Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Co baví

  • Grafika a umělecký styl
  • Zábavné a celkem náročné arkádové závody
  • Příběh
  • Tuning, který má reálný vliv na chování auta

Co vadí

  • Absence rychlého přesunu po městě
  • Nedodělaný multiplayer
  • Nevyužitý potenciál
8/10
Hodnocení

Závodní hra pro PC, PS5 a XSX ● Cena: 2100 Kč ● Singleplayer a multiplayer ● Věkové omezení: 12+ ● Bez oficiální češtiny

Stejně jako u starších dílů, i tentokrát dostáváme do rukou zběsilé závody, všude přítomný carbon a vyladěná super-auta, navíc v novém artovém stylu. Need for speed s novou verzi konzolí dostává šanci udělat něco originálně odlišného. A bylo to velmi blízko ultimátnímu zážitku.

Nový díl, starý koncept

První dojem ihned po rozběhnutí hry byl zřejmý. Criterioni se velmi silně inspirovali svým minulým dílem. Opět se zhostíte role mladého závodníka, který si chce ve městě vybudovat své jméno. Začínáte od nuly se starou károu a v denních čí nočních eventech závodíte a vyděláváte si na živobytí, a přitom se snažíte setřást policajty, kteří na vás mají spadeno po každém závodě.

Need for Speed Unbound_20221130183854.jpg

Koncept důvěrně známe ze staršího Need for Speed Heat. Tentokrát je ale lehce doladěný. Svého hrdinu nebo hrdinku si na začátku hry vytvoříte k obrazu svému. Výběr je poměrně široký, můžete si vytvořit velmi podivného hipstera nebo třeba panenku ve stylu japonských anime.

Závody v Unbound jsou rozděleny tedy na denní a noční. Přes den je všude relativní klid. Závody se vyznačují menším rizikem ze strany policejních složek, ale zároveň nemůžete očekávat tučnou odměnu. Naopak v noci začíná rej. Živly na hraně zákona ožívají a pořádají se ty nejriskantnější závody za pořádný balík pro nejlepšího. Ovšem v nočních hodinách jsou policajti nažhavení a váš Heat level po každém závodě je vyšší než za bílého dne. Pokud vás chytí, přijdete o všechny peníze, které jste si nestihli odvézt do garáže.

Need for Speed Unbound_20221201182110.jpgNeed for Speed Unbound_20221130191635.jpgNeed for Speed Unbound_20221130191641.jpg

V průběhu noci se na mapě zobrazí několik příležitosti k závodění. Prakticky po každém závodu vás nějakou dobu nahánějí policajti. Pokud je setřesete, můžete zaparkovat a uložit si nahromaděné peníze, ale tím poskočíte o půl den dopředu a noční eventy jsou nenávratně pryč. Lákavější je pokračovat v nočním řádění a projet všechny eventy. Jenže čím více závodu zvládnete za jeden večer, tím vyšší je váš Heat level. A uniknout policajtům od třetího stupně vyžaduje dávku zručnosti a rychlé auto. To pak zamrzí, když vás zabásnou a zabaví vám všechny peníze, které jste si nestihli uložit doma. Jedná se o napínavou složku hry a rozhodování ve stylu „tenhle závod mi ještě vyjde, než mě dostanou“, mě hodně bavilo.

Příběh si drží tempo po celou dobu hry

Příběh Unbound je na poměry série celkem zajímavý a rozsáhlý s dobře napsanými charaktery, které jsou zapamatovatelné a uvěřitelné. Dialogy jsou sice poměrně jednoduché a v mnoha případech až otravné, ale pořád se bavíme o NFS, kde nosným prvkem není hluboký příběh, ale především závody ve frenetickém stylu.

Need for Speed Unbound_20221201182059.jpg

Závodní stránka hry je dle mého názoru perfektní. Přesně takto si představuji arkádové závodění. V městské provozu, v plné rychlosti řezat zatáčky, skákat a míjet se těsně s ostatními účastníky silničního provozu v nesmyslné rychlosti. Plný plyn, nitro a tryskem vpřed.

Je třeba dodat, že v Unbound máme co do činění s překvapivě náročnými závody. Nějakou dobu mi trvalo naučit se řídit v plné rychlosti mezi všemi těmi nástrahami a bez tuningu auta bych měl velké problémy dostat se na špici. Režimy závodu nevybočují ze známých standardů, máme zde klasické časovky, městské okruhy, drifty a zvláštní režim, kde sbíráte body za efektní projetí tratě a snažíte se trefit co nejvíce kuželů, barelů s barvou a nejlépe skokem a ve smyku.

 

„V Unbound máme co do činění s překvapivě náročnými závody.“

 

V tomto místě bych chtěl zmínit věc, která mě opravdu obtěžovala po celou dobu hraní, a to je absence možnosti rychlého cestování po mapě. Všude se musíte dopravit sami. Pokud na vás mají policejní patroly spadeno a váš Heat level je vysoký, neřítíte se vstříc další výzvě s aroganci pouličního gangstera a rukou vyloženou z okna, ale plížíte se ulicemi a vyhýbáte se bojácně policejním hlídkám, které jsou vyznačené na mapě pohyblivým červeným trychtýřem. Není to ani cool ani zábavné, ale zapadá to do celkového konceptu hry, že policajti tady jsou a vezmou vám peníze, pokud nebudete opatrní.

Detailní tuning licencovaných vozů

Co by to bylo za Need for Speed bez pořádně dávky tuningu. Každé z licencovaných vozidel, kterých je tady opravdu ohromné množství, si můžete upravit dle libosti. Jako velké plus vidím možnost detailně upravovat pohonnou soustavu. Oproti minulým dílům šli autoři ještě do větších detailů. Navíc jakákoliv i drobnější úprava auta je na cestě znát. Samozřejmostí už je nepřeberné množství samolepek, nablýskaných rámů kol, nárazníků, tónovaní skla apod.

Need for Speed Unbound_20221130184553.jpg

Grafika Unbound na nových konzolích vypadá úchvatně. Město Lakeshore je opravdu živoucí metropole s mrakodrapy, rušnými ulicemi, ale i chudým předměstím a nechybí zde ani výlety do okolní krajiny. Samotná auta jsou velmi detailně vymodelována, jen mě mrzí, že neexistuje pohled do interiéru.

Diskutabilní před vydáním hry byl nový komiksový styl, kde všechny efekty jako oblaka od protáčejících se pneumatik, karamboly a průlety jsou doplněny kreslenými nebo chcete-li graffiti efekty. Rovněž všechny postavy ve hře vypadají jak z animovaného filmu. Přiznám se, že jsem byl k tomuto pojetí velmi skeptický, ale autorům se povedlo tento styl udržet na uzdě a graffiti jsou vkusným artovým doplňkem, který často dokresluje atmosféru hry. Akorát ty postavy na můj vkus vypadají až příliš kresleně s nevýraznou mimikou.

Need for Speed Unbound_20221130185925.jpgNeed for Speed Unbound_20221130193401.jpgNeed for Speed Unbound_20221130184610.jpg

Hra obsahuje i online režim, tedy samostatnou mapu města, kde po ukončení 30hodinové kampaně můžete pokračovat v závodění s ostatními hráči a získávat peníze. Avšak prozatím se zdá, že tomuto režimu nebyla věnována dostatečná péče ze strany autorů a bez policejních aut je tam nějak podezřele ticho a prázdno.

Verdikt

Need for Speed Unbound je výborným přídavkem do slavné série. Pokud ochotně přimhouříte oko, že se autoři silně inspirovali dílem s podtitulem Heat a nasadili na něj next-gen grafiku, tak dostanete vynikající arkádové závody doplněné originálním artovým stylem. Je vidět, že hra byla vytvořena pro fanoušky a ti dostanou přesně to, co očekávají, ale v novém a hezčím obalu. Množství aut a jejich možnosti vylepšení, zběsilé závody, je přesně to o čem vždy NFS bylo, a to se nemění. Zde tohle vše ještě navíc spojuje zajímavý příběh. Zamrzí, některé opakující se činnosti a nedodělaný online režim. Zkrátka je to obdivuhodné, že si tato série udržuje takovou kvalitu, vezmeme-li v potaz, že zanedlouho oslaví 30 let.

Diskuze (7) Další článek: Xbox příští rok zdraží hry od svých studií. Microsoft následuje ostatní společnosti ve zvyšování cen

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,