte ubránit či dobýt území, jinde se stahujete, v jiném scénáři zase vedete v tajnosti partyzány. Výběr je vskutku pestrý. Počítejte ale s tím, že vám i nejmenší scénář (samozřejmě pokud ho neodbudete, ale pečlivě promyslíte) zabere minimálně půl hodiny. O několikahodinových radši ani nemluvím. Také máte možnost stáhnout si za drobný poplatek jednu z megakampaní, a to už nám vychází velmi slušná hrací doba.

  
Bombardování je ošklivá věc * Kam se tak hrnou? * Nepřipomíná vám to dálnici D1?

Smekám klobouk nad zručností a snahou týmu Matrix Games. Prakticky každičké vozidlo, tank či letadlo je ve hře popsané s neobvyklou přesností, samozřejmě včetně veškerých parametrů (rychlost, síla pancíře…). Všechny národy mají k dispozici své autentické zbraně a techniku. Dočkáte se zde i nevídané realističnosti. Uvedu příklad, jak by mohl třebas major seřvat po bitvě důstojníka pod ním: „Sakra, seržante, co to bylo za nápad, vyslat na ty německé Královské tygry frontální útok? Nevíte snad, že na předcích mají takřka nezničitelné obrnění? Copak vás nenapadlo něco lepšího? Poslat nepozorovaně za krycí palby pár tanků, aby německým jednotkám vpadli do zad, kde mají výrazně slabší pancéřování? Navíc byste je tím překvapil, čímž byste jim snížil morálku. A z toho by vám pak plynuly další výhody!“ A to je pouze jeden z nejjednodušších případů. Každou taktiku, kterou byste mohli použít v realitě, je možno použít i zde.

  
Tak kterýpak domeček to schytá? * Italské koně proti sovětské pěchotě * Seržant Padula je věrný voják

Grafika je poměrně hezká a co je hlavní – přehledná. Nic v hardcore strategii nenaštve více, než nemožnost rozpoznat vojáky od minového pole – zde autoři rozhodně uspěli. Stratégové si budou rozkošnicky pochrochtávat i přesto, že Panteři nevyužívají nejnovější 3D grafiku s technologiemi za tisíce dolarů. Po zvukové stránce hra dopadla také dobře, kupříkladu rozdíl mezi lehkým kulometem Browning a německým Flakem poznáte na první poslech. Jen hudba se koná pouze v menu, avšak to je pro dobro věci, ve hře samotné by muzika pouze rozptylovala od soustředění.

Světlé stránky hry
  • Rozsáhlost
  • Play-by-E-Mail (PBEM)
  • Realističnost
  • Takřka nekonečná hrací doba
Temné stránky hry
  • Není pro každého
  • Velikost

A třešničku jsem si nechal na konec: SP: WaW nabízí i hraní po multiplayeru. To by nebylo tak neobvyklé, jenže hráli jste už někdy strategii přes e-mail? No nekoukejte tak divně, Panteři se tímto způsobem skutečně dají hrát. Je to jednoduché – se soupeřem si domluvíte podrobnosti, jeden z vás založí hru a odehraje svůj tah. Partii uloží, kvůli zamezení cheatování si dá na své tahy heslo, a celý save odešle soupeři. Ten také udělá, co má, a odešle protivníkovi nazpět. Tato metoda je neskutečně zábavná a zaručí vám, že nad Steel Panthers budete přemýšlet takřka každý den.

***DOWNLOAD***

Grafika: 8/10
Hudba: 4/10
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 10/10

Steel Panthers: World at War je rozhodně jedna z nejlepších tahových strategií, pro fandy a znalce žánru (a druhé světové) povinnost. Ale dost řečí. Pomalu se nechte obklopit ladnými tóny taktické symfonie…

Celkové hodnocení: 9,5/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.

Filip Vondrášek, redaktor serveru freehry.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |