Recenze: GTA: Liberty City Stories – kriminálníkem snadno a rychle

Hráči jsou nervózní nedočkavostí, vydavatelé se těší na hromady peněz a John Thomson už chystá další žalobu. Řeč není o ničem jiném než o nejnovějším GTA, které vzalo útokem handheld PSP.
Recenze: GTA: Liberty City Stories – kriminálníkem snadno a rychle

Platforma: PSP
Typ hry: městská akce
Multiplayer: ano
Výrobce hry: Rockstar Leeds (
http://www.rockstarleeds.co.uk/)
Distributor hry: Rockstar Games (
www.rockstargames.com)
Distribuce v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.rockstargames.com/libertycitystories/

Grand Theft Auto. Jsou jen tři možnosti, jak vás tahle legendární herní série mohla minout a nepoznamenat:

1. Jste zapřísáhlí pacifisté a vaše nejoblíbenější hra je Solitaire
2. Nevlastníte žádnou herní platformu a nemáte žádné přátele
3. Žili jste posledních 10 let v jeskyni

Ať už pro vás platí, kterákoliv možnost, vězte, že to není konečný stav a dá se to léčit. A pro ostatní mám příjemnou zprávu - a to že světlo světa spatřil další díl naší zamilované série. Ten více méně splnil všechno, co slíbil. Otázkou ovšem zůstává, je-li to dost.

  

Jdou po mě, jdou * Motorek si užijete do sytosti * Stejně jako vrtulníků

O PSPčkovém GTA se mluvilo pěkně dlouho; a když se Rockstar konečně pochlapil a vyšel se svými plány na světlo boží, vzbudilo to mezi majiteli černého handheldu menší pozdvižení. Série GTA se totiž mimo jiné vyznačuje svojí až překvapivě universální hratelností a tak se člověk, kterého by hra vysloveně nebavila, najde jen velice těžko.

Zajímavost

Málo se ví, že Rockstar se díky přeci jenom poněkud omezenému hardwaru PSP dlouho zdráhal zavést do hry helikoptéry a letadla. Engine GTA má k leteckému simulátoru daleko a paměť PSP je občas až zoufale malá. Programátoři Rockstaru šli ale do sebe a vypotili optimalizaci s velkým O. Ve hře tak narazíte  nejen na vrtulníky, ale nedávno jsem dostal hlášení o tom, že se proletíte i nějakém tom letadle.

Liberty City v kapse

Jak již název napovídá, zavítáme opět do města hříchu Liberty City, a to již počtvrté. Tentokrát však zapomeňte na vězeňskou oranžovou, hlavní hrdina je na začátku našeho příběhu čistý jako padlý sníh. Tedy padlý, rozježděný tahačem a nasáklý krví zmasakrovaných kumpánů.

Seznamte se - Tony Ciprianni, na první pohled nepříliš sympatický kriminálník pracující pro mafiánského šéfa Salvatora Leoneho. Nemusíte se však bát, že by vám Tony časem nepřirostl k srdci. Jeho sarkastický humor, drsné vystupování a jadrná mluva se rychle dostanou pod kůži.

Příběh začíná návštěvou Tonyho v kanceláři veleváženého šéfa podsvětí, pana Leoneho. Ten mu však jeho věrné služby oplatí tím, že ho hodí do spárů svého mladého poskoka, který s Tonym slušně řečeno vyjebá. Náš hrdina si to pochopitelně nenechá líbit a velice stylově služby svého nového zaměstnavatele opouští. Nutno podotknout, že podstatnou roli v tomto nestandardním rozvázání pracovního poměru hraje policie, nablýskaná kára a hydraulický lis; zbytek už ponechám na vaší fantazii.

Tony ovšem nezůstane bez práce dlouho. Zná přece každou šlapku, pasáka i dealera v tomhle městě. Zainteresovaní by jistě poznamenali, že jsme se s Tonym mohli setkat už v GTA III, kde si střihnul roli jako NPC.

  

AK-47 je váš nejlepší přítel * Na téhle si srazíte vaz raz dva * Necháš mě vyhrát, jinak ti zařídim betonový sandály

Mission Impossible

Když už jsme nakousli mise, pojďme se na ně podívat trochu blíž. O tom, že hrajete titul od Rockstar Games vás hra nenechá pochybovat ani chvíli - a lví podíl na tom má právě ujetý a veskrze vtipný a nápaditý design misí. I přesto, že se jedná o více méně klasické záležitosti typu „jeď tam, všechny postřílej, ukradni auto a nenech se chytit policií“, příběh a povedené dialogy vás do hry příjemně vtáhnou.

Kromě tradičně GTAčkovských misí vám hra čas od času nabídne i nějakou tu speciálku. Ať už se jedná o závody skrz město ala Midnight Club nebo delší příběhové mise, které trvají i hodinu... Vždy se jedná o skvělou zábavu. Bonbónkem jsou pak mise, které Tony plní pro svoji matku, které vám solidně protřepou bránici. Škoda, že jich je jen několik.

Každá mince má ale dvě strany. Většina misí je klasická až příliš a nepůsobí to příliš dobře. Obzvlášť pokud jste staří GTA harcovníci, překvapí vás zde jen máloco.

Liberty je svoboda

Jednou z věcí pro GTA typickou je obrovská rozlehlost prostředí, kde se můžete jak se patří vyřádit; a to nejen při plnění misí, ale i mimo ně. Hlavní příběhová kampaň vám zabere něco kolem dvanácti hodin. To není číslo, které by někoho posadilo na zadek. Pokud ale zrovna misi neplníte, máte řadu možností seberealizace. Když se to vezme kolem a kolem, s mírou volnosti, kterou hra nabízí, je slušná zábava i jen tak jezdit po městě, krást auta či motorky, sem tam přejet nějakého toho civilistu nebo se kočkovat s místní policií.

Nějaký ten dolar si Tony může přivydělat na „brigádě“ jako taxikář, záchranář, hasič nebo policista a to jednoduše tak, že ukradnete to které auto. Nechybí skryté balíčky, jejichž hledání vám zabere nekonečné hodiny a jejichž absolutní kompletace se zdá být nemožná.

  

Pánové klid, jel jsem si to auto půjčil * To je romantika * Známá nadzemka je stále tam, kde má být

480 * 272, 25 fps, Stereo

Audiovizuální stránka se jednoznačně řadí k tomu nejlepšímu, co je na PSP k vidění. Město je obrovské, dokonce větší než v původním GTA III; modely aut jsou krásně detailní; civilisté nejsou příliš hranatí a efekty - počasím počínaje a monstrózními výbuchy konče - si nic nezadají se svými sourozenci na PS2. Hra bohužel nešlape tak plynule, jak bychom si představovali a tak nám oněch proklamovaných 25 fps místy nehezky padá. Na rozdíl od některých her však kolísání frameratu není nijak tragické a drobné zpomalení tu a tam vám nezkazí zážitek z hraní.

O nic hůř na tom nejsou ani zvuky a hudba. Těmi je UMD doslova nacpané k prasknutí. Jak jsme zvyklí, při jízdě v dopravním prostředku náš sluch potěší spousta rádií. Každé z nich je zaměřeno na jiný hudební žánr a je jich tu tolik, že si vybere snad každý. Škoda jen minimálního množství licencovaných hitů.

Kapitolu samu pro sebe tvoří „živé“ pořady a fiktivní reklamy. Rockstaři opět nezapřeli svůj charakteristický smysl pro humor vy se nejednu zastihnete, jak dlabete na plnění misí a v  posloucháte svůj nový nejoblíbenější rozhlasový pořad.

Kdyby se vám snad stalo, že se vám všechny songy a průpovídky oposlouchaly, můžete si do hry přidat hudbu z vlastních zdrojů.

Multi Theft Auto

Poslední a asi největší novinkou, kterou si LCS připravilo, je multiplayer, který se v novodobé GTA sérii oficiálně objevuje vůbec poprvé. Gamesharing byste ale hledali zbytečně a na online hraní si také musíte nechat zajít chuť. AdHoc multiplayer je ovšem něco. Na výběr je hned sedm módů a rozdat si to proti sobě může až šest hráčů.
Pokud si plánujete zahrát GTA: LCS a máte nějaké přátele, kteří již LCS propadli a multiplayer tedy využijete, přidejte si k celkovému hodnocení jeden bod navíc.

Světlé stránky hry
 • Obrovský, žijící herní svět
 • Grafika
 • Smysl pro humor
 • Možnost používat ve hře vlastní hudbu
 • Multiplayer
Temné stránky hry
 • Nestálý framerate
 • Originalitu nehledejte

Nejnovější GTA toho přináší jen velice málo nového a spíš než jako nová hra působí jako datadisk ke GTA III. Překvapivě to však není na škodu a hra je po všech směrech poznamenaná tou nejčistší GTA esencí, která funguje stejně skvěle jako vždy. Pokud vás volnost a přístup GTA her vždy dokázal pobavit a jste majiteli černé krabičky od Sony, neváhejte ani vteřinu.

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10

Plnohodnotné GTA se vším všudy, okořeněné libovým multiplayerem. 

Celkové hodnocení: 8,6/10

Dostupné pro: PSP
Žánr: Akce | Městská akce
Výrobce: Rockstar North a Leeds | Webové stránky hry
 • Obrovský, žijící herní svět
 • Grafika
 • Smysl pro humor
 • Možnost používat ve hře vlastní hudbu
 • Multiplayer
 • Nestálý framerate
 • Originalitu nehledejte

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A