Recenze: Kingdom Hearts: Chain of Memories a Yoshi`s Universal Gravitation

Nastal čas změn. Od nynějška se budete setkávat s články o hrách na handheldy v nové formě. A to ve formě známé z reklam 2 v 1. Dnes tu tedy máme dvě recenze na GBA hry - Kingdom Hearts: Chain of Memories přináší výsledek spojení firmy Square Enix a Disney; Nový Yoshi vám poté řádně pohne zemí.
Recenze: Kingdom Hearts: Chain of Memories a Yoshi`s Universal Gravitation
Seznam kapitol
 1. Kingdom Hearts: Chain of Memories
 2. Yoshis Universal Gravitation

Yoshi`s Universal Gravitation

Platforma: Gameboy Advance
Multiplayer: ne
Ukládání pozice na kazetu: ano
Výrobce: Nintendo
Vydavatel: Nintendo
Distributor v ČR: Conquest (
www.gameboy.cz)
Homepage:
http://www.nintendo-europe.com/

Ovládněte gravitaci

Víte co je gravitace? Jasně, ta mrcha, co vám tak ztěžuje cestu z hospody po pár pivech. Člověk si jde, jde a najednou prásk! Leží na břiše se zubama zakouslýma do obrubníku. Teda, ne že bych to znal nějak osobně, to ne, ale člověk slyší a vidí věcí... :-) No, a přesně tuhle gravitaci ovládli borci z Nintenda a předhazují ji nám k zábavě. A zádavkem přidali jednoho ze svých dvorních maskotů, zeleného dráčka Yoshiho.

Pokud jste měli tu čest s hrou Boktai, určitě víte, že cartridge s hrou obsahovala senzor reagující na sluneční světlo, které jste následně ve hře využívali k ničení nepřátelských upírů. Super myšlenka, která celou hru pozvedla nad ostatní herní zážitky. Yoshi`s Universal Gravitation těží z něčeho podobného. Jen se místo solárního senzoru skrývá v kazetě s hrou senzor reagující na naklánění.

  

Tak pojď, ty první, jablko * Obtížný úkol, rozbít, ale nezabít * Hlavně nemít mořskou nemoc

Rázem se na první pohled obyčejná plošinovka mění v zcela nový herní zážitek. Na místě, kde běžné plošinovky končí, Yoshi teprve začíná. Ech, degenerace z reklam. :-) Končí cesta kolmou stěnou? není problém, stačí lehce naklonit GBA na tu správnou stranu a voilá, Yoshi si klidně může štrádovat dál.

100 a 1 úroveň

Vše se tentokrát odehrává na kapitoly v knize a točí  kolem jakýchsi Duchů. Každý se týká určitého elementu a vyplývá z toho, jaké druhy úkolů pro něj budete muset plnit. Jednotlivé kapitoly skládají z úrovní a jedna úroveň se dělí na krátké herní úseky. V rámci jedné úrovně vždy plníte daný úkol. Abyste však postoupili do další kapitoly, nemusíte mít splněné všechny všechny úrovně, ale jen předem daný počet. Že ale správný hráč dohrává vše na 100% snad mluvit netřeba.

Jednotlivých úkolů poznáte několik druhů, například posbírat v celé úrovni 30 penízků, sebrat 5 jablek, zabít 6 nepřátel nebo naopak nezabít víc než 3. Občas musíte za celou úroveň splnit víc úkolů. Třeba dostat se do cíle do 60 sekund a nasbírat 70 penízků. Úkoly se střídají poměrně pravidelně a žádný stereotyp příliš nehrozí.

  

I Bowsera se dočkáte * Tady zrovna mám 2 úkoly * Loď, to bylo na pouti vždy moje

Jak jsem zmínil, jednotlivé úrovně jsou rozfragmentovány na krátké herní úseky, ve kterých se střídají styly. Jednu chvíli tak standardně pobíháte po úrovni a nakláněním odstraňujete překážky, načež se v další části Yoshi promění na volně klesající balón a vy mu nakláněním měníte cestu. Pak hop a z Yoshiho je opět normální dráček, co pomocí valící koule musí smést všechny protivníky před sebou. A zase změna, Yoshi se mění na velkou zelenou poskakující kouli a vy mu opět nakláněním udáváte směr.

Herní úseky se střídají neuvěřitelně svižně a nápady se točí jak na kolotoči. Vždy, když si budete myslet, že už všechno znáte, přijde nový herní nápad a zábava opět nabere nové otáčky. Zhruba první třetina se odehrává ve velmi rychlém tempu, tedy pokud si dostatečně rychle zvyknete na používání naklánění přístroje.

Ovšem později přituhne, úkoly se vám nebude dařit napoprvé a nezbude než opakovat, opakovat a opakovat danou úroveň, než ji zvládnete. Ale to je jenom dobře, nikdo snad nechce dohrát hru s jedním prstem v nose, nebo ano? Na druhou stranu, některé úrovně v pozdějších fázích jsou opravdu obtížnostně přepálené a nevyhnete se chvilkové frustraci.

  

 Huu, nějak mi to klouže* Kytka masožravka nebo spíš Yoshižravka * Jako na snowboardu

Roztomilost sama

V některých úrovních Yoshiho nepoznáte od běžné plošinovky, dráčka ovládáte klasicky pomocí křížového ovladače a tlačítky skáčete vyplazujete jazyk, jak už to ten nezdvořák Yoshi dělá kolik let. :-) Nakláněním plníte specifické úkoly, třeba rozhoupat závaží a rozbít zeď nebo koulí přejet po xylofonu na zemi a po zahraných notách už normálně vyskákat. Některé herní části ale ovládáte jen nákláněním přístroje.

Někteří lidé nesnáší plošinovky od Nintenda, protože vypadají dětsky. Stejný pocit budou mít i u Yoshiho. Nechybí klasická rotomilá grafika, plná barev, ale i výborně naanimovaná a plná detailů. Podobně jsou na tom i zvuky a hudba. Roztomilé žvatlání Yoshiho, různé cinkání, vtíravé melodie a tak dál. Yoshi prostě zapadá do svého stylu a kdo to nedokáže akceptovat, musí hledat zábavu jinde.

Světlé stránky hry
 • Hratelnost
 • Spousta nápadů
 • Ovládání
Temné stránky hry
 • Některé až moc těžké pasáže
 • Naklánění potřebuje trénink
 • Krátké

My ostatní, co zbožňujeme hry od Nintenda pro jejich nápadidost, zábavnost a perfektní hratelnost na grafice přílíš nevisíme. A vlastně ji bereme za nedílnou součást všeh her s Mariem, Yoshim či dalšími postavičkami od Nintenda v hlavní roli. Pokud se tak cítíte i vy, rozhodně po Yoshi`s Universal Gravitation sáhněte, nebudete zklamání. 

Grafika: 8/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10

Další skvělá plošinovka s Yoshim v hlavní roli. Doplněná o parádní nápad ovládání nakláněním GBA.

Celkové hodnocení: 8/10 

Dostupné pro: iPhone
Žánr: RPG
Výrobce: Square Enix | Webové stránky hry
 • Postavičky z FF a z Disney světů
 • Příběh
 • Grafika a hudba
 • Karty
 • Jednoduchý design světů
 • Náročný soubojový systém
 • Až moc kopírování Kingdom Hearts

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce