Recenze: FreeHra: The Little Eggy That Could – Velikonoce jsou zpět

Velikonoce jsou sice již dávno za námi a pomalu k nám přichází zima, ovšem divoké vajíčko z The Little Eggy That Could si z toho nic nedělá. Rozhodlo se vydat na vandr a prozkoumat celý svět. Samo to ale nezvládne – pomozte mu ochránit jeho křehký život.
Recenze: FreeHra: The Little Eggy That Could – Velikonoce jsou zpět
Platforma: PC
Typ hry: Arkáda
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Pentium II 800MHz, 64MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 1.2GHz, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: xCept
Vydavatel: Freeware
Homepage: Neznámá

Freeware svět je doslova přeplněn arkádovými tituly. Jeden je horší než druhý, drtivou většinu z nich mnozí ani nezkusí a ve svém slova smyslu se není čemu divit. Kvalita podobných polotovarů je pochybná, mnohé se nedají hrát a slovo jako „nuda“ se k nim hodí nejlépe. The Little Eggy That Could (dále jen TLETC) možná vypadá podobně; věřte ale, že se jedná jenom o první dojem. Pod nepříliš lákavou slupkou se skrývá chutná porce zábavy, kterou byste neměli minout.

  
Už si pro tebe jdu! * Bojim bojim, že netrefim a spadnu dolu * Tak nakonec přeci jen trefil

Jak šlo vajíčko na vandr

Právoplatným a certifikovaným hrdinou se v TLECT nestane kdovíjaký super hrdina, ani obtloustlý Mario či Ježek Soník. V následujících minutách/hodinách se setkáte s vajíčkem. Nesmažený, neuvařeným a ani jinak tepelně připravením vajíčkem. Břímě, které na svých bedrech nese, ale není jen tak, proto jste byli povolání na pomoc. Musíte proputovat veliký svět a posbírat veškeré ztracené zlaté bratříčky, jež se nacházejí na konci každé úrovně. Dostat se k nim ale není lehké, cesta je lemována mnohými nástrahami a nelze si ji nijak zkrátit.

TLECT je obyčejná arkádová skákačka, jejíž náplň nevybočuje ze standardu: po celou dobu jde vždy o úspěšné dokončení dané úrovně. Cestou lze sbírat mnoho jiných věcí, jež nemají prakticky žádný jiný význam, než že zvyšují skóre. Tu a tam, vynaložíte-li trochu snahy a budete mít zároveň malinko štěstí, se setkáte s pár životy navíc a na samotném konci levelu s vytouženým zlatým vajíčkem. A těch je třeba posbírat spousty, protože autoři připravili celkem pět různorodých světů, každý rozdělený do několika částí. Dokázat se proskákat až na samotný konec a posbírat všechny zlatavce je ale téměř nadlidský úkol a bude proto třeba hodně trpělivosti.

  
Podobné pasti člověku zvednou žloutek v těle * Pět světů? Dejte pokoj, stačí ten, ve kterém žiji! * Mám strach z výšek

Rozhodně není na místě lehkovážné jednání. I v TLECT stačí jedna chyba a můžete začít od úplného začátku, neboť vajíčko se při pádu z velké výšky rozbije. Zároveň nedoporučuji dvojitý „jump“ – díky němu totiž dosáhnete takové výšky, že zpětný dopad na stejnou plochu taktéž znamená smrt. Ovšem pravdou zůstává, že jeho použití se dříve či později nevyhnete – ano, nenachází se ve hře ze srandy. Dvojskoky se uplatní při přeskakování mezi velice vzdálenými plošinami, při zdolávání velkých výšek a v dalších podobných případech. Buďte proto obezřetní.

Ach ta kamera a grafika...

Některé levely jsou navrženy sofistikovaně, setkáte se v nich s mnoha nástrahami s rozžhavenou plotýnkou v čele. Musím si však postěžovat na místy nepřehlednou obrazovku, v níž bylo ve spoustě případech pátrání po další cestě jako hledání oblíbeného cédéčka na redakčním stole. Kamera sice byla obdařena obratností, ovšem ne v mezích, které bych očekával či potřeboval.

  
Tady vidíte konec příběhu „O jednom dobrodružném vajíčku“ * Tři, dva, jedna... nula nebude? * Aaa to bude bolet...

Natáčet úhel pohledu je možné, a to pomocí myši, nicméně rozmezí pohybu se vztahuje jen na horní a dolní pohled – boční snímání bylo zcela vynecháno. Jinak řečeno – můžete vidět vajíčko pouze svrchu či zezadu. Možná si říkáte, že to musí stačit, ale věřte, že opak je pravdou. Občas kvůli marnému pátrání po další cestě přijdete o život... zbytečně.

V podobném duchu „kvality“ se nese i grafika, která očividně nikomu nevyrazí dech. Na poměry freeware her sice nikterak neurazí, ovšem vycvičené oči „běžných“ hráčů budou muset přivřít víčka nad mnohdy jednoduše zpracovaným prostředím. A pravda, okolí působí jednotvárným dojmem, vše je složeno z kvádrů a jiných primitivních tvarů, přičemž textury tomu všemu příliš nepřidají. Celkový dojem nezachraňuje ani hudební doprovod v čele se zvuky, byť v obou případech nelze hovořit vyloženě o něčem špatném. Jen je škoda, že do pozadí hraje neustále jedna a ta samá skladba, která má tu drzost se ještě opakovat. Ach jo...

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Příjemná obtížnost
Temné stránky hry
  • Relativně horší grafika
  • Hudba

Nicméně TLECT je i přes svých pár chyb velice příjemný a volné chvíle skvěle vyplní. Jistěže by si grafika zasloužila více detailů a hudba trochu života, ovšem přesto je můj konečný dojem z hraní více než dobrý. TLECT mne bavil a věřím, že ještě hodně dlouho bavit bude. Mezi skákačkami se zkrátka jedná o jeden z nejvydařenějších počinů. Proto stahujte, třeba nebudete litovat.

***DOWNLOAD***

Grafika: 7/10
Hudba: 4/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 8/10

Nevadí, že Velikonoce jsou již dávno za námi. The Little Eggy That Could skvěle zabaví i na podzim. Pár vad se sice na jeho kráse najde, nicméně buďte ujištěni, že se nejedná o nic vážného.

Celkové hodnocení: 8/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A