Recenze hry Svoboda 1945: Liberation. Interaktivní dokument by měl být součástí povinné výuky

Naše minulost z nás dělá to, čím jsme. Musíme se z ní poučit. Svoboda 1945: Liberation mi tohle moudro připomněla. Herní výzvu nečekejte, zajímavý dokument však ano.

Dodnes si pamatuji, když jsem se v rámci semináře dějepisu na gymnáziu zúčastnil projektu, ve kterém jsme sbírali vzpomínky lidí z okolí. Ani nevím, zda si výsledek naší dlouhé práce někdo přečetl. Já si však pro projekt našel místního kronikáře, který mi vyprávěl o svém životě a těžkou dobu, ve které se staral o rodinu, mi přiblížil lépe než všechny historické knížky dohromady.

Svoboda 1945: Liberation mi tento zážitek připomněla. Ve hře postupně mluvíte s lidmi a dozvídáte se o těžké době minulé. Stále si však nejsem jist, zda jsem opravdu hrál v pravém slova smyslu hru. Z toho důvodu jsem se rozhodl tentokrát vynechat běžné číselné hodnocení. Hra by možná vyšla níže v porovnání s ostatními, ale obsahuje kvality, které jinde jen těžko pohledáte.

Je třeba zachovat kulturu?

Ve hře se vtělíte do role památkáře, který má rozhodnout, zda se stará škola v jedné vesnici v pohraničí bude bourat nebo ne. K tomu si musíte prohlédnout budovu školy, a hlavně si popovídat s místními obyvateli a určit, zda má škola dostatečnou architektonickou a historickou hodnotu, aby byla vyhlášena památkou… nebo zda dovolíte obci jí prodat místnímu podnikateli.

Svoboda 1945 (1).jpgSvoboda 1945 (4).jpgSvoboda 1945 (7).jpg
Jste památkářem, který se musí pohrabat v historii, aby zhodnotil, jak naložit se starou školou

Ačkoli místo i postavy jsou smyšlené, jsou inspirovány skutečnými příběhy. Postupně si popovídáte s nejrůznějšími lidmi včetně bývalého legionáře, člena národní gardy, Němky, která byla vystěhována z Československa nebo podnikatele, jehož rodina nabyla bohatství díky socialismu.

 

„Hra zkoumá až závěr války a zároveň vzestup komunismu.“

 

Velkým rozdílem oproti předchozímu dílu Attentat 1942 je období, ve kterém se příběh odehrává. Hra zkoumá až závěr války a zároveň vzestup komunismu. Nacistické zločiny zde zmíněny jsou, ale víc se setkáte s tématem násilného odsunu Němců a chaosu spojeného s obnovením Československa. Je to dobrý krok, dozvíte se zase něco nového.

Svoboda 1945 (11).jpgSvoboda 1945 (12).jpgSvoboda 1945 (14).jpg
Postupně prozkoumáváte starou budovu a ptáte se místních lidí. Znalosti doplňuje encyklopedie

Rozhovory jsou obecně zajímavé, doplňuje je rozsáhlá a dobře sepsaná encyklopedie. Můžete při nich klást různé otázky, ve výsledku však hlavně pozorujete a posloucháte. Bylo cítit, že zvuk byl natočen mimo a občas mluva a pohyby úst zcela nesedí. Je to však mírný detail, obecně jsem si poslouchání užíval.

Svoboda 1945 (15).jpgSvoboda 1945 (26).jpgSvoboda 1945 (32).jpg
Hrané záběry jsou doplněny komiksy a minihrami

Z vizuální stránky musíme pochopitelně zmínit také komiksy, které doplňují vyprávění. Je to vlastně forma, jak mírněji a interaktivněji (požadují klikání) sdělit obtížné momenty historie. V podobném kresleném duchu jsou vytvořeny také minihry, o kterých si řekneme za chvíli. Občas se však setkáte i s dobovými záznamy.

Může být hra bez výzvy?

Hra není pevně lineární a můžete si vybrat, s kým si popovídáte jako první a co řeknete. Občas se dokonce k rozhovoru musíte vrátit. Zde je bohužel jedna nepromyšlenost. Když odpovíte stejně, rozhovor se opakuje, což mi zničilo věrohodnost hry. Kdyby již vybraná možnost zmizela z nabídky, působila by hra lépe.

Svoboda 1945 (35).jpgSvoboda 1945 (37).jpgSvoboda 1945 (38).jpg
Ve výsledku je to skvělý dokument, o hře mluvíme jen obtížně

Vedle encyklopedie vás rozhovory občas dovedou k minihrám. Jsou velmi jednoduché, ale mají smysl a nastiňují atmosféru – například si zkusíte sbalit věci v roli Němce, který se musí odstěhovat nebo budete podnikatelem při nástupu komunismu. Jedná se o skvělou metodu, jak prakticky pocítit řečené věci a rozhodně to chválím.

Nezměnilo to bohužel nic na tom, že jsem ze hry žádnou výzvu necítil a ani závěrečné rozhodnutí, zda udělat ze školy památku, se mnou nehnulo. Jako dokument jsem si Svobodu užil, ale je to vzdělávací jednohubka, kterou si jen stěží zopakujete.

Verdikt

Vynikající dokument, který jen s obtíží nazvu hrou. Svoboda 1945: Liberation by měla být povinností nejen pro každého studenta, ale pro všechny Čechy, kteří se chtějí dozvědět víc o naší historii. Ti v tomto klenotu najdou zážitek, jaký nabízí jen málokterá hra.

Váš názor Další článek: Final Fantasy XVI se předvádí v parádních záběrech. Vydání máme očekávat v létě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,