Recenze: FreeHra: The Little Eggy That Could – Velikonoce jsou zpět

Velikonoce jsou sice již dávno za námi a pomalu k nám přichází zima, ovšem divoké vajíčko z The Little Eggy That Could si z toho nic nedělá. Rozhodlo se vydat na vandr a prozkoumat celý svět. Samo to ale nezvládne – pomozte mu ochránit jeho křehký život.
Recenze: FreeHra: The Little Eggy That Could – Velikonoce jsou zpět
Platforma: PC
Typ hry: Arkáda
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Pentium II 800MHz, 64MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 1.2GHz, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce: xCept
Vydavatel: Freeware
Homepage: Neznámá

Freeware svět je doslova přeplněn arkádovými tituly. Jeden je horší než druhý, drtivou většinu z nich mnozí ani nezkusí a ve svém slova smyslu se není čemu divit. Kvalita podobných polotovarů je pochybná, mnohé se nedají hrát a slovo jako „nuda“ se k nim hodí nejlépe. The Little Eggy That Could (dále jen TLETC) možná vypadá podobně; věřte ale, že se jedná jenom o první dojem. Pod nepříliš lákavou slupkou se skrývá chutná porce zábavy, kterou byste neměli minout.

  
Už si pro tebe jdu! * Bojim bojim, že netrefim a spadnu dolu * Tak nakonec přeci jen trefil

Jak šlo vajíčko na vandr

Právoplatným a certifikovaným hrdinou se v TLECT nestane kdovíjaký super hrdina, ani obtloustlý Mario či Ježek Soník. V následujících minutách/hodinách se setkáte s vajíčkem. Nesmažený, neuvařeným a ani jinak tepelně připravením vajíčkem. Břímě, které na svých bedrech nese, ale není jen tak, proto jste byli povolání na pomoc. Musíte proputovat veliký svět a posbírat veškeré ztracené zlaté bratříčky, jež se nacházejí na konci každé úrovně. Dostat se k nim ale není lehké, cesta je lemována mnohými nástrahami a nelze si ji nijak zkrátit.

TLECT je obyčejná arkádová skákačka, jejíž náplň nevybočuje ze standardu: po celou dobu jde vždy o úspěšné dokončení dané úrovně. Cestou lze sbírat mnoho jiných věcí, jež nemají prakticky žádný jiný význam, než že zvyšují skóre. Tu a tam, vynaložíte-li trochu snahy a budete mít zároveň malinko štěstí, se setkáte s pár životy navíc a na samotném konci levelu s vytouženým zlatým vajíčkem. A těch je třeba posbírat spousty, protože autoři připravili celkem pět různorodých světů, každý rozdělený do několika částí. Dokázat se proskákat až na samotný konec a posbírat všechny zlatavce je ale téměř nadlidský úkol a bude proto třeba hodně trpělivosti.

  
Podobné pasti člověku zvednou žloutek v těle * Pět světů? Dejte pokoj, stačí ten, ve kterém žiji! * Mám strach z výšek

Rozhodně není na místě lehkovážné jednání. I v TLECT stačí jedna chyba a můžete začít od úplného začátku, neboť vajíčko se při pádu z velké výšky rozbije. Zároveň nedoporučuji dvojitý „jump“ – díky němu totiž dosáhnete takové výšky, že zpětný dopad na stejnou plochu taktéž znamená smrt. Ovšem pravdou zůstává, že jeho použití se dříve či později nevyhnete – ano, nenachází se ve hře ze srandy. Dvojskoky se uplatní při přeskakování mezi velice vzdálenými plošinami, při zdolávání velkých výšek a v dalších podobných případech. Buďte proto obezřetní.

Ach ta kamera a grafika...

Některé levely jsou navrženy sofistikovaně, setkáte se v nich s mnoha nástrahami s rozžhavenou plotýnkou v čele. Musím si však postěžovat na místy nepřehlednou obrazovku, v níž bylo ve spoustě případech pátrání po další cestě jako hledání oblíbeného cédéčka na redakčním stole. Kamera sice byla obdařena obratností, ovšem ne v mezích, které bych očekával či potřeboval.

  
Tady vidíte konec příběhu „O jednom dobrodružném vajíčku“ * Tři, dva, jedna... nula nebude? * Aaa to bude bolet...

Natáčet úhel pohledu je možné, a to pomocí myši, nicméně rozmezí pohybu se vztahuje jen na horní a dolní pohled – boční snímání bylo zcela vynecháno. Jinak řečeno – můžete vidět vajíčko pouze svrchu či zezadu. Možná si říkáte, že to musí stačit, ale věřte, že opak je pravdou. Občas kvůli marnému pátrání po další cestě přijdete o život... zbytečně.

V podobném duchu „kvality“ se nese i grafika, která očividně nikomu nevyrazí dech. Na poměry freeware her sice nikterak neurazí, ovšem vycvičené oči „běžných“ hráčů budou muset přivřít víčka nad mnohdy jednoduše zpracovaným prostředím. A pravda, okolí působí jednotvárným dojmem, vše je složeno z kvádrů a jiných primitivních tvarů, přičemž textury tomu všemu příliš nepřidají. Celkový dojem nezachraňuje ani hudební doprovod v čele se zvuky, byť v obou případech nelze hovořit vyloženě o něčem špatném. Jen je škoda, že do pozadí hraje neustále jedna a ta samá skladba, která má tu drzost se ještě opakovat. Ach jo...

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Příjemná obtížnost
Temné stránky hry
  • Relativně horší grafika
  • Hudba

Nicméně TLECT je i přes svých pár chyb velice příjemný a volné chvíle skvěle vyplní. Jistěže by si grafika zasloužila více detailů a hudba trochu života, ovšem přesto je můj konečný dojem z hraní více než dobrý. TLECT mne bavil a věřím, že ještě hodně dlouho bavit bude. Mezi skákačkami se zkrátka jedná o jeden z nejvydařenějších počinů. Proto stahujte, třeba nebudete litovat.

***DOWNLOAD***

Grafika: 7/10
Hudba: 4/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 8/10

Nevadí, že Velikonoce jsou již dávno za námi. The Little Eggy That Could skvěle zabaví i na podzim. Pár vad se sice na jeho kráse najde, nicméně buďte ujištěni, že se nejedná o nic vážného.

Celkové hodnocení: 8/10

Uvedené hodnocení samozřejmě nelze porovnat s „běžnými“ tituly na pultech obchodů, neboť spadá mezi freeware hry. Berte to proto, prosím, v potaz.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce