Recenze: I-Fluid – šibalská kapka vody na cestách

Koulela se kulička, kampak se jen poděla, ta mrška jedna maličká? Kutálí se z parapetu, bude dole vcukuletu.
Seznam kapitol
 1. Těžký život vodní kapky
 2. Svět v režii fyzikálních zákonů

Mám ráda originální, neobyčejné a naprosto šílené hry, v nichž se člověk může stát vším, od mrňavé spermie, přes obtloustlého křečka, až po oční bulvu. A přestože se již delší dobu poohlížím po nějakém titulu, kde by se ze mě alespoň na chvíli stala silnice, dálnice, polní cesta či jakákoli jiná komunikace, na níž se dennodenně prohání stovky automobilů (včetně tiráků, jež tam nemají co dělat), po I-Fluid jsem šáhla okamžitě bez rozmýšlení (ano, navzdory předchozím řádkům ještě jsem schopna myslet). Hlavní hrdina sice není kus nalajnovaného asfaltu, ale na druhou stranu, kolikrát v životě se vám poštěstí být malinkatá kapička vody?

Ale nemyslete si, nejedná se o další alá Gumboy arkádu, kde se coby víceméně neohrožený kus želatiny vrháte po hlavě do nebezpečí. Ano, v obou hrách se musíte dostat ke kýženému praporku s šachovnicí, po cestě narazíte na několik překážek, a ano, jedná se o jednoduché hříčky, co seženete za pár korun.

Do cesty se vám postaví různé předměty od horkých pánví, přes pastelky až po padající kousky čokolády

Mezi Gumboyem a I-Fluid je však jeden hlavní a zásadní rozdíl, který mění celou situaci – jelikož je hlavní hrdina dnes recenzovaného počinu kapka vody, musí si dávat setsakramentský pozor na to, kam se právě kutálí. Voda – či jakákoli jiná kapalina – je totiž nesmírně křehká látka. Na rozdíl od gumboyovských her, v nichž si nemusíte příliš lámat hlavu s tím, kudy si to valíte, tady by vás podobné konání mohlo stát třeba i restart celé úrovně.

Download: I-Fluid - demo (velikost: 123 MB)

Savé pasti

Francouzští vývojáři ze společnosti Exkee pro vás a vaše průhledné virtuální ego připravili celkový počet patnácti levelů, v nichž se podíváte do zákoutí několika domácností. Co se týče lokací, tak se nejčastěji setkáte s kuchyní, ale naleznete zde také nějaké další místnosti, jako je například dětský pokoj či obývák. A řeknu vám, že se mnohdy budete až divit, čím si taková cestovatelská kapka vody musí za svůj život projít!

i_fluid_01.jpgi_fluid_02.jpg

Prvních několik levelů je dostání se k cíli otázkou několika málo minutek a ještě si přitom stačíte prohlédnout, co si daná rodina dá dnes k obědu, případně u jakého matematického příkladu se zasekl školou povinný obyvatel domu a kterou knihu má zrovna rozečtenou pán domu ve své pracovně.

i_fluid_09.jpg

Nicméně přibližně v polovině hry začne přituhovat, aby následně mohlo začít rovnou mrznout. Do cesty se vám začne plést čím dál víc nebezpečných předmětů a místa na únikové manévry se začnou zmenšovat rychlostí Usaina Bolta při finále stovky na loňské olympiádě v Pekingu.

Nápaditost – hlavní důvod, proč byste měli I-Fluid vyzkoušet

Nepřítelem číslo jedna jsou tak zvané savé povrchy – jistě je znáte z reálného života. Stačí, abyste se byť jen krajíčkem dotkli utěrky, kuchyňské chňapky, papíru nebo třeba i obyčejného chleba či mouky a je s vámi amen, doslova a do písmene se rozpustíte.

Zdravé ovoce a zelenina

Do kategorie „Nebezpečné – utíkej pryč“ se řadí i další věci jako vlašské ořechy, horké povrchy (typicky třeba pánev nebo čerstvě upečený muffin), padající plechovky a... na to už si přijděte sami, nerada bych, abyste přišli o několikátý restart úrovně, díky neznalosti prostředí. Ovšem proti vám se častokrát postaví také faktory, s nimiž jste ani nepočítali. Například takový poryv větru z mávání křídel kolem poletující mouchy je obzvláště nepříjemný, protože potom se kulička ovládá strašně těžko a při takovém skákání z formiček na cukroví nad utěrkou je to o nervy.

i_fluid_03.jpgi_fluid_04.jpg

Na druhou stranu se dočkáte i mnoha přátelských předmětů, po nichž si to můžete štrádovat jak chcete, kde chcete a jak dlouho chcete. A některé předměty vám dokonce i pomohou, konkrétně se jedná o ovoce a zeleninu různě roztroušenou po jednotlivých úrovních, která vám dodá vláhu, tedy zvětší objem, a tím i sílu na další cestu.

Dostupné pro: PC
Žánr: Arkády, Logické | Logická arkáda
Výrobce: Exkee
 • Originální
 • HW nároky
 • Hezká grafika
 • Fyzikální engine
 • Zajímavé puzzly
 • Nezaujme každého
 • Krátké
Související články
 1. Byla jednou jedna kapka vody
 2. Recenze: World of Goo – nezbedné kuličky
 3. PhysX – co nadělila nVidia

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 17 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A