Recenze: Hardy Dave – najděte poklad

Za sedmero horami a devatero řekami, v hlubokém temném lese, je vchod do tajuplného dolu. Podle pověstí jsou v něm ohromná bohatství. Již mnoho hrdinů se jím pokusilo projít a zjistit, co vlastně ukrývá. Bohužel, jak pověst praví, uspět může jen jeden - vyvolený. Ostatní zůstanou navždy uvězněni v jeho hlubinách.
Recenze: Hardy Dave – najděte poklad

Žánr: 2D plošinovka
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Je pravdou, že Hardy Dave staví na sice nepříliš originálním, avšak zajímavém příběhu, odehrávajícím se v pohádkovém světě. Vyprávění zezačátku hráče navnadí a doslova vtáhne do jinak obyčejného světa, konkrétně do hlubin kýženého dolu ukrývajícího nejeden poklad. Ovšem velkou škodou je, že dějová linie přejde během chvíle do zákulisí, kde už o ní ani trochu neuslyšíte.

Hop a skok

Jedná se totiž o plošinovou hru, v níž je nejpřednější sbírání veškerých zlatých pohárů v jednotlivých levelech. S nimi se posléze musíte dostat ven, pomocí klíče umístěného kdesi hluboko v labyrintech, v nichž bloudíte a bloudíte. Inu, váš chtíč je silnější než rozum, a tak je třeba neustále dávat pozor na všelijaké propasti, padající krápníky, nebo podivná stvoření žijící v temných chodbičkách.

  
Narazíte-li na ducha nebo mumii, nelekněte se

Protivníky lze zneškodnit pouze hodem kamínku, tu a tam se válejícího v okolí. Avšak pozor – jde spíše o omráčení, po jehož dobu vás nepřítel neohrozí. V opačném případě je schopen zasadit tvrdou ránu, která zapříčiní přinejmenším ztrátu jednoho ze tří srdíček tvořících jeden život (k dispozici jsou celkem tři samotné životy). Nedáte-li si tedy dobrý pozor, natotata se ocitnete mezi mrtvými, což v praxi zapříčiní opakování levelu.

A co když není k dispozici žádný pořádný šutr? Přeskočte nestvůru a máte po starostech. Skákání obecně budete používat velice často, i právě co se „živých“ překážek týče. Hardy Dave zkrátka není ani tolik o akci, jako ohledání kýženého pokladu. Ovládání je mimo jiné velice jednoduché. Každý si ho během pár minut osvojí, a to především díky srozumitelným vysvětlivkám zakořeněným v první úrovni. Jakmile narazíte na info-cedulku, automaticky se objeví popisné pole vysvětlující aktuální „problematiku“ daného tématu. Naučíte se útočit, plazit, skákat, rozhlížet... však to znáte.


  
Připraveni byst ale měli být i na všelijaké krápníky a ostré hrany nepodléhající EU normám

Všude tam, kam se jenom podívám
 
Oproti spoustě jiným plošinovkám umožňuje právě Hardy Dave používat speciální rozhlížení do prostředí. Pomocí kouzelné klávesy v podobě hvězdičky se kamera odpoutá a šipkami s ní posléze jde pohybovat prakticky libovolně. Využití to najde zejména tehdy, pokud zapomenete například na nějaký pohár a nechcete sáhodlouze procházet každým koutem. Stává se to poměrně často. Hráč by se u toho jinak zřejmě nehorázně unudil, protože náplň titulu je jednotvárná a bohužel zavání jistou dávkou stereotypnosti. V celkem patnácti levelech totiž budete muset dělat neustále to samé - hledat, hledat a zase jen hledat. Takže pokud nepatříte mezi silné nátury, asi s Dejvem daleko nedojdete.

  
Jo a ještě dejte pozor na „bzz-bzz“ blikátka, co vás uškvaří zaživa. Akorát nevím, kde se tu vzala elektřina...

Chvályhodná slova nicméně jde říci na adresu vizuálního zpracování. Hardy Dave disponuje kapet roztomilou grafikou, pohádkové prostředí je znát na každém kroku, a tak prakticky nemám nic, co bych mohl hře vytknout. Jen je škoda hudby, která se vztahuje maximálně k menu. V samotném pobíhání přes všemožné levely nic neuslyšíte, tedy kromě některých doprovodných zvuků.

Světlé stránky hry
  • Ze začátku zábavné
  • Grafické zpracování
  • 15 levelů
  • Jednoduché ovládání
Temné stránky hry
  • Po čase dosti stereotypní a jednotvárné
  • Příběh mohl být zakořeněn do hry
  • Hudba jen v menu

Celkově vzato však zvuková stránka nehraje důležitou roli, i kdyby byla kdovíjak propracovaná. Přece jen právě recenzovaný titul vsází na jiné karty. Ale jak moc se daná sázka vyplatila? Po stránce zábavnosti žádná sláva, náplň je jednotvárná, avšak nenáročné z vás Hardy Dave zaujme. Potěší zejména grafické zpracování, příjemný úvod v příběhu a jednoduché ovládání.

Grafika: 8/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 7/10
Hratelnost: 5/10

Příjemná hra s příjemným ovládáním a vskutku příjemnou grafikou. Horší to však je po stránce náplně, která mohla být o kapánek pestřejší.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

dnes | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |