Recenze: Harry Potter a vězen z Azkabanu – lepší než film?

Harry Potter je jednak superúspěšná série knížek, jednak série kasovně úspěšných filmů a také... Série her. Jak se povedl třetí díl? Je lepší než film? Je lepší než knížka? Je vůbec dobrá? Tak přesně tohle mě také zajímalo, když jsem tuhle hru instaloval. Knížky od paní Rowlingové se mi líbily (a trojka nejvíc), i filmy ušly... A teď zkusím i hru.
Recenze: Harry Potter a vězen z Azkabanu – lepší než film?

Platforma: PC
Typ hry: Dětská
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: procesor 600 MHz, 256 MB RAM, 850 MB na HDD
Doporučená konfigurace: procesor 1500 MHz, 512 MB RAM, 850MB na HDD
Testovací konfigurace: procesor 2,4 GHz, 256 MB RAM, GF4
Výrobce: EA Games (
www.eagames.com/)
Distributor: EA Czech (
www.czech.ea.com)
Homepage:
http://harrypotter.ea.com/hppoa/flash_cz_CZ.html

Hra, ve které je Harry Potter... Pokud jste se již v tomto okamžiku nechytili a nevíte, o čem bude následujících deset tisíc znaků, měli byste se vrátit do hibernačního střediska, kde jste strávili posledních (minimálně) sedm let (případně posledních pět let, pokud se omezíme pouze na Českou republiku). Protože v současné době mezi námi snad ani nemůže být nikdo, kdo by o (momentálně) pěti vyšlých knížkách od paní Rowlingové ještě neslyšel.

Proč? Protože kolem jejího díla se rozpoutala mánie, která si příliš nezadá ani s tím peklem, které vzniklo kolem fenoménu zvaného Pokémon.

Kolem knížek o Harrym, jeho kamarádech Ronovi a Hermioně a jejich boji jak se studiem na Bradavické škole kouzel, tak i se zlým Vy-víte-kým totiž vznikla celá řada dalších, komerčně velmi úspěšných přídavků. Pro začátek jmenujme třebas filmy... A hry. Kromě toho se pořádají letní tábory ve stylu Harryho Pottera, srazy fanoušků Harryho Pottera, prodávají se Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak (ta křenová variace je fakt... Divná...), sběratelské kartičky, trička, samolepky, školní aktovky, sešity, pouzdra, tužky... No prostě všechno to, co s sebou přináší úspěch.

   

Naši tři hrdinové v útočné formaci * Sezame setame, otevři se! * Ratchetův hák v podání magické hůlky

Ale abychom zase paní Rowlingové nekřivdili, tak pravdou je, že to, že její knížky okouzlily statisíce (nejen) dětí na celém světě má svůj důvod. Ony totiž mají něco do sebe; něco, co dělá z obyčejné pohádky zajímavý a čtivý příběh; něco, co způsobuje, že když se do nich začtete, tak si je prostě BUDETE chtít dočíst. Snad je to tím, že kromě samotného příběhu se v nich věnuje i postavám a jejich všedním starostem; snad tím, že hlavní hrdinové jsou stejní jako většina dětí (tedy až na ta kouzla), což je dělá jaksi lidštějšími.

Tak o co tady jde?

Harry Potter a vězeň z Azkabanu je nejedním fanouškem považován za (prozatím) nejlepší díl celé série. Nemá cenou příliš rozebírat proč si to myslí - ale pravdou je, že příběh o Siriusi Blackovi má v sobě vše, co má dobrý příběh mít - stupňované napětí, temného záporňáka a překvapivý závěr... Tak co víc si přát?

Já bych vám řekl co. Lepší herní zpracování - a tím se konečně dostávám k samotné recenzi. A hned pro začátek se podíváme na to, co je na hře bezmála nejhorší - na převedení příběhu do herní podoby. To, že se hra přesně nedrží ani knihy, ani filmu (ano, některé události v něm byly podány trochu jinak; poznámka pro neznalé:o), ale jaksi přeskakuje mezi nimi a k tomu ještě svou vlastní verzí.

Jen pro příklad - první setkání s mozkomorem (to ve vlaku) neproběhne tak, že by mozkomoři procházeli vlak; ale tak, že Křivonožka uteče a naši tři hrdinové za ním procházejí přes celý vlak až do posledního vagónu, kde je pak přepadne. Jakékoli pořádné vysvětlení, co tam vlastně dělal, se nedozvíte.

   

Hodina obrany proti černé magii... Co ale ty bonbóny? * Tajná místnost... Tajná? Fakt? * Hlavní bradavický sál

A podobně je tomu i se zbytkem hry. Ta se prostě děje - vy něco děláte, chodíte na "cvičení" v různých kouzlech a čas od času se něco stane. Ovšem většinu z událostí a jejich vzájemné souvislosti nemáte nejmenší šanci pochopit bez podrobné znalosti knížky - a naopak, pokud dobře znáte knihu, bude vás až k nepříčetnosti vytáčen laxní až ignorantský přístup autorů k jejímu ději.

Opět malá ilustrace na příkladu: O rozdílu mezi zvěromágy a vlkodlaky se žáci dozví na hodině přeměn od slečny McGonagallové, která se na začátku lekce o přeměňování věcí na králíky a draky zcela nesmyslně a nelogicky rozhovoří právě o tom, co jsou to zvěromágové. Když se na konci výkladu zeptá, jestli má někdo dotazy, přihlásí se Hermiona (No rozumíte tomu? Hermiona! nejen, že ta to v knížce jako jediná věděla, ale navíc ta ví přeci VŠECHNO, takže jakýpak copak!?!) s dotazem, jestli jsou vlkodlaci totéž co zvěromágové. A obdobně je to s většinou klíčových scén - když například mozkomorové přepadnou Harryho během famfrpálu, nedozvíte se o tom vůbec nic; prostě se to stane. Ta hra se prostě jen nějak děje - a vy čas od času něco provedete.

   

Všimněte si Harryho - evidentně je úplně dutej * Raraši ve studni. Co s tím? Zabít! * Zlý a blbý aneb klasické archetypy

Co mám dělat?

Dobrá otázka. A navíc jednoduchá. Stačí chodit pomocí šipek a myši, skákat pravým myšítkem a kouzlit levým. Tohle vám k dohrání hry bohatě stačí.

Ovšem tohle by bylo poněkud krátké (třebas vyčerpávající) shrnutí toho, jak se hra ovládá - takže to pro vás trochu rozvedu. Kouzel máte k dispozici celou řadu (přesněji řečeno plných deset!), ale to na věci nic nemění. Jejich použití totiž spočívá v tom, že podržíte zmačknuté levé tlačítko a projedete své okolí - pokud při tom namíříte na něco, na co se dá kouzlit, prostě se kolem toho objeví ikonka správného kouzla a puštěním tlačítka jej pak sešlete. Takže žádný výběr, žádné přemýšlení - jen najít na co zakouzlit, zmáčknout, namířit, pustit - a hotovo.

Na druhou stranu se zase musí nechat, že některé kouzlící mise mají nápad - za asi nejlepší bych považoval Hermionin trénink v přeměňování, který místy připomínal nějaká jednodušší (možná určená trochu jiné cílové skupině než herním veteránům) puzzle. Ale u této části hry jsem se skoro i bavil.
O skákání se toho dá napsat ještě méně než o kouzlení. Náročnost jakýchkoli plošinkových částí je na obtížnostní úrovni první mise v Tomb Raiderovi; čili prakticky nulová.

   

Projížďka na Klofanovi * Lekce proměn je asi nejzábavnější část celé hry * Tadááá! A je to za mnou...

Místy se můžete setkat i s nějakým jiným ovládacím prvkem; konkrétně s létáním. Pokud ovládáte proměněného dráčka nebo hypogrifa Klofana, pak pokud chcete letět nahoru, musíte mávat křídly pomocí mačkání pravého tlačítka. Zajímavý nápad - bohužel ale Klofanovy mise poněkud kazí jeho neochota příliš zatáčet z hlavního směru, takže něco jako přeletění kaňonu napříč místo nadél nehrozí. To je ale docela problém v okamžiku, kdy pro splnění poslední (páté) letecké zkoušky musíte proletět 56 kruhů z 61; a díky tomuhle Klofanovu zlozvyku se vám může klidně stát, že pro zvládnutí mise budete potřebovat i šest pokusů (u mne bezkonkurenčně nejvíc z celé hry).

Harry, Ron a Hermiona

   

Famfrpál si užijete jen jako animaci * Lekce vyvolávání patrona * Obludné obludárium

Na krabičce hry si můžete přečíst, že tentokrát poprvé můžete hrát i za oba Harryho sidekicky. Ale pokud se snad těšíte na nějakou spolupráci, popřípadě možnost střídat postavy a využívat jejich různé schopnosti, tak si nechte zajít chuť.

Rozdíly mezi třemi hrdiny jsou snad jen v grafice, jejich dabingu a popisku v manuálu; ale ve hře samotné je úplně jedno, kterého z nich máte právě pod rukou. Tomu odpovídá i skutečnost, že si mezi nimi sami nemůžete vybírat, hra to prostě udělá za vás.

Ještě stále je tu ale možnost spolupráce, ne? Ano, ta možnost tu je. A dokonce ji i ve hře využijete - k hromadným kouzlům. Ty se od normálních liší tím, že se kouzlí déle a že je sesílají všichni tři naráz. Paráda, ne? No neberte to!

Světlé stránky hry
 • Téma Harryho Potterera
 • Pěkná grafika 
 • Příjemná hra pro mladší hráče
 • Čeština
 • Hermiona (tvrdí někteří)
Temné stránky hry
 • Zprzněný děj
 • Krátkost
 • Nudnost
 • Nenápaditost
 • Šílené nahrávací časy

Exitus Finnalis!

Hra je docela krátká a jediné, co ji může trochu protáhnout je zjištění, že k jejímu dohrání musíte (z nějakého ne zcela jasného důvodu, ale taková je tahle hra: prostě to tak je) projít všechny tři lekce tak, abyste našli všech deset v nich ukrytých štítů; a musíte všechny tři "minihry" projít tak, abyste zvládli všech jejich pět kol.

A pokud chcete najít všech 80 ve hře ukrytých sběratelských (a mimochodem oproti knížce zcela nehybných) karet, musíte nasbírat spousty fazolek, dýňových koláčků a kotlíkových paštiček, abyste si za ně mohli od spolužáků a od Ronových bratrů nakoupit karty, které mají; další pak musíte najít v tajných místnostech v hradě.

Tohle už se může docela protáhnout, ale... Tak nějak jsem k tomu neměl chuť. Proč? Protože tahle hra mi přišla... Prostě divná. Málem mi i zkazila chuť na čtení dalších knížek.

Grafika: 7/10
Zvuk: 6/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 5/10
Věrnost předloze: 2/10

Pro fanoušky povinnost - vždyť jinak by jim v Pottrovské poličce zbylo jedno prázdné místo! Pro ostatní špatná volba.

Celkové hodnocení: 6/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Arkády
Výrobce: EA Games | Webové stránky hry
 • Téma Harryho Potterera
 • Pěkná grafika
 • Příjemná hra pro mladší hráče
 • Čeština
 • Hermiona (tvrdí někteří)
 • Zprzněný děj
 • Krátkost
 • Nudnost
 • Nenápaditost
 • Šílené nahrávací časy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A