Recenze: Left 4 Dead – ponecháni mrtvým

Máte rádi hororové filmy? A líbí se vám ty, kde zombie hrají hlavní role? Pak zbystřete zrak, popadněte nějakou pušku a hurá do akce.
Seznam kapitol
 1. Imunní menšinová čtyřka
 2. Léčíme infekci kulkou
 3. Vy Versus my a pan režisér

Původní nápad se zrodil v hlavách Turtle Rock Studios (dále TRS), které okamžitě po vydání Counter-Strike: Condition Zero začali ve spolupráci s Valve pracovat na novém projektu, jehož hlavní náplní by byla kooperativní hra. Vznikl tak nápad na Left 4 Dead, které mělo žánr kooperativních akcí z prvního pohledu inovovat podobně jako Counter-Strike inovoval žánr multiplayerový. S použitím technologie Source enginu a nové umělé inteligence druhé generace vznikla hra, která skutečně splňuje inovátorská předsevzetí.

 

left_4_dead_01.jpgleft_4_dead_012.jpg

Začátkem letošního roku bylo TRS zakoupeno mateřskou společností Valve Corporation, aby získalo kompletní licenci na novou značku a dohlédlo na výslednou kvalitu. Už teď můžeme říci, že vznikla další skvělá hra, pod kterou se může Valve hrdě podepsat a doplnit tak sbírku svých Half-Lifů, Team-Fortressů a Counter-Striků o další špičkový titul.

Singleplayer - předkrm

Již úvodní, téměř pět minut trvající, intro, vás ponoří do apokalyptického světa L4D, kde vaší jedinou starostí bude, jak se dostat z bodu A přes body XYZ do závěrečného bodu B. Intro také nenásilně ukazuje herní principy, postavy, zbraně a nepřátele. Díky tomu již nejste následně otravováni zbytečným tutorialem a rovnou se vrháte do akce. Menu L4D je servírováno ve třech chodech. První doporučuji projít klasický singleplayer na normální obtížnost a až pak se vrhněte na kooperativní režim či úžasný Versus mód.

Tip: Pipebomba je nejlepší při útoku hord. Naopak molotov se hodí do uzavřených budov.

Možná někoho zaskočí, že hra pro jednoho hráče nemá příběh. Je to způsobeno tím, že primárně je L4D kooperativní a multiplayerová hra. Singleplayer je tak pouze jakýmsi průvodcem, ke kterému se po prvním dohrání už vracet asi nebudete. Hra nabízí celkem čtyři kapitoly po pěti levelech. Těmto kapitolám se říká „filmy“, protože tak skutečně působí. Je to rychlá, filmová a atmosférická střílečka.

Art_01.jpg

Už samotná nahrávací obrazovka je ve stylu klasických filmových plakátů, kde jsou zobrazeny všechny čtyři hratelné postavy a pod nimi jsou uvedena jména zúčastněných hráčů. Navíc každý z „filmů“ má unikátní plakát s tématikou prostředí, ve kterém se budete pohybovat. Originální a stylové. Na výběr máte čtyři hratelné postavy, které se liší pouze vzhledem. Je zde sličná Zoey, veterán z války Bill, drsňák Francis a úředník Louis. Ve výsledku je tedy jedno, koho si vyberete. Chytrolínové teď mohou namítat, proč postavy nejsou obdařeny unikátními vlastnostmi jako v Team Fortress 2.

left_4_dead_013.jpgleft_4_dead_014.jpg

Je to jednoduché. L4D není dalším TF2, ale zcela odlišnou hrou, s jiným přístupem a profilování postav by ve výsledku naprosto zničilo hratelnost. Každá kampaň začíná krátkým filmečkem v enginu hry a plynule přejde k vaší postavě. Tam, kde skončilo skvělé intro, začíná i první kampaň s názvem No Mercy. Její část jste si mohli vyzkoušet už v demu, které bylo k dispozici zhruba týden před vydáním plné hry. Dnes už není dostupné.

Je to rychlá, filmová a atmosférická střílečka

Začínáte na střeše domu a před vámi je na stole rozprostřena výbava. Jsou tam zbraně – pistole, brokovnice a UZI, náboje a lékárnička. Těmto místům se říká záchytné body a čas od času na ně narazíte. Vaším úkolem je dojít do tzv. safe housu, což je místnost, kde končí level. Na normální obtížnost je možné každý z levelů projít v klídku za 10-15 minut.

Na obtížnost advanced to již nebude tak pohodové a na experta budete rádi, když přežije alespoň jeden z vás. Ještě se vrátím ke zbraním celkem jich ve hře uchopíte rovných deset. V průběhu levelu totiž najdete lepší kousky jako rychlopalnou brokovnici, samopal či odstřelovací pušku. Kromě klasických střelných zbraní vám mnohokrát zachrání život pipebomba či molotovův koktejl.

left_4_dead_020.jpgleft_4_dead_021.jpg

A jako vrchol vás na několika místech a v závěrečných soubojích čeká na pevno přidělaný rotační kulomet. Ten se hodí, protože ve finále, až budete čekat na záchranu, se dočkáte opravdu monstrózního nájezdu zombie hordy v několika vlnách. Během hry také narazíte na klíčová místa, kde musíte zmáčknout nějakou páčku, uvolnit zablokovaný průchod nebo nastartovat auto. Před tím, než to uděláte, je dobré se domluvit s ostatními, obsadit ideální pozice a dohodnout strategii. Útok nemrtvých na sebe dlouho nedá čekat a pak už je na konzultace pozdě. Ještě dodám, že v L4D nejsou žádné úložné pozice, takže celý level musíte projít najednou. Při jeho délce (krátkosti) to ale není problém.

Brokovnička na zombíčka, lékárnička pro parťáčka

Valve se podařilo opět hráčům nabídnout vyváženou porcí zbraní. Na blízko a do vnitřních prostor se hodí brokovnice, která se ovšem po vystřelení všech osmi nábojů dost pomalu dobíjí. A náboje v L4D mizí v obrovském množství. Do houfů a na dálku se hodí samopal či odstřelovací puška. Protože ve hře funguje penetrace kulek skrze materiál, je možné prostřelit dveře, zdi či dokonce několik zombíků v řadě. Věřte mi, že není nic příjemnějšího, než odstřelovačkou ve vhodný okamžik dostat jednou ranou třeba pět zombie. Do houfů či v krizových situacích se hodí použít molotovův koktejl, který rozpoutá ohnivé šílenství a ve správnou chvíli vám dokáže zachránit pozadí.

left_4_dead_023.jpgleft_4_dead_025.jpg

Nejlepší zbraní na zabití velkého množství nepřátel je ovšem pipebomba. Tato podomácku vyrobená hračička je obdařena zvukovým signálem, na který okamžitě zombie reagují. Její použití je tedy zcela jednoduché a už jen tím, že jí někam hodíte, máte jistotu zabití několika (i desítek) zombií najednou. Patří mezi mé nejoblíbenější zbraně. Pohled na dvacet zuřivě kopajících zombie kolem pípající pipebomby vám s posledními zvuky vykouzlí krvavý ohňostroj a škodolibý úsměv na tváři. Teď to nejdůležitější. Každý může u sebe nést pouze jednu alternativní zbraň, primární pistoli (po sebrání druhé v duálu) a jeden molotov nebo pipebombu. Výhoda pistolí je v tom, že mají neomezenou munici.

Protože ve hře funguje penetrace kulek skrze materiál, je možné prostřelit dveře, zdi či dokonce několik zombíků v řadě

Protože nejste z oceli, ale krvácíte jako každý jiný člověk, máte u sebe jednu hlavní lékárnu a sem tam narazíte na prášky proti bolesti. Zatímco lékárna vám obnoví velké množství zdraví, tak prášky proti bolesti působí pouze dočasně. Po jejich požití dojde k naboostování vašeho zdraví, které postupně klesá až na původní hodnotu. V důležitých chvílích je použití prášků proti bolesti výhodnější než zbytečné plýtvání lékárničkou. Skvělým nápadem je možnost léčit své parťáky nebo poskytnutí prášků. Díky tomu, že na obrazovce vidíte, v jakém kdo je stavu a co u sebe nosí, můžete okamžitě jednat.

left_4_dead_026.jpgleft_4_dead_029.jpg

Často ve hře budete řešit dilema, zda pomoci příteli s nízkým zdravím, nebo si „ozdravnou kůru“ ponechat na horší časy. Zde se krásně ukáže, kdo je ochotný riskovat, pomáhat a kdo hraje tzv. na sebe. Celý systém zdraví, léčení a poškození je ale daleko propracovanější, než by se mohlo zdát. Prvně je třeba říci, že s klesajícím zdravím klesá také rychlost pohybu. Vrávorání a kulhání dodává hře na té správné atmosféře a vy přesně vidíte, kdo je na tom špatně. Kromě základních životů ještě hráč disponuje kritickým zdravím.

Art_02.jpg

V případě, že hráčovo zdraví klesne na nulu, upadne na zem a není schopen bez cizí pomoci vstát. Jediné, na co se zmůže, je střelba. V tu chvíli bojuje o holý život, klesá mu kritické zdraví a čeká na pomoc ostatních. Když se mu jí nedostane, umírá. Tento systém pomoci je hlavním rozdílem oproti ostatním multiplayerovým akcím a zde se každý hráč zkrátka musí aktivně podílet na spolupráci, jinak celý tým trpí. Smrt není naštěstí v L4D konečná a hráč může být zachráněn. Toto znovuoživení je řešeno velice chytře. Hráč se opět zapojí do hry po určité době, co jsou jeho parťáci na živu. Náhle se objeví v některé z uzamčených místností, kterých je ve hře z tohoto důvodu dostatek. Jiný z hráčů k jeho oživení musí tyto dveře otevřít.

left_4_dead_03.jpgleft_4_dead_031.jpg

Oživený hráč ale naskakuje do hry pouze s polovičním životem. Další možností jak hráče zachránit, je dokončení levelu. Konec levelu je také řešen poměrně zajímavě, kdy se dostanete do safe housu a zavřete za sebou dveře. Během následného loadingu vás čeká statistika, kde jsou informace o headshotech, nejlepší obraně, nelepším útoku a dosaženého poškození u infikovaných bossů.

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce | Survival horor
Výrobce: Turtle Rock Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. listopadu 2008
 • Atmosféra hororového filmu
 • Reagující AI
 • The Director
 • Replayabilita kampaní
 • Nezapomenutelný koop
 • Vyvážený Versus mód
 • Rychlá akce
 • Jenom čtyři kampaně (zatím)
 • Problémy s pingem
Související články
 1. Hacknuta demoverze L4D
 2. Video: Sledujte intro Left 4 Dead
 3. Galerie: Left 4 Dead
 4. Galerie: Left 4 Dead
 5. Galerie: Left 4 Dead
 6. Galerie: Left 4 Dead
 7. GC: Left 4 Dead

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A