Recenze hry Project Zero: Maiden of Black Water. Horor, který by zasloužil více péče

Série Project Zero letos oslavila 20. výročí a k té příležitosti Koei Tecmo převedlo její poslední díl na současné platformy. Maiden of Black Water by si ale zasloužila větší péči, než se jí dostalo v tomto remasteru.

Co baví

  • Hutná atmosféra
  • Napínavý příběh
  • Tradiční pojetí survival hororu
  • Zajímavé mechaniky camery obscury
  • Ovládání gyroskopem

Co vadí

  • Neohrabané ovládání
  • Zasekávání a propady FPS
  • Vlažné uvedení do příběhu
  • Špatná kamera
5/10
Hodnocení

I když to tak může na první pohled působit, Project Zero: Maiden of Black Water není úplná novinka. Původně vyšel v roce 2014 na konzoli Nintendo WiiU a na náš trh se dostal až o rok později. Je to už pátý díl této hororové série, která je známá také pod názvem Fatal Frame. U nás se jí zasloužené popularity nedostávalo nejen kvůli zmatenému pojmenovávání, ale její čtvrtý díl nevyšel nikde jinde než na japonském trhu. S tímto remasterem by mohl Project Zero nabrat novou sílu a dostat tuto výbornou sérii hororovek do širšího povědomí hráčů. Rovnou ale musím říct, že jestli se na Maiden of Black Water chystáte, zvolte raději jinou platformu než Nintendo Switch.

Poprvé fotografem

Vůbec nevadí, pokud je to vaše první setkání s Projectem Zero. Ani já jsem s předchozími díly nepřišel do styku a s orientací příběhu jsem neměl problém. Dokáže obstát samostatně. Ze začátku ale může působit docela zmateně. Hra na vás totiž vychrlí docela velké množství informací týkajících se fiktivní hory Hikami. Ta je inspirovaná nechvalně známým lesem sebevrahů z Japonska, takže je vám jistě jasné, že příjemné místo to zrovna nebude. My se na Hikami budeme zas a znova vydávat spolu s trojicí hratelných postav. Každá má svůj vlastní důvod, proč ji to k ní neustále táhne. Jejich osudy jsou s ní propojeny víc, než se může zdát.

2021102422441400-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg

V každé kapitole jde vesměs o to někoho najít. Yuri se snaží najít svoji společnici, Miu pátrá po své ztracené matce a Ren se snaží dopátrat toho, zda jeho vize z nočních můr jsou skutečně výplodem jeho fantazie nebo jde o skutečnost. Hratelností je Maiden of Black Water ten nejtradičnější survival horor. Pokud jste unaveni moderním pojetím strašidelných her, Project Zero by pro vás v tomto smyslu mohl být svěžím vánkem. Více než na lekačky se spoléhá na tísnivou hutnou atmosféru. Během hraní se cítíte zranitelně, postavy se pohybují pomalu a na hoře Hikami je čeká spousta duchů, aby je mohli stáhnout do temných hlubin.

 

„Hratelností je Maiden of Black Water ten nejtradičnější survival horor.“

 

Naštěstí proti nim ale máte účinnou zbraň, kolem které je postavena velká část hratelnosti. Je jí camera obscura, speciálně upravený fotoaparát schopný vidět věci, které pouhým okem nelze spatřit. Zatímco v ostatních hororech před přízraky utíkáte nebo do nich vyprazdňujete zásobníky svých zbraní, tady na ně budete muset vytasit své schopnosti fotografa. Každá z postav má cameru obscuru s trochu jinými schopnostmi, ale základ je všude stejný. Musíte fotit, než se vám ducha podaří zahnat. Čím lepší uděláte snímek, tím větší poškození mu zasadíte. To, jak dobrý je, se odvíjí od toho, kolik částí ducha je na něm vidět a pokud ho vyfotíte přesně ve chvíli, kdy se chystá zaútočit, tak dostane ještě větší nálož.

2021102614314100-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg2021102611585800-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg2021102614150000-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg

Během střetů s duchy musíte myslet nejen na to, abyste pořídili dobrý snímek. Záleží také na zvoleném filmu. Ve hře jich je několik druhů a každý má trochu jiné vlastnosti. Jeden se rychleji přebíjí, další zase udělí větší poškození. Nemusíte si ale dělat starosti o to, že byste najednou neměli čím fotit. Vždy máte k dispozici nekonečně základního filmu.

Project Zero je staromódní nejen hratelností, ale i hodnocením hráče. Za dokončení epizody dostáváte známku podle toho, kolik bodů se vám podařilo nasbírat. Ty střádáte focením a bojováním s duchy. Body ale nejsou jen tak na parádu. Můžete si za ně vylepšovat vlastnosti svého foťáku. Kromě toho je využijete i při nákupu předmětů a odemykání nových oblečků.

Temná voda duše mele

Element vody v Maiden of Black Water není jen součástí názvu. Provází vás celou hru a je jedním z hlavních prvků příběhu, který se rozvine ve velmi zajímavou záležitost ohledně rituálů a temných sil ukrývajících se na hoře Hikami. Voda tady ale funguje i jako herní mechanika. Podle toho, jak moc je postava promočená, se zvyšuje šance, že na ni zaútočí některý z duchů.

Screenshot_11.jpg

Jelikož je to nová verze hry, tak je tady oproti originálu několik změn. Už při oznámení bylo jasné, že nedojde k velkým úpravám, a tak největší výzvou pro vývojáře zůstalo převedení Maiden of Black Water na ostatní platfromy. Na WiiU totiž focení fungovalo skrz tabletový ovladač. Musím uznat, že se jim v tomhle ohledu nová verze povedla. Ani nepoznáte, že se původně jednalo o exkluzivitu pro WiiU. Ohledně obsahu jsou obě verze takřka totožné. Na rozdíly narazíte hlavně v nabídce oblečků a jako novinku tady najdete fotomód.

Na pohled při srovnání s originálem Maiden of Black Water prokoukla víc, než jsem si na první pohled myslel. I když jsem ji hrál na Switchi, tak je posun znát. Modely postav vypadají velmi dobře a prostředí není tolik zašedlé. I na slabší konzoli tedy vypadá k světu. Docela jí pomáhá lehce zrnitý filtr, díky kterému jsou zahlazeny některé nedostatky. Samozřejmě od něj ale nemůžete čekat kvalitu dnešních novinek.

2021102620271200-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg2021102614275600-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg2021102611515600-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg

Sice na Switchi vypadá dobře, ale i přesto vám musím doporučit, abyste zvolili jinou platformu, pokud máte tu možnost. Hraní totiž znepříjemňují záseky, propady FPS a celkově se technický stav na této hybridní konzoli nepovedl. Obzvlášť pokud se chystáte hrát převážně v handheld režimu. Hra se snaží držet na 30 FPS, ale ani to se jí ve spoustě momentů nedaří. Nejsou to ale běžné propady snímků za vteřinu. Obraz se zkrátka lehce zasekává. Podle toho, co jsem vypozoroval ze záběrů ostatních verzí, by tohle na konkurenčních platformách neměl být problém. Na PS5 kupříkladu běží Project Zero stabilně na 60 FPS bez jakýchkoliv problémů.

K tomuto neduhu se navíc přidává neohrabané ovládání, které bylo problémové už v originálu. Pohyb kamerou je neskutečně pomalý, občas se otáčí jiným směrem a navést postavu tam, kam chcete, může zabrat několik pokusů. Občas to způsobuje i zmatky při střety s duchy, kdy se kolem sebe oháníte foťákem. Pokud byla jedna věc, na které si oproti originálu mohli vývojáři dát více záležet, určitě by to mělo být ovládání. Na druhou stranu ale musím pochválit ovládání gyroskopem, které je na Switchi už docela běžnou záležitostí. Díky němu je focení výrazně příjemnější a nemusíte se spoléhat jen na tlačítka a páčky ovladače.

 

„Pokud vám chybí tradiční survival horory z doby počátku série Resident Evil, určitě byste jí měli dát šanci. Vyvarujte se ale verzi pro Nintendo Switch.“

 

Jelikož je to po dlouhé době, co se hra ze série Project Zero podívala mimo platformy Nintenda, očekával jsem, že si na ní dají vývojáři více záležet a pokusí se ji trochu oživit. Sami v nových rozhovorech uvádí, že úspěch vylepšené verze Maiden of Black Water může ovlivnit budoucnost série, a to nejen ohledně tvorby úplně nového pokračování. Prý je stále možné, že by se k nám mohl dostat i zmiňovaný čtvrtý díl, který je stále exkluzivní pro Japonsko. V tomhle případě už by se ale slušelo zvolit možnost remaku. Mask of the Lunar Eclipse vyšlo v roce 2008 na Wii a jeho věk i slabší výkon konzole jsou na něm dost vidět.

2021102615323000-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg2021102615152400-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg2021102611533400-D867E99D2AAB036467FA99ECBCF11ADF.jpg

Ale ještě zpět k Maiden of Black Water. Pokud vám chybí tradiční survival horory z doby počátku série Resident Evil, určitě byste jí měli dát šanci. Vyvarujte se ale verzi pro Nintendo Switch. Na ostatních platformách bych se vůbec nebál hodnocení posunout o něco výše, ale technické nedostatky této verze jí podrážejí nohy až příliš.

Verdikt

Na Nintendo Switch vám Maiden of Black Water doporučit nemohu. Kromě krkolomného ovládání, které už měla v originálu, se navíc přidaly technické problémy a zasekávání obrazu. Na jiné platformě vás ale čeká napínavý horor klasického střihu, kterých už se dneska moc nedělá. Atmosféru si drží od začátku do konce a strašení prokládá bojem se zajímavými fotografickými mechanikami.

Váš názor Další článek: Battlefield 2042 v novém videu představuje trojici map z různých částí světa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze

Aktuality

7. prosince | Do Mario Kart 8 Deluxe přichází třetí vlna tratí v rámci Booster Course Passu. Kromě toho nový update přidává další možnosti do nastavení vlastních závodů. 
7. prosince | Studio Riot Games prozrazuje pár detailů o své bojovce, kterou známe jako Project L. Další novinky uvidíme až v příštím roce. 
6. prosince | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách