Recenze: Jak 2: Renegade – konzolová hra roku

Top notch. Anglicko-český slovník toto heslo vysvětluje takto: hovor. bezvadný, prima, prvotřídní. Majitel PlayStation 2 by měl vzít tlustý černý fix a doplnit definici Státního pedagogického nakladatelství dalším termínem: Jak II. Podle mnohých nejlepší konzolová hra roku si to bez pochyb zaslouží!
Recenze: Jak 2: Renegade – konzolová hra roku

Platforma: Playstation 2
Typ hry: akční/plošinovka
Analog: Jen páčky
Multiplayer: Ne
Výrobce:
www.naughtydog.com
Vydavatel: SCEA (www.scea.com)
Distributor v ČR: ATC (
www.atcomp.cz)
Homepage:
www.jak2renegade.com

Grafika... cože?

Jestli vaše máti bere sedativa, doporučuji uzmout pilulku, možná i dvě. Všem ostatním přeji pevnou mysl, protože to, co se na vaší TV rozehraje pod taktovkou Naughty Dog, nemá obdoby. Jako hráče mne nikdy nezajímaly technické finesy, doprovázející popis jednotlivých her. Zajímá mě, jak ta která hra vypadá v praxi, a ne jestli na papíře disponuje FSAA, HTDV, 60 FPS, progressive scanem atp.

 

Z Daxtera jde opravdu strach! * „Obézní“ neznamená nemít nohy modelky

Nepochybuji o tom, že Jak II má tohle všechno a hromadu dalších zkratek navrch. To ale není vůbec důležité. Důležité je to, že Jak II nechá na vašich sítnicích otisk skorodokonalosti. Po tomto prohlášení je naprosto bezpředmětné pokoušet se o jakýkoli detailnější výčet jako: „wide screen, hi-res textury, více-než-dostačující-frame-rate, life-style animace, architektura, design...“, protože bez této veselé skupinky nejlepších kamarádů každého hráče by o dokonalosti nemohla být řeč ani náhodou.

Naughty Dog (ND), kteří se na PSOne pokoušeli pokořit Maria se svým Crash Bandicootem, už v té době docela jasně prokázali, že to s hardwarem od Sony umějí. Jak and Daxter budiž důkazem, že i na PS2 dovedou, ale Jak II jde mnohem, mnohem dál. Developerům z ND prostě budete věřit, že Jak II je maximum, co jsou schopni v dané chvíli z PS2 vymáčknout, ne-li maximum definitivní a do budoucna nepřekonatelné. Jen tak mimochodem - moc by mne zajímalo, co předvede kolegium pana Kojimy s MGS3, respektive Sony a jejich Polyphony Digital s GT4, aby grafický dojem z jejich nemálo hypovaných her byl alespoň na úrovni Jak II – tak dobře totiž Jak II vypadá.

Nic takového jste na PS2 dosud neviděli.

 

Nejoblíbenější dopravní prostředek – „hovertorka“ * Povedený design nejchudší čtvrti

Takže plošinovka to není?

Bylo by chybou myslet si, že Jak II je prostým následníkem původního Jaka s „pouhým“ vylepšením grafického kabátku. Po úvodním „tutoriál“ levelu se ocitnete na ulici Haven City. Města většího, pestřejšího a živějšího než Vice City.

Jestliže se minulý díl odehrával převážně v „happy“ kulisách rozevlátých lesíčků, na zelených mýtinkách a v zasněžených krajinkách, tak v Jak II na vás padne těžké kladivo deprese industrializace a diktatury. Haven City je obrovské, anonymní město doslova přeplněné lidmi a dopravními prostředky s atmosférou PC adventury Normality, inspirované Orwellem a jeho 1984. A když Orwell, tak se vším všudy.

Nechybí „Velký bratr“, nechybí sžíravá propaganda, linoucí se z pouličních ampliónů, nechybí poplatní posluhovači totalitního režimu, nechybí odbojová organizace, a nechybí ani pravda, za kterou stojí za to bojovat. Ale to jsem trochu předběhl koncept, tak ještě jednou a hezky po pořádku.

 

Střelnice – jedna z mnoha miniher * A teď se bude utíkat

Jak II nemůže zapřít svůj původ v platformovém předchůdci, ovšem hratelnost mají na svědomí spíše geny GTA. Jistě, v Haven City si nezalaškujete ani s prostitutkou ani s bazookou, ale základ volnosti ve výběru úkolů hlavní linie a sub-questů je převzatý prakticky bezezbytku. Rozmanitost úkolů je minimálně na úrovni GTA3. Od akčně nebo „hopsačkově“ pojatých úkolů, přes závodění na městském okruhu ve speciálních vznášedlech či mise koncipované pro Jet Board, až po komplikovanější úkoly, kde vám budou ku pomoci NPC a nejrůznější stroje.

Ovšem prostředí, ve kterém budete tyto mise plnit, je mnohem variabilnější. Neomezuje se totiž „pouze“ na samotné město a přilehlé okolí, ale obligátními portály cestujete i do vzdálenějších lokací, právě za těmi lesíčky a mýtinkami. Další příjemnou věcí je to, že vaše přítomnost ve městě (tedy plnění úkolů), má velký vliv na celé Haven City, které se s vaším přičiněním mění z „klidného“ místa na nebezpečnou zónu.

 

Vliv Jaka I se nezapře * Vzadu je vidět osvětlení závodního stadionu

To, co vás žene kupředu (kromě vysoké hratelnosti), je hloubka příběhu, která na „akčně-platformovou“ hru není vůbec obvyklá. Ve světě lačnícím po Eco se tři základní frakce snaží dosáhnout svého cíle: diktátorský Baron Praxis ovládající Haven City, zvířecí Metal Head(i) obléhající město a mezi nimi Vy a partyzánská organizace Underground. Zprvu nabudete dojmu „všichni proti všem“, ale ve světě Jaka II nic není tak jednoduché, jak se na první dojem zdá. Skvěle namíchaný mix všech možných postupů vás u obrazovky dokáže udržet více než je pro oči zdrávo díky vzácnému, ale ve hrách o to žádanějšímu syndromu „ještě jednu a jdu spát“. Plných 65 misí vás bude trápit a mučit, ale především královsky bavit.

Trochu od všeho, ale výsledek je nesrovnatelně lahodnější, než pověstný dort pejska a kočičky.

Co na to Jak? A Daxter?

Změnou neprošel jen engine hry a styl hraní. Změnil se i Jak – jako postava samotná. Po dva roky mučen testy na Dark Eco v Praxisově vězení nezměnilo Jaka jen fyzicky (Jak má možnost na omezený čas využít nadpřirozené síly), ale také charakterově. Působí mnohem méně „vykuleným“ dojmem, než tomu bylo v prvním díle - a vůbec se chová mnohem vážněji. Naproti tomu Daxter (se kterým si párkrát zkusíte, jaké je to být oranžovou kunou) je pořád ten samý smolař s jazykem Austina Powerse. Daxter dostal v tomto díle větší prostor a to jak po stránce humoru, tak i po stránce příběhu, když nejeden problém budete řešit právě kvůli jeho infantilitě.

 

Další z mnoha NPC * Nebojte, taková idylka to nebude

Kromě Jaka a Daxtera se opět setkáte s Keirou, Samosem a s několika dalšími postavami, které vám budou pomáhat, i když některé z nich sledují své vlastní cíle. Zkrátka, Jak II se nejen výborně hraje, ale skvěle se sleduje i příběh.

Posloucháte mě vůbec?

Z hluku, ruchu a vůbec zvuků ve hře nejvíce vyniká dabing. Konkrétně dabing Daxtera, doplněný jeho jedinečnou animací, je nezapomenutelným zážitkem. Každé zadání úkolu doprovází krátká animovaná scéna, kde je povětšinou Daxter hlavní „hrdina“. Vlastně všechny postavy jsou nejen výborně nadabované a rozanimované, ale také lipsing je na vysoké úrovni. Majetnější možná bude zajímat, že k vysoké kvalitě zvukových vln přispívá Dolby Pro Logic II.

Od rána až do večera

A maminka z kuchyně volá: „Jakube, takto jsem tě snad nevychovala!“

 

Záběr jedné z obtížnějších misí ve městě * Baron Praxis si doma potrpí na zvláštní dekorace

Menší problém při hraní Jaka II může nastat, pokud je nablízku rodič nebo (a to je snad ještě horší) vaše lepší polovička. Jak II z vás opravdu jednoduše vytáhne celý slovníček vulgarismů, kterým vládnete. Navíc vás jednotlivá slova naučí vtipně kombinovat do květnatých souvětí. Problémem není přemrštěná obtížnost, či frustrující momenty s ovládáním nebo s kamerou, ale jde o to, že vzdálenost některých respawnovacích míst během mise (o úkolech přímo ve městě nemluvě) je na hranici světelného roku. Jakmile si ale uvědomíte, že vás Jak II chce prostě pobavit a ne vydat se vám napospas tak, jako jeho předchůdce, nadávat sice nepřestanete, ale kadence urážek na adresu všech, co mají s touto hrou něco společného, poleví.

„Promiň, mami.“

Dokonalá hra?

I u Jaka II platí, že nic není dokonalé. Chyby, ehm, pardon, chybičky zde se vyskytující jsou pro samotné hraní a celkový dojem zanedbatelné, ale uvést by se měly.

Engine přímo ve městě neběží na stabilních 60 fps a je znatelné „vlnění“ obrazu – zvláště v rozhlížení z vlastního pohledu – ovšem, není se čemu divit, když jsou na obrazovce najednou desítky postav, desítky vznášedel.a nejednou i pár explozí. I tady, v sekci „chyby“, bych ještě jednou rád smekl nad enginem. Bravo.

 

Boje s bossy jsou jak zábavné, tak náročné * Daxter je prostě můj favorit

Další diskutabilní věcí je již dříve avizovaná obtížnost. Nedovedu si představit, že by tuto hru mohlo hrát desetileté dítě tak jako Jaka I, na druhou stranu, pro staršího hráče to může být ta pravá výzva.

Světlé stránky hry
  • Engine
  • Ovládání
  • Animace postav
  • Dabing
  • Příběh
  • Haven City
  • Nový mutant herních žánrů
Temné stránky hry
  • Místy značně „houževnaté“
  • Probudí vaše horší já
  • Hudba nedosahuje kvalit všeho ostatního

Slabší z té hromady dobrot se jeví také poněkud nevýrazná hudba, které by se hodil alespoň jeden zapamatovatelný nápěv. Vzhledem k tomu, že Jak II působí jako „dospělá“ hra, hudba patří spíš do šuplíku, ze kterého Jak II vylezl – „plošinovka“. Škoda.

A to už je konec?

Ne tak docela. Jakmile se dostanete za závěrečné titulky, stejně tak jako u Jaka I budete mít možnost pokračovat ve hře dál v honbě za Precursor Orby. Tentokráte je ale odměna za jejich shromažďování nejen kvantitativně, ale hlavně kvalitativně lepší – jednou z mnoha je i možnost zahrát si kterýkoli level znovu, bez nutnosti opakovat celou hru!

Grafika: 10/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 8/10
Ovládání: 10/10
Hratelnost: 10/10
Fun factor: 10/10

Bezesporu horký kandidát na konzolovou hru roku 2003!

Závěrečné hodnocení: 9,5/10

Diskuze (18) Další článek: Pětice ukázek hororového titulu Resident Evil Outbreak

Témata článku: , , , , , , , , , ,Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma