Recenze hry Asterix & Obelix: Slap them All. Udatní Galové v průměrných bitvách

Příběhy galských válečníků jsou dobře známé už dlouhá léta. Letos se objevili i mezi hrami v jejich nové beat’em hře, ze které srší průměrnost každým coulem.

Co baví

  • Grafické zpracování
  • Plynulá hratelnost

Co vadí

  • Osekané příběhy
  • Minimální rozmanitost úderů
  • Opakování modelů postav a prostředí
  • Zbytečné natahování
5/10
Hodnocení

Není to poprvé, co se Asterix s Obelixem dočkali herní adaptace. Už několikrát jste si za ně mohli zahrát v sérii 3D skákaček XXL. Tentokrát ale vývojáři ze studia Mr. Nutz zvolili pro tuto dvojici žánr beat’em up, který se v herním průmyslu objevuje už celé dekády. Kombinace rubání a udatných Galů nezní vůbec špatně. Na Slap them All je každopádně vidět, že tvůrci spoléhali hlavně na jméno značky a nesnažili se ani vymýšlet nic, co by Asterixe s Obelixem odlišovalo od ostatních zástupců tohoto žánru.

Jak už to ve zdejších příbězích bývá, problémy vždy začínají s Římany. Na vojska Julia Césara budete narážet skrz celou hru, i když se Asterix s Obelixem pouští do bitevní vřavy nejen v domovské Galii, ale vydávají se do různých částí světa. Vypořádat se tak budete muset nejen s Římany, ale třeba i s piráty, barbary nebo Vikingy. Skrz 6 kapitol se podíváte do Británie nebo Egypta. Pokud se v galských příbězích trochu orientujete, tak okamžitě poznáte, že Slap them All nepředstavuje nic nového. Výpravu do Egypta můžete znát z jednoho z hraných filmů. Návštěva Vikingů pak byla zpracovaná v animáku a podobně je to i s ostatními kapitolami. Dějově jsou navíc dost osekané a v této podobě sami o sobě neobstojí, pokud neznáte jejich předlohu.

Asterix _ Obelix Slap Them All!_20211216170608.jpgAsterix _ Obelix Slap Them All!_20211216155851.jpgAsterix _ Obelix Slap Them All!_20211220121151.jpg

Tím hlavním je tady každopádně boj. Čekají vás bitky se zástupy nepřátel, se kterými se vypořádáte kombinacemi různých úderů, kterými oba naši válečníci zvládnou dostat na kolena i tu největší Césarovu armádu. Samozřejmě jim v tom pomůže i kouzelný lektvar od Panoramixe. Z počátku se hratelnost zdá plynulá a akční. Velmi rychle ale dorazil pocit, že během boje vlastně není vůbec potřeba přemýšlet. Jakmile jsem se naučil základní komba, tak už žádný z nepřátel nebyl výzvou. Silnější útoky sice spotřebovávají energii, ale tu dostanete velmi rychle zpět zasazením pár běžných úderů. Postavy si nijak nemůžete vylepšovat, natož odemykat nové útoky. Nějaký systém postupu by mi tady přitom dával smysl. Za průchod levely totiž sbíráte body, které jsou ale ve výsledku úplně k ničemu. Maximálně za ně můžete dostat trofej.

Asterix _ Obelix Slap Them All!_20211216154854.jpg

Pokud budete hrát sólo, tak během boje můžete mezi Asterixem a Obelixem přepínat. Je ale docela jedno, za kterého z nich budete hrát. Až na pár výjimek mají totiž naprosto stejná komba a útoky, takže ve výsledku působí tak, že hrajete za stejnou postavu s jiným skinem. Všechny příběhy každopádně můžete hrát i v kooperaci pro dva hráče.


Slap them All není zrovna dlouhá záležitost, a i přes to mě za těch pár hodin stihla nudit neustálým opakováním toho samého. Není to jen kvůli totožným úderům obou postav. Jsou tady další důvody. Působí to tak, že tvůrci moc nevěděli, jak do hry nacpat více obsahu, a tak opakovali to stejné stále dokola. Během každé výpravy náhodou dojde ke střetu s piráty, opakují se použitá prostředí a na nové druhy nepřátel po první hodině hraní už nenarazíte. Z počátku jsem si říkal, že alespoň bossové vypadají zajímavě, ale i ti se v dalších částech hry opakují. A aby to nevypadalo v dalších levelech moc nápadně, tak vám jich předhodí několik najednou. Natahování hry je znát skrz celou hru. Světlými výjimkami jsou levely jako lov divočáků nebo závody proti Gluteovi Maximovi. Takových je ve hře ale jen pár.

Asterix _ Obelix Slap Them All!_20211220120138.jpgAsterix _ Obelix Slap Them All!_20211216161608.jpgAsterix _ Obelix Slap Them All!_20211216160326.jpg

Musím ale uznat, že po grafické stránce se Slap them All povedlo na výbornou. Prostředí i postavy vypadají jako by vypadly přímo z komiksové předlohy. Animace jsou plynulé a momentky, jako když po odpálení Římana do nebes po něm na zemi zůstanou sandály, jsou příjemným detailem. Dokázal bych si představit hru s Asterixem a Obelixem v tomto stylu klidně v mnohem větším rozsahu a nemusel by to být čistý beat’em up.

Zatímco u některých dalších her nechápu, proč do nich tvůrci mermomocí cpou RPG prvky, tady by mi to dávalo perfektní smysl. Jak jsem ale podotýkal už na začátku, je vidět, že Slap them All spoléhá hlavně na sílu značky a jakožto záležitost spíše pro mladší hráče s ní vývojáři neměli takové ambice, aby se z něj pokusili udělat něco víc než průměrnou vymlacovačku s oblíbenými komiksovými postavami.

Asterix _ Obelix Slap Them All!_20211216165851.jpg

Verdikt

Asterix & Obelix Slap them All je záležitostí hlavně pro velké fanoušky těchto galských válečníků. Pro běžného hráče je to jen průměrná mlátička, která po první hodině nenabídne už nic nového a neustále opakuje to samé dokola. Asterix a Obelix mají jako značka velký potenciál, ale ani v tomhle případě nebyl pořádně využitý.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

včera | |107 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |17 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle