Recenze: I-Fluid – šibalská kapka vody na cestách

Koulela se kulička, kampak se jen poděla, ta mrška jedna maličká? Kutálí se z parapetu, bude dole vcukuletu.
Seznam kapitol
 1. Těžký život vodní kapky
 2. Svět v režii fyzikálních zákonů

Mám ráda originální, neobyčejné a naprosto šílené hry, v nichž se člověk může stát vším, od mrňavé spermie, přes obtloustlého křečka, až po oční bulvu. A přestože se již delší dobu poohlížím po nějakém titulu, kde by se ze mě alespoň na chvíli stala silnice, dálnice, polní cesta či jakákoli jiná komunikace, na níž se dennodenně prohání stovky automobilů (včetně tiráků, jež tam nemají co dělat), po I-Fluid jsem šáhla okamžitě bez rozmýšlení (ano, navzdory předchozím řádkům ještě jsem schopna myslet). Hlavní hrdina sice není kus nalajnovaného asfaltu, ale na druhou stranu, kolikrát v životě se vám poštěstí být malinkatá kapička vody?

Ale nemyslete si, nejedná se o další alá Gumboy arkádu, kde se coby víceméně neohrožený kus želatiny vrháte po hlavě do nebezpečí. Ano, v obou hrách se musíte dostat ke kýženému praporku s šachovnicí, po cestě narazíte na několik překážek, a ano, jedná se o jednoduché hříčky, co seženete za pár korun.

Do cesty se vám postaví různé předměty od horkých pánví, přes pastelky až po padající kousky čokolády

Mezi Gumboyem a I-Fluid je však jeden hlavní a zásadní rozdíl, který mění celou situaci – jelikož je hlavní hrdina dnes recenzovaného počinu kapka vody, musí si dávat setsakramentský pozor na to, kam se právě kutálí. Voda – či jakákoli jiná kapalina – je totiž nesmírně křehká látka. Na rozdíl od gumboyovských her, v nichž si nemusíte příliš lámat hlavu s tím, kudy si to valíte, tady by vás podobné konání mohlo stát třeba i restart celé úrovně.

Download: I-Fluid - demo (velikost: 123 MB)

Savé pasti

Francouzští vývojáři ze společnosti Exkee pro vás a vaše průhledné virtuální ego připravili celkový počet patnácti levelů, v nichž se podíváte do zákoutí několika domácností. Co se týče lokací, tak se nejčastěji setkáte s kuchyní, ale naleznete zde také nějaké další místnosti, jako je například dětský pokoj či obývák. A řeknu vám, že se mnohdy budete až divit, čím si taková cestovatelská kapka vody musí za svůj život projít!

i_fluid_01.jpgi_fluid_02.jpg

Prvních několik levelů je dostání se k cíli otázkou několika málo minutek a ještě si přitom stačíte prohlédnout, co si daná rodina dá dnes k obědu, případně u jakého matematického příkladu se zasekl školou povinný obyvatel domu a kterou knihu má zrovna rozečtenou pán domu ve své pracovně.

i_fluid_09.jpg

Nicméně přibližně v polovině hry začne přituhovat, aby následně mohlo začít rovnou mrznout. Do cesty se vám začne plést čím dál víc nebezpečných předmětů a místa na únikové manévry se začnou zmenšovat rychlostí Usaina Bolta při finále stovky na loňské olympiádě v Pekingu.

Nápaditost – hlavní důvod, proč byste měli I-Fluid vyzkoušet

Nepřítelem číslo jedna jsou tak zvané savé povrchy – jistě je znáte z reálného života. Stačí, abyste se byť jen krajíčkem dotkli utěrky, kuchyňské chňapky, papíru nebo třeba i obyčejného chleba či mouky a je s vámi amen, doslova a do písmene se rozpustíte.

Zdravé ovoce a zelenina

Do kategorie „Nebezpečné – utíkej pryč“ se řadí i další věci jako vlašské ořechy, horké povrchy (typicky třeba pánev nebo čerstvě upečený muffin), padající plechovky a... na to už si přijděte sami, nerada bych, abyste přišli o několikátý restart úrovně, díky neznalosti prostředí. Ovšem proti vám se častokrát postaví také faktory, s nimiž jste ani nepočítali. Například takový poryv větru z mávání křídel kolem poletující mouchy je obzvláště nepříjemný, protože potom se kulička ovládá strašně těžko a při takovém skákání z formiček na cukroví nad utěrkou je to o nervy.

i_fluid_03.jpgi_fluid_04.jpg

Na druhou stranu se dočkáte i mnoha přátelských předmětů, po nichž si to můžete štrádovat jak chcete, kde chcete a jak dlouho chcete. A některé předměty vám dokonce i pomohou, konkrétně se jedná o ovoce a zeleninu různě roztroušenou po jednotlivých úrovních, která vám dodá vláhu, tedy zvětší objem, a tím i sílu na další cestu.

Dostupné pro: PC
Žánr: Arkády, Logické | Logická arkáda
Výrobce: Exkee
 • Originální
 • HW nároky
 • Hezká grafika
 • Fyzikální engine
 • Zajímavé puzzly
 • Nezaujme každého
 • Krátké
Související články
 1. Byla jednou jedna kapka vody
 2. Recenze: World of Goo – nezbedné kuličky
 3. PhysX – co nadělila nVidia

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |