Recenze: I-Fluid – šibalská kapka vody na cestách

Koulela se kulička, kampak se jen poděla, ta mrška jedna maličká? Kutálí se z parapetu, bude dole vcukuletu.
Seznam kapitol
 1. Těžký život vodní kapky
 2. Svět v režii fyzikálních zákonů

Mám ráda originální, neobyčejné a naprosto šílené hry, v nichž se člověk může stát vším, od mrňavé spermie, přes obtloustlého křečka, až po oční bulvu. A přestože se již delší dobu poohlížím po nějakém titulu, kde by se ze mě alespoň na chvíli stala silnice, dálnice, polní cesta či jakákoli jiná komunikace, na níž se dennodenně prohání stovky automobilů (včetně tiráků, jež tam nemají co dělat), po I-Fluid jsem šáhla okamžitě bez rozmýšlení (ano, navzdory předchozím řádkům ještě jsem schopna myslet). Hlavní hrdina sice není kus nalajnovaného asfaltu, ale na druhou stranu, kolikrát v životě se vám poštěstí být malinkatá kapička vody?

Ale nemyslete si, nejedná se o další alá Gumboy arkádu, kde se coby víceméně neohrožený kus želatiny vrháte po hlavě do nebezpečí. Ano, v obou hrách se musíte dostat ke kýženému praporku s šachovnicí, po cestě narazíte na několik překážek, a ano, jedná se o jednoduché hříčky, co seženete za pár korun.

Do cesty se vám postaví různé předměty od horkých pánví, přes pastelky až po padající kousky čokolády

Mezi Gumboyem a I-Fluid je však jeden hlavní a zásadní rozdíl, který mění celou situaci – jelikož je hlavní hrdina dnes recenzovaného počinu kapka vody, musí si dávat setsakramentský pozor na to, kam se právě kutálí. Voda – či jakákoli jiná kapalina – je totiž nesmírně křehká látka. Na rozdíl od gumboyovských her, v nichž si nemusíte příliš lámat hlavu s tím, kudy si to valíte, tady by vás podobné konání mohlo stát třeba i restart celé úrovně.

Download: I-Fluid - demo (velikost: 123 MB)

Savé pasti

Francouzští vývojáři ze společnosti Exkee pro vás a vaše průhledné virtuální ego připravili celkový počet patnácti levelů, v nichž se podíváte do zákoutí několika domácností. Co se týče lokací, tak se nejčastěji setkáte s kuchyní, ale naleznete zde také nějaké další místnosti, jako je například dětský pokoj či obývák. A řeknu vám, že se mnohdy budete až divit, čím si taková cestovatelská kapka vody musí za svůj život projít!

i_fluid_01.jpgi_fluid_02.jpg

Prvních několik levelů je dostání se k cíli otázkou několika málo minutek a ještě si přitom stačíte prohlédnout, co si daná rodina dá dnes k obědu, případně u jakého matematického příkladu se zasekl školou povinný obyvatel domu a kterou knihu má zrovna rozečtenou pán domu ve své pracovně.

i_fluid_09.jpg

Nicméně přibližně v polovině hry začne přituhovat, aby následně mohlo začít rovnou mrznout. Do cesty se vám začne plést čím dál víc nebezpečných předmětů a místa na únikové manévry se začnou zmenšovat rychlostí Usaina Bolta při finále stovky na loňské olympiádě v Pekingu.

Nápaditost – hlavní důvod, proč byste měli I-Fluid vyzkoušet

Nepřítelem číslo jedna jsou tak zvané savé povrchy – jistě je znáte z reálného života. Stačí, abyste se byť jen krajíčkem dotkli utěrky, kuchyňské chňapky, papíru nebo třeba i obyčejného chleba či mouky a je s vámi amen, doslova a do písmene se rozpustíte.

Zdravé ovoce a zelenina

Do kategorie „Nebezpečné – utíkej pryč“ se řadí i další věci jako vlašské ořechy, horké povrchy (typicky třeba pánev nebo čerstvě upečený muffin), padající plechovky a... na to už si přijděte sami, nerada bych, abyste přišli o několikátý restart úrovně, díky neznalosti prostředí. Ovšem proti vám se častokrát postaví také faktory, s nimiž jste ani nepočítali. Například takový poryv větru z mávání křídel kolem poletující mouchy je obzvláště nepříjemný, protože potom se kulička ovládá strašně těžko a při takovém skákání z formiček na cukroví nad utěrkou je to o nervy.

i_fluid_03.jpgi_fluid_04.jpg

Na druhou stranu se dočkáte i mnoha přátelských předmětů, po nichž si to můžete štrádovat jak chcete, kde chcete a jak dlouho chcete. A některé předměty vám dokonce i pomohou, konkrétně se jedná o ovoce a zeleninu různě roztroušenou po jednotlivých úrovních, která vám dodá vláhu, tedy zvětší objem, a tím i sílu na další cestu.

Dostupné pro: PC
Žánr: Arkády, Logické | Logická arkáda
Výrobce: Exkee
 • Originální
 • HW nároky
 • Hezká grafika
 • Fyzikální engine
 • Zajímavé puzzly
 • Nezaujme každého
 • Krátké
Související články
 1. Byla jednou jedna kapka vody
 2. Recenze: World of Goo – nezbedné kuličky
 3. PhysX – co nadělila nVidia

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Skyrim: Very Special Edition si už zahrajete i na záchodě

Skyrim: Very Special Edition si už zah…

Mysleli jste si, že jde o vtip? Tak to jste na omylu!

6.  7.  2018 |