Recenze hry Catie in Meowmeowland. Slovenský Samorost vás zaručeně rozesměje

Slovenská verze Alenky v říši divů se humoru nebojí. Výrazně inspirovaná hrami od Amanita Design, Catie in Meowmeowland je vtipná a příjemná. Víc v tom ale nehledejte

Co baví

  • Příjemný vizuální styl
  • Originální a vtipné příšerky
  • Každá mapa je zajímavá
  • Hra podporuje hravost

Co vadí

  • Žádné inovace
  • Lpění na přesném kliknutí
  • Horší ovládání na konzolích
  • Občasné technické problémy
7/10
Hodnocení

Snad každý český hráč je hrdý na studio Amanita Design. Výjimečný výtvarný styl studia je znám po celém světě a výjimkou není ani sousední Slovensko. Není divu, že se slovenští vývojáři ze studia ARTillery inspirovali a vytvořili hru velmi podobného stylu jako má například Samorost. Jejich cílem je nicméně ujetý humor.

Hra byla otestována na Nintendo Switch.

V zemi koček

Hra je v podstatě Alenkou v říši divů, kdybyste vše podstatné nahradili kočkami. Malá holčička Catie se vydává za kočkou a spadne do jámy. Objeví se ve fantastickém světě a snaží se dostat domů. Toho je možné dosáhnout pouze luštěním jednoduchých logických hádanek, které jsou zpravidla založené na správné kombinaci akcí.

Catie (3).jpgCatie (6).jpgCatie (9).jpg
Catie je ve zvláštní Zemi koček a snaží se dostat pryč

Zde se styl se Samorostem v podstatě shoduje. Začnete na poloprázdné mapě a postupně, jak klikáte, odhalujete další a další věci. Občas tu záseky jsou, ale většinou je překonáte za pár minut a je úžasné, jak se postupně všechno propojí. Záporem je občasné lpění na přesném kliknutí.

 

Na svět se nádherně kouká a nápady vývojářů jsou skvělé.

 

Nejednou jsem se zasekl, protože jsem neklikl přesně a tím pádem to vypadalo, že akce nelze provést. Také mi vadí nutnost klikat každý jednotlivý krok včetně klikání na postavy a Catie jen proto, abyste spustili jejich sekvenci. Prostě jsem čekal, že to postavy provedou automaticky a když se to nestalo, myslel jsem, že mám udělat ještě něco jiného.

Catie (10).jpgCatie (12).jpgCatie (13).jpg
Ovládání je o jednoduchém klikání, novinky tu nehledejte

Největší krásou hry je vizuální styl a vtípky a v tom vyniká neskutečně dobře. Na svět se nádherně kouká a nápady vývojářů jsou skvělé. Tak dobře jsem se u hry už dost dlouho nezasmál. Krása je v tom situačním humoru, když se náhle objeví ujetá příšerka nebo ozve vtipný zvuk.

Hra se ve vás snaží probudit to vnitřní dítě a funguje to skvěle. Herní svět je příjemně hravý a vedle plnění nutných úkonů můžete trochu blbnout kolem. Najdete zde hromady menších blbůstek, které se do hry parádně hodí. Při hraní hry se prostě budete cítit dobře a přesně to jsem od Catie chtěl.

Kočičí konzervatismus

Chová se to jako Samorost a moc nových věcí to vlastně nepřináší. Ačkoli je překvapivě skoro každá úroveň ve hře nějakým způsobem originální, o herních mechanikách se to říct nedá. Nového tu není nic, což nedávám hře nutně jako zápor, ale není to ani klad. Amanita Design přeci jen u novějších her i trochu experimentovala, zatímco ARTillery se drží při zemi. No naštěstí jen v herních mechanikách, kde pouze klikáte.

Catie (2).jpgCatie (16).jpgCatie (18).jpg
Ovládání na konzolích je bohužel těžkopádné a výrazně doporučuji PC

Úrovně jsou originální a skoro každá má alespoň mírně odlišnou náplň. U hry nemáte pocit, že se to opakuje a herní doba uteče rychle. Nicméně není ani dlouhá. Catie dohrajete bez problémů za pár hodin a bohužel ani tak krátká herní doba není bez bugů. Není jich příliš, nicméně narazil jsem vedle vizuálních bugů i na blokaci v dohrání úrovně, kdy mi předmět náhle zmizel a musel jsem úroveň restartovat.

 

Kurzor na konzolích je stejný jako na PC, což se tolik nehodí a verze pro Nintendo Switch nepodporuje dotykové ovládání

 

Hru výrazně doporučuji pouze na PC. Kurzor na konzolích je stejný jako na PC, což se tolik nehodí a verze pro Nintendo Switch nepodporuje dotykové ovládání, což je velká škoda. Zároveň vás bude z analogové páčky dost bolet prst, když se překliknete a předmět zmizí, takže ho musíte opakovaně brát znovu. Lpění na přesném kliknutí dělá hraní na konzoli mnohem nepříjemnějším.

Naštěstí mi tyto problémy zážitek nezkazily a titul jsem si užil. Hře sice dávám pouze mírně nadprůměrné hodnocení, ale to je dané spíš konzervativní hratelností bez inovací, pár bugy, kratší herní dobou a horším ovládání na konzolích. Catie in Meowmeowland je jinak rozhodně velmi příjemnou point-and-click adventurou, kterou rád doporučím svým přátelům.

Verdikt

Velmi příjemná a vtipná adventura, která probudí vaše vnitřní dítě a rozhodně se u ní zasmějete. Vývojáři se sice inovacím vyhýbali a technický stav by si také zasloužil víc práce. Od hry však dostanete přesně to, co byste si mohli přát a jste-li cílovou skupinou, bezpochyby si ji užijete.

Diskuze (3) Další článek: Lost Ark odhaluje obsah pro následující měsíce. Přibydou další třídy i nový kontinent

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,