Recenze: Heavy Rain Chronicles: The Taxidermist - krev, ženy a strach

vytisknout velikost písma
Maximální tenze. Temná hrůza. Pocity mrazení v zádech. To vše se podařilo dostat do jediného stahovatelného obsahu k Heavy Rain. Bravo!

Madison Paige, půvabná a hlavně zvědavá reportérka z vynikajícího psychologického thrilleru Heavy Rain: The Origami Killer trpí. Často se probouzí uprostřed noci s výkřikem hrůzy ze snů, kde ji kdosi pronásleduje a vraždí. Bojí se usnout, protože tuší, že do jejích snů znovu vstoupí děs a hrůza. Proč pronásledují Madison takové strašlivé sny? Právě o tom je první ze stahovatelných obsahů ke hře, nazvaných Heavy Rain Chronicles.

 

Nese jméno The Taxidermist.

Proč pronásledují Madison takové strašlivé sny?

Abychom trochu přiblížili časovou osu. Jeho děj se odehrává ještě předtím, než se osud Madison proplete s osudy dalších tří hlavních hrdinů Heavy Rain, kteří pátrají po uneseném Shaunovi. Origami Killer řádí již několik let a objevit jeho identitu není jen touha policistů a rodičů, kterým děti zavraždil, ale samozřejmě novinářů, pro které je takové téma samozřejmě vděčným trhákem.

taxidermist 03.jpg

V mistrovsky zpracovaném DLC se ocitáme právě v okamžiku, kdy Madison, která pochopitelně netuší nic o tom, co ji čeká v hlavní dějové linii, dostane od svého kolegy tip. Má jet k domu, kde bydlí jistý Leland White, povoláním vycpávač zvířat. Panuje totiž podezření, že by právě on mohl být oním neblaze proslulým vrahem dětí. Jak už je u Madison zvykem, ani prudký déšť ji neodradí od toho, aby nejela na své supersilné motorce. Samozřejmě přijíždí sama.

Dům hrůzy čeká s otevřenou náručí

V černé kožené bundě, ve které jsme ji dosud neviděli, zastaví u rozlehlého jednopatrového domu, který nevypadá příliš vábně. Na kráse mu rozhodně nepřidává ani fakt, že má horní okna zalepená starými novinami. Z celého místa jde nepříjemný pocit. Končí úvod a přebíráte kontrolu. Madison nejprve prohlíží schránku na noviny a diví se tomu, že samotář Leland odebírá časopisy o ženské módě, pak v popelnici objeví botu na podpatku. Jak tušíte, není pánská a je na ní podivná skvrna. Krev?

Madison to nijak neodradí, zvoní a klepe na dveře, volá a když se nikdo neozve, jde na obchůzku okolo domu. Když objeví povalitelný sud u nedovřeného okna, je jasné, co bude následovat. Se sebevražednou náturou leze oknem do domu bez ohledu na to, co tu objeví. Jestli jste se při hraní Heavy Rain někdy dostali do situace, kdy vám nebylo zrovna příjemně, pak si buďte jisti, že to proti The Taxidermist byla jen procházka růžovým sadem. To mi můžete věřit. The Taxidermist je pořádná porce děsivého brutálního hororu.

Je pozdě, už jste uvnitř

Ostatně tíseň na vás padne, jakmile se začnete po domě rozhlížet. Prostředí je skutečně jako vystřižené z temného hororu a přiznávám, že vejít dovnitř v reálu, po rozhlédnutí se tady bych ani moc nepátral, vylezl zase oknem ven a s rizikem, že budu označen za panikáře mazal na policii, ať si šetří sama. Ne tak Madison. Prohlíží zešeřelý dům, za jehož okny padá věčný déšť, podle kterého hra dostala jméno. A jak vše postupně odkrýváte, atmosféra jen stále houstne a tradičně dokonalá hudba ve vás posiluje pocit, že bafnout na vás někdo ve chvíli, kdy hrajete (ideálně v noci s kvalitními sluchátky), vystřelíte do stropu.

taxidermist 04.jpgtaxidermist 02.jpg

 V domě všude stojí vycpaná zvířata, od stropu visí stejně zpracovaní ptáci, celé místo je prosycené smrtí. Je tu množství různých míst, kde můžete hledat a ze znepokojivých indicií tušit, že tady opravdu nebude něco v pořádku. Krev v garáži nedaleko motorové pily, spálený kus ženských šatů v krbu, množství dámských šperků v jednom šupleti. Podlaha skřípá, vše je špinavé a odporné. To všechno ale berte jen jako předehru, protože to pravé teprve začne, když Madison vystoupá po skřípajících schodech do patra a zaječení doprovodí její nový objev. Ale nebudeme spoilovat. Snad jen jednu poznámku. Od okamžiku, kdy se Leland v domě objeví, se obrazovka rozdělí. Na jedné půlce vidíte, co dělá on, na druhé ovládáte Madison. Máte se na co těšit, až vás bude hledat! Nikdy si nebudete jisti, zda jste dobře schovaní a projde okolo nebo vás objeví. Připravte se na nervy napjaté k prasknutí.

Krátké ale vynikající

The Taxidermist je vlastně nepatrně upravenou verzí úplně první předváděčky toho, jaká vlastně Heavy Rain bude hra. Už tehdy tato ukázka vzbudila obrovskou pozornost. Jasně naznačila, že Heavy Rain je projekt, který stojí za to sledovat doslova mikroskopem. Pátrat po každém vyřčeném slovíčku, uvolněném screenhostu, či videu. Zatímco plná Heavy Rain má dostatek prostoru a hlavně času i postav na rozvinutí postupně přituhujícího děje, který strach dávkuje, The Taxidermist toto všechno zvládá v jednom domě se dvěma postavami.

taxidermist 01.jpg

Je naprosto fantastické, jak záleží na každé nepatrné maličkosti, doslova na každém kroku, jak se děj bude vyvíjet dále. Asi je jasné, že pokud milý pan Leland zvědavou Madison v domě objeví, nebude nadšen. Velmi zdrženlivě řečeno. Takže pokud míváte zlé sny, v nichž vás někdo honí po strašidelném domě plném místností, raději se obrňte odvahou. Ještě více zarazí fakt, že The Taxidermist má pět možných konců, takže ho budete opakovat a opakovat, přičemž je perfektní tah, že se vám nabízí tři možné momenty, odkdy pokračovat. Od začátku, kdy se u domu objevíte, dále od chvíle, kdy Madison vleze oknem dovnitř a pak od okamžiku, kdy se domů vrací pan majitel. Procházet vždy povinně zcela od začátku by nebylo optimum.

Prudký déšť? Jen houšť a větší kapky

Je asi zcela nesmyslné srovnávat plnou hru a toto DLC, přesto si neodpustím několik poznámek. Přesně to, co nabízí The Taxidermist mi ve vlastní hře poněkud chybělo. Tedy výraznější pátrání tohoto typu, s nebezpečím, dýchajícím na krk, možné slepé odbočky, kde místo indicií nacházíte jen další temná místa ve městě, které dusí hrozivá šedá mračna, z nichž padá neustávající déšť.

V domě všude stojí vycpaná zvířata, od stropu visí stejně zpracovaní ptáci, celé místo je prosycené smrtí

Tvůrcům se naštěstí podařilo The Taxidermist nepřímo do Heavy Rain vkomponovat, takže jsme získali skutečně smysluplné DLC, které není pouhým natahováním a ždímáním veleúspěšné hry. Jestli budou další DLC držet laťku kvality, kterou The Taxidermist nastavil tak vysoko, oželím skutečnost, že se David Cage už nechce pouštět do dalšího thrilleru či hororu. Ale chci jich dost. Motivaci nečekaným úspěchem v Quantic Dream jednoznačně mají.

Hodnocení přídavku: 10/10

P.S. Málem bych zapomněl. Jednu výhradu bych měl. V původní verzi The Taxidermist byl Leland výrazně charismatičtější. Brutální odulý obličej, jeho postava byla vzorem pro Scotta Shelbyho. Bohužel, v DLC verzi ho nahradil přece jen méně výrazný chlapík.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Adventury | interaktivní thriller
Výrobce: Quantic Dream | Webové stránky hry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |