Recenze: I-Fluid – šibalská kapka vody na cestách

Koulela se kulička, kampak se jen poděla, ta mrška jedna maličká? Kutálí se z parapetu, bude dole vcukuletu.
Seznam kapitol
 1. Těžký život vodní kapky
 2. Svět v režii fyzikálních zákonů

Mám ráda originální, neobyčejné a naprosto šílené hry, v nichž se člověk může stát vším, od mrňavé spermie, přes obtloustlého křečka, až po oční bulvu. A přestože se již delší dobu poohlížím po nějakém titulu, kde by se ze mě alespoň na chvíli stala silnice, dálnice, polní cesta či jakákoli jiná komunikace, na níž se dennodenně prohání stovky automobilů (včetně tiráků, jež tam nemají co dělat), po I-Fluid jsem šáhla okamžitě bez rozmýšlení (ano, navzdory předchozím řádkům ještě jsem schopna myslet). Hlavní hrdina sice není kus nalajnovaného asfaltu, ale na druhou stranu, kolikrát v životě se vám poštěstí být malinkatá kapička vody?

Ale nemyslete si, nejedná se o další alá Gumboy arkádu, kde se coby víceméně neohrožený kus želatiny vrháte po hlavě do nebezpečí. Ano, v obou hrách se musíte dostat ke kýženému praporku s šachovnicí, po cestě narazíte na několik překážek, a ano, jedná se o jednoduché hříčky, co seženete za pár korun.

Do cesty se vám postaví různé předměty od horkých pánví, přes pastelky až po padající kousky čokolády

Mezi Gumboyem a I-Fluid je však jeden hlavní a zásadní rozdíl, který mění celou situaci – jelikož je hlavní hrdina dnes recenzovaného počinu kapka vody, musí si dávat setsakramentský pozor na to, kam se právě kutálí. Voda – či jakákoli jiná kapalina – je totiž nesmírně křehká látka. Na rozdíl od gumboyovských her, v nichž si nemusíte příliš lámat hlavu s tím, kudy si to valíte, tady by vás podobné konání mohlo stát třeba i restart celé úrovně.

Download: I-Fluid - demo (velikost: 123 MB)

Savé pasti

Francouzští vývojáři ze společnosti Exkee pro vás a vaše průhledné virtuální ego připravili celkový počet patnácti levelů, v nichž se podíváte do zákoutí několika domácností. Co se týče lokací, tak se nejčastěji setkáte s kuchyní, ale naleznete zde také nějaké další místnosti, jako je například dětský pokoj či obývák. A řeknu vám, že se mnohdy budete až divit, čím si taková cestovatelská kapka vody musí za svůj život projít!

i_fluid_01.jpgi_fluid_02.jpg

Prvních několik levelů je dostání se k cíli otázkou několika málo minutek a ještě si přitom stačíte prohlédnout, co si daná rodina dá dnes k obědu, případně u jakého matematického příkladu se zasekl školou povinný obyvatel domu a kterou knihu má zrovna rozečtenou pán domu ve své pracovně.

i_fluid_09.jpg

Nicméně přibližně v polovině hry začne přituhovat, aby následně mohlo začít rovnou mrznout. Do cesty se vám začne plést čím dál víc nebezpečných předmětů a místa na únikové manévry se začnou zmenšovat rychlostí Usaina Bolta při finále stovky na loňské olympiádě v Pekingu.

Nápaditost – hlavní důvod, proč byste měli I-Fluid vyzkoušet

Nepřítelem číslo jedna jsou tak zvané savé povrchy – jistě je znáte z reálného života. Stačí, abyste se byť jen krajíčkem dotkli utěrky, kuchyňské chňapky, papíru nebo třeba i obyčejného chleba či mouky a je s vámi amen, doslova a do písmene se rozpustíte.

Zdravé ovoce a zelenina

Do kategorie „Nebezpečné – utíkej pryč“ se řadí i další věci jako vlašské ořechy, horké povrchy (typicky třeba pánev nebo čerstvě upečený muffin), padající plechovky a... na to už si přijděte sami, nerada bych, abyste přišli o několikátý restart úrovně, díky neznalosti prostředí. Ovšem proti vám se častokrát postaví také faktory, s nimiž jste ani nepočítali. Například takový poryv větru z mávání křídel kolem poletující mouchy je obzvláště nepříjemný, protože potom se kulička ovládá strašně těžko a při takovém skákání z formiček na cukroví nad utěrkou je to o nervy.

i_fluid_03.jpgi_fluid_04.jpg

Na druhou stranu se dočkáte i mnoha přátelských předmětů, po nichž si to můžete štrádovat jak chcete, kde chcete a jak dlouho chcete. A některé předměty vám dokonce i pomohou, konkrétně se jedná o ovoce a zeleninu různě roztroušenou po jednotlivých úrovních, která vám dodá vláhu, tedy zvětší objem, a tím i sílu na další cestu.

Dostupné pro: PC
Žánr: Arkády, Logické | Logická arkáda
Výrobce: Exkee
 • Originální
 • HW nároky
 • Hezká grafika
 • Fyzikální engine
 • Zajímavé puzzly
 • Nezaujme každého
 • Krátké
Související články
 1. Byla jednou jedna kapka vody
 2. Recenze: World of Goo – nezbedné kuličky
 3. PhysX – co nadělila nVidia

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A