Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Razer Kaira se konečně zbavila drátů a zaměřila se na silné stránky jednotlivých konzolí. My jsme otestovali verzi pro Playstation 5.

Co baví

 • Duální bezdrátové připojení
 • Kvalitní zvuk
 • Výborný mikrofon
 • Haptická odezva

Co vadí

 • Chybí prostorový zvuk
 • Slabší basy
8/10
Hodnocení

Koncem loňského roku jsme si v redakci posvítili na nová sluchátka od Razeru z řady Kaira, která se soustředila na konzole nové generace, Playstation 5 a Xbox Series X/S. Šlo o nejlevnější sluchátka s tím podstatným pro skvělý zážitek při hraní na konzolích, výrobce však hned z kraje roku vyrukoval se zcela novým modelem, který už míří podstatně výše. 

Kaira Pro, v tomto případě ve verzi pro Playstation 5, přináší nejen špičkový design, ale hlavně bezdrátové připojení, haptickou odezvu, spárovanou s ovladačem DualSense, TriForce měniče a podporu pro 3D zvuk a Tempest Audio. Cenovka však odpovídá. Otázkou je, zda odpovídá i kvalita?

V jednoduchosti je síla

Pokud jste už drželi v rukou původní model Kaira X pro Playstation 5, rozdíl poznáte především v detailech, jinak zůstává velmi čistý a minimalistický design, stejně jako barevné sladění s konzolí. Konstrukce je velmi kvalitní, černo-bílý plast je pevný a nikde neskřípe, kovový náhlavní most je spojen s pěknou měkkou výstelkou z paměťové pěny, která se pohodlně usadí na hlavě a umožní i několikahodinové nošení bez toho, abyste cítili únavu. 

https___hybrismediaprod.blob.core.windows.net_sys-master-phoenix-images-container_h70_hcf_9264382541854_211117-kaira-pro-ps-1500x1000-3.jpg
Design zůstává stejný, kvalita materiálů je ale špičková

Celkově jsou sluchátka neuvěřitelně pohodlná, mají velmi jemný stisk uší, který přitom dobře drží a izoluje okolní hluky. Také náušníky jsou kožené a skvěle vypolstrované, s tím že na přední straně najdete látku, díky které se uši moc nepotí. Pohybová možnost je tak akorát, kromě vysouvání se umí náušníky i otočit vodorovně, takže se přizpůsobí jakékoliv hlavě. 

 

Celkově jsou sluchátka neuvěřitelně pohodlná, mají velmi jemný stisk uší, který přitom dobře drží a izoluje okolní hluky

 

Na obou vnějších stranách náušníků najdete svíticí logo výrobce, které samozřejmě podporuje celou řadu RGB Chroma stylů podsvícení, co si můžete upravit s softwaru. Lehce chaotické se můžou zdát ovládací prvky. Na levém sluchátku najdete zdířku pro odepínací mikrofon, port pro nabíjení, zapínací tlačítko, ztišení mikrofonu a regulaci hlasitosti. Na pravém pak přepínaní mezi režimy připojení, regulaci chatmixu a haptiku. Osobně mám rád, když jsou druhy ovládání dobře seskupeny a tlačítka nejsou chaoticky rozházená, hlasitost a chatmix bych tak uvítal na jednom sluchátku, zatímco zbytek na druhém. To už je ale detail a jde hlavně o zvyk. 

Vibrace v tandemu s ovladačem

Pojďme si říct něco více o lákavé novince sluchátek, kterou je haptická odezva Hypersense. Stejně jako v ovladači DualSense na konzoli Playstation 5 máte haptickou odezvu a jemné vibrace při akci ve hře, stejně budou reagovat také sluchátka. Efekt je opravdu velmi nezvyklý a v některých hrách jsem musel dokonce ubrat intenzitu, protože mi hlava vibrovala už moc. Jedná se spíše o frajeřinku, zážitek ze hry to ale rozhodně umí umocnit. Haptika je navíc synchronizovaná, takže pocítíte stejné vibrace v ovladači i sluchátkách, což je skvělý nápad. 

20220111_114351.jpg
Konstrukce je robustní, a přitom lehká a přizpůsobivá

Co si ale budeme podívat, podstatný je tu hlavně zvuk a ten je špičkový. Sluchátka schovávají 50mm TriForce měniče, která umí zpracovat všechny frekvence samostatně. Díky tomu zvládnou vyprodukovat velmi citlivé a hutné basy, jemné výšky a přesné frekvenční středy, aniž by něco z toho scházelo nebo se ztrácelo. Zvuk je tak velmi sytý a čistý, i když zrovna u basů bych rozhodně nebyl proti trochu agresivnějšímu podání. Především u stříleček, kde vše vybuchuje a střílí, by se hutnější basy hodily. Haptická odezva však tento nedostatek umí trochu vynahradit. 

Technické specifikace

 • Provedení: Náhlavní
 • Konstrukce mikrofonu: odepínatelný, redukce šumu
 • Typ připojení: Bluetooth 5.2, 2.4GHz Wireless
 • Frekvence: 20 - 20 000 Hz
 • Technologie: Hypersense, Smartswitch
 • Velikost měniče: 50 mm
 • Hmotnost: 365g
 • Cena: 4 299 Kč

Sluchátkám chybí moderní prostorový zvuk Spatial Audio, který můžeme najít v jiných modelech výrobce, umí však pracovat s 3D zvukem konzole Playstation 5 na výbornou. Vůbec je vidět, že sluchátka byla uzpůsobena konzoli v mnoha směrech, i když je můžete připojit k celé řadě dalších zařízení, o tom však později. Stejně kvalitní je i kardioidní mikrofon, který mi spoluhráči na Discordu nejednou chválili. Umí skvěle odhlučnit okolní ruchy a všichni mě slyšeli velmi jasně a čistě, hlas tedy není ničím přehlušován. Opět velmi vítám samostatný chatmix na sluchátku, kde si můžu libovolně nastavit poměr mezi hrou a chatem, na což už jsem ze sluchátek Steelseries zvyklý. 

Zážitek nejen pro Soňáky

Ačkoliv jsou sluchátka primárně určena pro konzoli Playstation 5, můžete je připojit také ke PS4, PC a mobilním zařízením. USB-C adaptér můžete velmi jednoduše píchnout víceméně do všeho, zvlášť musím pochválit jeho využitelnost u konzole PS5, kde nepřekáží druhému USB portu. Je vidět, že na to tvůrci mysleli. K mobilům pak můžete sluchátka připojit skrze Bluetooth, Kaira Pro má tedy duální připojení. 

20220111_114333.jpg20220111_114414.jpg20220111_114451.jpg
Kardioidní mikrofon lze odpojit, na sluchátku nechybí ani chatmix

S tím se pojí pár vychytávek funkce Smartswitch. Díky dvojitému připojení můžete například přijmout hovor z telefonu přímo během hraní hry na konzoli nebo PC skrze adaptér. Sluchátka vše automaticky přepojí bez nutnosti cokoliv měnit nebo znovu zapojovat, a poté se zvuk vrátí zpět do hry. Jde o skvělý bonus, i když opět spíš o frajeřinku, než opravdu velmi praktickou funkci. 

 

Díky dvojitému připojení můžete přijmout hovor z telefonu přímo během hraní hry na konzoli nebo PC

 

Sluchátka pak můžete velmi podrobně nastavit skrze mobilní aplikaci. Nastavit lze vše, od zvukového projevu a ekvalizéru až po duální připojení, přednosti a např. režim Nerušit, který automaticky blokuje příchozí hovory během hraní. Mezi oběma druhy připojení můžete samozřejmě přepínat i manuálně tlačítkem na sluchátku. Poznamenám jen, že obě bezdrátová připojení jsou velmi kvalitní, se sluchátky jsem chodil po celém bytě bez jediného seku nebo výpadku signálu, a to jak při hraní, tak hovoru. 

20220111_114515.jpg
Ovládání je lehce chaotické, po chvíli si ale zvyknete

Krátce se ještě zastavím u výdrže, která je trochu diskutabilní. Pokud vypnete haptickou technologii a podsvícení Chroma, vydrží vám sluchátka na jedno nabití něco kolem 45 hodin, což je výborná hodnota a jde o jedny z nejlepších herních sluchátek v tomto ohledu. Jakmile jsem ale zapnul všechny serepetičky, vydržela mi sluchátka něco přes 15 hodin, což je o dost slabší než současný průměr. Osobně doporučuji ponechat Hypersense a vypnout podsvícení, které stejně při používání nevidíte a dostanete se na velmi pěknou hodnotu kolem 33 hodin na jedno nabití. 

Razer Kaira Pro (Xbox) Razer Kaira Pro (Xbox)
nabízí 8 obchodů za ceny od 3 779 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Verdikt

Zatímco Kaira X byla výborná levná sluchátka, Kaira Pro si šplhla takřka ve všech ohledech. Duální bezdrátové připojení, HyperSense, výborný zvuk a solidní výdrž. Pro náruživé hráče sice chybí prostorový zvuk a pořádné basy, jinak si ale nemáme na co stěžovat. Pokud máte doma PS5 i PC a chcete jedna sluchátka na všechno, nemůžeme novou Kairu nic než doporučit. 

Diskuze (1) Další článek: Brněnští Madfinger Games chystají první hru pro PC. Využijí Unreal Engine 5

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Program domácích oprav iPhonů v praxi. Výměna baterie vyjde dráž a přináší mnoho nečekaných komplikací

Program domácích oprav iPhonů v praxi. Výměna baterie vyjde dráž a přináší mnoho nečekaných komplikací

** Apple v USA zprovoznil domácí opravy iPhonů ** Na papíře vypadají skvěle, realita je dost krutá... ** Ve finále je servis schůdnějším a levnějším řešením

Martin Chroust
KomponentyServisiPhone
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje