Recenze: Guns of Icarus – vzlétnout k nebesům

Příběh o jedné vzducholodi, hromadě pirátů a výkonných kanónech. A kulometech. A raketometech.

Budoucnost je mrcha vrtkavá. Stačí málo, třeba aby Češi prohráli v hokeji, a už máme flame na střeše. Ve světě, kde se odehrává Guns of Icarus, se však muselo stát ještě něco mnohem horšího. Tam totiž, milé děti, vyhráli volby komunisté... Erhm, tedy vypukla ničivá válka, jež naprosto znemožnila transport čehokoliv po zemi. Ke slovu se tak dostaly vzducholodě plné vzácného proviantu, které se ovšem snaží sestřelit nebezpeční piráti. Icarus je jedním z těchto zásobovacích ostrůvků a je jen na vás, zda šťastně doletí do svého cíle, nebo se v plamenech zřítí k zemi.

gunsoficarus_01.jpg gunsoficarus_02.jpg

K tomu vám dopomáhej hromada štěstí, opravárenský klíč a 6 stanovišť osazených smrtonosnými zbraněmi. Celá hra je pak zhruba o tom, že letíte někam, kolem vás se z oblak, mlhy, deště a já nevím, čeho všeho ještě, vynořují piráti v letadlech, lepších letadlech a vzducholodích, kteří vám chtějí vaší vzdušnou kocábku rozstřílet na cimprcampr a ukrást váš náklad.

K tomu vám dopomáhej hromada štěstí, opravárenský klíč a 6 stanovišť osazených smrtonosnými zbraněmi

Vy se jim v tom ovšem snažíte zabránit a jejich letadýlka sestřelujete za pomoci zbraní, jež si odemykáte podle toho, kolik nákladu úspěšně dovezete do cíle cesty.

gunsoficarus_art1.jpg

A to je, prosím pěkně, všechno. Všechno o čem Guns of Icarus je. Co byste taky od hry za pár euro chtěli, že ano. Jenže i přes to a možná právě proto, jak je základní premisa jednoduchá, je hra poměrně zábavná a dá se na ní vybudovat i poměrně solidní závislost. Po dohrání kampaně se totiž odemkne level s poetickým názvem Into the Breach, jenž představuje nekonečnou misi, kdy piráty střílíte až do chvíle, než vás sestřelí oni sami.

Hop a skok do podpalubí

Základní dilema, jež při hraní musíte řešit, je kdy střílet a kdy se vrhnout k některé z částí vaší steampunkové vzducholodi a hasit požáry nebo opravovat poškozené kousky. Je poměrně náročné vše dobře vyvážit a dám ruku do ohně za to, že některé z pozdějších misí se vám nepovede projít na první pokus, stejně jako se vám asi na jeden pokus nepovede projít celou kampaň ideálně – odměny za dovezený náklad si totiž můžete vybírat z nabídky a najít optimální kompilaci napříč hrou je vcelku problém.

gunsoficarus_03.jpg gunsoficarus_04.jpg

Co to ale znamená pro vás jakožto pro normálního hráče a ne člověka, kterému jde jen o to získat co nejvyšší skóré? Znamená to, že vás hra hned tak neomrzí a bude mít velice slušnou replayabilitu, protože si budete moci vyzkoušet nové zbraně a taktiky, k nimž byste se jinak nedostali, nebo dostali jen ve velmi omezené míře.

gunsoficarus_05.jpg gunsoficarus_06.jpg

I když to na papíře může znít směšně, umístění všech šesti stanovišť a opravárenských bodů zajišťuje poměrně zběsilou akci, ve které se vám ale nesmí do očí nahrnout krev, nýbrž musíte stále pečlivě sledovat ukazatele a ve vhodných chvílích ucpávat díry v podpalubí. Akčně-strategický mix vás tak poměrně dobře zabaví a osobně se přiznám, že i po 6 hodinách hraní mám důvod se ke Guns of Icarus vrátit a dát si odpočinkovou dvacetiminutovou partii.

Uvidíme se v oblacích

Dobrému dojmu pak pomáhá i poměrně zdařilé steampunkové prostředí, které stylovostí dohání to, co ztrácí po technické stránce. Stejně tak jsou podařené i zvuky, ale vzhledem ke slabé muzikální stránce bych pro příště autorům doporučil přidat do hry i nějaké rychlejší stopy, jež by atmosféru zvedly o něco víc než ticho nebo jen velmi sporadicky se ozývající tóny.

gunsoficarus_07.jpg gunsoficarus_08.jpg

Guns of Icarus je povedenou indie hrou, jež se rozhodně nemusí stydět za svůj původ a zájemcům o rychlou a zábavnou hříčku nabídne poměrně slušnou zábavu. Není sice konkurencí pro opravdové pecky, ale o to se snad ani nesnaží – chce dobýt právě ty dvaceti minutové pauzy,které ve svých aktivitách máme. A musím říct, že to se jí daří dobře. Akce vyžadující taktické myšlení totiž nezapadne a myslím, že výlet na palubu Ikara si užijí i lidé, kteří obvykle příliš nehrají. 

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce, Arkády | steampunková taktická akce
Výrobce: Muse Games! | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 12. květen 2010
  • Vyvážená hratelnost
  • Netradiční pojetí
  • Zábavný princip
  • Horší technická stránka
  • Poměrně krátká hlavní kamapaň

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A