Recenze: kniha Doom - Peklo na Zemi

Dostali jsme se k dalšímu z techniků. "Poslouchejte!" vykřikl jsem. "Mám plán!" Věnovali mi veškerou svou pozornost, což v tak omezeném prostoru nebyl žádný problém. "Popadneme toho chlápka a zmizíme!" Arlene obrátila oči v sloup. Můj plán na ni dojem zřejmě neudělal.
Recenze: kniha Doom - Peklo na Zemi

Název: Doom - Peklo na Zemi (Hell on Earth)
Autoři: Dafydd Ab Hugh & Brad Linaweaver
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2005
Překlad: Martin Kovář
Náklad: neuveden
Doporučená cena: 219 Kč

Desátníka "Flye" Taggarta (jinak mariňáka z prvního a druhého dílu počítačového Dooma) a svobodníka Arlene Sandersovou (jinak jednu z mnoha úplně zbytečně přidaných postav, která má knize dodávat šmrnc romantického jiskření, které se však z jistých důvodů nekoná) jsme opustili v momentě, kdy v minulé knize úspěšně vyčistili marsovské měsíce Deimos a Phobos od šmejdu z vesmíru (jinak kompletního arzenálu nepřátel z prvního dílu hry Doom). Poté ovšem museli rychle vymyslet vlastní způsob přepravy zpět na Zem, protože vzduchu pod nakřápnutou ochrannou kupolí marsovské základny nebylo nazbyt.

 

Peklo?

Úkoly, které je čekají v druhé knize doomovské tetralogie, jsou nasnadě: Přepravit se na rodnou Zemi, nejlépe někam na středozápad, nalézt podivnou mormonskou osadu s nezletilou hackerkou s temnou minulostí a společně s dalším bývalým mariňáckým ostřelovačem odcestovat do Los Angeles a dále na západ. Během cesty nalézt tajemnou lidskou mumii obalenou cyberwarem, dolovat z ní informace, navštívit konspirační drogové doupě a hlavně: potkat, pobít a hlavně nesmyslně přejmenovat řadu potvor z obou dílů Dooma a předchozího dílu knihy. A objevit přitom i nějaké zbrusu nové, například Revenanta ("kostra") a Mancubuse ("tlusťoch nebo pan Sádlo").

Na Zemi!

Nebyli by to naši oblíbení hrdinové, kdyby se jim opět nevedlo na jedničku. I když to mnohokrát vypadá, že to tentokrát už to bude opravdu špatné, nakonec vše dobře dopadne. Třebas za cenu drobných odřenin nebo raket svištících výtahovými šachtami a úzkými chodbami. A že se děj tentokrát přemístil na Zem, sviští se širokými i méně širokými ulicemi, obchody, vlaky nebo odstavenými přívěsy.

  

Klaiscké podoby Dooma

I když nově představené postavy (bývalý sniper Albert nebo jeho známí Jerry a Nate) nezapřou určitý komický potenciál, zejména v dialozích o zbraních a autech, opačná parketa je očividným krokem vedle. Autoři se tentokrát pokusili i o hlubší psychologické sondy na téma role náboženství a sexu v životě posledních lidí na Zemi obsazené zlými emzáky, z nichž čiší šestáková americká tupost, stejně jako z celé téhle rádoby literární ságy.

Světlé stránky knihy
  • místy vtipné pasáže
  • je o deset korun levnější než první díl
Temné stránky knihy
  • ty, kde čeština i angličtina dostávají na frak
  • psychologické a náboženské úvahy
  • ještě dva díly

Úroveň stylu a interpretace opět zajišťuje překlad Martina Kováře s parádními kopanci - 7. pád množného čísla podstatného jména "očko" je pochopitelně "očky", znamení Antikrista je znamení bestie a úsměv od ucha k uchu je velmi přirozeně přeložen jako "usmívat se jako cheshirská kočka". Parní démon aby to spral.

Překlad: 3/10
Věrnost hernímu originálu: 6/10
Atmosféra: 3/10
Čtivost: 2/10
Obrázky: nejsou

Klasický recept na 280 stránkovou slátaninu podle Pejska a Kočičky - vrazit tam od všeho trochu, je i v tomto případě zdraví nebezpečný. Brokovnice, rakety, slumy, halucinogenní výjevy, implicitní erotika a mrtvej emzák - dobrej emzák – má někdo zájem?

Celkové hodnocení: 2/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nového roku

Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nov…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

1.  1.  2021 | |6 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
10 největších zklamání odcházející generace aneb co se opravdu nepovedlo

10 největších zklamání odcházející generace aneb c…

Odcházející generace nejen herních konzolí, ale i her, nás v mnoha věcech potěšila, ale i v mnohých zklamala. Vybrali jsme největší zklamání posledních let.

2.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma