Recenze herního disku WD_Black P40. RGB bratříček modelu P50 po dietě

Po téměř dvou letech po skvělém modelu P50 tu máme omlazenou verzi disku WD, která je menší, lehčí a pěkně barevná. Jak je to ale s rychlostí?

Co baví

 • Stylový design
 • Široké možnosti připojení
 • USB 3.2 Gen 2x2 je svižné
 • Nastavitelné RGB podsvícení

Co vadí

 • Vysoká cena
 • Rychlost zápisu by mohla být lepší
8/10
Hodnocení

V létě roku 2020 jsme testovali herní externí disk WD_Black P50, který tak nějak uváděl novou generaci konzolí a byl tak ideálním společníkem pro aktivní hráče, kteří potřebují nějaké to místo navíc. 

Výrobce letos vyrukoval s novinkou WD_Black P40, což je v zásadě lehce omlazený původní model s menším tělem a RGB podsvícením pro všechny milovníky blikajících světýlek. Má ale smysl oproti dva roky starému bratříčkovi si připlatit?

Stále černý, ale s příchutí světýlek

Na první pohled byste novinku od staršího modelu P50 rozeznali jen těžko. Robustní design z černého texturovaného kovu je takřka identický a jedinou razantní změnou je tak velikost. P40 se totiž opravdu zcvrknul a mnohem jde tak o mnohem mobilnější SSD než kdysi. Také tu chybí jakékoliv filtrační zdířky pro cirkulaci vzduchu, takže se disk spoléhá pouze na odvod tepla skrze kovovou konstrukci. 

20220910_160628180_iOS.jpg20220910_160521739_iOS.jpg20220910_160657394_iOS.jpg
Design jako by z oka vypadl modelu P50, tělo je však o něco menší a lehčí. 

Kromě velikosti je další viditelnou novinkou zahrnutí dvou RGB proužků po stranách disku, které si můžete libovolně nastavit a disk vám tak může svítit ve stylu klávesnice, myši a dalšího příslušenství na stole. Jde samozřejmě čistě o vizuální chuťovku, která nemá naprosto žádný vliv na funkcionalitu produktu, ale potěší. V případě potřeby jej lze ostatně zcela vypnout, vše se provádí skrze přiložený software. Ten je bohužel k mání pouze pro operační systém Windows.

Technické specifikace

 • Typ úložiště: SSD (Externí)
 • Rozhraní: USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1)
 • Rychlost čtení: až 2000 MB/s
 • Rychlost zápisu: až 1950 MB/s
 • Hmotnost: 77g
 • Kompatibilita: PC, Mac, PS5, Xbox Series X/S, PS4, Xbox One
 • Cena a kapacita: 2869 Kč (500GB), 4199 Kč (1TB), 7149 Kč (2TB)

Úložiště pro hraní i práci

Co si budeme povídat, světýlka jsou fajn, ale externí disk si kupujeme především kvůli jeho úložišti a rychlosti přenosu dat. P40 podporuje širokou škálu rozhraní včetně USB 3.2 Gen 1 (5Gbps), Gen 2 (10Gbps) a Gen 2x2 (20Gbps) dle toho, jak a do čeho jej připojíte. Jde rozhodně o svižné rychlosti, které umožňují standardní 2000 MB/s rychlost čtení a 1950 MB/s rychlost zápisu. Hodnot původního modelu P50 však novinka nedosahuje. 

Snímek obrazovky (93).jpg
Snímek obrazovky (95).jpg
Rychlosti jsou svižné a postačí většině hráčů, na špičky trhu však nedosahují

Pravděpodobně největším zádrhelem je pro mě nekonzistentní rychlost zápisu dat. Při přenosu dat skrze Gen 2x2 rozhraní se rychlost při prvních cca 5GB pohybuje pod hranicí 900 MB/s, pak ale po zbytek datového objemu klesá nad hranici 500 MB/s, což je škoda. 

Výborné hodnoty ukazuje disk při čtení, což je hlavně z hlediska hráče skvělá zpráva. Například jako externí disk u konzole Playstation 5 pro ukládání her do zásoby i aktivní hraní přímo z disku funguje P40 naprosto ukázkově a i když nejde o nejrychlejší disk na trhu, hravě si poradí se vším. I přes celodenní zátěž se navíc nezdá, že by se disk citelně zahříval, což je dobré znamení pro dlouhodobé užívání. 

Verdikt

P40 je, stejně jako jeho staršího kolega, výborný externí disk pro hráče a majitele jak nové, tak starší generace konzolí. Nabízí totiž velmi širokou škálu připojení, svižnou rychlost, stylový design a RGB k tomu. K velkému doporučení mu brání snad jen v danou chvíli opravdu vysoká cena a fakt, že jsou na trhu k nalezení disky s mnohem konstantnější rychlostí. I beztak však jde o skvělý disk pro všechny případy. Jen si zatím počkejte na slevu. 

Váš názor Další článek: S.T.A.L.K.E.R. 2 možná nevyjde ani příští rok. Microsoft vrací peníze za předobjednávky na Xboxu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,