Recenze: Holy War – válečná vřava

Je to již jedenáct let, co byli poraženi prazvláštní démoni, mezi lidmi nazývaní jako Golab. Přesto ani roku 5468 nenachází svět potřebný klid, stále se válčí a pozůstalý anděl Azaziel touží po krvi asijských pohanů.
Recenze: Holy War – válečná vřava

Žánr: Akční
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Příběh se tváří složitě, jeho uzlíčky však nakonec nevyhlíží natolik komplexně, aby se nedaly průběhem hraní rozmotat. Přesto musím už teď uznat, že Holy War působí „neotřelým“ dojmem pramenícím zrovna u onoho anděla Azaziela. Sám však nezvládne vyhladit všechny asijské pohany, proto potřebuje pomoc královského vůdce Aratta společně s jeho armádou.

Kdo má nejdelší meč, ten je king

První okamžiky strávené ve hře zrovna nezaváněly inovacemi, kterou jsem od Holy War podvědomě očekával. Stačilo však pár minut a rázem se z obyčejné mláticí taškařice stala zábavná záležitost s blouděním po nemalé mapě a objevováním skrytých koutů tohoto světa. Nejedná se o prachsprostou akční hru, nemalou roli při zachraňování si vlastního krku sehraje přítomnost navyšování levelu ovládané postavy. Stačí zničit pár neohrožených bojovníků, z nichž kromě zlatavého pokladu zkušeností vypadne tu a tam i lepší zbraň.

  

Pak už dojde automaticky k postoupení na další úroveň a stejně jako v jiných titulech i v tomto se projeví celkový efekt na síle, kterou udeříte do nepřátel. Ostatně, kromě zkušeností z boje je velice důležitá zbraň, s níž se rozhodnete postavit do křížku proti nepřátelům. Zezačátku se asi nevyhnete spíše laciným mečům snad až s otupělým ostřím, avšak později přijde řeč na daleko těžší kadence schopné rozmetat zároveň tři obludná monstra i zdatné bojovníky během pár vteřin.

  

Systém držení zbraně je přitom poněkud zvláštní, přesto ale jednoduše vyřešený. Údiv, jaktože hrdina nedřímá meč, přestože jsem mu ho vložil do rukou, naštěstí vystřídalo následné pochopení. Stačí pouze přistoupit k protivníkovy a udeřit ho. Rázem se v dosud prázdných rukou objeví kýžená zbraň, s níž začnete mávat zleva doprava a zprava doleva. A když boj skončí? Opět budete mít prázdné ruce pouze se zatnutými pěstmi.

  

Holy War je obecně v mnoha směrech odlehčenější bojovou záležitostí – jako další důkaz by se dal považovat právě onen RPG systém s navyšováním úrovně ve zkušenostech. Desítky jednotlivých vlastností hrdiny zde nenajdete, dělí se pouze do útočné a obranné části, přičemž manuálního přidělování potřebných bodů se nekoná. 

Fatanzie

Stejně jako příběh je zvláštní také grafické zpracování, nesoucí se v duchu atmosférických fantasy komixů a animovaných filmů. Každopádně je však grafika sama o sobě více než hezká, animace postav dostačující a příjemný dojem je umocněn stále se měnící podařenou hudbou. Na druhou stranu ale ve hře nenarazíte na žádné zvuky, čili při soubojích kromě melodických tonů do pozadí nezaslechnete prakticky nic.

Světlé stránky hry
  • Bojování
  • Bloudění po mapě
  • Zbraně pospolu s navyšováním levelu
  • Grafika
  • Hudba
Temné stránky hry
  • Absence zvuků
  • Česká lokalizace by nebyla od věci

Taktéž mnohé neangličtináře jistě zamrzí absence české lokalizace, jež by se vzhledem k občasným rozhovorům s postavami hodila. Holy War je ale i přesto podařeným akčním titulem, u něhož nejeden hráč vydrží nemalou dobu. Solidní porce zábavy se dostaví během chvíle, intuitivní ovládání přijde pod ruku každému a vzhledem k možnosti hru ukládat prakticky na libovolném místě můžete umírat a umírat a umírat podle libosti.

Grafika: 8/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 8/10

Podařená akční plošinovka skombinovaná s RPG prvky, která nepostrádá ani hezké zpracování včele s vydařeným hudebním doprovodem.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
V Minecraftu postavíte cokoliv, podívejte se na Paříž z 19. století

V Minecraftu postavíte cokoliv, podíve…

Minecraft nás svými možnostmi nepřestává překvapovat. Nejzajímavější projekty jsou však stále ty, které simulují reálná města.

17.  7.  2018 | | 8 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A