Recenze: Jets’n’Guns: 2D jízda pro každého

Zapomeňte na vizionáře a jejich neochvějnou jistotu v budoucí dění! Všechno nemusí být plně trojrozměrné, nemusí to podporovat nejnovější pixel a vertex shadery a dokonce ani nejnovější DirectX. Zábavné věci mohou být jednoduché, nenáročné na stav vašeho počítače a koneckonců i vaší mysli. Chcete argumenty? Jeden tu máme – Jets’n’Guns.
Recenze: Jets’n’Guns: 2D jízda pro každého

Typ hry: 2D arkáda
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 500 MHz, 64 MB RAM, 200 MB na HDD, 32MB 3D grafická karta 
Doporučená konfigurace: procesor 1,5 GHz, 128 MB RAM, 200 MB na HDD, 128MB 3D grafická karta

Testovací konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 64MB 3D grafická karta (GeForce 4MX 440)
Výrobce: Rake in Grass (
www.rakeingrass.com)
Vydavatel: Rake in Grass (
www.rakeingrass.com)
Vydavatel v ČR: Rake in Grass (
www.rakeingrass.com)
Homepage hry:
http://jng.rakeingrass.com/
Demoverze:
http://www.gameofyear.com/download/JnGDemoSetup.exe
Cena: 460 Kč

Kdybych chtěl být hodně "tradiční", začal bych tento odstavec dlouhým žalozpěvem hořekujícím, jak jsou hry v dnešní době strašně závislé na grafice, jak všechno přechází do 3D a chystají se snad i 3D Miny. Říkal bych, že to za mých mladých let nebylo, že v dobách, kdy jsem začínal na Atari 800 XE bylo vše jinačí, méně nablýskané, ale zábavnější a zkrátka "lepčejší". A že je to dnes Sodoma Gomora a nikdo tomu nerozumí, všude jen prachy, rozpočty a plány. Ale proč vlastně kazit pohodové a zábavné hře recenzi stařeckým skuhráním. Zapomeňte na předchozí řádky a místo nich si zapamatujte jedno - Jets`n`Guns je hra, která vás dokáže pobavit i v roce 2005.

  

Hra se vám snaží radit, ale na začátku budete asi trochu tápat * Každou zbraň si můžete hned při koupi vyzkoušet * Všude dobře, v obchodě nejlíp

Dvojrozměrná podívaná

Od začátku je řeč o grafice, takže abychom neprodlužovali tuto technologickou nadvládu, jen stručně - Jets`n`Guns jsou klasickou 2D arkádou. To znamená žádné vymoženosti moderních grafických akcelerátorů, antialiasing a anizotropní filtrování můžete nechat ve své kartě klidně spát. To však neznamená, že by nebylo na co se dívat. Spíš naopak. Po většinu času budete ale muset obdivovat jen svůj zbraňový arzenál. Modely nepřátelských letadel, vzducholodí či pozemní techniky a prostředí misí jsou sice rovněž velice povedené, bohužel na ně nebudete přes paprsky svých zbraní vidět.

Hra, která se totiž před vás nyní dostává, si nehraje na kdovíjak hlubokou filozofickou záležitost. Zapomeňte na složité míření v simulátorech, jsme ve dvourozměrném prostředí, nepřátel je spousta, nemá cenu nic složitě řešit. S trochou nadsázky lze říct, že na začátku každé mise zmáčknete mezerník (či jinou klávesu, kterou jste si určili pro střelbu) a na konci jej zase pustíte. 

  

Těšit se můžete i na prolétávání mezi všeničicími paprsky * V téže misi budte muset chránit i spřátelený letoun * Jedno z mnoha krásných pozadí

Taktika, to je správné slovo

Jenže nic není tak jednoduché a prosté, jak na první pohled vypadá. Nepřátel je spousta, kadence zbraní vzhledem k počtu protivníků malá, výdrž vaší stíhačky omezená, na nudu můžete zapomenout. Je třeba dobře manévrovat, vybírat si cíle, uhýbat střelám protivníků, zkrátka bavit se syrovou a adrenalinovou akcí, která ze hry sálá.

Jets`n`Guns mají i příběh. Klasický béčkový, záchrana nějakého toho vesmíru, půlku princezny k tomu atd., ale o to tady vůbec nejde, hlavní je rozdrtit stovky, tisíce nepřátel napadrť, získat za to peníze, za ně zlepšit své letadlo a likvidovat protivníky dál. Ono, když je příběhová linie rozvíjena pomocí delších odstavců textu mezi jednotlivými misemi, stejně příliš dlouho pozornost neudržíte. Kdo by měl náladu po pětiminutovém střílení všeho, co se hýbe, studovat několikastránkový rozhovor hlavních postav, který stejně neovlivní fakt, že po odentrování bude zabíjet vše, co se mu dostane do hledáčku. To je jako kdyby někdo maratoncům dával v cíli přečíst Shakespeara.

  

Statistiky – tak kolik jsme toho zabili tentokrát? * Osm kanónů vs. šest letadel * Jeden z bossů

Peníze jsou až na prvním místě

Daleko důležitější jsou zbraně. Právě ty totiž povyšují Jets`n`Guns na něco víc než jen obyčejnou střílečku, kterých je i mezi freewarovkami bezpočet. Váš stroj má tři místa na zbraně na čele, jedno vzadu a disponuje také místem pro bomby a rakety. Ve hře se nachází desítky různých zbraní s rozmanitým účinkem a to nemluvím jen o barvě plamene, ale i o dosahu, účinnosti i zahřívání. Ano, i na to si musíte dát pozor - když zbraně přehřejete, budete muset chvíli nečinně přihlížet, než se vrátí do provozní teploty.

Vše se dá navíc upgradovat, takže o hrátky a experimenty nebude nouze. A to jsem ještě nezmínil další spoustu vylepšení, do kterých můžete investovat své těžce vystřílené peníze. Lepší štít, nanoroboti, kteří sníží poškození stroje, ochranné pole, přídavné chladiče, antigravitační plošiny atd.

  

Přituhuje, už není moc vidět na scénu * Krasavec, který moc hrál Dooma * Odporný brloh s bizarními obyvateli

Ten je tam a ten zas támhle

Mise a prostředí jsou stejně variabilní jako zbraňový arzenál. Jednou ničíte vše, co vám stojí a létá v cestě, v překrásné jakoby alpské vesničce, jindy doháníte monstrózní vesmírný koráb, potřetí zase zavítáte do tajemného biologickými zrůdami obývaného brlohu. Všechna místa jsou pěkně vykreslená a i když nebudete mít moc času je obdivovat, rozhodně stojí minimálně za zmínku.

Správného oživení se dočkáte také při setkání s bossy. Co by to ostatně bylo za arkádu, kdyby se zajímala jen ničením stovek všelijakých pidižvíků. Schopnosti správného bojovníka se poznají až v boji s finálními kreaturami každého levelu. A že jich není málo. Skoro v každé misi na vás čeká alespoň jeden, na první pohled nepřemožitelný, na druhý s těžkými ztrátami pokořený protivník.

  

Počkejte, já mám jízdenku!!! * Modré lebky představují zákeřnou zbraň, která si po výstřelu automaticky hledá cíl * Na lyžování čas nebude

Šmouhy na okně

Obtížnost se postupem času zvyšuje, ovšem přišlo mi, že poněkud skokově. Vše závisí na zvolené strategii zbrojení, může se stát, že se budete horko těžko probíjet jedním levelem, který bojovník na stejné úrovni, ale s jiným vybavením projde s levou rukou v nose. Takto jsem půlkou hry prošel jen s velkým štěstím a druhou (po nákupu ideální výzbroje) jsem se nudil. Na výběr jsou ale tři obtížnosti, které podobné problémy celkem účinně eliminují. Navíc po dokončení hry můžete pokračovat od znova na vyšší obtížnosti, ale s vybavením, které jste získali již dříve.

  

Další šichta za námi * Jedna z posledních misí, raketa vybavená, pozadí děje nejasné * Červená se, modrá se, zelená se - OHEŇ!

Zbraní je ovšem ve hře opravdu moc, díky tomu budou vaše první kroky ve světě Jets`n`Guns trochu zmatené. Než pochopíte, co a jak funguje, jaké si zvolit zbraně, proč zrovna takové apod., uplyne s přihlédnutím ke zvolenému žánru docela dlouhá doba. Jelikož možných kombinací je spousta, objevuje se zde závan inflace. Na jednu stranu tím stoupá životnost hry, než vyzkoušíte ideální kombinace, projdete hrou dvakrát, třikrát. Na stranu druhou, když se každá zbraň dá několikrát upgradovat a po každé misi se v nabídce objeví několik nových, je to trochu moc.

Světlé stránky hry
  • adrenalinová zábava
  • jednoduchost
  • variabilní prostředí
  • spousta zbraní a upgradů
  • možnost hrát hru několikrát po sobě při zachování stroje
Temné stránky hry
  • možná až příliš moc zbraní
  • trochu skoková obtížnost
  • na začátku poněkud složitější

Střílejte a bavte se

Každopádně žádná z výše uvedených chybiček nekazí hru jako takovou. Napětí, akce, zábava, adrenalin, to vše jsou devizy Jets`n`Guns. Netřeba dlouhých statí, netřeba nostalgie, hra samotná dokazuje, že si zaslouží stanout na prahu roku 2005 a rozhodně se v něm neztratí.


Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 7,5/10

Skvělá 2D arkáda, která nabízí správnou porci adrenalinu, spoustu rozmanitých nepřátel i velkou škálu RPG prvků.

Celkové hodnocení: 7,5/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
Kontroverze ve hrách napříč časem aneb co to hraješ!

Kontroverze ve hrách napříč časem aneb…

Kontroverzní témata a hry. Něco, co přiláká jak stovky zákazníků, tak moralistů a kritiků. Jak se má situace v moderní společnosti?

20.  9.  2017 | | 5 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
Humble Bundle má slevy na hry od Bethesdy, Dooma a Wolfa koupíte za pár kaček

Humble Bundle má slevy na hry od Bethe…

Humble Bundle nás často těší skvělým akcemi a slevami na hry starší i nové a nyní se do víru dění přidala Bethesda se svým zástupem hitů.

18.  9.  2017 | | 1 N/A