Recenze: Godfather – zahrajte si legendu

Kmotr. Za otce má GTA, za matku Mafii, kmotrou je mu Electronic Arts s licencí v kapse. Co to znamená? Chystá se na nás parádní hratelnost, filmová atmosféra, vychytaná grafika, chytlavý soundtrack... Nebo ne?
Recenze: Godfather – zahrajte si legendu
Seznam kapitol
 1. Filmový příběh a herní New York
 2. Kill them all, finito

David Sláma

Platforma: PC, PS2, PSP, Xbox, Xbox 360
Žánr: 3rd person akce
Výrobce: EA Games (
http://www.ea.com)
Vydavatel: Electronic Arts (
http://www.ea.com)
Distributor v ČR: EA Czech (
http://www.eagames.cz)
Minimální konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 64MB grafická karta, 5 GB na HDD
Doporučená konfigurace: procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 128MB grafická karta, 5 GB na HDD
Testovací konfigurace: Pentium 4 2,4 GHz, 2x1024 MB DDRAM, ATI Radeon 9800 PRO 256 MB, 5 GB na HDD
Homepage:
http://www.ea.com/official/godfather/godfather/us/

Hry podle filmů, filmy podle her – věčné téma, k němuž bylo řečeno víc slov, než se otočilo dolarů v mafiánských obchodech. A Godfather (Kmotr) jde v tomhle ještě o kousek dál. Mario Puzo napsal svůj román o mafiánské rodině v New Yorku třicátých let minulého století v roce 1969, o tři roky později jej zfilmoval Francis Ford Coppola s herci jako Marlon Brando či Al Pacino. A vytvořil tak jeden z nejlepších filmů, jaké kdy byly natočeny. Herní zpracování tak s sebou nese mnoho důvodů k nadšenému očekávání, stejně jako opodstatněným obavám. Už několikrát jsme byli svědky zmařené filmové licence (Enter the Matrix), stejně jako zaslouženého úspěchu (Chronicles of Riddick). Co tentokrát?

Godfather u mě vyvolával řadu otázek. V Electronic Arts rádi sází na jistotu komerčního úspěchu – licence, sporty, pokračování osvědčených titulů... přesto jsem si zvykl na to, že v na první pohled tuctových hrách se objevuje řada inovací a detailů, které žánr nějakým způsobem obohacují a stejně tak pomáhají hratelnosti. Na jedné straně jsem si byl jistý, že vývojáři přistoupí ke Kmotrovi s patřičnou úctou a pílí a na konci jejich úsilí bude kvalitní hra korespondující s filmem. Na straně druhé se EA pouští do tak trochu neznámých vod: žádní mírumilovní simíci, žádní bezkrevní fotbalisté a podobně – pokud vám není alespoň osmnáct, Kmotra by vám neměli ani prodat.

  
Tak ty nečteš Doupě? * Říkejte mi Neo * Si dej, škyt, taky panáka

Je herní Godfather nástrojem na ždímání vašich peněženek? Plnohodnotná hra hrdě kráčející vedle legendárního filmu? Nebo plytký výkřik „My umíme taky udělat GTA.“?

Film ve hře

Hra začíná pěkně zostra. Dřív, než se stačíte rozkoukat, mlátíte mafiány, abyste se brzo vyváleli v kaluži vlastní krve s tělesnou schránkou v podobě věrné kopie cedníku. Tedy vlastně ne vy, ale váš otec. Vy to celé vyjukaně sledujete coby pihatý capart. A už tehdy se krátce setkáte s Donem Vitem Corleone. Vaše matka o několik let později využije svatby Donovy dcery pro jednoduchou žádost, kterou – jak možná víte – Sicilan nemůže odmítnout. Kmotr tak za vámi posílá svého bodyguarda jménem Luca Brasi, aby vás zasvětil do života v rodině Corleone.

Cílem hry není jen tupě převyprávět příběh. Stáváte se jeho součástí jako postava, která v něm vlastně nemá co dělat. Na začátku si vytvoříte svého avatara do nejmenších podrobností. Můžete upravovat snad všechno od tvaru obočí po lak nehtu palce na levé noze, čímž je snad zajištěno, že se s mladíkem budete chtít ztotožnit. Díky Lucovi a příběhovým misím jste postupně zasvěcováni do tajů hry. Současně také odhalujete, jakou roli v příběhu sehráváte.

  
Zásah, potopená * Zase jsem zaparkoval před vjezdem... * Máš tu nějak dusno, barmane

Godfather stojí na filmovém příběhu pevně jako čeští úředníci sedí v kancelářích. Vy se pak stáváte přirozenou součástí významných událostí, a to způsobem, jaký fanoušci filmu jistě ocení. Když je zabit Luca, jste u toho, stejně tak se můžete přetrhnout, abyste stihli včas dovézt postřeleného Dona do nemocnice. Výprava ve hře funguje výborně, za což můžou podařené in-game animace a dabing původních herců – až na Al Pacina, jenž se na hře nepodílel, a Marlona Brando, který sice před svojí smrtí část textů namluvil, ale nakonec byl nahrazen imitátorem. Ten však svoji práci zvládl na výbornou.

Njů Jork

Co docela překvapí, je spád celé hry. Mise jsou různorodé, nezdržují vás se stereotypními nebo nezajímavými věcmi, vše odsýpá, a tak se můžete ke konci příběhové části hry dostat dřív, než byste čekali. Není však nejmenší důvod k lítosti. Příběh je jen jednou částí hry, čímž narážím na samotnou koncepci titulu. V Kmotrovi totiž máte k dispozici celé město a co přesně budete dělat je jen na vás. Můžete krást auta, vydírat majitelé obchodů, střílet nepřátelské gangstery, rozpoutat pouliční válku, relaxovat zabíjením civilistů či flirtováním s mladými dámami. Ale když už jsem město načal, zastavím se u něj na chvíli.

  
Sorry, dneska už večerníček neuvidíš * Když mám být mafián, musím mít stajl (čti styl) * Není nad ranní procházku

Godfather se odehrává v zajímavě ořezané verzi New Yorku. Nemohou chybět místa jako Manhattan, Brooklyn nebo New Jersey, ale jedná se spíše o několik uliček stylizovaných do podoby příslušných čtvrtí a pospojovaných bez větších ohledů na geografické reálie. Příliš na tom však nezáleží, protože město pro účely hry funguje. Svojí velikostí se nemůže rovnat rozsahu San Andreas, což ale vzhledem k tomu, že Kmotr nenabízí zdaleka tolik možností, vůbec nevadí – navíc město není žádným drobečkem. Rozporuplné je však zpracování města jako takové.

Na první pohled záleží na vaší náročnosti na grafiku. V případě skromnější povahy budete spokojeni. Exteriéry jsou různorodé, po ulicích chodí lidé, jezdí auta, létají odpadky. Stačí ale podrobný pohled nebo jen o málo větší nároky a začnete odhalovat vady na kráse. Modely lidí jsou repetitivní stejně jako modely aut, jichž je možná pět nebo šest. Domy jsou vlastně jen otexturované kvádry, což už je dnes trošku málo, zvlášť na hru s ambicemi Godfathera. Hotové zklamání pak přichází v okamžiku, kdy nějaký ten kvádr zkoumáte zevnitř. Interiéry se opakují s vytrvalostí a nápaditostí předvolebních slibů, což je neskutečná škoda. Atmosféra dost trpí, když například navštívíte sídlo nepřátelské famílie, jenže místo napínavého prozkoumávání budovy přesně víte, co kde hledat.

V další kapitole se dozvíte více o akční části a závěrečný verdikt.

Dostupné pro: PC, X360, PSP, iPhone
Žánr: Akce
Výrobce: EA Games | Webové stránky hry
 • filmová atmosféra
 • soundtrack
 • zapojení hráče do příběhu
 • příběhové mise
 • ovládání
 • herní svět
 • slabší grafika
 • opakování interiérů, vozidel a postav
 • zbytečnost automobilové části hry
 • po čase stereotyp ve hře mimo příběh

Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Mafia není nejobtížnější hrou všech dob, přesto ale obsahuje některé složitější momenty. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, pomocí kterého hru dohraje každý. Navrch jsme přidali několik desítek dobrých rad pro pohodový život každého správného mafiána. Neváhejte a přesuňte se s námi do třicátých let minulého století!

Jan Morkes
MafiaTéma
9 českých adventur, které si musíte zahrát ještě dnes

9 českých adventur, které si musíte zahrát ještě dnes

I když by se zdálo, že na české herní scéně nevzniká moc her, rozhodně tomu tak není. A protože spousta nových čtenářů už nepamatuje tuto slávu, chtěl bych ji v tomto článku připomenout.

Michal Melichar
TémaAdventury
The Last of Us: Part 2 je pod palbou review bombingu

The Last of Us: Part 2 je pod palbou review bombingu

Ze strany kritiků jedna z nejlépe hodnocených her posledních let. Ze strany hráčů ovšem čelí už pár hodin po vydání The Last of Us: Part 2 hrozným známkám.

Martin Havel
The Last of Us Part IIAkční adventura
6 herních klenotů z minulosti, které si musíte připomenout

6 herních klenotů z minulosti, které si musíte připomenout

Pojďme se společně podívat na šest známých her, které vám podobně jako mě za naších mladých hráčských let svou obtížností nedaly spát.

Miroslav Werner
TémaRetro
Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než si myslíte

Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než si myslíte

To, že hry jsou blahodárná činnost nám hráčům jistě nikdo nemusí vysvětlovat. Avšak tu a tam se hodí mít v záloze pár článků s důkazy, které jasně vysvětlí, proč u těch her prosedíme tolik času. Pojďme se tedy společně podívat na vědecky prokázané pozitivní důsledky hraní her a odhalme část toho, co nám za ty roky daly.

Miroslav Werner
TémaByznys
PlayStation 5 má konečně oficiální datum vydání i cenu pro obě verze

PlayStation 5 má konečně oficiální datum vydání i cenu pro obě verze

Informace, na kterou jsme všichni čekali je konečně zde. Sony sdělilo, kdy se dočkáme nového Playstationu a zda se plácneme přes kapsu.

Martin Havel
Next-genByznys
Mapa světa z akce GTA 5 vytesaná do dřeva je uměleckým skvostem

Mapa světa z akce GTA 5 vytesaná do dřeva je uměleckým skvostem

Jak si zkrátit čas během karantény? Spojte něco oblíbeného a užitečného.

Daniel Pánek
Grand Theft Auto VGalerie
Ray tracing na všech kartách a plně zničitelné prostředí. Hra Teardown je divočina

Ray tracing na všech kartách a plně zničitelné prostředí. Hra Teardown je divočina

Lukáš Václavík
AkcePC

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce