Recenze: Hardy Dave – najděte poklad

Za sedmero horami a devatero řekami, v hlubokém temném lese, je vchod do tajuplného dolu. Podle pověstí jsou v něm ohromná bohatství. Již mnoho hrdinů se jím pokusilo projít a zjistit, co vlastně ukrývá. Bohužel, jak pověst praví, uspět může jen jeden - vyvolený. Ostatní zůstanou navždy uvězněni v jeho hlubinách.
Recenze: Hardy Dave – najděte poklad

Žánr: 2D plošinovka
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Je pravdou, že Hardy Dave staví na sice nepříliš originálním, avšak zajímavém příběhu, odehrávajícím se v pohádkovém světě. Vyprávění zezačátku hráče navnadí a doslova vtáhne do jinak obyčejného světa, konkrétně do hlubin kýženého dolu ukrývajícího nejeden poklad. Ovšem velkou škodou je, že dějová linie přejde během chvíle do zákulisí, kde už o ní ani trochu neuslyšíte.

Hop a skok

Jedná se totiž o plošinovou hru, v níž je nejpřednější sbírání veškerých zlatých pohárů v jednotlivých levelech. S nimi se posléze musíte dostat ven, pomocí klíče umístěného kdesi hluboko v labyrintech, v nichž bloudíte a bloudíte. Inu, váš chtíč je silnější než rozum, a tak je třeba neustále dávat pozor na všelijaké propasti, padající krápníky, nebo podivná stvoření žijící v temných chodbičkách.

  
Narazíte-li na ducha nebo mumii, nelekněte se

Protivníky lze zneškodnit pouze hodem kamínku, tu a tam se válejícího v okolí. Avšak pozor – jde spíše o omráčení, po jehož dobu vás nepřítel neohrozí. V opačném případě je schopen zasadit tvrdou ránu, která zapříčiní přinejmenším ztrátu jednoho ze tří srdíček tvořících jeden život (k dispozici jsou celkem tři samotné životy). Nedáte-li si tedy dobrý pozor, natotata se ocitnete mezi mrtvými, což v praxi zapříčiní opakování levelu.

A co když není k dispozici žádný pořádný šutr? Přeskočte nestvůru a máte po starostech. Skákání obecně budete používat velice často, i právě co se „živých“ překážek týče. Hardy Dave zkrátka není ani tolik o akci, jako ohledání kýženého pokladu. Ovládání je mimo jiné velice jednoduché. Každý si ho během pár minut osvojí, a to především díky srozumitelným vysvětlivkám zakořeněným v první úrovni. Jakmile narazíte na info-cedulku, automaticky se objeví popisné pole vysvětlující aktuální „problematiku“ daného tématu. Naučíte se útočit, plazit, skákat, rozhlížet... však to znáte.


  
Připraveni byst ale měli být i na všelijaké krápníky a ostré hrany nepodléhající EU normám

Všude tam, kam se jenom podívám
 
Oproti spoustě jiným plošinovkám umožňuje právě Hardy Dave používat speciální rozhlížení do prostředí. Pomocí kouzelné klávesy v podobě hvězdičky se kamera odpoutá a šipkami s ní posléze jde pohybovat prakticky libovolně. Využití to najde zejména tehdy, pokud zapomenete například na nějaký pohár a nechcete sáhodlouze procházet každým koutem. Stává se to poměrně často. Hráč by se u toho jinak zřejmě nehorázně unudil, protože náplň titulu je jednotvárná a bohužel zavání jistou dávkou stereotypnosti. V celkem patnácti levelech totiž budete muset dělat neustále to samé - hledat, hledat a zase jen hledat. Takže pokud nepatříte mezi silné nátury, asi s Dejvem daleko nedojdete.

  
Jo a ještě dejte pozor na „bzz-bzz“ blikátka, co vás uškvaří zaživa. Akorát nevím, kde se tu vzala elektřina...

Chvályhodná slova nicméně jde říci na adresu vizuálního zpracování. Hardy Dave disponuje kapet roztomilou grafikou, pohádkové prostředí je znát na každém kroku, a tak prakticky nemám nic, co bych mohl hře vytknout. Jen je škoda hudby, která se vztahuje maximálně k menu. V samotném pobíhání přes všemožné levely nic neuslyšíte, tedy kromě některých doprovodných zvuků.

Světlé stránky hry
  • Ze začátku zábavné
  • Grafické zpracování
  • 15 levelů
  • Jednoduché ovládání
Temné stránky hry
  • Po čase dosti stereotypní a jednotvárné
  • Příběh mohl být zakořeněn do hry
  • Hudba jen v menu

Celkově vzato však zvuková stránka nehraje důležitou roli, i kdyby byla kdovíjak propracovaná. Přece jen právě recenzovaný titul vsází na jiné karty. Ale jak moc se daná sázka vyplatila? Po stránce zábavnosti žádná sláva, náplň je jednotvárná, avšak nenáročné z vás Hardy Dave zaujme. Potěší zejména grafické zpracování, příjemný úvod v příběhu a jednoduché ovládání.

Grafika: 8/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 7/10
Hratelnost: 5/10

Příjemná hra s příjemným ovládáním a vskutku příjemnou grafikou. Horší to však je po stránce náplně, která mohla být o kapánek pestřejší.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A