Recenze: Hardy Dave – najděte poklad

Za sedmero horami a devatero řekami, v hlubokém temném lese, je vchod do tajuplného dolu. Podle pověstí jsou v něm ohromná bohatství. Již mnoho hrdinů se jím pokusilo projít a zjistit, co vlastně ukrývá. Bohužel, jak pověst praví, uspět může jen jeden - vyvolený. Ostatní zůstanou navždy uvězněni v jeho hlubinách.
Recenze: Hardy Dave – najděte poklad

Žánr: 2D plošinovka
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Je pravdou, že Hardy Dave staví na sice nepříliš originálním, avšak zajímavém příběhu, odehrávajícím se v pohádkovém světě. Vyprávění zezačátku hráče navnadí a doslova vtáhne do jinak obyčejného světa, konkrétně do hlubin kýženého dolu ukrývajícího nejeden poklad. Ovšem velkou škodou je, že dějová linie přejde během chvíle do zákulisí, kde už o ní ani trochu neuslyšíte.

Hop a skok

Jedná se totiž o plošinovou hru, v níž je nejpřednější sbírání veškerých zlatých pohárů v jednotlivých levelech. S nimi se posléze musíte dostat ven, pomocí klíče umístěného kdesi hluboko v labyrintech, v nichž bloudíte a bloudíte. Inu, váš chtíč je silnější než rozum, a tak je třeba neustále dávat pozor na všelijaké propasti, padající krápníky, nebo podivná stvoření žijící v temných chodbičkách.

  
Narazíte-li na ducha nebo mumii, nelekněte se

Protivníky lze zneškodnit pouze hodem kamínku, tu a tam se válejícího v okolí. Avšak pozor – jde spíše o omráčení, po jehož dobu vás nepřítel neohrozí. V opačném případě je schopen zasadit tvrdou ránu, která zapříčiní přinejmenším ztrátu jednoho ze tří srdíček tvořících jeden život (k dispozici jsou celkem tři samotné životy). Nedáte-li si tedy dobrý pozor, natotata se ocitnete mezi mrtvými, což v praxi zapříčiní opakování levelu.

A co když není k dispozici žádný pořádný šutr? Přeskočte nestvůru a máte po starostech. Skákání obecně budete používat velice často, i právě co se „živých“ překážek týče. Hardy Dave zkrátka není ani tolik o akci, jako ohledání kýženého pokladu. Ovládání je mimo jiné velice jednoduché. Každý si ho během pár minut osvojí, a to především díky srozumitelným vysvětlivkám zakořeněným v první úrovni. Jakmile narazíte na info-cedulku, automaticky se objeví popisné pole vysvětlující aktuální „problematiku“ daného tématu. Naučíte se útočit, plazit, skákat, rozhlížet... však to znáte.


  
Připraveni byst ale měli být i na všelijaké krápníky a ostré hrany nepodléhající EU normám

Všude tam, kam se jenom podívám
 
Oproti spoustě jiným plošinovkám umožňuje právě Hardy Dave používat speciální rozhlížení do prostředí. Pomocí kouzelné klávesy v podobě hvězdičky se kamera odpoutá a šipkami s ní posléze jde pohybovat prakticky libovolně. Využití to najde zejména tehdy, pokud zapomenete například na nějaký pohár a nechcete sáhodlouze procházet každým koutem. Stává se to poměrně často. Hráč by se u toho jinak zřejmě nehorázně unudil, protože náplň titulu je jednotvárná a bohužel zavání jistou dávkou stereotypnosti. V celkem patnácti levelech totiž budete muset dělat neustále to samé - hledat, hledat a zase jen hledat. Takže pokud nepatříte mezi silné nátury, asi s Dejvem daleko nedojdete.

  
Jo a ještě dejte pozor na „bzz-bzz“ blikátka, co vás uškvaří zaživa. Akorát nevím, kde se tu vzala elektřina...

Chvályhodná slova nicméně jde říci na adresu vizuálního zpracování. Hardy Dave disponuje kapet roztomilou grafikou, pohádkové prostředí je znát na každém kroku, a tak prakticky nemám nic, co bych mohl hře vytknout. Jen je škoda hudby, která se vztahuje maximálně k menu. V samotném pobíhání přes všemožné levely nic neuslyšíte, tedy kromě některých doprovodných zvuků.

Světlé stránky hry
  • Ze začátku zábavné
  • Grafické zpracování
  • 15 levelů
  • Jednoduché ovládání
Temné stránky hry
  • Po čase dosti stereotypní a jednotvárné
  • Příběh mohl být zakořeněn do hry
  • Hudba jen v menu

Celkově vzato však zvuková stránka nehraje důležitou roli, i kdyby byla kdovíjak propracovaná. Přece jen právě recenzovaný titul vsází na jiné karty. Ale jak moc se daná sázka vyplatila? Po stránce zábavnosti žádná sláva, náplň je jednotvárná, avšak nenáročné z vás Hardy Dave zaujme. Potěší zejména grafické zpracování, příjemný úvod v příběhu a jednoduché ovládání.

Grafika: 8/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 7/10
Hratelnost: 5/10

Příjemná hra s příjemným ovládáním a vskutku příjemnou grafikou. Horší to však je po stránce náplně, která mohla být o kapánek pestřejší.

Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |