Recenze: LEGO Star Wars – Hvězdné Války postavené z kostiček

Nový díl Hvězdných Válek na filmových plátnech vyvolal doslova šílenství. A neexistuje lepší doba pro tituly zasazené právě do světa Star Wars, než je nyní - a jak je vám asi už z názvu jasné, Lego Star Wars je přesně případem právě takové hry.

Platforma: PS2 (Xbox, PC) 
Paměťová karta: 65 kB
Vibrace: ano
Analogové ovládání: páčky
Multiplayer: ano
Vývojář: T-Tales (
www.t-tales.com)
Distributor: Eidos (
www.eidos.cz)
Distributor v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.lego.com/eng/starwars/videogame/default.asp

Obrovská reklamní kampaň, která nás pokaždé masíruje při příchodu nějakého filmového trháku, se pomalu, ale jistě přesouvá už i na naše televizory v podobě her. Hvězdné Války jsou zářným příkladem tohoto trendu, za nějž jsou fanoušci schopni utratit miliony; trenky s podpisem Obi-Wana Kenobiho, mikina s velkým nápisem „Welcome home, Luke“ a v neposlední řadě právě zmiňované hry. To všechno jde ruku v ruce s uvedením každé nové epizody do kin.

Naštěstí jsou již pryč ty doby, kdy se hry na motivy Star Wars potýkaly s průměrností a šlo především o to, aby vyšly ve stejném termínu, kdy byl uveden film. Tedy ne že by tomu dnes bylo jinak – ale daří se plnit jak termíny, tak i naplňovat hráčská srdce nadšením.

    
4 na 2... srabové! * To už je mnohem spravedlnější * Před Jediem ti ani ochranné pole nepomůže 

Lego Star Wars ovšem nejsou jen další z řádky her, které sázejí na světelné meče a smyslný pohled Luka Skywalkera; jak již z názvu jasně vyplývá, hlavní úlohu zde sehrávají roztomilé kostičky Lega. Originální, řekl by jeden. Šílené, odporovla by druhý. Ten moudřejší by ale řekl, že LSW splňuje obě tyto definice. Do posledního puntíku.

Jen pro děti?

Na první pohled LSW vypadá jako jednoduchá arkáda pro děti. Nevím, jestli vás tím zklamu nebo nadchnu, ale ani při bližším zkoumání nepřijdete na nic jiného. Hry pro tříleté ratolesti jsou spíše výjimečné a jsou-li, tak se svou kvalitou jak vizuální, tak hratelnosti zdaleka nemohou rovnat konkurentům s vyšší věkovou skupinou. Je to zvláštní – to si vývojáři myslí, že to děti nepoznají? Naštěstí je Lego Star Wars světlou výjimkou, u níž se budou bavit nejen děti, ale i odrostlejší jedinci. 

  
 O minihry není nouze, závody na Tatooine patří k těm nejlepším * Lokace jsou zajímavé a často se mění* Roboti bez hlav... hmm

Je to hranaté, ale hezké!

Jak již z názvu hry vyplývá, toto zpracování Hvězdných válek ani zdaleka  nezapadá mezi dosud vydané tituly. Stačí otevřít oči a objevíte svět postavený jen z kostiček Lega. Na obrazovce monitoru se to čte hezky, ale světe div se, v reálu to vypadá ještě lépe. Postavy jsou roztomilé, místo krve z nich padají kostičky a celé herní univerzum je vymodelované jen z dílků Lega... Jedním slovem nádhera, kterou míste vidět! 

Je zajímavé, že v době, kdy se do kin dostala třetí epizoda Hvězdných Válek, je her s tematikou Pomsty Sithů jen minimum a většina nedávno vydaných/do blízké budoucnosti připravovaných titulů vsadila na zmapování hned několika různých epizod. Ani LSW není výjimkou – k dispozici máte všechny první tři části série. Vše začne Skrytou hrozbou, děj se potom pozvolna začne rozjíždět v Klony útočí, abyste si nakonec mohli vychutnat skvělý konec v již zmiňované Pomstě Sithů.

Bohužel tvůrci v touze po zmapování co největšího množství událostí a známých bitev museli logicky i někde ubrat. Odnesla to herní doba, která zabere i těm méně šikovným cca šest hodin čistého herního času. A to i přesto, že každá epizoda je rozdělena na šest různých kapitol, což dá rázem rovných 18 misí. To máme šest hodin, děleno osmnácti… 20 minut na misi!

Ten umí to, ten zas ono

Druhým dechem ale musím dodat, že to je vlastně asi všechno, co jsem LSW chtěl vytknout. Ač je herní doba krátká, vše vám vynahradí tím, jak je hra přecpána atraktivními souboji, které vám nedají vydechnout byť na jedinou sekundu. Kdo by čekal nudný výlet do známých míst, těžce by se spletl. Akce, akce a ještě jednou akce – nic víc zde opravdu nenajdete.

  
No řekněte sami - není plastový svět báječný?

Celou hru tak budete především bojovat a při tom se snažit přijít k co nejmenší újmě na vlastním zdraví. Na boje ale nejste sami, k dispozici máte celou řadu kolegů, kteří vám pomohou. Mé nadšení z herních postaviček neznalo mezí. Nepohybují sice rty, chybí jim prakticky všechny emoce a vše potřebné vyjadřují jen primitivními posunky hlavou doplněnými o různé pazvuky, mají v sobě však skryto nepopsatelné kouzlo, které vás nebude po celou dobu hraní nepustí.

Jednotlivé postavy se samozřejmě neodlišují jen vizuálně, ale také schopnostmi. Roboti vynikají po technické stránce (např. otevírání zavřených dveří), Jediové vládnou Silou, díky níž mohou manipulovat s předměty, a královna Amidala dokáže útočit na dálku. Schopnosti postav jsou striktně rozdělené, a tak není možné, aby například člověk dělal práci určenou pro robota. Bohužel to není možné ani naopak, roboti tedy povětšinou vykonávají jen úlohu paklíče, s jehož pomocí se můžete dostat naprosto všude. Naštěstí vás nemusí trápit rozhodování, kterou postavu si před začátkem hraní zvolit jako hlavní. Mezi postavami si totiž můžete libovolně přepínat kdekoliv a kdykoliv během hry.

  
Najednou budete ovládat až šest postav * Anakin Skywalker (vlevo) a Obi-Wan Kenobi * Krev tentokrát nepoteče

Postavy jsou ale jen začátek. Mise se neopakují a vždy se v nich najde nějaký prvek, který hraní zpestří. K tomu připočtěte několik zajímavých miniher (například závod na Tatooine) a zajímavý příběh (blíže se o něm nerozepisuji - nebylo by taktní prozrazovat příběh, která trvá jen asi dvakrát více než film). Hratelnost nabízí mnohem víc než několik komb a úderů světelným mečem; autorům se podařilo do hry zakomponovat řadu nenápadných, ale o to důmyslnějších prvků. Především to je systém mincí, kdy se vám po smrti odečte určitá suma a jedete dále; a již zmiňované postavy. Za našetřený obnos si totiž můžete koupit řadu věcí, mezi nimiž nechybí ani některé charaktery.

Průběh jednotlivých misí bohužel vypadá stále stejně. Nejdříve se prostřednictvím animace lehce seznámíte s tím, oč tentokrát půjde, poté se svým hrdinou nakopete pár nepřátelských plechů, aby se k vám po chvilce přidal další hrdina, s nímž bude příští rubačka ještě jednodušší. A takto se to opakuje donekonečna; od stereotypu hru naštěstí vytrhávají již několikrát zmiňované postavy, kterých můžete mít v průběhu mise k dispozici až šest. A to už je, panečku, úctyhodné číslo!

   
Klasický dialog dvou postav v LSW: "OOOO?" -"OOOO!" -"OOOOO?!" - "Hmm" * Nebudete chodit jen po vlastních, jsou tu i vesmírné koráby * Nevypadají moc bytelně, ale jsou to fakt tvrďáci :-)

Příjemné je, že se můžete k misím po dohrání kampaně vrátit a projít je znovu. Přiznám se, že mě tato možnost ze začátku moc nelákala, postupem času jsem jí ale přichšel na chuť. Koho by nezajímalo, jestli to napodruhé zvládne lépe? Navíc se na každé herní mapě nacházejí skryté místnosti a desítka důmyslně ukrytých „motorů“, takže o zábavu je náležitě postaráno. Nacházením obojího si totiž můžete výrazně přilepšit po finanční stránce. V neposlední řadě jde také o další věc, jež vás u hraní udrží déle. 

Po grafické stránce mohu opět jedině chválit. Obrázky vás sice o kvalitě grafiky asi nepřesvědčí, mohu vám ale garantovat, že něco tak úchvatného jste již dlouho neviděli. Celý herní svět je totiž poskládán z kostiček Lega (viz tabulka), což navozuje neuvěřitelně komickou atmosféru. Autoři dokonce zašli tak daleko, že namísto krve panáčkům upadávají kostičky, budovy se po zásahu rozpadají na malé dílky stavebnice a stejně jsou zpracovány i všechny ostatními herními prvky. Teď si představte, že na jedné mapě máte takových postav deset a k tomu se všude kolem válí dílky z již zabitých nepřátel a navíc vyhrává krásný soundtrack od mistra Williamse (ten má na svědomí filmovou hudbu)… To prostě musíte vidět!

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Svět z Lega
  • Grafika
  • Desítky hratelných postav
  • Budou se bavit děti i dospělí
  • Jednoduchá (prakticky žádná) angličtina
Temné stránky hry
  • Krátká herní doba
  • Pro starší možná až moc jednoduché

Možná jste si všimli toho, že jsem vám prozatím dal jediný důvod, proč byste měli o koupi uvažovat. Hratelnost je doslova parádní, ovšem do kolen ji sráží krátká hrací doba. Hudba je skvělá, ale nic, co bychom už v hrách o Hvězdných válkách neslyšeli. Ovšem to, co dělá hru atraktivní pro všechny, není grafika – hlavním tahákem bude pro našince a jeho děti jistojistě angličtina. Tedy abych byl přesný spíše to, že se během hraní s mluveným slovem potkáte všehovšudy pětkrát.

Postavičky jen úsměvně pokyvují hlavami a vydávají roztomilé pazvuky, takže se nemusíte bát, že byste jim nerozuměli. Tím pádem se LSW stávají přístupnými i pro malé děti… Ocení je však i fanušci; ovšem na na své si zde přijde asi každý. Děti se mohou těšit na krásný svět hraček, tatínkové se vyřádí na soubojích a maminky budou mít radost z toho, že při bojích necákají hektolitry krve. Sečteno, podtrženo: zábava pro celou rodinu.

Grafika: 8/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Jasná volba pro všechny fanoušky Hvězdných Válek. Ti ostatní se ale kupodivu u hraní budou bavit také… 

Celkové hodnocení: 8/10

Diskuze (4) Další článek: Nový týden: recenze Empire Earth 2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,